Logowanie

DAS Audio SARA - światowa premiera w Madrycie

DAS Audio SARA - światowa premiera w Madrycie

DAS Audio to jeden z najdynamiczniej rozwijających się producentów systemów nagłośnieniowych na świecie. Po ubiegłorocznej premierze kardioidalnego systemu liniowego LARA, do serii ARA dołączył właśnie kolejny system – kompaktowa SARA, w której zostały zawarte technologie i przetworniki opracowane na potrzeby pierwszego systemu nowej serii. Co wyróżnia najnowszy system liniowy hiszpańskiego producenta? Mogliśmy się o tym przekonać podczas światowej premiery systemu DAS Audio SARA w Madrycie.

Radek Barczak

 DAS Audio SARA premiera SARA SUB SARA 100 grono

Przede wszystkim trzeba sobie jasno powiedzieć, że rozwój technologiczny trwa i nie jest dziwne, że każdy kolejny nowy system liczącego się na świecie producenta – a DAS Audio zalicza się do technologicznej szpicy przynajmniej od czasu opracowania technologii korekty częstotliwościowej poszczególnych elementów grona systemów liniowych DASaim Digital Steering – jest nowocześniejszy i częstokroć doskonalszy, niż wcześniejsze konstrukcje. DAS Audio SARA pod wieloma względami wyprzedza konkurencję nowymi, nietuzinkowymi rozwiązaniami technologicznymi, które otwierają nowe możliwości i wyższy poziom precyzji w rękach i uszach sprawnego i świadomego inżyniera systemów nagłośnieniowych.

DAS Audio LARA premiera inside 

Od ponad 50 lat filozofią firmy DAS Audio jest pełna kontrola nad poszczególnymi składowymi systemu. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane przez inżynierów DAS Audio, od przetworników, przez obudowy, system riggingu, po DSP i jego oprogramowanie. Nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Na każdym etapie projektu każdy element był sprawdzany i testowany na wszelkie możliwe sposoby. Na przykład zostały przeprowadzone wielodniowe ponadnormatywne testy wytrzymałościowe w komorze akustycznej o podwyższonej temperaturze powietrza, by sprawdzić niezawodność zarówno elektroniki, jak cewek przetworników. Wszystko w celu zrealizowania planów stworzenia wyjątkowego systemu na miarę XXI wieku. Prezentację podczas premiery w Madrycie w dniu 9. marca 2023 poprowadził sam szef grupy inżynierów DAS Audio – Javier Navarro.

 DAS Audio SARA ISE2023 open HF waveguide

DAS Audio projektując nowy, mniejszy system od modelu LARA, postarał się o jednorodność brzmieniową obu systemów. W obu systemach zastosowano te same, zaprojektowane specjalnie dla systemu LARA drivery M-78N z 3-calową cewką i wylotem 1.5” o mocy 100 W AES. W systemie LARA grają dwa takie drivery, a w systemie SARA jeden. DAS Audio SARA otrzymała nowy falowód zaprojektowany z zastosowaniem zaawansowanej technologii wspomagania komputerowego elementów skończonych obejmującej symulacje akustyczne. Moduł ma propagację poziomą 100° oraz nominalną pionową 10°.

DAS Audio SARA ISE2023 LF 8GXN4 

Również woofer nisko-średniotonowy zastosowany w nowym kompaktowym systemie to przetwornik opracowany na potrzeby systemu LARA – 8-calowy 8GXN4 z cewką 2.5”, z neodymowym magnesem o mocy 300 W AES. We wnętrzu znajdują się dwa przetworniki w układzie V ze specjalnie ukształtowanymi korektorami fazy. W systemie LARA przetwornik ten odpowiada za przetwarzanie tonów średnich, natomiast w systemie SARA został zaprzęgnięty do pracy już od 70 Hz, choć istnieje oczywiście możliwość ograniczenia zakresu pracy od dołu na przykład filtrem dolnozaporowym ustawionym na 90 Hz lub 100 Hz. Co najważniejsze, system bez problemu radzi sobie z przetwarzaniem pasma już od około 80 Hz przy spadku -3 dB.

