Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

test Mackie DLM12, DLM8 i DLM12S

test Mackie DLM12, DLM8 i DLM12S

Mackie_DLM8_DLM12_DLM12S_set_insertW Mackie idzie Nowe. Nadeszła seria mikserów cyfrowych sterowanych z iPada – Mackie DL1608 i DL0808. Do tych innowacyjnych mikserów dołączyły równie niekonwencjonalne zestawy głośnikowe Mackie DLM bazujące na szerokopasmowych przetwornikach koaksjalnych. Czym Klienci zostaną przekonani do tych nowych paczuszek?

Jan Marek, Radek Barczak

 

 

Mackie_DLM8_DLM12_DLM12S_set

Mackie wymyślił sobie, że postawi na MOC. I nietypowy marketing. Od początku wiedzieliśmy, że Mackie DLM będą oryginalne, a nawet kontrowersyjne. „Kampania” reklamowa okazała się dość – hehm... - kontrowersyjna... O ile pierwszy film był dowcipny:

 

o tyle drugi świadczył, że dział marketingu Mackie mocno się czegoś napalił albo nawdychał :-P

 

Na test zestawów głośnikowych Mackie DLM czekaliśmy niemal rok. Od pierwszych zapowiedzi, premier targowych, po pierwsze dostawy sprzętu do Europy minęło 10 miesięcy z okładem. Gdy przyszły, od razu tytułem „starszeństwa” je zawłaszczyliśmy :-) I w pierwszej chwili nastąpiła konsternacja... Paczki są reklamowane jako 2 kW mocy. Każda. No dobra – w szczycie :-P W eReMeSie mają mieć 1 kW mocy. Każda. Takie maleństwa? Petarda! Ale po rozpakowaniu zwróciliśmy uwagę na pobór mocy – 250 W. ?!?!?!? Że jak? Perpetuum mobile jakie czy co?

Mackie_DLM12S_250W

Żyjemy w szczególnych czasach. Leonardo da Vinci ze wstydu straciłby resztkę włosów, Juliusz Verne ze swoim Nautilusem z konsternacji zakopałby się w Rowie Mariańskim, Maria Skłodowska-Curie z zazdrości ukryłaby się w jaskini, a Wernher von Braun z zakłopotania wystrzeliłby się w kosmos... Nawet Stanisław Lem nie przewidział tego, do czego dochodzą obecnie firmy produkujące zestawy głośnikowe :-P Otóż branża nagłośnieniowa opracowała perpetuum mobile! Co ważne, dotyczy to CAŁEJ branży. Wiadomo, że efektywność końcówek mocy klasy D sięga 90%, a nawet 92%. Ale przy poborze mocy 250W jak uzyskano 1 kW RMS? Wszystko jest kwestią... metodologii pomiarów :-P producent znikąd sobie wartości nie wziął, więc przyjmijmy do wiadomości, że końcówki zastosowane w Mackie DLM mają każda po 500 W RMS...

Dość nieufni danym technicznym odpaliliśmy testowo DLMy w hali magazynu. I tu szok. W zasadzie pod względem głośności wszystko się zgadzało... Mimo „nominalnie” niskiemu poborowi mocy, DLMy dały radę w konfrontacji z tradycyjnymi „weselnymi” paczkami driver + 2 × 15” o mocy 1000 W. Mackie DLMy okazały się bardzo głośne. Głośne i przy tym... diablo czytelne. Technologia przetworników koaksjalnych i co za tym idzie perfekcyjna zgodność fazowa swoje robią...

Mackie_DLM8_DLM12_obok

Jak w skrócie można scharakteryzować nowe zestawy głośnikowe Mackie DLM? Myśląc o nich po testach od razu przychodzą nam do głowy następujące epitety: małe, lekkie, eleganckie, poręczne, głośne (!), czytelne, małe (to już było :-)), nowoczesne, świetnie wyposażone, lekkie (no właśnie :-)) i uniwersalne. I głośne. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu?

Po pierwsze – Mackie DLM 12 i DLM 8 zostały wyposażone w koncentryczne/koaksjalne przetworniki 2-pasmowe. Nie jest to technologia nowa – pierwsze przetworniki tego typu skonstruowano już w latach 40. XX wieku. Technologia przetworników współosiowych Mackie TruSource przypomina rozwiązanie opracowane przez Rona Rackhama dla firmy Tannoy (przetworniki Dual Concentric) z końca lat. 40. ubiegłego wieku. Nie jest to również „łatwa” technologia – skonstruowanie odpowiednio mocnego, wytrzymałego i równomiernie przenoszącego częstotliwości przetwornika koncentrycznego nie jest sprawą prostą. Mackie musiał włożyć duże pieniądze w ten projekt badawczy. Ale cel został osiągnięty. Wewnętrznie umieszczony wysokotonowy kompresowany driver w osi przetwornika wykorzystuje duży magnes przetwornika niskotonowego. Efekt? Nieprawdopodobnie koherentny – czyli spójny – fazowo system dźwiękowy. A czym to skutkuje?

