Logowanie

KV2 Audio ES – wydajny kompaktowy system nagłośnieniowy

KV2 Audio ES – wydajny kompaktowy system nagłośnieniowy

W dobie wzrastającej mody na systemy liniowe, George Krampera – wizjoner i genialny konstruktor – postanowił stworzyć markę KV2 Audio specjalizującą się w konstrukcji klasycznych, ale nietuzinkowych zestawów głośnikowych typu point source. Pierwszym produktem nowej marki był system ES z modelem ES1.0, który do tej pory zaskakuje brzmieniem i efektywnością. Co ważne, system KV2 Audio ES1.0 jest sukcesywnie unowocześniany, dzięki czemu cały czas jest jedną z najciekawszych propozycji w tym segmencie rynku.

Radek Barczak

 KV2 Audio ES1.0 first generation front angle

1. generacja KV2 Audio ES 1.0

Premiera pierwszej wersji KV2 Audio ES1.0 miała miejsce w 2002 roku. Na przestrzeni lat system zaliczył kilka aktualizacji i udoskonaleń, z których najistotniejszą była zmiana processingu w dedykowanych dla systemu końcówkach mocy. Technologie wchodzące w skład pakietu Super Live Audio sprawiają, że zniekształcenia nieharmoniczne są zminimalizowane praktycznie do zera dzięki próbkowaniu 20 MHz (!!!) oraz aktywnej kontroli impedancji. Wysoka częstotliwość próbkowania przekłada się ponadto na dużą dynamikę oraz niezwykle szybką i precyzyjną odpowiedź impulsową – parametr, który jest częstokroć niedoceniany i niezauważany, a determinujący adekwatność przetwarzania dźwięku zgodnie ze źródłem. Wszystkie te elektroniczne i cyfrowe technologie - Super Digital, Super Analog i Super Acoustic – w połączeniu z dopracowanymi konstrukcjami dedykowanych końcówek mocy, w których kanały wysoko- i średniotonowe są zasilane końcówkami w klasie AB, przekładają się na rewelacyjne wręcz brzmienie dobrze zaprojektowanego akustycznie zestawu głośnikowego, jakim jest ES1.0, o czym przekonują się każdego dnia użytkownicy na całym świecie. Bo KV2 Audio ES1.0 pracuje w broadway'owskich, londyńskich i niemieckich teatrach, w klubach muzycznych i salach koncertowych w całej Europie oraz w firmach rentalowych na całym świecie.

 KV2 Audio ES System ES1.0 ES2.5 stacked

Trzeba podkreślić, że KV2 Audio ES to kompletny system, na który składa się para 3-drożnych zestawów szerokopasmowych ES1.0, przynajmniej dwa subbasy – tu do wyboru ES1.5 na 15”, ES2.5 na dwóch 15” lub ES1.8 na przetworniku 18” oraz z procesorowanej końcówki mocy o symbolu EPAK2500/R z silnym DSP. Elementy systemu łączone są za pomocą złączy Amphenol AP6 (ES1.0) oraz AP4 (subbasy).

KV2 Audio ES1.0 rear AP6

Nie jest to standard w świecie audio, gdzie prym wiedzie Neutrik ze swoimi wtykami i gniazdami Speakon – w razie problemu z uszkodzeniem okablowania systemowego nie pożyczymy kabli w dowolnej firmie nagłośnieniowej... Dlatego inwestując w system do rentalu warto się zaopatrzyć w zapasowe okablowanie na złączach AP6 i AP4.

KV2 Audio ES1.0 front tuba 

Konstrukcja zestawu głośnikowego ES1.0 jest niezwykle dopracowana. Obudowa jest wykonana z sezonowanej wielowarstwowej sklejki brzozy bałtyckiej zapewniającej podwyższoną sztywność i trwałość. Powierzchnia jest wykończona odpornym na szkodzenia matowym lakierem – standardowo czarnym, ale jest opcja pomalowania na dowolny kolor z palety RAL. Potrzebujesz mieć białe lub różowe zestawy? Nie ma problemu :-) O całym cyklu produkcyjnym poczytasz w artykule, który opublikowaliśmy w naszym portalu dwa lata temu.

