Logowanie

Ashly Audio digiMIX24 – kompaktowy cyfrowy mikser z DANTE

Ashly Audio digiMIX24 – kompaktowy cyfrowy mikser z DANTE

Ashly Audio to uznana i ceniona marka sprzętu pro audio i sprzętu instalacyjnego z ogromnymi ponad 40-letnimi tradycjami. W ofercie pojawiły się niedawno cyfrowe miksery digiMIX24 i digiMIX18 z opcją DANTE, a to sprawia, że prócz typowo muzycznych zastosowań, miksery te świetnie powinny się sprawdzić również w instalacjach stałych opartych na protokole DANTE. Do testów otrzymaliśmy większy model. Jak się sprawdził w boju?

Radek Barczak, Marcin Kowalski

 Ashly digiMIX24 top

Mieliśmy swego czasu w testach całkiem podobny mikser – wyposażony w jeden zmotoryzowany tłumik i spory wyświetlacz. Tutaj mamy do czynienia z bardzo podobną konstrukcją, jednak jest więcej kanałów i więcej wejść. Możliwości miksera są interesujące, mogą się szczególnie sprawdzić w sytuacjach instalacyjnych. Przede wszystkim jest funkcja prostego Automiksera dla pierwszych 16 kanałów! Interesującą opcją jest tryb Crossfade, gdzie między sparowanymi kanałami wzajemna proporcja poziomu jest regulowana panoramą. No i uwagę zwraca szczególnie bogata sekcja EQ na każdym kanale, z 4-pasmowym korektorem graficznym z ogromnym zakresem działania i filtrami dolno- i górno-zaporowymi o kilkunastu algorytmach i różnych charakterystykach nachylenia zbocza.

Ashly digiMIX24 panel 

Nie będziemy Was raczyć osobnym opisem panelu sterowania – zachęcamy do zapoznania się z bogatą kolekcją zdjęć wysokiej rozdzielczości w galerii dostępnej na końcu testu :-) Wszystko na nich widać. Powiem tylko, że klucz obsługi jest bardzo prosty i identyczny z innymi cyfrowymi mikserami – edytujemy jeden kanał naraz, dla którego dostępne są wszelkie poziomy edycji w zakładkach, wywoływanych również z poziomu klawiszy funkcyjnych pod ekranem. Do wprowadzania wartości służy encoder Adjust, do poruszania po menu klawisze kursora, do regulacji panoramy dedykowany potencjometr, a do wprowadzania poziomu głośności kanału zmotoryzowany, długi i dokładny tłumik.

 Ashly digiMIX24 LCD LongFaders

Ashly digiMIX 24 oferuje 24 kanały do miksu, z czego kanały 1 – 20 są mono z możliwością linkowania do stereo. Kanały 21-22 przypisany do wejścia stereo Tape oraz 23-24 przypisany domyślnie do wejścia USB z komputera, to kanały stereo. Również w sytuacji, gdy do tych kanałów przypiszemy wejścia cyfrowe z opcjonalnych kart USB lub DANTE, kanały te pozostają stereofoniczne.

 Ashly digiMIX24 LCD system

Do miksowania mamy szynę główną Main LR, 4 grupy mono, 4 szyny AUX oraz wyjście Control Room. Grupy mają możliwość linkowania do stereo i są domyślnie skomutowane do sumy, ale istnieje możliwość zmiany ich konfiguracji jako szyny AUX 5-8. Szyny AUX 1-4 również można linkować do stereo, można również je wysłać na sumę Main LR lub nawet na grupę.

 Ashly digiMIX24 rear

Fizycznie z tyłu Ashly digiMIX 24 znajdziemy 16 wejść mikrofonowo-liniowych na złączach combo XLR-jack 1/4”, 4 wejścia jack 1/4” TRS i dwa wejścia cinch RCA Tape In. Wejścia 1 – 8 są wyposażone w złącza insertowe jack 1/4” TRS – ciekawa opcja.

 Ashly digiMIX24 rear connectors Main

Wyjście Main jest podwójne, na dwóch gniazdach XLR oraz dwóch gniazdach jack 1/4” TRS. Wyjścia grup i szyn AUX są zrealizowane na gniazdach jack 1/4” TRS - trzeba o tym pamiętać i wyposażyć się w odpowiednie okablowanie... Podobnie wyjście Control Room (2 x jack 1/4” TRS). Wyjście Tape Out ma dwa gniazda cinch / RCA.

