Logowanie

DAS Audio - 51 lat rozwoju innowacji

DAS Audio - 51 lat rozwoju innowacji

DAS Audio – jeden z najbardziej innowacyjnych producentów nagłośnienia na świecie – obchodził w ubiegłym roku 50-lecie istnienia. To firma rodzinna, która od początku funkcjonuje w Walencji w Hiszpanii. Ogromne, nieustające inwestycje w nowoczesne linie produkcyjne w połączeniu z budowanym latami znakomitym zespołem RnD sprawiły, że dzisiaj DAS Audio należy do liderów rynków nagłośnieniowych na całym świecie. Dzięki nietuzinkowym pomysłom, ich skutecznej realizacji i bardzo rozsądnie skalkulowanej cenie DAS Audio ma imponujące perspektywy rozwoju. Dystrybutorem DAS Audio została właśnie firma Konsbud Audio - jeden z liderów rynku pro audio i instalacyjnego AV w Polsce. Szeroka oferta DAS Audio z pewnością zagości szerzej w Polsce. 

 DAS Audio 50 years factory production

To niesamowite, jak zaawansowane technologicznie środowisko projektowe i produkcyjne stworzyła ta rodzinna firma od roku 1971. Ale w sumie, szczycąc się taką nazwą – nazwa DAS Audio wzięła się od słów „Dynamic And Sound”, to nic dziwnego :-) Dzisiaj to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących nagłośnienie na świecie! DAS Audio to 50 lat rozwoju technologii i konsekwentnego doskonalenia rozwiązań zgodnie z zasadą samodzielnego tworzenia każdego elementu zestawu głośnikowego. Każdy element jest opracowany i wytworzony w fabryce DAS Audio! Poczynając od projektu głośników, przez ich produkcję we własnej fabryce, przez projekty końcówek mocy, elektroniki, zaprogramowania DSP i zaprojektowania zestawów głośnikowych, przez wyprodukowanie obudów i wszelkich elementów elektronicznych, po złożenie wszystkich elementów w całość i przetestowanie każdego zestawu głośnikowego przed wysłaniem do Klienta.

 DAS Audio 50 years factory woofers

Pierwszym ogniwem każdego zestawu głośnikowego jest przetwornik, czyli głośnik. Wiele lat doświadczenia, nieustanne poszukiwanie nowych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych oraz wprzęgnięcie w ostatnich latach najnowocześniejszych technologii obliczeniowych jak analiza elementów skończonych doprowadziło do stworzenia niezwykle wydajnych i niezawodnych przetworników. Drivery DAS Audio słynną w światku pro audio z efektywnośi – to niezniszczalne i od jakiegoś czasu cechujące się świetnym brzmieniem przetworniki. Również woofery to cenione i bardzo wytrzymałe głośniki. 

Drugim elementem, który definiuje niezawodność i brzmienie są autorskie końcówki mocy uzupełnione o nowoczesne układy DSP z technologią FIR. Decyzja o tym, że systemy DAS Audio będą wyposażane w pokładowe zasilanie wynika z chęci zapewnienia powtarzalności i niezmienności konfiguracji. Dlatego każdy system gra tak samo – nie ma miejsca na wątpliwe eksperymenty z zewnętrznymi końcówkami mocy. Ponadto końcówki mocy są idealnie dopasowane do potencjału przetworników, co przekłada się na kontrolę wydajności i pozwala uzyskać wysokiej jakości brzmienie. Warto też wspomnieć, że DSP zainstalowane w końcówkach mocy ma takie funkcje, jak kontrola stanu przetwornika.

DAS Audio to również jeden z nielicznych producentów, który technologie FIR implementują nie tylko w topowych seriach, ale również tych klasy popularnej. O zaletach tej technologii nie trzeba się rozpisywać :-)

Oczywiście, na życzenie Klientów DAS Audio ma również w ofercie systemy zasilane pasywnie, ale ma dla nich dedykowane zewnętrzne końcówki mocy z DSP.

 DAS Audio AERO 20A rear

Dział konstrukcyjny firmy DAS Audio dokłada starań, by projektowany sprzęt gwarantował najwyższą jakość, trwałość i użyteczność. Dobierając najlepsze przetworniki, projektując odpowiednie falowody, zapewniając podwyższoną sztywność obudowy niwelującą zniekształcenia wynikające z wibracji elementów sprawiają, że pod względem brzmieniowym i funkcjonalnym sprzęt DAS Audio należy do klasy profesjonalnej. Projekty są weryfikowane wielopoziomowymi testami – zarówno sferze analizy komputerowej, jak fizycznych testów prototypów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że aktywne systemy liniowe są fabrycznie odpowiednio zabezpieczone przed wpływem złych warunków atmosferycznych. Dostarczony do Klienta system jest od razu gotowy do pracy w każdych warunkach. Wielu konkurencyjnych producentów oferuje zabezpieczenia przeciwpogodowe opcjonalnie – profesjonalne systemy DAS Audio są w nie wyposażone w standardzie.

 DAS Audio 50 years DAS Audio Event 26A tripod

Warto zwrócić uwagę również na to, że dla różnych systemów DAS Audio są zaprojektowane od razu różnorodne systemy instalacji, zawieszenia, podwieszenia – w zależności od potrzeb, do dyspozycji są odpowiednie akcesoria montażowe. A to ogromna zaleta. Dotyczy to zresztą nie tylko mobilnych systemów, ale również szerokiej ofercie produktów instalacyjnych.

Nie było by to możliwe, gdyby nie zespół świetnych fachowców. DAS Audio jako firma rodzinna przykłada ogromne znaczenie do rozwoju kadr, tworzenia kultury produkcji i stworzeniu dobrej atmosfery wśród pracowników sprzyjającej realizacji ambitnych celów.