George Krampera przykłada ogromne znaczenie do optymalnej konstrukcji akustycznej swoich zestawów głośnikowych wychodząc z założenia, że dobry projekt nie wymaga zbytniego procesorowania, które musi naprawiać błędy konstrukcyjne. I tak też jest z ES1.0 – od początku konstrukcja zasilanego 3-drożnie zestawu cechuje się znakomitymi właściwościami akustycznymi. Tu każdy element jest istotny, od dopracowanej tuby przetwornika wysokotonowego zapewniającej możliwie równomierne pokrycie, o kształcie minimalizującym niekorzystne turbulencje na krawędziach, przez tubę przetwornika średniotonowego 6”, po tubę wydajnego niskotonowego 12-calowego woofera z 3-calową cewką. System ES1.0 ma propagację 90° x 40°. Niezwykle wartościową cechą pozwalającą dopasować lokalizację systemu do pomieszczenia jest możliwość obracania zespolonej tuby przetworników średnio- i wysokotonowych o 90°, co pozwala uzyskać optymalne pokrycie nagłaśnianej przestrzeni, gdy na przykład trzeba zamontować zestawy w poziomie. Ta cecha umożliwia również wykorzystanie dwóch zestawów ES1.0 na stronę w konfiguracji minimalizującej powstawanie filtrów grzebieniowych (Comb Filters).

 KV2 Audio EPAK 2500R

Znakomite brzmienie systemu bierze się nie tylko z konstrukcji akustycznej – ogromne znaczenie ma dedykowana końcówka mocy KV2 Audio EPAK 2500/R o wyjątkowej w branży konstrukcji. Dla kanałów wysoko- i średniotonowych, w końcówce znajdują się stopnie mocy pracujące w klasie AB (!), co przekłada się na zauważalnie lepsze brzmienie w stosunku do systemów napędzanych końcówkami klasy D. Dla przetwornika niskotonowego dedykowana jest końcówka klasy D. Podobnie dla subbasów.

 KV2 Audio ES1.0 EPAK 2500 R rear

W ES1.0 wykorzystano driver kompresyjny z wylotem 1” z cewką 1,75” - jest on zasilany kanałem o mocy 100 W RMS. Końcówka obsługująca 6-calowy przetwornik średniotonowy z cewką 1,75” ma moc 200 W, natomiast woofer 12” o impedancji 16 Ohm jest zasilany stopniem mocy 600 W RMS. Z tej samej końcówki EPAK 2500/R stopniem mocy 1600 W mogą być zasilane dwa subbasy, na przykład świetnie, głęboko brzmiące ES1.8. Zestaw głośnikowy ES1.0 jest od dołu cięty na 130 Hz. Woofer 12” pracuje do 500 Hz, pasmo środkowe 6” do 2.5 kHz, a powyżej 2.5 kHz pracuje driver ciśnieniowy. Wszystkie przetworniki są wyposażone w mocne magnesy neodymowe. Warto podkreślić, że membrany są odporne na warunki atmosferyczne dzięki epoksydowemu wykończeniu powierzchni celulozowych membran. Warto wspomnieć, że KV2 Audio ES1.0 waży 34 kg i jest wyposażony we flanszę na statyw 35mm oraz w wiele różnych punktów podwieszeń i akcesoriów do podwieszania i montażu w różnoraki sposób, co otwiera interesujące możliwości przy instalacjach w różnych konfiguracjach.

 KV2 Audio ES1.0 ES1.8 subs EPAK 2500 R VAR

Islandzki zespół VAR na KontenerArt

Miałem przyjemność zagrać kilka koncertów na systemie ES1.0 z subbasami ES1.8. To, co mnie szczególnie urzekło, to ogromna kultura i precyzja brzmienia tego systemu. System oferuje świetną dynamikę, a każdy ruch na korektorze jest natychmiast słyszalny. Znakomicie miksuje się drugie plany, można w bardzo świadomy sposób kreować przestrzeń w miksie. To rzadko spotykana cecha przy tak efektywnych systemach. Warto podkreślić, że nawet przy wysokich poziomach sygnału, system nie generuje wysokich zniekształceń – układ końcówek mocy i konstrukcja zestawów głośnikowych zostały tak zaprojektowane, by zniekształcenia były na możliwie niewielkim poziomie. Dzięki temu choć system jest głośny, nie jest hałaśliwy, nie drażni uszu zniekształceniami.

