Logowanie

BOSE Professional ShowMatch – system liniowy o zmiennej propagacji poziomej

BOSE Professional ShowMatch – system liniowy o zmiennej propagacji poziomej

Podstawowym problemem w użytkowaniu systemów liniowych w pomieszczeniach zamkniętych jest zwykle znaczna szerokość propagacji modułów liniówek. Wiadomo, że podwieszenie systemu w bezpośredniej bliskości ściany sprawia, że zamiast czystego dźwięku do słuchaczy dociera „bałagan” wynikający z powstających filtrów grzebieniowych. Rozwiązaniem tego problemu może być system liniowy BOSE Professional ShowMatch. Dlaczego?

 

BOSE Professional to oddział „komercyjnego” koncernu BOSE. Firma słynie z nietuzinkowych rozwiązań – wieść niesie, że w dział rozwoju jest inwestowany znaczny procent zysków firmy. Coś w tym musi być, gdyż BOSE jest właścicielem bardzo wielu patentów – nie tylko związanych z dźwiękiem :-)

 PSWBoseModularArrayScreen

Bez wątpienia BOSE należy do liderów technologicznych, jeśli chodzi o projektowanie systemów nagłośnieniowych oraz predykcję akustyczną. Oprogramowanie BOSE Modeler to bodaj najdłużej istniejące i rozwijane oprogramowanie predykcyjne dostępne na rynku. Od roku 1985, BOSE Modeler oraz algorytmy predykcyjne są nieustannie rozwijane. Na dzień dzisiejszy BOSE Modeler jest jednym z najsilniejszych programów do projektowania systemów nagłaśniających pracujący w przestrzeni 3D, ukierunkowanych przede wszystkim na optymalizację nagłośnienia i zapewnienie możliwie najlepszej jakości dźwięku w różnego rodzaju pomieszczeniach: salach konferencyjnych, salach wykładowych, centrach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej, ale też kościołach i salach koncertowych.

bose Auditioner new S24A angle

BOSE jako jedyny producent na świecie udostępnia nie tylko oprogramowanie do projektowania i predykcji akustycznej – firma opracowała system pozwalający odsłuchać zaprojektowane nagłośnienie dla danej sali czy pomieszczenia z możliwością wyboru miejsca odsłuchu! System ten nazywa się BOSE Auditioner. I działa!

bose Auditioner old

Pierwszy model BOSE Auditionera pojawił się w roku 1994. Obecnie jest dostępny model 3. generacji, który będzie udostępniony m.in. na planowanych w najbliższym czasie warsztatach z projektowania nagłośnienia w pomieszczeniach zamkniętych, w tym również w salach koncertowych, klubach muzycznych i kościołach.

 Bose ShowMatch configurations

W aspekcie powyższych faktów sens zaprojektowanego przez BOSE systemu liniowego nabiera nowego znaczenia. Ten system został zaprojektowany nie tylko do grania plenerów – rzeczywiście proces predykcji, podwieszania i kątowania został uproszczony tak, by zapewnić maksymalną szybkość i sprawność instalacji. Ale dzięki nowo opracowanej technologii DeltaQ system BOSE ShowMatch jest predestynowany dla zapewnienia w niespotykanym dotąd stopniu w systemach liniowych precyzyjnego pokrycia dźwiękiem nagłaśnianych pomieszczeń. Dlaczego?

 Bose ShowMatch HF section 70st

Opracowane przez BOSE falowody dla przetworników średnio-wysokotonowych – bo sekcja wysokotonowa przetwarza sygnał już od 750 Hz zapewniając tym samym niesamowitą koherencję brzmieniową mowy o śpiewu – dzięki technologii DeltaQ są wyposażone w wymienne nakładki pozwalające dobrać pożądaną propagację poziomą poszczególnych modułów. Wszystko po to, by zapewnić precyzję „trafiania” dźwiękiem w cel, jakim są słuchacze :-)

 Bose ShowMatch DeltaQ 55st 100st

Gdy jesteśmy zmuszeni powiesić grono w niewielkiej odległości od ściany bocznej, standardowy system liniowy przykładowo o propagacji poziomej na przykład 110° będzie przyczynkiem do tworzenia się niepożądanych odbić i powstawania filtracji grzebieniowych (comb filters). A to powoduje nie tylko nierównomierności w paśmie przetwarzania, ale i potężne kłopoty z rozfazowaniem dźwięku. Technologia DeltaQ pozwala dobrać i zainstalować odpowiednie wyloty falowodu – również asymetrycznie. W standardzie do każdego modułu są dołączane wyloty falowodu o dyspersji 70° i 100°, zaś opcjonalnie moduły SM5 i SM10 – odpowiednio o dyspersji pionowej 5° i 10° - mogą być wyposażone w wyloty falowodu o propagacji 55°, natomiast moduł SM20 o pionowej dyspersji 20°, przeznaczony do podwieszenia na dole grona jako swego rodzaju „down-fill” do pokrycia przestrzeni przed sceną, może być wyposażony w opcjonalne wyloty falowodu o propagacji 120°.