DAS Audio 50 years DASaim

DAS Audio AERO i DASaim – technologia wygładzania pokrycia częstotliwościowego grona i kierunkowania wiązki dźwięku

Jako jeden z nielicznych producentów na świecie, DAS Audio opracował i wdrożył zaawansowaną technologię korekcji propagacji częstotliwościowej i SPL grona systemu liniowego za pomocą skomplikowanych układów filtrów FIR. Zaimplementowane w końcówki mocy wydajne układy DSP dzięki opracowanym przy współudziale firmy AFMG i ich technologii FIRmaker algorytmom sprawiają, że topowe systemy liniowe DAS Audio serii AERO-20A i AERO-40A zapewniają absolutnie perfekcyjne pokrycie nagłaśnianych przestrzeni, zarówno pod względem rozkładu częstotliwości, jak poziomu głośności SPL. Nasza redakcja miała możliwość praktycznie zapoznać się z tą technologią – faktycznie, uaktywnienie tej funkcji czyni cuda...

DAS Audio 50 years DASaim optimised

Ale to nie cuda, tylko zaawansowana inżynieria :-) Dodatkowo technologia DASaim umożliwia kierunkowanie wiązki dźwięku w zakresie do +/-15°.

 das event 26a array

DAS Audio EVENT – przystępne cenowo systemy liniowe

Seria DAS Audio EVENT zdobyła sobie w Polsce sporą popularność – od wielu lat grają w Polsce systemy EVENT-208A oraz EVENT-210A. Najnowszy system – niewielki, upakowany najnowocześniejszymi technologiami DSP i FIR EVENT-26A, mimo premiery w tracie największego nasilenia pandemii, stał się najchętniej kupowanym systemem liniowym tego producenta na całym świecie. Również w Polsce!

 

Po stronie zalet najnowszego systemu DAS Audio EVENT-26A należy wymienić wyrównaną odpowiedź fazową, dużą skuteczność, zapas mocy głośników, łatwość instalacji - moduł waży zaledwie 16 kg i prostota konfiguracji – DSP udostępnia gotowe ustawienia presetów z zawartymi filtrami arrayowymi przygotowanymi dla różnych ilości elementów w gronie. Nasza redakcja testowała mini-set tego systemu podczas letnich koncertów w ubiegłym roku – z dużym powodzeniem. To zdecydowanie jeden z najbardziej interesujących niewielkich aktywnych systemów liniowych dostępnych obecnie na rynku.

 DAS Audio Vantec 20A 118A Package 2

DAS Audio VANTEC-20A

W ofercie DAS Audio znajduje się również interesujący stałokątowy, quasi-liniowy system – zbudowany na wydajnym 12-calowym wooferze i dwóch kompresyjnych driwerach M-60 umieszczonych w falowodzie o propagacji poziomej 90° i pionowej 15°. Naturalnie, we wnętrzu znajdują się końcówki mocy zasilające głośniki w bi-ampie, a pokładowe DSP z filtrami FIR dba o liniowość odpowiedzi fazowej.

DAS Audio M-Force subs

Hiszpański producent jako jeden z pierwszych zaimplementował w swoich konstrukcjach elektromagnetyczny przetwornik infrabasowy Powersoft M-Force. Ta unikalna technologia pozwoliła zbudować głośniki basowe potrafiące wygenerować nieprawdopodobne wrażenia odsłuchowe. Zaprojektowane specjalne systemy dyskotekowe pracują w kilku miejscach w Europie.

DAS Audio 50 years DAS Audio ALTEA 

DAS Audio – szeroki wybór zestawów point source z filtrami FIR

W ofercie DAS Audio znajduje się kilka serii aktywnych zestawów głośnikowych typu źródło punktowe (point source). Dostępne są zarówno zestawy z tworzywa sztucznego (ALTEA), jak ze sklejki (ACTION, VANTEC i instalacyjna seria ARTEC). Cechują się przemyślaną konstrukcją, dobra funkcjonalnością i stonowanym eleganckim designem. Większość modeli z wbudowanymi końcówkami mocy jest wyposażona w DSP z filtrami FIR, co przekłada się na świetną odpowiedź fazową i wysokiej jakości brzmienie. Nawet najtańsze modele zostały zaprojektowane z dbałością o zminimalizowanie rezonansów obudowy, a zaimplementowane przetworniki są sprawdzonymi, trwałymi konstrukcjami z odpowiednimi zabezpieczeniami po stronie DSP i końcówek mocy. To wydajne, trwałe i uniwersalne narzędzia, które sprawdzą się w każdej firmie nagłośnieniowej, ośrodku kultury, szkole czy hotelu.

DAS Audio 50 years Owner

Podsumowanie

Firma DAS Audio od roku 1971 jest autorem wielu znakomitych, docenianych na całym świecie konstrukcji głośników i zestawów głośnikowych. Warto podkreślić, ze 90% obrotu marki to eksport! Logicznie prowadzone inwestycje i nieustanne dostosowanie się do współczesnych warunków konkurencji i technologii sprawia, że ten hiszpański producent ma imponujące perspektywy rozwoju. Od kilku lat tra niesamowita ekspansja na rynkach amerykańskich. Również w Europie DAS Audio zyskuje na popularności. Najnowsze inwestycje polskich firm nagłośnieniowych, klubów muzycznych i ośrodków kultury wpisują się w ten rozwój znakomicie. Z zyskiem dla dobrego brzmienia realizowanych na nagłośnieniu DAS Audio koncertów i eventów.

Dystrybutor: Konsbud Audio

DAS Audio 50 years logo2