Logowanie

Alcons Audio – 20-lecie istnienia marki

Alcons Audio – 20-lecie istnienia marki

Alcons Audio jest bezdyskusyjnie wyjątkową marką. Wiele firm w swoich założeniach przyjmuje, że ich marka będzie oferować wyjątkowe systemy nagłośnieniowe i wyznaczać nowe, najwyższe standardy jakości w brzmieniu. Założycielom marki Alcons Audio to się naprawdę udało! I choć hasłem firmy jest „Ewolucyjne rozwiązania audio”, to w istocie Alcons Audio jest autorem kilku rewolucji w kategorii koncertowych i instalacyjnych systemów nagłośnieniowych. Jedną z owych ewolucyjnych rewolucji zwie się pro-ribbon - to jeden z wielu elementów sprawiających, że systemy nagłośnieniowe Alcons Audio są absolutnie wyjątkowe...

Twórcy marki postanowili o powołaniu do życia Alcons Audio w październiku 2002 roku, jednak firma została zarejestrowana w roku 2003 – stąd oficjalny jubileusz 20-lecia przypada w tym roku. Od początku istnienia marki ojcowie-założyciele zdawali sobie sprawę, że tylko nietuzinkowa technologia ma szansę dać przewagę funkcjonalną i brzmieniową nad liczną konkurencją. Założyciele firmy od początku wiedzieli, w jakim kierunku chcą iść i na jakie technologie postawić. Była to technologia przetworników wstęgowych. Przetworniki wstęgowe firmy Alcons zostały opracowane przez Philipa de Haana, senior-inżyniera ds. badań i rozwoju, ponad 20-letni weteran w technologii przetworników wstęgowych. Jest inicjatorem wielu znaczących patentów i może być postrzegany jako „ojciec” dzisiejszej wysokowydajnej technologii wstęgowej pro-ribbon.

 Alcons packshot ProlightSound 2017

Jaka jest przewaga wstęgowych przetworników pro-ribbon nad klasycznymi przetwornikami wysokotonowymi takimi, jak driver kompresyjne i głośniki kopułkowe? W klasycznych przetwornikach elementem drgającym jest membrana wprawiana w ruch na swoich skrajach / krawędziach, przez co tworzą się zniekształcenia wynikające z nieliniowości pracy membrany. Próbą rozwiązania problemu było zaprojektowanie membran pierścieniowych, ale... jakkolwiek zabieg ten zmniejszył nieliniowość pracy membrany, to jednak ze swej natury nie zlikwidował problemu. W przypadku przetworników typu wstęgowego – na przykład wysokowydajnych przetworników pro-ribbon zaprojektowanych przez Alcons Audio – fala akustyczna jest generowana przez całą powierzchnię przetwornika równomiernie, w blisko 100% liniowo, co daje drastycznie niższe zniekształcenia. I to jest natychmiast słyszalne <3 Porównywanie klasycznego zestawu głośnikowego z driverem kompresyjnym z zestawem z przetwornikiem pro-ribbon powinno być prawnie zabronione ;-) Bo różnica w jakości brzmienia jest drastyczna. Trzeba jeszcze dopowiedzieć, że przetworniki pro-ribbon generują falę płaską – bez falowodu, po prostu natura pracy przetwornika wstęgowego taka jest. A to przekłada się na naturalną zgodność fazową w znacznie szerszym zakresie, niż w przypadku zastosowanych w klasycznych punktowych zestawach głośnikowych driverów w tubach. Przypomnijmy, że konstrukcja typu point source to na przykład 2-drożny zestaw głośnikowy z driver'em wysokotonowym w tubie i wooferem niskotonowym. W naszej redakcji mieliśmy okazję przetestować w realu, podczas kilku koncertów zestawy głośnikowe Alcons Audio QR24, które są wyposażone w 4 woofery 6,5” i 2 przetworniki pro-ribbon 12” (!!!). Faktycznie - i częstotliwościowo, i fazowo zestawy z przetwornikami pro-ribbon gwarantują drastycznie lepszą równomierność propagacji częstotliwościowej i projekcji fazowej i genialną wręcz odpowiedź impulsową pozwalającą niezwykle precyzyjnie przetwarzać transjenty. No i zapas mocy wysokotonowych przetworników jest wręcz niebotyczny! Nic dziwnego, że Alcons Audio nie stosuje dla wysokiego pasma limiterów...