Mackie_DLM12_caly

Po prostu znakomitą czytelnością wokali i mowy. Niepotrzebna jest duża moc, by zapewnić czytelność słowa. Przetwornik współosiowy zachowuje się jak nasz aparat mowy – głos „z pyska' jest zgodny fazowo, bo pochodzi z jednego źródła :-) Wokale i konferansjerka nagłaśniana z wykorzystaniem Mackie DLM 12 czy DLM 8 są nieporównywalnie czytelniejsze, niż w przypadku jakichkolwiek „tradycyjnych” zestawów głośnikowych wykorzystujących dwa niezależne przetworniki (nisko-średniotonowy + wysokotonowy driver zazwyczaj w tubie). Przy tym konstrukcja Mackie DLM 8 i DLM 12 zapewnia propagację 90° w pionie i poziomie.

 

Pobocznym efektem zastosowania przetwornika współosiowego jest zasadniczo mniejszy rozmiar zestawu głośnikowego. Obudowa jest wykonana z twardego tworzywa sztucznego, dość odpornego na uszkodzenia. Waga? DLM 12 – 14 kg, DLM 8 – 10 kg... To chyba rekord :-) Nie ma równie lekkich i równie mocnych zestawów na rynku. A przecież producent mógłby je jeszcze „odchudzić”, gdyby zastosował w przetwornikach magnesy neodymowe, a nie klasyczne ciężkie ferrytowe...

Mackie_DLM12_caly_tyl

Mackie DLM 12 i DLM 8 różnią się jedynie średnicą przetwornika, no i co za tym idzie gabarytami. Przetwornik wysokotonowy to w obu przypadkach identyczna konstrukcja (średnica cewki 1,75”, średnica wylotu drivera: 1”). Punkt podziału ustalono na 1.6 kHz. Oba modele są wyposażone w identyczne końcówki mocy dla przetwarzania niskiego i wysokiego pasma – według danych producenta każda ma 500 W RMS. Mniejszy Mackie DLM 8 charakteryzuje się zmierzonym max SPL na poziomie 125 dB, zaś DLM 12 – 128 dB. Poza tym funkcjonalnie oba modele się nie różnią. A trzeba przyznać, że producent zadbał o wzorcową niemalże funkcjonalność...

Mackie_DLM12_IN

Każdy zestaw ma wbudowany prosty mikser 2-kanałowy. Oba są wyposażone w złącza combo XLR/jack 1/4”, a kanał 2 dodatkowo w dwa wejścia cinch (RCA). Kanał 1 ma preamp mikrofonowy na złączu XLR (bez zasilania Phantom). Można również doprowadzić sygnał o poziomie liniowym, zarówno do wejścia XLR (przełącznik Line/MIC), jak wejścia jack 1/4” TRS. Kanał 2 akceptuje sygnał o poziomie liniowym (XLR, cinch), a wejście jack 1/4” o wysokiej impedancji może posłużyć do podłączenia np. gitary. Do dyspozycji jest również wyjście sygnału na złączu XLR (złącze THRU) – można na nie wypuścić albo sygnał z kanału 1, albo z obu wejść.

Mackie_DLM12_DSP-LCD-main

Poza tym Mackie DLM 12 i DLM 8 są wyposażone w cyfrowy DSP realizujący szereg funkcji. Po pierwsze dla każdego kanału mamy prosty 3-pasmowy korektor działający w zakresie ±15 dB. Skrajne pasma – LOW @80 Hz i HIGH @12 kHz – to filtry półkowe. Środkowe pasmo @2.5 kHz to filtr o charakterystyce dzwonowej. Dodatkowo sygnał z każdego kanału można niezależnie wysłać na procesor efektów oferujący nie tylko pogłosy, ale i łączone pogłos z delayem, chorus z pogłosem, a nawet dość autentycznie brzmiący efekt Doubler!

Charakterystyka brzmieniowa obu zestawów przypomina... uśmiech dyskoteki :-) Wzmocniony dół i góra pasma, a na @3,2 kHz „dołeczek” sięgający -8 dB. Każdy zestaw ma możliwość modyfikacji charakterystyki dzięki dodatkowym 7 nastawom korekcji m.in. PA Speaker, DJ, Soloist, Monitor.