 Ashly digiMIX24 panel right logo

Standardowo Ashly digiMIX 24 jest wyposażony w 2-kanałowy interfejs audio na USB służący zarówno do nagrywania na komputer, jak odtwarzanie z komputera. Do sterowania jest dedykowane gniazdo RJ45. No i jest opcjonalny slot na karty rozszerzeń. Producent przewidział możliwość zamontowania 32-kanałowego interfejsu audio USB lub 32-kanałowej karty DANTE.

Ashly digiMIX24 analog gain meter bridge 

Przedwzmacniacze są bardzo przyzwoite. Pracują w klasie A (!) co jest raczej rzadkie w tym przedziale cenowym. Oferują wzmocnienie +50 dB - w normalnych poziomach wzmocnienia, jak choćby wysterowanie do wokalu „najbardziej riderowych mikrofonów na świecie”, szum jest niezauważalny. Regulacja wzmocnienia dla wejść liniowych działa w zakresie -20 dB do +30 dB. Trzeba zaznaczyć, że regulacja Gain jest analogowa, za pomocą potencjometrów i nie jest zapamiętywana w scenach ani przywoływana. Na zapamiętanie ustawień Gain pozostaje stary sposób w postaci fotki telefonem :-)

Ashly digiMIX24 LCD panel channel 

Przetwarzanie na kanałach to zdecydowanie mocna strona Ashly digiMIX 24. Tor przetwarzania jest ustawiony na stałe. W każdym kanale mamy oddzielnie załączany Phantom. Zaraz po przetworniku analogowo-cyfrowym jest odwrócenie polaryzacji, filtry, EQ, bramka/expander, kompresor i linia opóźniająca. Punkt wysyłki Direct Out można ustawić globalnie albo przed DSP, albo po bloku przetwarzania.

 Ashly digiMIX24 SMAART filters Bessel

[Filtry Bessel @1 kHz o nachyleniu 6 dB/okt., 12 dB/okt., 18 dB/okt., 24 dB/okt., 30 dB/okt., 36 dB/okt., 42 dB/okt., 48 dB/okt.]

 

Ashly digiMIX24 SMAART filters Butterworth

[Filtry Butherworth @1 kHz o nachyleniu 6 dB/okt., 12 dB/okt., 18 dB/okt., 24 dB/okt., 30 dB/okt., 36 dB/okt., 42 dB/okt., 48 dB/okt.]

 

Ashly digiMIX24 SMAART filters Linkwitz Riley

[Filtry Linkwitz-Riley @1 kHz o nachyleniu 12 dB/okt., 24 dB/okt., 36 dB/okt., 48 dB/okt.]

Na każdym kanale są filtry dolno- i górno-zaporowe bazujące na algorytmach Butterworth, Bessel - oba o nachyleniu od 6 dB/okt. do 48 dB/okt. w krokach co 6 dB oraz Linkwitz-Riley w krokach co 12 dB/okt. Łącznie to daje 20 różnych ustawień filtrów.

 Ashly digiMIX24 SMAART 1kHz Q04 Q24 24dB

[Filtr PEQ @1 kHz o dobroci Q=0.4 i Q=24 o maksymalnym tłumieniu -24dB - wykres różowy pokazuje, że mimo ustawienia -24 dB osiągane jest tłumienie około -21 dB]

Korekcja jest 4-pasmowa i udostępnia bardzo szeroki zakres regulacji – przestrajane są w pełnym zakresie 20 Hz – 20 kHz, głębokość działania mieści się w zakresie +/-24 dB (!!!), a dobroć może przyjąć wartość Q od 0.4 (ponad 2 oktawy) do Q=24 (1/24 oktawy). Pracując na tych korektorach trzeba zachować daleko idącą wstrzemięźliwość :-) Zwykle mamy do dyspozycji zakres +/-15 dB. Tutaj jest aż 9 dB zakresu w obie strony więcej! Kontrolując wykres EQ tylko wizualnie, oczami, na podstawie kształtu krzywej EQ, bez słuchania i kontroli wartości, łatwo jest przesadzić. Wizualnie wartość -6 dB na 24-decybelowej skali ujemnej jest mniej widoczna, niż na innych mikserach. Warto też zwrócić uwagę, że dla wartości dobroci od Q=0.4 do nie przekraczających Q=4 zakres regulacji Gain jest faktycznie +/-24dB, ale dla większych wartości Q zakres nieznacznie się zmniejsza, by przy dobroci o wartości Q=24 osiągnąć zakres +/-21dB.

 Ashly digiMIX24 LCD panel Exp gate

Kolejnym blokiem jest procesor dynamiczny łączący funkcjonalność bramki Gate i ekspandera. Do czego służy bramka wszyscy wiemy, działa sprawnie, natomiast ekspander w tej klasie mikserów nie pojawia się zbyt często. Jest to procesor zwiększający zakres dynamiki sygnałów źródłowych, poniżej wartości progu zadziałania .

