Logowanie

L-Acoustics L-series L2 & L2D – skondensowany blokowy system liniowy

L-Acoustics L-series L2 & L2D – skondensowany blokowy system liniowy

L-Acoustics jest tak silną marką, że potrafi kreować rzeczywistość oraz potrzeby. W dniu wczorajszym, L-Acoustics poniekąd zanegował 30 lat rozwoju systemów liniowych, których jest realnym twórcą... Zanegował powracając na arenę w białej zbroi i na białym wierzchowcu ogłaszając dobrą nowinę: „Mamy rozwiązanie przywracające nadzieję na idealny dźwięk!”. Może ciut przerysowany to wstęp, ale... faktycznie, L-Acoustics cały w bieli powraca na scenę z rozwiązaniem wielu problemów nagłośnieniowych – zwłaszcza dla Amerykanów... ;-)

Jakość dźwięku, kierunkowość, kontrola hałasu, zminimalizowany rozmiar, zmniejszona waga, moc, wydajność, efektywność względem gabarytu i wagi, ułatwiony transport – seria L-Acoustics L wygrywa praktycznie w każdej kategorii. Szanowni Państwo – oto L2 i L2D!

L Acoustics L2 L2D array system premiere speakers 16channel AMP DSP 

Badając możliwości rozwoju systemów nagłośnieniowych, specjaliści L-Acoustics doszli do wniosku, że modułowe systemy liniowe do ścieżka bez przyszłości. Zdefiniowali podstawowe problemy związane z elementami wpływającymi na niedoskonałość modułowych systemów liniowych, które oddalają współczesne liniowe systemy od ideału. Podstawowym elementem okazał się aktywny współczynnik promieniowania (Active Radiation Factor) – jednorodność pionowa układu liniowego, która przez elementy obudowy modułów, przestrzeń między modułami i elementy riggingu/kątowania sprawiają, że układ liniowy traci spójność. A tym samym spada koherencja fali cylindrycznej – w przypadku klasycznych systemów liniowych przekroczenie wartości 90% współczynnika ARF jest praktycznie nierealne. A im mniejszy głośnik / mniejsza wysokość modułu oraz im więcej elementów w gronie, tym trudniej zmaksymalizować aktywny współczynnik promieniowania. Co to oznacza dla słuchaczy? Niższa wartość współczynnika ARF oznacza niższą koherencję propagacji, a to przekłada się na mniej dźwięku bezpośredniego w wyniku odbić tworzących się nierównomierności propagacji w postaci listków / płatów bocznych, górnych, dolnych i tylnich.

L Acoustics L2 L2D array system premiere CONFIG L2 L2D

Stąd wziął się pomysł na blokowe moduły liniowe . I stąd wzięła się seria L2/L2D. W przypadku nowych blokowych systemów L2 i L2D, współczynnik ARF sięga 99%. A to przekłada się na wrażenie bliskości dźwięku. Jest to możliwe dzięki uniknięciu „przerw” w postaci płaszczyzn obudów i przerw między modułami niezbędnymi dla zapewnienia możliwości skątowania systemów.

L Acoustics L2 L2D array system premiere simulations 

No dobrze, ale w systemach liniowych właśnie możliwość dowolnego kątowania zapewniała precyzję pokrycia nagłaśnianej przestrzeni... Analiza statystyczna przeprowadzona przez specjalistów L-Acoustics wskazała w odniesieniu do wielu różnych nagłaśnianych przestrzeni najczęściej stosowane kąty dla optymalnie skątowanego grona. Odkrywcze było, że optymalnie skonfigurowane grono przyjmuje kształt J... :-) Stąd wziął się dobór kątów w systemach L2 i L2D.

L Acoustics L2 L2D array system premiere vertical L2 

L-Acoustics L2 ma pionową propagację 10°, w górnej części modułu między przetwornikami średnio-wysokotonowymi mamy kąt 0,5°, na dole 2°.

L Acoustics L2 L2D array system premiere vertical L2D

Z kolei moduł L2D zapewnia pokrycie 60°. Zestawienie modułu L2 i L2D zapewnia w pionie propagację 70°. Dwa moduły L2 i jeden L2D to już 80° propagacji w pionie.

 L Acoustics L2 L2D array system premiere Panflex Cardioid Supercardioid

Druga sprawa, to propagacja pozioma. Technologia Panflex zapewnia zmienną propagację poziomą - każdy z modułów L2 posiada 4 moduły Panflex, każdy dla dwóch falowodów dwóch przetworników wysokotonowych. Do uzyskania możliwe są cztery różne propagacje poziome - symetryczne 70° (2 x 35°), 110° (2 x 55°), niesymetryczne 90° (35° + 55° lub 55° + 35°). Moduł L2D ma dla dwóch górnych par driverów dwa elementy Panflex, natomiast zamiast trzeciego i czwartego elementu mamy rozszerzający się stopniowo falowód od 110° u góry do 140° u dołu. Ta technologia umożliwia ograniczenie odbić systemu od ścian lub w razie potrzeby pozwala na zwiększenie zasięgu przez zawężenie propagacji i stworzenie warunków do uzyskania większego ciśnienia na wyjściu z falowodu. W serii L2 i L2D położenie elementów Panflex zmienia się za pomocą łatwiejszego w obsłudze mechanizmu push-push.

