Logowanie

Outline Superfly – nowy kompaktowy system liniowy

Outline Superfly – nowy kompaktowy system liniowy

Podczas tegorocznych targów Prolight+Sound we Frankfurcie światową premierę miał system liniowy Outline Superfly nawiązujący swą konstrukcją do powszechnie znanego, klasycznego już systemu liniowego Outline Butterfly. Czy nowy system okaże się godnym następcą „motylka”?

 Outline Superfly array Mantas downfill

Od dwóch lat wiadomo było, że Outline pracuje nad nowym średnioformatowym systemem liniowym. Nie było zaskoczeniem, że przypomina swym wyglądem Outline Butterfly – znana była nazwa „robocza”, Outline Superfly. Dla każdego z branży wiadomym było, że czerpie z idei konstrukcyjnych rewolucyjnego w swoim czasie systemu Outline Butterfly. Jednak zaskoczeniem okazały się premierowe prezentacje podczas targów Prolight+Sound 2018.

Rzadko zdarza się, że już podczas premierowej prezentacji system prezentuje się jako skończone dzieło. Presja konkurencji jest niezwykle silna i często wymusza pewien pośpiech przy prezentowaniu nowości. Zwykle jest tak, że system od czasu premiery jest „dopieszczany”, by pełnię możliwości osiągnąć po sezonie pracy. W tym przypadku wydaje się, że jest inaczej. Włosi pokazali na targach Prolight+Sound „skończone” Dzieło, jakim jest Outline Superfly.

 Outline Superfly array front down

Zacznijmy od tego, że Outline Superfly jawi się jako dzieło sztuki. Od strony wizualnej, ale nie tylko. Obudowa zestawów jest wykonana z gęstej, wielowarstwowej, niezwykle sztywnej sklejki brzozy bałtyckiej o różnej, dopasowanej do miejsca i funkcji elementu grubości. Analizując bryłę dodatkowo trzeba pamiętać, że wewnątrz mamy różne przegrody służące m.in. do zamontowania przetworników i wpływające na sztywność konstrukcji. Wyobraźcie sobie, że fantazyjnie wygięte boki obudowy są wykonane z jednego kawałka sklejki! I nie jest to jedynie chęć nadania niepowtarzalnego kształtu obudowy. Taki kształt wnosi dwie zasadnicze zalety – wewnątrz nie ma równoległych ścianek (!) dzięki czemu minimalizowane są wewnętrzne rezonanse. Po drugie, taki kształt boków z jednego kawałka sklejki nadaje nieprawdopodobną sztywność całej konstrukcji obudowy.

 Outline Superfly SART outs array art

Jednym z przyczynków dla takiego kształtu jest ponadto nowa technologia S.A.R.T – Side and Rear Rejection Technology. Czyli pasywny system „wyciszenia” na boki w do tyłu. Już sam układ V zestawów szerokopasmowych nadaje pewną kierunkowość i redukuje projekcję dźwięku do tyłu. Zastosowanie bocznych wylotów o odpowiednim kształcie tuneli dolotowych sprawia, że zestawy praktycznie nie grają na boki i do tyłu. Co zostało potwierdzone „nausznie” podczas prezentacji. Outline Superfly zachowuje się niemal jak zestaw o charakterystyce kardioidalnej.

W tej kształtnej obudowie znalazło się 5 neodymowych przetworników:

- sekcja LF 2 x 10” - 2 x 450 W mocy ciągłej, 2 x 1800 W mocy szczytowej

- sekcja MF 2 x 8” - 2 x 200 W mocy ciągłej, 2 x 800 W mocy szczytowej

- identyczny jak w systemie Outine GTO niezwykle wydajny 3-calowy driver wysokotonowy o mocy ciągłej 120 W i szczytowej 480 W, umieszczony w falowodzie DPRWG.

Według danych producenta, pojedynczy moduł przy Crest Factor 10 dB pozwala wytworzyć aż 143 dB max SPL! Przy tym pasmo przenoszenia zamyka się w zakresie 50 Hz – 20 kHz.

 Outline Superfly array down

Outline Superfly oferuje 90° propagacji w poziomie. I trzeba przyznać, że działa bardzo kierunkowo. Wyjście poza zakres 90° drastycznie redukuje poziom ciśnienia akustycznego. To pozwala w sposób bardzo precyzyjny zaprojektować pokrycie dźwiękiem nagłaśnianej przestrzeni. System kątowania i riggowania jest taki sam, jak w systemie Outline Mantas 28 – kąt wybieramy za pomocą dwóch wysuwanych elementów i blokujemy pinami od dołu i od góry. Dzięki temu obu systemów można używać we wspólnych konfiguracjach, na przykład moduły Mantas 28 jako down-fill dla Outline Superfly.

 Outline Superfly array rear right side

System udostępnia kątowanie co 0.5° od 0° do 7.5° oraz jeden dodatkowy kąt ćwiartkowy 0.25°. Aluminiowa rama waży zaledwie nieco ponad 20 kg i umożliwia podwieszenie do 16 modułów Outline Superfly.

 Outline Superfly Powersoft rack X8

Dwa przetworniki LF 10” są zasilane z osobnych kanałów końcówki, środek z dwoma przetwornikami 8” są razem zasilane z jednego, podobnie przetwornik wysokotonowy HF jest napędzany jednym kanałem. Producent powtórzył rozwiązanie z mniejszego modelu Outline Mantas proponując wersję z sekcjami pasm o nominalnej impedancji 16 Ohm. Dzięki temu na kanał przypadają po 4 moduły, a w dalszym ciągu dedykowana do systemu końcówka Powersoft X8 lub X4 nie gra w 2 Ohmach. Dzięki temu system gwarantuje świetną odpowiedź impulsową i lepszą dynamikę, niż alternatywne systemy napędzane z obciążeniem 2 Ohm. Jedna końcówka mocy Powersoft X8 może napędzać 8 modułów Outline Superfly.

Outline Superflyarray rear frame 

Zestaw jest wyposażony we wzmocnione 8-pinowe gniazda zasilające o dużej odporności na uszkodzenia. System podwieszania i kątowania został tak zaprojektowany, że bez problemu system mogą zawiesić 2 osoby. I tak jest w istocie – fabrycznie zestawy są dostarczane na wózkach po dwa moduły ustawione „plecami” do góry. System jest podwieszany z wózków i w prosty sposób pojedynczo kątowane. Jeden moduł waży 38 kg. Można ewentualnie się pokusić i wykorzystanie innych wózków z na przykład czterema lub trzema modułami zamontowanymi poziomo.

 Outline Superfly logo

Premiera Outline Butterfly miała miejsce 15 lat temu. Jakkolwiek Superfly nawiązuje do klasycznego systemu Outline Butterfly, to oferuje współcześnie najnowocześniejsze technologie. Opatentowane falowody DPRWG (Dual Parabolic Waveguide) zapewniają duży zasięg i niezwykle precyzyjne pokrycie wysokim pasmem, zaś zastosowanie układu V-Power Seamless Baffle Concept i technologii S.A.R.T sprawiają, że projekcja dźwięku na boki i do tyłu grona jest mocno zredukowana. Outline Superfly jest bardzo interesującą propozycją pośród kompaktowych systemów liniowych. W swojej klasie z pewnością będzie jednym z liderów. I prawdopodobnie pozostanie najpiękniejszym z systemów liniowych :-) Tych fantazyjnych, acz w pełni uzasadnionych akustycznie kształtów nie znajdziecie w żadnym innym systemie! To się nazywa włoski styl. 

Więcej informacji na stronie producenta.

Dystrybutor: MBS