DAS Audio SARA ISE2023 open 

Solidna obudowa ze sklejki brzozy bałtyckiej została zaprojektowana z 4 wydatnymi tunelami bass-reflex, które rozszerzają efektywnie pasmo przenoszenia przy spadku -10 dB od 70 Hz. W górze driver z 3-calową cewką przetwarza pasmo do 17 kHz, co jest znakomitym wynikiem na tak duży driver. Producentowi udało się zachować przyzwoitą wagę aktywnych modułów - jeden moduł waży 34 kg, co oznacza, że grono 6 elementów w ramą i okablowaniem waży mocno poniżej 250 kg. 

DAS Audio SARA ISE2023 phase plug2

Jako napęd służą końcówki mocy pewnego znanego włoskiego producenta – są to w przypadku systemu SARA nowoczesne 4-kanałowe moduły z zasilaczem impulsowym z funkcją korekcji współczynnika mocy (PFC) o łącznej mocy ciągłej 3000 Wrms. Dwa zmostkowane kanały napędzają kompresyjny driver, zaś dwa pozostałe 8-calowe woofery. Jaki cel ma napędzanie drivera o mocy 100 W AES dwoma kanałami końcówki? Chodziło o zminimalizowanie zniekształceń – końcówki pracujące z driverem nie zbliżają się w najmniejszym stopniu do mocy maksymalnej, co przekłada się na utrzymanie absolutnie minimalnych zniekształceń. Przy pomiarze szumem M-noise producent uzyskał maksymalny SPL na poziomie 138/139 dB – przy zachowaniu absolutnie minimalnych zniekształceń (!).

DAS Audio SARA premiera grona SARA ARA logo bok 2 

Inżynierowie DAS Audio wyposażyli nowy kompaktowy line array w analogiczny do większego modelu LARA, 3-punktowy system zawieszenia z regulacją kątów Fast Set Splay umożliwiający skątowanie spoczynkowe na wózkach. Zadane kąty samoczynnie ustawiają się podczas podwieszania grona – istnieje oczywiście możliwość zablokowania kątów. System SARA umożliwia skątowanie co 1° w zakresie od 0° do 10°. Rama umożliwia podwieszenie do 24 modułów SARA oraz do 16 subbasów SARA SUB. Przy użyciu specjalnej ramy jest możliwe podwieszenie 4 subbasów SARA SUB i 12 modułów szerokopasmowych SARA. Warto wspomnieć, że system spełnia wymogi normy IP43.

 DAS Audio SARA premiera pomiar ALMA Javier Navarro prezentacja 6 3 layers

Jak przystało na nowoczesną konstrukcję, SARA zyskała zaawansowane DSP ze zdalnym sterowaniem za pośrednictwem platformy programowej ALMA, z wielopoziomową edycją zoptymalizowaną pod kątem strojenia systemów. Dotychczas system ALMA w takiej postaci, jak poznałem go podczas tegorocznych targów ISE w Barcelonie, obejmował dwa poziomy edycji na potrzeby strojenia – pierwszy dla poszczególnych elementów składowych grona, drugi dla logicznych sekcji i grup systemu. Podczas madryckiej premiery dowiedzieliśmy się o wprowadzeniu trzeciego poziomu edycji – z odpowiednimi narzędziami do tego, by na przykład przyjezdny realizator chcący dostosować brzmienie systemu do swoich preferencji nie musiał zmieniać głównych ustawień strojenia inżyniera systemu.

 DAS Audio SARA premiera pomiar ALMA Javier Navarro prezentacja 5 HOS EQ

W DSP mamy klasyczne filtry IIR, kompensacyjne kompilacje filtrów FIR, technologię DASaim, delay i nowatorski filtr HOS. Narzędzia do konfiguracji i strojenia systemu są kompletne i bardzo przemyślane. Wydatnie wspomagają pracę inżyniera systemu na wielu poziomach, a obsługa platformy ALMA jest przejrzysta i intuicyjna.