Mackie_DLM12_DSP_DELAY

Niezwykle użytecznym elementem DSP jest linia opóźniająca – aż do 300 ms, dzięki której zestawy można wykorzystywać jako nagłośnienie strefowe. Fajnie, że wybierając wartość opóźnienia w milisekundach, na wyświetlaczu od razu pojawiają się wartości w metrach i stopach :-) Duże ułatwienie.

Mackie_DLM12_DSP_FDBK

Interesującym dodatkiem jest eliminator sprzężeń. Eliminator udostępnia 6 wąskich przestrajanych automatycznie filtrów wycinających (Notch). Producent w instrukcji obsługi sugeruje, że desTROYer posłuży w razie braku realizatora bądź inżyniera dźwięku. Do pewnego stopnia tak, działać działa, jednak nie należy się spodziewać, że skuteczność tego narzędzia będzie 100%...

Mackie_DLM12_DSP_EQ_MONITOR

Układ DSP jest także odpowiedzialny za limitowanie sygnałów – zestawy DLM 12 i DLM 8 są wyposażone zarówno w limitery pracujące w trybie szczytowym, jak RMS. Ponadto są zabezpieczenia termiczne, przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe. W pamięci każdego zestawu można zapisać 3 presety zapamiętujące wszystkie ustawienia.

Mackie_DLM8_caly_monitor_bok

Świetnym funkcjonalnie pomysłem jest dołożenie odchylanej nóżki, dzięki czemu zestawy można używać jako podłogowe monitory! Wprawdzie wokalista nie będzie mógł na nim „efektownie” stanąć lub oprzeć się nogą schylając do fanek :-P, bo nóżka się natychmiast połamie, ale o zaletach koaksjalnego monitora podłogowego zwłaszcza dla wokalisty trudno dyskutować :-) Więc jeśli wokalista BARDZO chce efektownie opierać nogę o monitor, to postawmy mu tradycyjny monitor podłogowy jako element inscenizacji sceny, ale dźwięk podajmy na Mackie DLM12... Nawet mały Mackie DLM 8 świetnie się sprawdzi np. w roli monitora dla klawiszowca. Kąt pochylenia sprawdza się idealnie, a niska waga i niewielkie rozmiary są niepodważalną zaletą. Zwłaszcza, że nawet mały DLM 8 raźnie sobie poczyna już od 65Hz (przy spadku -10 dB), a realnie gada od 80 Hz!

Oba zestawy szerokopasmowe używaliśmy również jako nagłośnienie side-fill (DLM 8) i front-fill (DLM 12) na plenerze na dość szerokiej scenie, gdzie publiczność stała już w odległości 5 metrów od sceny. Nie było żadnych wątpliwości – niepozornie wyglądające przy dużych przodach i subach koaksjalne paczuszki Mackiego znakomicie wywiązały się z powierzonego zadania :-)

Nie koniec to zastosowań Mackie DLM 12 i DLM 8 – oba modele są potencjalnie przygotowane do podwieszania w różnego rodzaju instalacjach. Mackie udostępnia również firmowy system mocujący Mackie SWM300 do ścian.

Mackie_DLM12S_caly

Subbas Mackie DLM12S według danych producenta jest wyposażony w końcówkę o mocy 1000 W RMS. Moc szczytowa to 2 kW. Obudowa jest wykonana ze sklejki olchy o grubości 15 mm. Ma wzmocnioną konstrukcję wewnętrznym żebrowaniem. Szczelinowy otwór bass-reflex umieszczono z tyłu.

Mackie_DLM12S_caly_tyl

Trzeba przyznać, że Mackie DLM12S jest wyposażony kompletnie we wszystko, co niezbędne w przypadku subbasów. Może pracować przyjmując sygnał stereo bądź mono. Mamy dwa komplety wejść i wyjść, wszystkie na złączach XLR. Pierwsze wyjście na „satelity” – na przykład DLM 12 lub DLM 8 – jest po filtrze dolnozaporowym, kolejne wyjście dubluje sygnał z wejścia bez modyfikacji. Można z tego wyjścia zasilić przykładowo kolejny subbas lub zestaw szerokopasmowy.

Mackie_DLM12S_LCD_crossover_DLM12

Krosownica/crossover ma przestrajany punkt odcięcia w zakresie 60 Hz – 120 Hz. Dostępne są również 4 programy zapisane w pamięci dla aktywnych zestawów głośnikowych Mackie: DLM 8 (110 Hz), DLM 12 (90 Hz), SRM350 (100 Hz) i SRM450 (95 Hz).