 KV2 Audio ES1.0 ES1.8 subs EPAK 2500 R Aga Zaryan

Aga Zaryan na KontenerArt

 

Drugim elementem, na który zwróciłem uwagę, była efektywność i realny koncertowy zasięg sięgający przy pojedynczych zestawach ES1.0 dystansu 30 metrów. Pojedynczy zestaw głośnikowy KV2 Audio ES1.0 potrafi wygenerować w szczycie 134 dB Max SPL Peak oraz 131 dB ciągłego Max SPL przetwarzając przy spadku -3 dB pasmo z zakresu 130 Hz – 20 kHz, a przy spadku -10 dB od 85 Hz do 28 kHz. Co ważne, praktyka potwierdza, ze te parametry nie są „naciągane” jak w przypadku wielu konstrukcji innych producentów . Ponadto KV2 Audio informuje, że przy konfiguracji z dwoma szerokopasmowymi zestawami ES1.0 na stronę zasięg zwiększa się nawet do 40 metrów... Ja bym raczej poszedł w bardziej precyzyjne pokrycie, niż szalenie z zasięgiem :-) Ale faktem jest, że przy pojedynczym zestawie głośnikowym ES1.0 na stronę nawet z 60 metrów tekst czy to śpiewany, czy mówiony jest w pełni zrozumiały!

 

KV2 Audio ES1.0 ES1.8 subs EPAK 2500 R Krol proba

Błażej Król na KontenerArt

Trzecia sprawa to absolutnie genialne brzmienie subbasów ES1.8. Miękkie, ale punktowe, a przy tym niezwykle dynamiczne. Grałem na tym systemie zarówno wysublimowany jazz, jak mocny gitarowy rock oraz techniawę i za każdym razem subbasy wchodziły bardzo wiarygodnie w odpowiednią rolę :-) Duży szacun za tę konstrukcję. Projektując sobie system warto wziąć pod uwagę dodatkową końcówkę mocy KV2 Audio VHD3200, gdyż z EPAK 2500/R napędzimy tylko jedną parę subbasów.

 KV2 Audio ES1.0 rear prezentacja

Asumptem do podzielenia się powyższymi uwagami jest prezentacja systemu KV2 Audio ES1.0 w konfiguracji z 4 subbasami ES1.8, jaka odbyła się na podkrakowskim stadionie w Bibicach. System rozwinął skrzydła. Przy muzyce mechanicznej skuteczny zasięg 35-40 metrów nie był żadnym problemem. To, na co zwróciliśmy uwagę to fakt, że nawet na 20. czy 30. metrze mimo dużego poziomu głośności można było bez problemu rozmawiać – dzięki niskim zniekształceniom. Ten system nie krzyczy. On gra. I robi to wspaniale. KV2 Audio to świetna inwestycja dla firm szukających efektywnego systemu na niewielkie i średnie plenery, koncerty klubowe lub wydarzenia w salach koncertowych, gdzie do ogrania jest przestrzeń do około 30-35 metrów od sceny – a to już są imprezy na przynajmniej 1500-2000 słuchaczy. KV2 Audio można polecić wszędzie tam, gdzie duży nacisk kładzie się na piękne i wiarygodne brzmienie oraz trwałość sprzętu. Inwestycja w ten system zapewni spokój o sprzęt na wiele lat.

 kv2 audio George Krampera

Można powiedzieć, że George Krampera przywrócił naszej branży profesjonalne systemy nagłośnienia punktowego. Zamiast stawiać zestackowane, szeroko grające małe systemy liniowe złożone z 3-4 modułów, które przy poziomej propagacji 100° - 120° natychmiast generują odbicia od ścian i filtry grzebieniowe, warto zainteresować się odpowiednio ustawionym lub zawieszonym point source'owym systemem KV2 Audio ES1.0. Warto umówić się z dystrybutorem na prezentację demo, by przekonać się, jak dobrze ES1.0 potrafi zabrzmieć w różnych lokalizacjach. Tym bardziej, że KV2 Audio ES1.0 z dedykowanymi subbasami znalazł swoje miejsce absolutnie na całym świecie w najbardziej prestiżowych muzycznie miejscach. 

Sam George mówi „Pokonaliśmy trendy w branży i złamaliśmy branżowe standardy, aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania audio zarówno analogowe i cyfrowe. Nie oceniamy naszych systemów na podstawie opublikowanych specyfikacji - „mierzymy” je po uśmiechach na twarzach ludzi słuchających koncertów realizowanych na systemach KV2 Audio.” I nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się ze słowami tego wizjonera słuchając zaprojektowanych przez niego systemów.

Dystrybucja: Arcade Audio