 DAS Audio SARA premiera ALMA Javier Navarro prezentacja 8 Throm Correction EQ

Najważniejsze jest jednak brzmienie systemu. Premiera to poważna sprawa. W końcu DAS Audio prezentował system, nad którym prace trwały ponad 4 lata! Po prezentacji przyszedł czas na odsłuchy. W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy sesję demo polegającą na miksowaniu wielokanałowej sesji. Ta część demonstracji uświadomiła nam, że najsłabszym elementem systemu nagłośnieniowego zwykle bywa... człowiek. Na przykład realizator. Bardzo Znany Lokalny Realizator „zrealizował” wielokanałowy miks nagrania koncertu Bardzo Znanego Lokalnego Zespołu na znakomitej konsolecie z pakietem Waves. Celowo nie podaję nazwiska i nazwy wykonawcy... Nie będę ukrywać, że system zabrzmiał jak... No dobra, bez wulgaryzmów ;-) Zabrzmiał ŹLE. Bardzo źle. W zasadzie samym środkiem pasma... Bez czytelnej góry, bez dynamiki (zdeptanej WAVESami...), bez zrozumiałości wokalu, z dęciakami brzmiącymi jak za kotarą, bez planów dźwiękowych... Wielu z obecnych spoglądało po sobie z dużym znakiem zapytania w oczach... Cóż, dobry system obnaży każdy błąd w miksowaniu, no i tak się tu na początku stało.

 DAS Audio LARA premiera premiera

Na szczęście dla producenta, dalej było już tylko lepiej. Co tam lepiej – wręcz znakomicie! Podczas kolejnej sesji odsłuchowej, podczas której odsłuchiwaliśmy wyselekcjonowane przez inżynierów DAS Audio nagrania, system „otworzył się”. Zabrzmiał w sposób zbalansowany dając przyjemny, niekrzykliwy i dynamiczny sound podczas odsłuchu. Słuchając DAS Audio SARA mieliśmy wrażenie, że gra dużo większy system!

DAS Audio SARA 100 SARA SUB premiera grono side left

Swoje ogromne możliwości pokazały basy SARA SUB – podwieszone po 4 na stronę kardioidalne konstrukcje pokazały, na co je stać, utrzymując przy tym ciszę w dolnym paśmie na scenie!

DAS Audio SARA premiera koncert 

Jednak system liniowy nie jest przeznaczony do odtwarzania gotowych nagrań. On ma przede wszystkim wzorcowo zrealizować nagłośnienie koncertów. Podczas koncertu funkowo-popowego składu system DAS Audio SARA pokazał pełnię możliwości – miks zabrzmiał plastycznie, selektywnie, dynamicznie, z czytelnym wokalem i planami dźwiękowymi. Starania o to, by zapewnić jedność charakterystyki brzmieniowej systemów LARA i SARA przyniosły zamierzony efekt. Mniejszy system naprawdę zabrzmiał z klasą – to najodpowiedniejsze określenie w odniesieniu do brzmienia DAS Audio SARA. To było świetne muzyczne show!

 DAS Audio SARA premiera zespol GOOD

Na koniec obecni na premierze realizatorzy, przedstawiciele firm rentalowych i dystrybutorzy DAS Audio mieli możliwość odsłuchać na systemie SARA swoje referencyjne nagrania. Potwierdziły się pozytywne wrażenia z wcześniejszych odsłuchów. System zabrzmiał świetnie, w zrównoważony i – podkreślmy to jeszcze raz - niekrzykliwy sposób, co w przypadku 2-drożnego systemu nie jest zbyt częste. DAS Audio SARA pokazał klasę.

 DAS Audio SARA premiera SARA SUB SARA 100 grono

System SARA pojawi się na światowym rynku już w kwietniu. Również do Polski ma przyjechać solidne demo systemu liniowego DAS Audio SARA z dedykowanymi kardioidalnymi basami SARA-SUB i dużymi basami LARA-SUB. Polecamy wybrać się na zapowiadane przez dystrybutora sesje demo i prezentacje! DAS Audio SARA to znakomicie zaprojektowany i precyzyjnie wykonany system oferujący niespotykane możliwości konfiguracji pozwalające na zrealizowanie rewelacyjnie brzmiącego koncertowego systemu nagłośnieniowego. Dzięki przystępnej cenie i wyjątkowej relacji ceny do jakości ten system ma szansę w polskich warunkach stać się naprawdę popularny. Zasługuje na to.

Więcej informacji o systemie DAS Audio SARA na stronie producenta.

Dystrybucja: Konsbud Audio

#kompaktowysystemliniowy #aktywnysystemliniowy #dasaudioSARA #dasaudioLARA #dasaudioMARA