Mackie_DLM12S_LCD_Delay_max

Podobnie jak zestawy szerokopasmowe, subwoofer DLM12S ma linię opóźniającą do 300 ms.

 

Z ciekawostek, istnieje możliwość zablokowania panelu edycji zestawów DLM 12 i DLM 8 i DLM 12S przed niechcianą modyfikacją – w zestawach szerokopasmowych należy jednocześnie wcisnąć klawisze SYS i MEM, a w subbasie DLY i MEM :-) To takie zabezpieczenie przed wścibskimi paluszkami Djów, którym wiecznie mało basu... 8-) No – chyba, że to DJ jest właścicielem takiego systemiku. Wówczas wie co robi :-)

Mackie_DLM_Wesele1

Przed pierwszą imprezą – wesele na 120 osób, gdzie do nagłośnienia była kapela grająca wszystko na żywca, nie używająca żadnych podkładów czy gotowców – mieliśmy pewne obawy, czy testowany set 2 × Mackie DLM 12S + 2 × Mackie DLM 12 da radę nagłośnić salę o powierzchni ok. 200 m2. Na pakę załadowaliśmy więc „na wszelki przypadek” również system 2 × 2 kW, z którego korzystamy w firmie. Okazało się jednak, że obawy były nieuzasadnione. Zestaw całkowicie i z doskonałym efektem brzmieniowym wywiązał się z powierzonego zadania. Do tego stopnia, że szef kapeli zaczął się poważnie zastanawiać nad zakupem takiego zestawu dla zespołu :-)

Mackie_DLM_DJ

Zestaw Mackie DLM składający się z par DLM 8, DLM 12 i DLM 12S testowaliśmy w niemal 2 miesiące w przeróżnych sytuacjach – od nagłośnienia imprezy DJskiej, ekskluzywne wesela, eventy firmowe, pokazy mody, promocje w marketach, oficjalne imprezy z udziałem władz miejskich i wojewódzkich, małe plenery, nagłośnienie sceny muzycznej, koncerty klubowe i muzyczne.

Mackie_DLM_Concordia_Peszek2

Trafiła się nawet okazja, by nagłośnić tymi zestawami sztukę teatralną. W każdej sytuacji Mackie DLMy dawały radę. Testowany zestaw bez problemu „opędzi” koncert w klubie muzycznym na 300 osób (!) czy wesele na 200 osób z kapelą grającą na żywo (4 wokale, bas, gitara, klawisze, perkusja) zapewniając przy tym świetne brzmienie.

Mackie_DLM_Concordia_tan

W przypadku imprez, na których odtwarzana jest „skompresowana” muzyka z płyt, mp3 czy czego tam używają Dje, w zasadzie wystarczy jeden bas. Chyba, że bas ma pieścić dolne rejony ciała 8-) Wówczas dwa suby są wskazane. Dla kapel grających na żywca, zwłaszcza żeby uzyskać fajne brzmienie stopy, niezbędne są dwa basy. Warto przy tym ustawić je na +2 dB :-) Limitery dają w razie czego radę, a bas jest wówczas naprawdę fajny. Okazało się, że Mackie DLMy dają radę również na małych plenerach. Warunek – brak opadów...

Mackie_DLM_Wesele2

Gdzie system Mackie DLM się nie sprawdzi? Na plenerach w deszczu, w wilgotnych pomieszczeniach z dużą ilością pary wodnej. Membrany są z papieru, więc są wrażliwe na podwyższoną wilgoć. Grill nie ma również dodatkowej gąbki zabezpieczającej przetworniki przed bezpośrednim padaniem deszczu... Jeśli więc chcemy ogarniać zestawem Mackie DLM małe plenery, musimy w zanadrzu mieć przygotowane „profesjonalne” worki, żeby w razie czego szybko je przykryć i uchronić przed działaniem deszczówki :-P

Mackie_DLM12_dwa_rzut2

Poza takimi sytuacjami Mackie DLM sprawdzi się w każdej sytuacji. Jako mobilne nagłośnienie zespołu weselnego, jako łatwe w transporcie nagłośnienie dla Dja, dla firmy rentalowej obsługującej eventy firmowe – podczas testów za każdym razem przedstawiciele firm chwalili dyskretny i elegancki dizajn zestawów DLM. Świetnie też sprawdzi się testowany zestaw do nagłośnienia klubu muzycznego czy domu kultury. Uwagę powinny też zwrócić teatry i realizatorzy sztuk teatralnych w plenerowych sytuacjach, na zainscenizowanych scenach – doskonała czytelność słowa reprodukowanego przez zestawy Mackie DLM 12 i DLM 8 w połączeniu z funkcjonalnością DPS z linią opóźniającą i uniwersalnym mikserem pozwalają ograniczyć ilość sprzętu!

