Logowanie

Adamson IS7, IS7p i IS10p – demo odsłuchowe systemu liniowego IS7 oraz premiera zestawów point source na targach ISE 2018 w Amsterdamie

Adamson IS7, IS7p i IS10p – demo odsłuchowe systemu liniowego IS7 oraz premiera zestawów point source na targach ISE 2018 w Amsterdamie

Targi branżowe to nie tylko miejsce premier sprzętowych i spotkań biznesowych. To również okazja, by bliżej, w realnych warunkach pracy, zaprezentować sprzęt. Adamson postanowił podczas targów Integrated Systems Europe w Amsterdamie wynająć na terenie miasta salę teatru De Balie i zaprezentować w niej dwa nowe zestawy głośnikowe IS7p i IS10p oraz instalacyjny system liniowy IS7.

Oczywiście, nie mogliśmy przepuścić takiej okazji i wybraliśmy się na odsłuchy demo, które odbyły się podczas ISE 2018. 

Adamson docenił już rynek instalacyjny wprowadzając systemy liniowe dedykowane dla instalacji stałych. Dwa lata temu premierę miał niewielki system Adamson IS7 zbudowany na 7-calowych wooferach i driverach, a w ubiegłym roku na rynku pojawił się system Adamson IS10.

Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 demo set 

Podczas tegorocznych targów Integrated Systems Europe w Amsterdamie światło dzienne ujrzały dwa zestawy point source będące uzupełnieniem systemów liniowych – niewielkie, kompaktowe zestawy IS7p oraz nieco większe, ale również kompaktowe IS10p. Co szczególnego oferują nowe zestawy?

 Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 front1

Trzeba podkreślić, że producent w bardzo przemyślany i precyzyjny sposób zaprojektował nowe zestawy głośnikowe pod kątem zastosowań w różnorakich przestrzeniach. Podstawową cechą modeli Adamson IS7p i IS10p są na nowo zaprojektowane falowody, których konstrukcja powstała w oparciu o 30-letnie doświadczenie Adamsona z falowodami, a dodatkowo została dopracowana za pomocą analizy elementów brzegowych (BEM). Powstały dwie konstrukcje – o propagacji 70° x 40° oraz 100° x 50°. Istotną funkcjonalnością zestawów jest możliwość łatwego obracania falowodów o 90° tak, by zestawy mogły precyzyjnie promieniować dźwiękiem zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

W przypadku obu zestawów, za sekcję wysokotonową są odpowiedzialne mocne niezwykle drivery Adamson NH3-8 z 3-calową cewką i wylotem 1.4” o mocy 110 W AES i 440 W w szczycie.

Adamson postanowił na wstępie dać nowym zestawom point source przewagę nad konkurencją. W obu modelach mamy zamontowane po dwa woofery! W efekcie osiągnięto bardzo wysoką moc zestawów i równomierność propagacji w szerokim zakresie pasma, która jest również wynikiem zastosowania symetrycznego układu dwóch przetworników nisko-średniotonowych. W przypadku zestawu IS7p we wnętrzu znalazły się dwa 7-calowe woofery ND7-LM16 z charakterystyczną dla Adamsona kewlarową membraną i neodymowym magnesem. Model IS10p wyposażono w dwa woofery ND10-LM z kewlarowymi membranami i magnesami neodymowymi.

Dzięki zastosowaniu przetworników o impedancji 16 Ohm, dwa woofery stanowią obciążenie 8 Ohm dla końcówki mocy. Sekcje nisko-średniotonowe mają odpowiednio moc 500 W AES i 700 W AES, zaś w szczycie są w stanie oddać odpowiednio 2000 W (IS7p) i aż 2800 W (IS10p).

Zestawy Adamson IS7p oraz IS10p są zasilane aktywnie przez końcówki Lab Gruppen serii D wyposażone w processing Lake, oddzielne kanały końcówki zasilają woofery średnio-niskotonowe, a oddzielne drivery wysokotonowe. Dla pary zestawów IS7p lub IS10p wystarczy 4-kanałowa instalacyjna końcówka Lab Gruppen D40:4L. W przypadku zwielokrotnienia ilości zestawów, dla większego modelu IS10p proponowana jest końcówka D80:4L.

 Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 rzut dol

Producent znakomicie przygotował nowe zestawy nie tylko pod kątem brzmienia, mocy i efektywności, ale również pod kątem mnogości możliwych sposobów montaży IS7p i IS10p. Dostępnych jest kilka różnych sposobów powieszenia, zawieszenia, montażu na ścianie, pod sufitem. Na czterech bokach zestawów są zamontowane specjalne, opracowane przez Adamsona, uchwyty montażowe. W efekcie IS7p oraz IS10p stanowi idealne rozwiązanie dla instalacji dźwiękowej wymagającej pojedynczych zestawów o dużej mocy i świetnym brzmieniu. Zestawy point source IS7p i IS10p – dzięki zachowaniu tożsamości brzmieniowej zestawów - są znakomitym uzupełnieniem instalacyjnych systemów liniowych Adamsona IS7 i IS10.

Dla niektórych może wydać się dziwne wdrażanie osobnych produktów na rynek instalacyjny i touringowy. Adamson wprowadzając systemy dedykowane instalacjom docenia odmienność tego rynku i nieco inne zapotrzebowania. Mnogość rozwiązań montażowych, ich solidność i nie rzucający się w oczy elegancki design w połączeniu w zestawami głośnikowymi, które są dostępne w standardzie w kolorze czarnym i białym, a w opcji w pełnej palecie RAL sprawiają, że seria instalacyjna Adamson IS7 oraz IS10 są niezwykle interesującą propozycją wszędzie tam, gdzie wymagana jest riderowość systemu nagłośnieniowego, świetne brzmienie i duża moc.

Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 IS7 array

Konstruktorzy firmy Adamson zadbali o estetykę w szerokim zakresie. Przykładowo, z tyłu zestawów liniowych są zamontowane uchwyty na kable pełniące niejako funkcję prowadnic. Dzięki temu okablowanie jest równo i estetycznie zamontowane.

Inną cechą charakterystyczną jest to, że subbasy Adamson IS119 posiadają z obu stron ochronny grill z dyskretnie zamontowanymi gniazdami Speakon – tak, by w razie podwieszenia czy ustawienia w bloku w konfiguracji kardioidalnej zachować estetyczny jednolity wygląd. Również poziom dopracowania szczegółów użytkowych jest godny uwagi.

Testy odsłuchowe z Amsterdamie potwierdziły, że seria IS dziedziczy charakter brzmienia od touringowych systemów liniowych – wyraziste, acz pozbawione ostrości, jedwabiste w swym charakterze górne pasmo jest dopełnione szczegółowym, punktowym niskim pasmem i miękkim środkiem. Odpowiedź impulsowa zestawów stawia je w absolutnej czołówce światowej. Istotnym elementem wpływającym na tak wysoką jakość brzmienia jest zastosowanie znakomitych końcówek mocy firmy Lab Gruppen wyposażonych w zaawansowany processing Lake z zaawansowanymi filtrami FIR.

W sali Teatru De Balie słuchaliśmy każdy z systemów po kolei, w kolejności IS7p, IS10p oraz liniowy system IS7, rozpoczynając od delikatnych brzmieniowo utworów, przez dynamiczne utwory orkiestrowe, po utwory popowe i elektronikę. Najpierw bez towarzyszenia subbasów, a następnie z postawionymi centralnie dwoma subbasami Adamson IS119 w układzie kardioidalnym.

 Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 array IS7

Trzeba przyznać, że jeszcze przed odsłuchami demo spodziewaliśmy się dobrze brzmiących zestawów. Adamson to marka o ustalonej renomie. Obiektywnie musimy jednak przyznać, że odsłuchy zestawów point source IS7p i IS10p okazały się naprawdę dużym zaskoczeniem. Nie jeden ze słuchaczy był w niemałym szoku słuchając te niewielkie zestawy... Oba modele zaskoczyły ogromną dynamiką i dużym headroomem – zastosowanie dwóch wooferów w każdym z nich sprawia, że przy swoich niewielkich gabarytach zestawy grają niewysilonym, wyrównanym soundem oferując niespotykaną w przypadku większych membran szybkość odpowiedzi na impulsy. Szczególnie imponujące wrażenie sprawiły większe IS10p, które przy muzyce mechanicznej poradziły sobie w dolnym paśmie bez subbasów w stopniu imponującym. Te zestawy są praktycznie bezkonkurencyjne!

 Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 logo

Musimy sobie uświadomić źródło przewagi IS7p i IS10p nad „klasycznymi” zestawami z pojedynczymi wooferami. Powierzchnia czynna dwóch membran 7” ma powierzchnię równą jednej membranie 10”. Zaś dwie membrany 10” mają już powierzchnię czynną większą o ponad 38% od jednej membrany 12” i tylko o 10% mniejszą od pojedynczego woofera 15”. Przy tym trzeba zwrócić uwagę na to, że przetworniki z membranami 10” poradzą sobie o niebo lepiej z przetwarzaniem pasma środkowego, niż 15” woofer... Oczywiście, gdyby stworzenie tak niewielkich zestawów z dwoma wooferami było proste, takich konstrukcji było by na rynku więcej. Ale tak nie jest - konstruktorzy firmy Adamson podjęli się naprawdę ambitnego wyzwania i zaprojektowali bezkompromisowe zestawy mogące konkurować z dużo większymi modelami. Na pewno IS7p oraz IS10p okażą się droższe od „sztampowych” zestawów z pojedynczym wooferem. Ale też oferują dużo więcej, niż standardowe konstrukcje.

 Adamson IS7p IS10p IS7 ISE2018 IS7 array2

Zabrzmi to może brutalnie, ale... w na tle efektu „wow” wywołanego przez nowe zestawy point source Adamson IS7p oraz IS10p, odsłuchy instalacyjnego systemu liniowego IS7 wypadły... zwyczajnie :-) Adamson IS7 zabrzmiał oczywiście świetnie, miękko, acz precyzyjnie, headroom był bezdyskusyjny. Ale w przestrzeni teatru De Balie ten system nie mógł rozwinąć do końca skrzydeł – był powieszony zbyt w głębi sceny tak, że na widownię docierały już odbicia od bocznych ścian tego dość szeroko grającego systemu (100° w poziomie).

Na podkreślenie zasługuje jednolitość tonalna wszystkich zaprezentowanych zestawów. Adamson IS7 to na pewno znakomity system do niewielkich teatrów czy sal koncertowych. Świetnie też sprawdzi się jako systemy dogłośnienia balkonów, lóż VIPów czy bocznych stron widowni w dużych salach koncertowych, jako dopełnienie większego systemu Adamson IS10. 

Zestawy Adamson IS7p oraz IS10p będą z pewnością jedną z najciekawszych tegorocznych nowości. Czekamy z niecierpliwością na możliwość przetestowania tych zestawów. Naszym zdaniem są nowym przebojem firmy Adamson. Czy się przyjmą? Czas pokaże. Na pewno są warte poznania! Polecamy wziąć udział w odsłuchach demo, jeśli dystrybutor – ProAUDIO-AVT – takowe zorganizuje. Przygotujcie się na szok...

Dystrybutor: ProAUDIO-AVT