Logowanie

JBL VTX A6 i B15 – pasywny system liniowy

JBL VTX A6 i B15 – pasywny system liniowy

JBL Professional poszerzył rodzinę swoich topowych systemów liniowych VTX o najmniejszego przedstawiciela – VTX A6 zbudowany na dwóch wooferach 6,5” z nowym driverem kompresyjnym z 3” cewką oraz subbas na wooferze 15”. Co oferuje nowy system?

JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 front 

Konkrety - lekkość systemu, łatwość obsługi, efektywność, liniową odpowiedź fazową i brzmienie VTX. A do tego pasywny podział pasma i impedancję umożliwiającą podłączenie 4 modułów na kanał końcówki Crown iTech 4x3500HD – jedna końcówka jest w stanie obsłużyć 16 modułów VTX A6. Dodatkową zaletą jest spełnienie normy IP55, co gwarantuje trwałość systemu niezależnie od warunków atmosferycznych, w jakich przyjdzie mu pracować. Na trwałość systemu ma również wpływ zastosowania sezonowanej 9-warstwowej sklejki o grubości 12 mm z wykończeniem Duraflex.

 JBL VTX A6 VTX video demo VTX A6 driver JBL 2433H opened2

W konstrukcji zastosowano nowy driver JBL 2433H z membraną pierścieniową o średnicy 3”, z 3-calową cewką i neodymowym driverem. Producent tak zaprojektował nowy driver, by zapewnić wydajne chłodzenie cewki i tym samym zwiększyć wydajność przetwornika. Dodatkowo, został umieszczony w polepszającym chłodzenie zintegrowanym falowodzie Radiation Boundary Integrator (RBI) o propagacji 110°.

JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 NL4 pin selector

Pierścieniowa polimerowa membrana dzięki swej konstrukcji i materiałowi z jakiego została wykonana, jest bardzo lekka, jest szybka, oferuje precyzyjną odpowiedź impulsową (niewielka bezwładność), charakteryzuje się bardzo niskimi zniekształceniami harmonicznymi i dużą wydajnością – praktycznie od 3. harmonicznej zniekształcenia praktycznie nie występują, a 2. harmoniczna ma kilkukrotnie niższą wartość zniekształceń harmonicznych, niż alternatywne rozwiązania technologiczne.

 JBL VTX A6 VTX video demo VTX A6 woofer 6 5 inch Differential Drive opened

Efektywności nowego drivera dorównują dwa woofery JBL 2186J o średnicy 6,5” w dwucewkowej technologii Differential Drive. Przetworniki są wyposażone w cewkę o średnicy 2,5” i neodymowe magnesy o precyzyjnie dobranej konstrukcji. Konstrukcja falowodu RBI wpływa na zwiększoną kierunkowość propagacji już od 400 Hz.

JBL VTX A6 VTX video demo VTX A6 opened 

Jeden moduł przyjmuje 350 W mocy ciągłej przez 100 godzin – co jest sprawdzane w przypadku każdego modułu w rygorystycznych testach obciążeniowych. JBL VTX A6 potrafi wygenerować ciśnienie 134 dB max SPL. Pasmo przenoszenia mieści się w zakresie 67 Hz – 20 kHz przy spadku -10 dB w dole oraz od 80 Hz do 19 kHz przy tolerancji +/-3 dB.

 JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 rear angle

Pracę z systemem ułatwia znany z modeli VTX A12 i VTX A8 samoblokujący się system kątowania. Dzięki szerokiemu wyborowi kątów można uzyskać bardzo precyzyjne, wyrównane pokrycie nagłaśnianej przestrzeni. Do wyboru są kąty 0,5°, 1°, 1,5°, 2°, 3°, 4°, 6°, 8°, 10°, 12° i 15°.

JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 side angles

Na ramie przy zachowaniu współczynnika bezpieczeństwa 5:1 można powiesić nawet 24 moduły, choć przy zwiększonych zasadach bezpieczeństwa producent zaleca wieszanie do 15 modułów na małej ramie i 16 modułów w gronie na powiększonej ramie.

JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 array 16pcs

Rama do stackowania pozwala użyć do 8 modułów przy współczynniku bezpieczeństwa 4:1. Rama ta może również być wykorzystana do montażu na sztycy przez dedykowany uchwyt VTX PM.

 JBL VTX A6 VTX B15 VTX 2xB15 A6 stacked 4pcs

No właśnie - producent wyposażył system w szereg akcesoriów do podwieszania i stack'owania. Praktycznie można użyć go w każdej sytuacji nagłośnieniowej, jaką sobie można wyobrazić, łącznie z podwieszeniem bezpośrednio do kraty na przykład jako in-fill za pomocą dedykowanych zacisków VTX RC500. System jest również przygotowany do podwieszania w trybie kompresyjnym oraz za pomocą dwóch wciągarek przez belkę VTX DELTA. Wielość sposobów instalacji zasadniczo podnosi wartość użytkową systemu.

Nowy system jest w pełni kompatybilny z oprogramowaniem do predykcji JBL LAC-3, przydatnym softem Array Link na smartfony oraz z aplikacją Performance Manager.

 JBL VTX A6 VTX B15 VTX A6 array 6pcs

Waga jednego elementu to 18,4 kg przy wymiarach 536 mm x 190 mm x 301 mm. JBL VTX A6 jest szczególnie interesującym systemem na hotelowe eventy i sale koncertowe o punktach podwieszeń o niewielkim dopuszczalnym obciążeniu - grono składające się z 8 modułów z ramą waży zaledwie 160 kg. System JBL VTX A6 może również stanowić świetne uzupełnienie większych konfiguracji w połączeniu z pozostałymi systemami VTX. Może pracować jako out-fill, front-fill, in-fill, side-fill oraz linia opóźniająca.

JBL VTX A6 VTX B15 VTX B15 angle 

Do kompletu z VTX A6 JBL zaprojektował niewielkie subbasy bazujące na nowym 15-calowym wooferze JBL 2285H z 4-calową cewką w technologii Differential Drive – VTX B15 w dwóch wersjach – Ground B15G oraz podwieszane B15. Nowe subbasy mają identyczną szerokość co moduły VTX A6. Pracują w paśmie 35 Hz – 95 Hz przy spadku -10 dB i pozwalają uzyskać 132 max SPL. Obudowa jest wykonana z wielowarstwowej sklejki brzozy o grubościach 15 mm, 18 mm i 24 mm – w newralgicznych miejscach istotnych dla uzyskania zwiększonej sztywności obudowy zastosowano grubsza sklejkę. Lakierowana powierzchnia jest w wykończeniu farbą DuraFlex. Subbas waży 41,5 kg.

 JBL VTX A series VTX A6 VTX A8 VTX A12 VTX B15 VTX B18 VTX B28

JBL od ponad 75 lat jest jednym z liderów technologii nagłośnieniowych. Marka ta jest właścicielem wielu innowacyjnych patentów i nowoczesnych rozwiązań stawiających systemy nagłośnieniowe JBL Professional w pierwszej linii riderowych wyborów. Brzmienie systemów tej marki jest rozpoznawalne, cenione i lubiane na całym świecie. Rodzina systemów JBL VTX jest interesującą propozycją dla firm poszukujących świetnie brzmiących, trwałych i niezawodnych systemów liniowych, a najnowszy najmniejszy system VTX A6 jest godną uwagi propozycją pierwszego systemu dla firm chcących dołączyć do riderowej rodziny JBL VTX.

Dystrybucja: ESS Audio