 RBN family

To nie wszystkie zalety technologii pro-ribbon – istotnym elementem jest stosunek mocy RMS do mocy szczytowej – moc szczytowa jest przynajmniej 10-krotnie i więcej wyższa, niż moc średnia. Przykładowo 12-calowy przetwornik pro-ribbon RBN1202rs oferuje moc wyjściową sięgającą 2500 W (!). Oczywiście, pełnej mocy się nie wykorzystuje ;-) To oznacza, że praktycznie przetworniki nie są zmuszane do pracy na limicie mocy, czyli nie pracują w zakresie, w którym pojawiają się zniekształcenia. Stąd zniekształcenia w wysokim pasmie oferowane przez systemy Alcons Audio są wielokrotnie niższe, a to przekłada się na precyzję i genialną wręcz jakość brzmienia. W systemach koncertowych, które w przypadku największej liniówki potrafią zagrać nawet na 80 metrów i dalej! Największy przetwornik pro-ribbon ma obecnie 18” długości – model RBN1801 i oferuje 3000 W szczytowej. Ale technologia pro-ribbon jest skalowalna – w zależności od wielkości zestawu głośnikowego Alcons Audio ma opracowanych kilka przetworników o różnej długości wstęgi od 2” i 4”, przez 6”, 12”, 14” i 18”. Mają opatentowaną konstrukcję falowodu, który zapewnia rzeczywistą i równomierną propagację w poziomie o kącie pokrycia 90° i to w paśmie od 1 kHz aż do 20 kHz.

Sentinel10 scaled 1 

Kolejną przewagą Alcons Audio są charakterystyczne końcówki „z okiem” na wyświetlaczu ;-) To wydajne, procesorowane wielokanałowe konstrukcje pracujące w udoskonalonej wysokowydajnej klasie D o efektywności 93% (!). Konstrukcji kryjąca 4 patenty opiera się o budowę z monobloków (!).

Alcons Audio Sentinel10 LCD eye

W 4-kanałowych końcówkach o mocy 10 kW znajdują się dwa niezależne zasilacze i cztery niezależne monobloki wzmocnienia. Ponadto końcówki mają aktualizowane oprogramowanie układowe, przez co zarówno presety, jak processing są nieustannie udoskonalane.

Alcons Audio Pierwszy przetwornik pro ribbon RBN601 

Jeden z założycieli Alcons Audio - De Haan – dzieli się wspomnieniami: „Od 1983 roku poszerzamy wiedzę i prowadzimy wiele badań nad nowymi materiałami, technikami i procesami produkcyjnymi. Przetestowaliśmy każdy średni i duży sterownik wstęgowy dostępny na rynku, aby zobaczyć i zmierzyć dla nas samych, jaki jest obecny stan rozwoju wstęg. Ta wiedza doprowadziła do powstania nowej generacji przetworników wstęgowych, których pierwszym przedstawicielem jest RBN601”.

 RBN1801 aanzichten combi

Największy obecnie przetwornik RBN1801 o efektywnej długości promieniowania 18" / 46 cm. zapewnia ekstremalną moc RMS na poziomie 210 W i 3 kW mocy szczytowej (dla 200 ms, co stanowi dziesięciokrotność standardu branżowego) oraz bardzo wysoką wydajność 108 dB przy 1 wacie @ 1 m. Z 90-stopniowym falowodem wydajność ta wzrasta nawet do 110 dB, przy zakresie częstotliwości roboczej 1 kHz – 20 kHz.(+/-3dB) i maksymalnym SPL 145dB...

Philip de Haan dzieli się istotnym spostrzeżeniem: „Podczas badania rynku odkryliśmy, że nie tylko technologia, ale także dokładność procesu produkcyjnego ma kluczowe znaczenie takiej technologii. Prawdziwe rzemiosło i doświadczenie są niezbędne dla stabilności produkcji w przypadku tego typu technologii przetworników”.

Seria RBN przetworników pro-ribbon jest dostępna we wszystkich średnich i dużych systemach Alcons, z wyborem falowodów z 90°x40°, 60°x30°, 90°x10°, 90°x15°, 120°x15 °, 90°x3° i 120°x3°.

Obecnie, po 20 latach funkcjonowania Alcons Audio dysponuje swoimi biurami w Holandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a sieć dystrybucyjna obejmuje cały świat. 

Alcons Audio LR28 80 LR28 110 publicznosc

[Alcons Audio LR28 na Off Festival 2019]

Alcons Audio - historia firmy

Początki

Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy były dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Tom Back, założył holenderską firmę zajmującą się rozwojem i produkcją profesjonalnych systemów nagłośnieniowych dla klientów wymagających najwyższej jakości audio w studiach, salach kinowych, mieszkaniach, kinach, obiektach sakralnych, teatrach, wypożyczalniach sprzętu audio-wideo, instalacjach i przemyśle turystycznym.