L Acoustics L2 L2D array system premiere Cardioid Supercardioid

Do tego – by zapewnić pełną kierunkowość, system zyskał kardioidalną lub superkardioidalną charakterystykę kierunkową już od 50 Hz. Generalnie opracowana przez L-Acoustics technologia zapewnia kontrolę od 50 Hz do 200 Hz z redukcją 20 dB w tył (!). Możliwość doboru charakterystyki kierynkowej w różnych sytuacjach sprawdzi się lepiej - centralne grono oraz środkowe elementy systemu L-ISA – wybierzemy charakterystykę kardioidalną. Dla bocznych elementów systemu – wybierzemy charakterystykę superkardioidalną.

 L Acoustics L2 L2D array system premiere L Venth

Specjaliści L-Acoustics zdają sobie sprawę z tego, że optymalny system nagłośnieniowy to wynik synergii optymalnie zaprojektowanego zestawu głośnikowego, efektywnego napędu w postaci wydajnej końcówki mocy i wspomagających układ algorytmów DSP z logicznym oprogramowaniem sterującym. SoundVision z modelowaniem 3D i funkcją Autofilter ustanawia nową jakość w precyzji dopasowania propagacji dla optymalnego pokrycia nagłaśnianej przestrzeni. Tajemnicą sukcesu jest między innymi potężny headroom systemu, dlatego część energii można niejako „poświęcić” dla uzyskania wyrównanego i optymalnego pokrycia.

 L Acoustics L2 L2D array system premiere LOBE 2 L2 Puls Array

Algorytm Autofilter umożliwia redukcję propagacji w tył i w dół w większym stopniu, niż to by wynikało z wielkości / długości grona – to połączenie akustycznych cech konstrukcji z cyfrowym przetwarzaniem. W efekcie następuje zauważalna redukcja propagacji w tył i do góry / na dół od grona w zakresie 50 Hz – 200 Hz, co przekłada się efektywnie na cichą scenę i tym samym na mniej przesłuchów z nagłośnienia w mikrofonach oraz znacząco większy odstęp od sprzężeń. Ta cecha może pozwolić zmienić zasady mikrofonowania niektórych instrumentów, gdyż walka z potencjalnymi sprzężeniami w dole pasma na wstępie będzie wygrana. 

Rozwiązanie blokowe oznacza szybszy montaż. W systemie L2 i L2D brak jest pinów do riggingu – są za to automatyczne blokady połączeniowe. Podwieszanie bezpośrednio z wózków transportowych jest proste i szybkie. W porównaniu do instalacji systemu K2 przekłada się to na oszczędność 68% czasu na instalację adekwatnej konfiguracji systemu K2. Trzeba jednak zaznaczyć, że pojedynczy element waży ponad 150 kg...

 L Acoustics L2 L2D array system premiere Clamp1000 2

Podwieszanie – nowa jakość to element CLAMP 1000, który umożliwia proste mocowanie do kraty i szybkie kątowanie w pionie.

 L Acoustics L2 L2D array system premiere LA7 16 amp

Kolejny element układanki – końcówka mocy LA7.16. Należy podkreślić - 16-kanałowa kocówka, która obsługuje jeden moduł L2 lub L2D. Co tego instalacją ułatwia połączenie jednym kablem wielopinowym.

 L Acoustics L2 L2D array system premiere RAK III

L-Acoustics zaprojektował na bazie LA7.16 rack LA-RAK III – to 48 kanałów końcówki mocy, 48 kanałów DSP, aż 60 kW przygotowanych do podwieszania... Potęga!

Z modnych tematów ECO - oszczędności materiałowe to 30% drewna, 60% mniej stali, 56% mniej lakieru. Czyli... powinno być taniej? ;-) Raczej nie, bo za ECO płaci zawsze Klient...

 L Acoustics L2 L2D array system premiere przewagi

Ale są i plusy dla Klientów, którzy zamówią system L2/L2D - zmniejszenie w porównaniu do systemu K2 wagi, gabarytu, ilości końcówek przekłada się na mniejszą powierzchnię miejsca magazynowego oraz mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię transportową (30%) i mniejszą wagę (25%), co przekłada się na niższe spalanie paliwa przez ciężarówki. To wymierne zalety.

L Acoustics L2 L2D array system premiere speakers 8x3inch

Teraz konkrety. Wewnątrz L2 / L2D mieszka:

- 8 driverów z 3-calową cewką z falowodami Panflex o regulowanej propagacji poziomej,

- 8 wooferów 10”,

- 4 woofery 12” w układzie L-Vents.

W kwestii „wydajności”:

- poziom SPL/1m wysokości grona – 157,5 dB – najwyższy w klasie,

- poziom SPL per kg - 115 dB – najwyższy w klasie,

- poziom SPL per m2 powierzchni frontu – 158,8 dB – najwyższy w klasie.

Pod każdym względem grono L2/L2D wygrywa nie tylko z systemem L-Acoustics K2, ale również z konkurencyjnymi systemami kardiodalnymi na przetwornikach 10” i 8”...

L Acoustics L2 L2D array system premiere Puls Array

Nowy system L2/L2D to nowy sposób myślenia o nagłośnieniu. Warto to przemyśleć i przeanalizować. Bo to sensowna koncepcja. Kogo z Was przekonuje? 

Na koniec kwestia zakupów... Zamówienia można składać od 18. kwietnia 2023, a pierwsze dostawy rozpoczną się w październiku 2023. Ceny dostępne u dystrybutorów. Kto zainteresowany?

Więcej informacji na stronie producenta.

Dystrybucja: Audio Plus