Logowanie

60 lat marki Audio-Technica

60 lat marki Audio-Technica

Pasja tworzy wspaniałe dzieła. Gdy dodatkowo pasja jest wsparta wiedzą i erudycją, jest szansa, że tworzone Dzieło będzie wyjątkowe. Nie inaczej jest z marką Audio-Technica, która obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia.

Czy wyobrażacie sobie świat pro audio bez mikrofonów ATM350? Albo bez słuchawek ATH-M40FS? No i kto z nas nie używał AT2020 B-) Twórcą tych urządzeń jest marka Audio-Technica - rodzinna japońska firma, która sukcesywnie rozwija się już 60 lat!

Audio Technica 60 lat Hideo Matsushita

Założyciel marki Audio-Technica -  Hideo Matsushita - był ze wszech miar wyjątkową osobowością. W trudnych dla gospodarki Japonii lat 50. Hideo Matsushita rozpoczął pracę w muzeum sztuki Artizon Museum w Tokio. Będąc pasjonatem muzyki organizował “koncerty” płytowe w muzeum - wspólne słuchanie Muzyki odtwarzanej z płyt gramofonowych w muzealnych przestrzeniach w otoczeniu Sztuki. Dobre brzmienie i najlepsze wykonania muzyki były pasją Hideo. I to właśnie ta pasja stała się asumptem do założenia w roku 1962 firmy produkującej wkładki gramofonowe. 

Takie były początki marki Audio-Technica. Hideo Matsushita założył firmę Audio-Technica w małym mieszkaniu w Shinjuku i zaczął konstruować wkładki gramofonowe. Chciał stworzyć przystępne cenowo wkładki, by szerokie rzesze słuchaczy w Japonii mogli się cieszyć dobrym dźwiękiem. Początki nie były łatwe - jego pierwsza konstrukcja AT-1 nie sprzedawała się najlepiej - choć AT-1 było w przystępnej cenie, marka była na początku drogi, nie miała stworzonej sieci dystrybucji. Jednak założyciel firmy Audio-Technica nie poddawał się. 

Audio Technica 60 lat AT 3X AT 5X 1964

Wprowadził do sprzedaży swoje kolejne dwie wkładki gramofonowe, wyższej klasy - AT-3 oraz AT-5MM. Ponadto zaprojektował precyzyjne ramiona gramofonowe do wysokiej klasy gramofonów. Przełomem w działalności firmy było podpisanie kontraktów z kilkoma producentami gramofonów na dostarczanie wkładek OEM. Okazało się to znakomitym posunięciem, dzięki któremu Hideo Matsushita mógł zainwestować w rozwój marki Audio-Technica. W roku 1963 otworzył większą siedzibę w Machida, gdzie firma działa do dziś.

Audio Technica logo history

Logo Audio-Technica zadebiutowało w 1964 roku - zawiera okrąg oznaczający okrągłą płytę winylową oraz dwa wewnętrzne trójkąty - rowek w kształcie litery „V” i igła w rowku. 

W roku 1969 Audio-Technica rozpoczęła ekspansję międzynarodową - produkty marki zaczęły być dostępne na świecie. W roku 1972 założona została firma Audio-Technica U.S. w celu dystrybucji produktów w Stanach Zjednoczonych.

Audio Technica 60 lat AT 700

Prace nad słuchawkami trwały od początku lat 70. W roku 1974 Audio-Technica zaprezentowała na świecie pierwsze słuchawki AT-700. Słuchawki te w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. W roku 1978 na rynku pojawiły się modele ATH-8 i ATH-7, które zdobyły prestiżową nagrodą MITI Good Design Award.

Audio Technica 60 lat 1978

Również w roku 1978 pojawiły się w ofercie Audio-Technica pierwsze mikrofony serii AT800. Seria obejmowała 8 modeli, od mikrofonów pojemnościowych (AT801, AT811 oraz AT813), przez dynamiczne (AT802, AT812 i AT814)  po miniaturowy lavalier AT805s i shotgun AT815. W roku 1984 na rynek trafiła seria niezwykle popularnych mikrofonów konferencyjnych UniPoint, która dzięki niewielkim rozmiarom i szerokiemu wyborowi modeli została znakomicie przyjęta przez rynki światowe, w tym w USA. Tak została zapoczątkowana ekspansja marki Audio-Technica w segmencie mikrofonów. 

Wkrótce pojawiły się kolejne modele shothunów przeznaczone na rynek radiowy, filmowy i telewizyjny. Do dzisiaj szczególnie mocną pozycją w ofercie marki Audio-Technica są mikrofony typu shotgun i specjalistyczne mikrofony kontaktowe, stosowane podczas transmisji sportowych. Dość powiedzieć, że Audio-Technica jest partnerem Igrzysk Olimpijskich dostarczając niezbędne do transmisji omikrofonowanie. 

W latach 80. firma AT utworzyła oddziały w Europie, Wielkiej Brytanii i Azji. Oferta słuchawek poszerzyła się o profesjonalną serią 800 dedykowanym nagłośnieniowcom. 