Współzałożyciel i udziałowiec Philip „Dr. Phil” de Haan, starszy inżynier ds. badań i rozwoju, inicjator wielu patentów i wynalazca dzisiejszej wysokowydajnej technologii pro-ribbon, został odpowiedzialny za dział badań i rozwoju.

Maurice Laarhoven dołączył do tego grona jako trzeci akcjonariusz i odpowiada za dział finansowy. 

Filozofia firmy

Zaangażowanie wszystkich trzech akcjonariuszy w codzienną działalność i brak konieczności zewnętrznego finansowania pozwala firmie skupić się na długoterminowej obecności na rynku pro audio. Tom Back wspomina: „Moim pomysłem było stworzenie marki systemów nagłośnieniowych, podnoszących standard profesjonalnej technologii audio. Nie tylko sprzedaż produktów, ale oferowanie kompletnego rozwiązania synergicznego („ekosystemu”) z przetwornikami, akustyką, wzmacniaczami i procesorami, aby móc zagwarantować taką samą jakość audio dla dowolnego źródła dźwięku w dowolnej wielkości aplikacji.”

Aby marka szybciej zyskała uznanie na rynku, musiała oferować nową technologię, ale w sprawdzonej koncepcji. Ta filozofia doprowadziła do powstania sloganu firmy: „Ewolucyjne rozwiązania audio”.

Tom kontynuuje: „Miałem możliwość i dostęp do niezbędnego know-how i ludzi, którzy byli niezbędni do założenia firmy. Gdyby te istotne elementy nie pasowały do siebie idealnie, firma byłaby po prostu kolejną marką, konkurującą tylko innym zestawem parametrów poza jakością”.

Tom, Maurice i Philip zawarli umowę założenia Alcons Audio BV w październiku 2002 roku, jednak dopiero w maju 2003 roku firma została oficjalnie zarejestrowana w holenderskiej Izbie Gospodarczej i rozpoczęła sprzedaż. 

Niełatwe zadanie

W międzyczasie skompletowano zespół specjalistów z różnych dziedzin, aby rozwinąć firmę, procesy produkcyjne oraz opracować początkowy asortyment produktów.

Tom: „Nawet nie mieliśmy budynku, ponieważ nie potrzebowaliśmy go w tej początkowej fazie: inżynierowie R&D pracowali z domu i podczas cotygodniowych spotkań w lobby pobliskiego hotelu rozmawialiśmy z dostawcami, omawialiśmy postępy w naszych planach i informowaliśmy się nawzajem. Szaleństwo, gdy pomyślisz, jak szybko opracowaliśmy od podstaw zupełnie nowe produkty, w tym wzmacniacze klasy G, procesory i całkowicie nowy system przetworników wstęgowych!"

Będąc „świeżakiem” w branży, z zupełnie nowym produktem i technologią, firma chciała również pozycjonować się w czołówce rynku pomiędzy markami istniejącymi od 20 do 35 lat. Pierwszy klient firmy był z Korei Południowej. I od tego czasu Alcons Audio stale rozwija międzynarodową dystrybucję.

Ekspansja na rynku niemieckim

W 2003 roku firma rozszerzyła swoją działalność na Niemcy po udanej premierze na targach Pro Light & Sound we Frankfurcie. Carsten Albrecht, były współpracownik doświadczony w dziedzinie serwisu, instalacji i wsparcia, został nowym kierownikiem sprzedaży i wsparcia technicznego Alcons Audio Deutschland. Alcons Audio zawsze postrzegała Niemcy jako swój „rynek krajowy”, co odzwierciedla dzisiejsza wysoka pozycja systemów Alcons na rynku niemieckim.

Alcons Audio LR28 Aplauz Audio premiera FOH right arrays front fill 2 

[Alcons Audio na Off Festival 2019]

Ekspansja na rynku USA

W 2011 roku Alcons Audio poczyniła znaczące kroki w kierunku zdobycia rynku amerykańskiego. Mając świadomość jego znaczenia, nie tylko ogólnie pod kątem pro-audio, ale także kina, dźwięku na żywo i teatru, kolejnym krokiem do stania się globalną marką było założenie własnego biura w USA.

Alcons Audio Tom Pauline David WFX Dallas 2011

Posunięcie to miało na celu rozpowszechnienie gamy rozwiązań Pro-Ribbon firmy Alcons Audio – od źródła punktowego, poprzez źródło liniowe, aż po duże systemy liniowe – na nowy i chłonny rynek geograficzny. David Rahn, poprzednio pracujący jako krajowy kierownik sprzedaży w Renkus Heinz oraz Pauline Ortiz y Pino, wcześniej specjalistka ds. rozwoju biznesu, objęli kierownictwo Alcons Audio USA.