Ashly digiMIX24 LCD compressor limiter 

Po bramce jest kompresor/limiter z możliwością ustawienia wartości stopnia kompresji Ratio od 1:1 do 10:1 i nieskończoność:1. Prócz tego mamy regulację progu zadziałania Threshold, czasu ataku Attack, czasu zwolnienia Release i komprensacja Gainu. Pewnym problemem w przypadku szybkotransjentowych sygnałów może być stosunkowo długi czas ataku kompresora – minimum 10 ms. Poza tym ani bramka, ani kompresor nie mają pętli sterującej.

 Ashly digiMIX24 LCD panel channel

Ostatnim elementem bloku przetwarzania kanałów wejściowych jest linia opóźniająca – do 300 ms.

Wartościową funkcją jest możliwość krosowania sygnałów wejściowych do dowolnych grup i szyn miksujących, czy to szyny głównej, czy AUX. I szyn AUX do wyjścia głównego Main. Wspomniana przed chwilą linia opóźniająca jest zarówno na kanałach wejściowych, jak na każdym kanale wyjściowym. Te 300.6 ms opóźnienia to początek zabawy :-) Bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć „łańcuch” w postaci opóźnionej wysyłki AUX skomutowanej do opóźnionej sumy Main. Czyli już mamy nieco ponad 600 ms. Ale kto by chciał na Ashly digiMIX24 stosować opóźnienia ponad 200 metrów? :-)

 Ashly digiMIX24 LCD Aux channel

Kanały wyjściowe mają również odwrócenie polaryzacji, identyczny blok filtrów i EQ parametrycznego, jak na kanałach wejściowych oraz kompresor z dodatkową nastawą limitera i linię opóźniającą do 300 ms.

Ashly digiMIX24 SMAART GEQ 1kHz Q3 24dB 15dB

I każda szyna wyjściowa ma tercjowy korektor graficzny GEQ – również z regulacją w zakresie +/-24 dB. Zwróćcie uwagę na porównanie działania filtru tercjowego 1 kHz przy klasycznym ustawieniu -15 dB i przy dostępnym w Ashly digiMIX 24 ustawieniu -24 dB! O ileż więcej taki filtr „zabiera” dźwięku...

 Ashly digiMIX24 LCD panel FX1

Ashly digiMIX 24 wyposażono w dwa tory efektów z na stałe przypisanymi szynami wysyłek i niezależnymi, na stałe przypisanymi powrotami, które dysponują niemal identycznym wyposażeniem, jak pozostałe kanały wejściowe (brak odwrócenia polaryzacji). Powrót efektu można skierować na sumę Main lub grupę oraz wysłać na dowolną szynę AUX. Wybór efektów jest klasyczny – pogłosy (Hall, Room, Plate), delay (Delay, StDelay, DelayRev, StDelayRev), tremolo, flanger, chorus, ChorusTrem i ChorusRev. Efekty brzmią przyzwoicie, pogłosy nie mają brzydkiego metalicznego wybrzmienia i naprawdę dają się polubić.

 Ashly digiMIX24 fader zoom angle

Miksowanie na Ashly digiMIX 24 różni się od innych modeli mikserów. Fizycznie mamy tylko jeden tłumik – zmotoryzowany i o długim skoku. Ale jeden. Można nim regulować jeden oznaczony kanał. Za to na jednej stronie ekranu LED mieści się 8 kanałów w trybie Long Fader oraz wszystkie kanały wejściowe i szyny miksujące w trybie Mixer Mode. Proces miksowania ułatwia także 6 grup DCA. Do każdego można przypisać dowolne kanały wejściowe i wyjściowe (!). Dostępny cały czas na wierzchu klawisz DCA lub na ekranie LCD lub iPada button DCA usprawniają dostęp do tego sposobu miksowania.

Funkcjonalnie mikser jest bardzo prosty w obsłudze. Praktycznie wszystkie funkcje są dostępne z panelu sterowania. Każdy blok, każdy tor miksowania, można wywołać za pomocą dedykowanego klawisza funkcyjnego. Przyznać trzeba, że opanowanie obsługi komuś, kto miał do czynienia z dowolnym cyfrowym mikserem nie stanowi większego problemu. Ustawianie proporcji kanałów można realizować albo za pomocą długiego zmotoryzowanego tłumika o dużej dokładności, lub z pozycji ekrany LCD za pomocą wirtualnych tłumików. Lub z poziomu bardzo przejrzystej w działaniu aplikacji na iPad'a :-) Poruszanie się po zakładkach obsługi kanałów jest rozwiązane bardzo prosto.