Audio Technica 60 lat Autec ASM50

W połowie lat 80. Audio-Technica przeżyła kryzys spowodowany wejściem na rynek i upowszechnieniem się standardu Compact Disc - popyt na wkładki gramofonowa drastycznie spadł. Firma wyszła z tej sytuacji obronną ręką między innymi dzięki stworzeniu działu OEM, który zajął się konstruowaniem laserowych czytników kodów i laserowych urządzeń pomiarowych. Sukces marka osiągnęła również dzięki zmodyfikowanym rozwiązaniom do czyszczenia czyszczenia płyt winylowych. I na dodatek inżynierowie firmy zaangażowali się również w konstrukcję automatów do produkcji sushi pod marką Autec - rozwijane i cieszące się popularnością do tej pory :-) https://www.autec.jp/en/aboutus/history/

Audio Technica 60 lat Sound Burger red

W tym czasie też Audio-Technica zaczęła eksplorować nowe rynki i oferować inne produkty audio, w tym domowe głośniki hi-fi, miksery dyskotekowe, systemy karaoke, kondycjonery linii AC i szeroką gamę słuchawek konsumenckich.

W roku 1986 na rynku pojawiły się pierwsze mikrofony bezprzewodowe marki Audio-Technica. 

Audio Technica 60 lat AT4033

W latach 90. coraz większą rolę w ofercie marki Audio-Technica zaczęły odgrywać mikrofony. W roku 1991 światło ujrzał popularny średnio-membranowy mikrofon pojemnościowy AT4033, który jest produkowany do tej pory! Wkrótce do AT4033 dołączył dwumembranowy AT4050 i lampowy AT4060. Warto wspomnieć, że AT4033 stał się on protoplastą popularnego w studiach domowych na całym świecie mikrofonu AT2020, który miał swoją premierę w roku 2004. 

atm350

Nie można zapomnieć o miniaturowych ATM350 wraz z późniejszym Pro35 - te mikrofony stały się światowym standardem w nagłaśnianiu wszelakich instrumentów akustycznych, od instrumentów smyczkowych i instrumentów dętych, przez gitary klasyczne, fortepian, po instrumenty perkusyjne. 

audio technica wireless systems

Lata 90. to ekspansja Audio-Technica na rynku mikrofonów bezprzewodowych. Trzeba przyznać, że oferta od tamtego czasu rozwinęła się bardzo mocno i jest niezwykle istotnym segmentem firmy - bezprzewodowe mikrofony serii 2000 i 3000 - w tym seria cyfrowa 3000 oraz systemy odsłuchu osobistego IEM 3000 są używane w najbardziej prestiżowych produkcjach na całym świecie.

Audio Technica AT2020

Nowy XXI. wiek w ofercie Audio-Technica pojawiło się kilka kolejnych kultowych konstrukcji, jak słuchawki ATH-M50, mikrofon AT2020 i pierwszy w ofercie tego producenta gramofon z portem USB :-)

Audio Technica 60 lat AT5040 2012

A rok 2012 to premiera wyjątkowego elektretowego mikrofonu pojemnościowego z prostokątną membraną - AT5040.

ATMC20222 750x750

Audio-Technica do dzisiaj produkuje wysokiej klasy wkładki gramofonowe - korzysta z powrotu mody na analogi :-) Jest jednym z wiodących producentów dzięki swoim opatentowanym modelom MM (ruchomy magnes), VM (podwójny magnes) i MC (ruchoma cewka). Dla uczczenia 60. rocznicy założenia marki Audio-Technica została wprowadzona specjalna limitowana edycja wkładki stereo AT-MC2022 z podwójną ruchomą cewką. Wyposażona w zunifikowany uchwyt z igłą wykonaną z jednego, wyhodowanego w laboratorium diamentu, AT-MC2022 oferuje najnowocześniejszą technologię dla wymagających miłośników analogowego dźwięku. 

gramofon przenosny

W ramach obchodów 60-lecia marki Audio-Technica wznowiła również przenośny gramofon Sound Burger AT-727 :-) Niestety, został wyprzedany na pniu…

Audio Technica Kazuo Matsushita

Audio-Technica to firma rodzinna. Od roku 1993 jest kierowana przez syna założyciela marki - prezesa i dyrektora generalnego Kazuo Matsushita. Kazuo wysunął markę Audio-Technica na technologiczne czoło. Wśród najnowszych technologii, Audio-Technica wdrożyła niedawno wielokapsułowe mikrofony do dźwięku immersyjnego. Marka ta jest cały czas jednym z liderów rynku wkładek gramofonowych, przoduje w grupie producentów profesjonalnych mikrofonów i słuchawek. Kontynuując credo swojego założyciela, Audio-Technica skupia się na dostarczaniu najwyższej jakości i funkcjonalności urządzeń analogowych - zarówno na rynek profesjonalny, jak konsumencki. Jednak czasy wymuszają rozwój technologii cyfrowych, więc do oferty dołączają również cyfrowe mikrofony bezprzewodowe oraz bezprzewodowe słuchawki w technologii Bluetooth. Jedno jest pewne - przed marką Audio-Technica po 60 latach istnienia czeka ścieżka rozwoju i rozkwitu. Co potwierdza rosnąca grupa użytkowników.

Więcej informacji na stronie producenta.

Dystrybucja: Konsbud Audio