Gdy testowaliśmy mikser Mackie DL1608 w zasadzie jedynym konkretnym zastrzeżeniem był brak linii opóźniającej dla wyjść tak, by móc zestroić czasowo system suby + satelity lub zsynchronizować czasowo nagłośnienie strefowe. Mackie sobie założył, że DL1608 jest zaprojektowany do współpracy z nagłośnieniem serii Mackie DLM. A ponieważ paczki mają układ DSP z linią opóźniającą (aż do 300 ms – ponad 100 metrów), więc póki co w DL1608 linie opóźniające są zbędne :-P

Mackie_DLM12_zasilanie

Co do mocy – jak to naprawdę jest z tymi wartościami, pomiarami, normami i standardami – nie wiemy. Co oznacza według marketingu firmy Mackie moc 1000 W RMS – nie wiemy. Nawet nie chcemy wiedzieć :-P Wiemy za to, że – cytując dane techniczne Rolls-Royce'a z katalogów sprzed lat – moc jest „wystarczająca” dla powyższych sprawdzonych empirycznie sytuacji nagłośnieniowych. I za to ręczymy. A że przy tym efekt brzmieniowy był za każdym razem znakomity – zapewne obok wysokiej jakości samego nagłośnienia pewną rolę odgrywało również to, kto kręcił te sztuki za gałami :-P

Mackie_DLM12_logo_rzut

maxSPL_PLATINUMJedno nie ulega wątpliwości. Testy potwierdziły, że system Mackie DLM z koaksjalnymi przetwornikami jest ze wszech miar godny polecenia, gdy potrzebny jest lekki, mały, aktywny, mocny i głośny, mobilny, elegancki, a przy tym uniwersalny system nagłośnieniowy. Cena choć nie jest niska, jest adekwatna do jakości i funkcjonalności. I co ważne, na rynku nie ma obecnie żadnego konkurencyjnego systemu tej klasy. Bo Mackie DLM to absolutnie nowa klasa na rynku. Ciekawe, kto pierwsze „skopiuje” pomysł Mackiego? I dlaczego to znowu będzie B... :-P

 

 

Możliwości

poziom_20

Brzmienie

poziom_20

Jakość wykonania

poziom_20

Opłacalność poziom_10
Ocena ogólna

poziom_20

 

Do testów dostarczył: Music Info

 

Mackie_DLM8_caly_monitor_rzut

Mackie_DLM8_caly_tyl_rzut

Mackie_DLM8_caly_tyl_rzut2

Mackie_DLM8_DLM12_monitory_DLM12S

Mackie_DLM8_LCD_rzut_main

Mackie_DLM12S_caly_bok_rzut

Mackie_DLM12S_caly_tyl_rzut

Mackie_DLM12S_LCD_crossover

Mackie_DLM12S_panel_caly_logo

Mackie_DLM12S_panel_inputs

Mackie_DLM12S_uchwyt

Mackie_DLM12_caly_2bis

Mackie_DLM12_DSP-LCD-main

 Mackie_DLM12_DSP_FX

Mackie_DLM12_INzoom

Mackie_DLM_Concordia_oficjal1

Mackie_DLM_Concordia_Peszek1

Mackie_DLM_insert

 

 

TAGI: Mackie DLM cena zestawu, cena Mackie DLM 12 + DLM 12S, set nagłośnieniowy subbas + satelity do małego klubu, profesjonalne nagłośnienie dla DJów, lekkie mobilne nagłośnienie dla zespołu weselnego, nowoczesne lekkie nagłośnienie na wesela, mocny lekki mobilny aktywny zestaw 2+1, mały monitor podłogowy do klawiszy na estradę, eleganckie nagłośnienie na eventy firmowe, uniwersalne lekkie kolumny dużej mocy, koaksjalne kolumny monitory sceniczne, aktywny zestaw nagłośnieniowy dla Dja, nagłośnienie dla śpiewającego gitarzysty, lekki koaksjalny monitor podłogowy, jaki zestaw nagłośnieniowy polecacie dla Dja?, mobilny system nagłośnieniowy, małe aktywne kolumny z mikserem i procesorem efektów, profesjonalny zestaw nagłośnieniowy na eventy firmowe, atrakcyjnie wyglądające nagłośnienie na eventy, nagłośnienie do obsługi eventów firmowych