 Ashly digiMIX24 EZ Mode Mixer1

Ciekawostką są dwa tryby „łatwego” miksowania – miksery EZ (EZ-Mode) są przygotowane dla osób, które nie są realizatorami i mają za zadanie jedynie ustawić proporcje głośności. Naturalnie, wcześniej świadomy dźwiękowiec musi odpowiednio przygotować mikser do pracy z zadanymi sygnałami. Pierwszy, prostszy EZ Mixer 1 udostępnia 4 DCA, 4 wyjścia AUX i sumę Main. W takiej konfiguracji do DCA przypisujemy na przykład: DCA 1 - mikrofon na mównicy, DCA 2 - mikrofony prezydialne, DCA 3 - mikrofon bezprzewodowy i DCA 4 - komputer do odtwarzania prezentacji. Drugi mikser daje dostęp do większej ilości grup i kanałów - 6 grup DCA, wejścia stereo USB (powrót z komputera) i Tape (na przykład podłączony tablet lub smartfon), mamy dostęp ośmiu wyjść AUX (musi być aktywny tryb 8 AUX, czyli grupy 1-4 muszą pracować jako AUX 5-8) oraz do sumy Main.

 Ashly digiMIX24 LCD Copy Channel

Skutecznie jest rozwiązana możliwość kopiowania ustawień kanałów – można skopiować całość ustawień, lub ograniczyć się do wybranych elementów i bloków przetwarzania (polaryzacja, cyfrowy Gain, Delay, Gate /Expander, Compressor, EQ, komutacja Assign i wysyłki Send). Można również zapisywać i przywoływać presety kanałów, efektów oraz korekcji graficznej GEQ (!). Ta ostatnia opcja może się okazać bardzo przydatna w pracy.

 Ashly digiMIX24 coursors

Po funkcjach / wartościach na ekranie można się poruszać albo czterema dedykowanymi kursorami, albo klikając w wybrane pole na dotykowym ekranie LCD. Wartości można wprowadzać albo na ekranie za pomocą suwaka umieszczonego na każdym ekranie z prawej strony, albo za pomocą encodera na panelu sterowania miksera. Wyjątkiem są w przypadku EQ węzły sterujące jednoczesnym wyborem częstotliwości i wzmocnienia/osłabienia pasma (dobroć trzeba regulować suwakiem lub encoderem), a w przypadku bramki i kompresora wartość Threshold.

Ashly digiMIX24 LCD PEQ In 

Do pewnych rzeczy trzeba się przyzwyczaić. Przykładowo na ekranie PEQ mamy układ pionowy pasm, a w poziomie mamy ułożone poszczególne parametry: częstotliwość, dobroć Q oraz wzmocnienie/osłabienie Gain. Za to kursory działają odwrotnie – ruch lewo prawo powoduje zmianę pasma, zaś góra dół zmienia parametr. Co ciekawe, zmieniając parametry w dół, parametry „przewijają się” w nieskończoność. Idąc w górę, przewijanie się blokuje.

 Ashly digiMIX24 rear DANTE

Integracja z DANTE daje ogromne możliwości. Opcjonalna karta daje możliwość pobrania do 24 kanałów DANTE na wejścia oraz wysłania 32 kanałów przez DANTE – choćby w celu nagrania. Punkt wysyłki Direct Out na DANTE określamy globalnie (Pre – przed tłumikiem i całym torem przetwarzania, lub Post – po tłumiku i bloku przetwarzania).

Ashly digiMIX24 LCD Digital In

Ważne, że dla cyfrowych wejść i wyjść DANTE mamy regulację cyfrową poziomu wzmocnienia / osłabienia sygnału wejściowego Trim w zakresie do +10 dB.

W trakcie testów mikser zagrał kilka niewielkich koncertów. Podczas jednego z nich perkusista zwrócił uwagę na opóźnienie pojawiające się na odsłuchu słuchawkowym. Pomiary wykazały latencję miksera na poziomie nieco ponad 6 ms. Coś, co umykało podczas pracy na nagłośnieniu i monitorach estradowych – dźwięk w 6 ms pokonuje odległość około 2 metrów..., na odsłuchu słuchawkowym dało o sobie znać. Co ciekawe, klawiszowiec, który również używał odsłuchu słuchawkowego w ogóle nie wrócił na to uwagi :-)