Alcons Audio truck Alcons USA

Tom wspomina: „Zamiast wynajmować powierzchnię i tworzyć oficjalne biuro ze stałym adresem, kupiliśmy dużego kampera o długości 11,5 m, w zasadzie półciężarówkę z zbudowanym na niej domem, oraz mieliśmy przyczepę stworzoną na zamówienie do przewożenia znacznej ilości sprzętu demonstracyjnego. David i Pauline podróżowali po USA w „Big Al” przez prawie 3 lata. To była prawdziwie tytaniczna praca, prezentująca markę na rynkach amerykańskich”.

Szczególnie dla zyskania wiarygodności w branży turystycznej, czule nazywanej „Formułą 1”, zespół wiedział, że będzie musiał mieć flagowy system, który nie tylko byłby użytecznym dla tego rynku, ale także udowodniłby, że technologia pro-ribbon jest wytrzymała i niezawodna. I jako taki dodałby wiarygodności całej linii produktów, od najmniejszych do największych systemów.

 Alcons Audio LR28 Aplauz Audio premiera FOH small

[Alcons Audio LR28 na Off Festival 2019]

Wiarygodność

Po targach NAMM w Los Angeles w 2020 roku firma pokazała średniej wielkości system koncertowy LR24 kluczowym inżynierom dźwięku z branży live’owej podczas zamkniętych prezentacji w Hollywood i Nashville, wśród których byli takie osobistości, jak Erik Rogers, Brad Madix, Greg Price, Buford Jones, Robert Scovill, Gordon Reddy, Gary Stokes i David Morgan. Tom: „To było niezwykłe doświadczenie - móc zaprezentować nasze technologie i systemy tej grupie ekspertów i uzyskać ich opinie. Kto mógł wiedzie, że kilka miesięcy później świat całkowicie się zamknie”.

 Alcons Audio Siedziba Alcons

Rozbudowa centrali

Alcons Audio miał szczęście i przeszedł przez najgorszy okres pandemii bez szwanku, przy utrzymujących się dużych przychodach i braku konieczności zwalniania pracowników. Okazało się, że jest to doskonała pozycja wyjściowa do radzenia sobie z popytem z rynków wychodzących z kryzysowego okresu.

W tym czasie postanowiono zebrać wszystkie działy pod jednym dachem, gdyż firma rozrastała się w różnych biurach i halach produkcyjnych, z wynikającymi z tego kłopotami logistycznymi. Już w 2021 roku rozpoczęto negocjacje i zakupiono nowy budynek o łącznej powierzchni 4700 m2. Nowa siedziba oferuje szerokie możliwości rozbudowy w przyszłości, dalsze zwiększenie produkcji, przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji. W październiku 2022 roku, w miesiącu 20. „urodzin”, zakończono pierwszy etap przeprowadzki. Gdy dział produkcji obudów zostanie ukończony w 2023, nastąpi oficjalne otwarcie.

Co przyniesie przyszłość

Tom: „Przy szybkim wzroście tempa na wszystkich naszych rynkach, przyszłość wygląda bardzo ekscytująco. Tuż za rogiem są znaczące prezentacje nowych produktów, oferujących jeden, skalowalny, wielozadaniowy punkt odniesienia audio, który poprowadzi firmę przez następne 20 lat ewolucyjnych rozwiązań zgodnie z myślą: jeden punkt odniesienia, identyczne doświadczenie.

Jesteśmy firmą myślącą przyszłościowo, patrzącą do przodu zamiast wstecz. Jednak 20 lat to kamień milowy, który zasługuje na chwilę spojrzenia za siebie i refleksji. Na nadchodzących targach ISE nie tylko podzielimy się z gośćmi i partnerami naszą wizją przyszłości, ale także naszą historią.“.

Dystrybucja: Aplauz Audio

 O firmie Alcons

Alcons Audio jest czołowym europejskim producentem profesjonalnych systemów nagłośnieniowych. Firma powstała w 2002 roku i od tego momentu założyciel Tom Back zgromadził zespół ekspertów, z których każdy ma ponad 25-letnie doświadczenie w rozwoju i produkcji profesjonalnych systemów nagłośnieniowych. Wszystkie głośniki, wzmacniacze i procesory firmy są opracowywane i wytwarzane w jednym miejscu, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowszymi technologiami, materiałami i procesami produkcyjnymi, co gwarantuje, że każdy system Alcons zapewnia najlepszą jakość reprodukcji dźwięku.

Więcej w tej kategorii:

« 60 lat marki Audio-Technica