 Bose ShowMatch falowod wylot

Zmiana nakładek na wyloty falowodów jest proste do wykonania – wystarczy odkręcić 8 śrub mocujących grill i już mamy dostęp do nakładek na falowody. Całość operacji trwa przy użyciu wkrętarki niecałe 2 minuty. A efekt brzmieniowy zyskuje niesamowicie, bo nie gramy „po ścianach” :-)

 Bose ShowMatch DeltaQ asymetric 70 100

Co do parametrów technicznych – producent zagwarantował zunifikowane charakterystyki przenoszenia dla wszystkich trzech typów modułów. BOSE SM5, SM10 i SM20 przy spadku -3 dB przetwarza pasmo od 70 Hz do 16 kHz, natomiast przy spadku -10 dB pasmo przenoszenia mieści się w zakresie 60 Hz do 18 kHz.

Według wewnętrznej, zaostrzonej normy BOSE – pomiar 500 godzin szumem różowym z Crest Factor 6 dB - moc sekcji niskotonowej bazującej na dwóch neodymowych przetwornikach 8” SM8 to 450 W mocy ciągłej, zaś sekcja średnio-wysokotonowa złożona z czterech udoskonalonych driverów BOSE EMB2S zapewnia moc 100 W mocy ciągłej. Według normy AES, moce są wyższe – 600 W dla sekcji niskotonowej, 125 W dla sekcji średnio-wysokotonowej. Nominalna impedancja sekcji niskotonowej to 8 Ohm, zaś impedancja zespołu 4 driverów sekcji średnio-wysokotonowej to 6 Ohm. Według normy AES sekcja niskotonowa w szczycie może uzyskać max SPL na poziomie 128 dB, zaś sekcja wysokotonowa aż 132 dB.

 Bose ShowMatch system katowania zoom

Cechą charakterystyczną systemu jest to, że moduły BOSE SM10 i SM20 są stałokątowe, natomiast BOSE SM5 umożliwia wybór kąta w zakresie od 0° do 5°. Moduł zmiennokątowy jest generalnie przeznaczony do grania na większe odległości, do instalacji w górnej części grona, natomiast stałokątowe moduły są dedykowane do podwieszenia w dolnej części grona.

Bose ShowMatch frame

System kątowania jest bardzo prosty w obsłudze – kąt ustalamy jednym pinem w tylnej części modułów. Zestawy ważą około 30 kg – są wykonane z wysokiej jakości wielowarstwowej sklejki brzozy bałtyckiej. Operując wyciągarką można się pokusić nawet o samodzielne podwieszenie grona. Sprzyja temu 3-punktowy system zawiesi. Imponująca jest możliwość podwieszenia w gronie nawet 24 modułów – na standardowej ramie, przy zachowaniu normy 10:1! Ta sama rama służy zarówno do podwieszania, jak stackowania systemu.

 Bose ShowMatch grono bok

Warto zwrócić uwagę, że energia z modułu SM20 wyposażonego w identyczne przetworniki i identyczną moc jak moduły SM5 i SM10, dzięki dużej dyspersji pionowej 20° jest rozpraszana na większą przestrzeń/powierzchnię, dzięki czemu jest adekwatnie mniejsza. To pozwala nie ogłuszyć pierwszych rzędów stojących przed sceną :-) co jest częstą bolączką. Zastosowanie modułów SM10 i SM20 sprawia też, że w wielu przypadkach stawianie nagłośnienia front-fill okazuje się zbędne. To również upraszcza i przyspiesza instalację nagłośnienia :-)

 Bose ShowMatch stacked

Dla systemu BOSE ShowMatch zaprojektowano podwieszany, również wykonany z wysokiej jakości wielowarstwowej sklejki brzozy bałtyckiej subbas SMS118. Ta niezwykle wydajna konstrukcja bazuje na neodymowym 18-calowym wooferze z cewką 4.5” o impedancji 4 Ohm. Według normy pomiarowej BOSE głośnik ma moc 750 W mocy ciągłej i 3000 W w szczycie, natomiast według normy AES odpowiednio 1250 W mocy ciągłej i 5000 W w szczycie. Subbasy przetwarzają przy spadku -3 dB pasmo w zakresie już od 32 Hz do 250 Hz, a przy spadku -10 dB od 29 Hz do 300 Hz. Zestawy posiadają dwa złącza NL4 z tyłu obudowy i jedno NL4 z przodu do wykorzystania przy konfiguracji kardioidalnej.

Bose ShowMatch SOFT limitery

Do napędzenia systemu BOSE ShowMatch producent zaleca końcówki Powersoft X4 oraz X8, ale można również stosować wielokanałowe końcówki mocy BOSE. Dostępne presety wykorzystują filtry FIR. Przypomnijmy, że pasmo w modułach szerokopasmowych jest dzielone na 750 Hz. Podział od dołu z subbasami w zależności od konfiguracji jest na 80 Hz lub 100 Hz. Zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie subbasów filtrm dolnozaporowym ustawionym na 30 Hz .

 Bose ShowMatch grono front

Wkrótce będzie możliwość zapoznać się z możliwościami systemu BOSE ShowMatch dzięki kilku szkoleniom z elementami warsztatów praktycznych, podczas których będzie można zapoznać się z możliwościami oprogramowania predykcyjnego BOSE Modeler wraz z systemem odsłuchu modelu predykcji za pomocą BOSE Auditioner'a – naturalnie wszystko z wykorzystaniem technologii zmiennej propagacji DeltaQ. Zapraszamy!

Dystrybutor: BOSE Professional Polska