 Ashly digiMIX24 side

Wykorzystaliśmy również mikser na dwóch konferencjach, w tym jednej dość sporej, z dwiema dodatkowymi strefami dogłośnienia. Po pierwsze, zaletą okazały się bardzo wąskie i głęboko tnące filtry korektora parametrycznego – w przypadku pracy dwóch konferansjerów prowadzących konferencję na mikrofonach nagłownych o charakterystyce dookólnej, ostre cięcia na kanałach wejściowych i sumie oraz monitorach uratowały sytuację. Niestety, KlYent nie chciał zamienić mikrofonów na nasze o charakterystyce kardioidalnej. Swoją drogą, mikrofony te firma kupiła sobie na wyposażenie po sugestii pracownika sklepu muzycznego (wiem którego :-P ), który orzekł, że ten model będzie idealny... Może warto czasem zapytać, wybrać się na szkolenie, albo zacząć pracować przy nagłaśnianiu konferencji, żeby móc „doradzać”? Hmmm?

Ashly digiMIX24 LCD Automixer 

Funkcja Automiksera w Ashly digiMIX 24 jest bardzo prosta, bazuje na algorytmie redukującym poziom sygnału na kanałach, na którym nie pojawia się sygnał bezpośredni, ale potrafi być pomocna. Najpierw trzeba ustawić kanał priorytetowy pomału podnosząc poziom tego kanału. Gdy zacznie pojawiać się sprzężenie, producent sugeruje cofnąć poziom o 3 dB. Następnie należy podnieść pozostałe kanały do pożądanej wartości, jednak niższej niż kanał priorytetowy. Algorytm będzie w odpowiedni sposób redukować poziom tła niewykorzystywanych w danej chwili mikrofonów.

 Ashly digiMIX24 iPad Short Faders

Mocną stroną miksera Ashly digiMIX 24 jest przejrzysta i prosta w obsłudze aplikacja na tablety z systemem iOS. Z jej poziomu mamy praktycznie pełne odwzorowanie funkcjonalności miksera. Do pełni szczęścia brakuje trybu wysyłek na szyny AUX za pomocą tłumików (popularny tryb Sends-on-Faders). Jedynym istotnym ograniczeniem tej aplikacji jest to, że do miksera można podłączyć tylko jeden tablet. Dodatkowo program na tablecie jest zsynchronizowany z ekranem miksera – wejście w apce na iPadzie do menu kompresora na kanale 1 wywołuje na LCD ekran edycji tego kompresora. Czyli praktycznie obsługa przez dwie osoby – na FOHu oraz na monitorze – nie wchodzi w grę.

Ashly digiMIX24 iPad login

Ale aplikacja jest niezawodna, połączenie automatyczne (w routerze musi być aktywny tryb DHCP). Również mikser podczas 3-miesięcznych testów okazał się mega-stabilny. Nie zawiódł ani razu, nie zawiesił się.

 Ashly digiMIX24 angle hand fader

Obsługa jest na tyle prosta i przejrzysta, że mikser sprawdzi się również do nagłaśniania dla kapel weselnych – wszystkie bloki przetwarzania są wywoływane z panelu sterowania za pomocą dedykowanych klawiszy, reszta obsługi jest na dużym 7-calowym LCD o dobrym kontraście. Aplikacja na iPad'a jest tożsama z trybem wyświetlania na LCD miksera, więc nie ma wiele dodatkowej nauki. A możliwość skontrolowania miksu z sali, z odpaloną wielośladową sesją nagraną podczas poprzednich imprez przez DANTE poprawia zasadniczo komfort pracy! Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby część sygnałów odtwarzać z wielośladowej sesji na komputerze po DANTE, a resztę grać na żywo. To otwiera zupełnie nowe możliwości...

 Ashly digiMIX24 top

Ashly digiMIX 24 jest szczególnym mikserem. Stanowi swoisty podgatunek :-) Czy ta „mutacja” się przyjmie? W warunkach konferencyjnych i instalacji stałych ma spore szanse. Przedwzmacniacze nie szumią, a mikser naprawdę przyzwoicie brzmi oferując bardzo dobrą dynamikę. No i DANTE otwiera drogę na „salony” :-) Ale to nie jedyna zaleta tego miksera. Największym atutem wydaje się być tryb EZ Mode. Ashly digiMIX 24 ma szansę okazać się hitem, gdy obsługą miksera będzie się miała zajmować osoba nie będąca realizatorem dźwięku - tryby „łatwych” mikserów EZ Mixer 1 i EZ Mixer 2 mogą okazać się nieocenione i warte każdych pieniędzy :-) Mocną stroną jest również bogata sekcja filtrów i EQ, która w połączeniu z liniami opóźniającymi sprawdzi się w instalacjach wymagających oszczędności.

Do testów dostarczył: Tommex