Logowanie

Cerwin-Vega CVE-12 – lekki aktywny zestaw głośnikowy 12”+1” z Bluetooth

Cerwin-Vega CVE-12 – lekki aktywny zestaw głośnikowy 12”+1” z Bluetooth

Cerwin-Vega to marka z ogromnymi tradycjami. W tym roku obchodzi 65-lecie. Aktualna linia produktowa obejmuje między innymi trzy serie aktywnych zestawów. Do testów otrzymaliśmy parkę CVE-12. Jak się sprawdziła ta niedroga konstrukcja?

Jarek Mierzejewski, Radek Barczak

 Cerwin Vega CVE 12 front rear

Twórcą marki Cerwin-Vega był Eugeniusz „Gene” Czerwiński – Polak z pochodzenia, z wykształcenia inżynier konstrukcji lotniczych. Z pasji konstruktor nagłośnienia. Pierwotni marka nazywała się Vega Associates, następnie Vega Laboratories, po czym przyjęła aktualną nazwę Cerwin-Vega. Zasłynął z niezwykle efektywnych konstrukcji basowych – na przełomie lat 50. i 60. miał już na swoim koncie zestawy subbasowe na 18” przetworniku o czułości 106 dB (1W/1m). W tamtych czasach był to rewelacyjny wynik.

Cerwin-Vega CVE-12 to niewielki, smukły zestaw głośnikowym którego obudowa została wykonana z przyzwoitej jakości polimerowego tworzywa sztucznego. Ta seria nie pretenduje do dużych zadań nagłośnieniowych. Została zaprojektowana z myślą o niewielkich nagłośnieniach, w szkołach, przedszkolach, salach konferencyjnych, klubach fitness, stoiskach promocyjnych, niewielkich stoiskach targowych itp. oraz jako dogłośnienie strefowe.

 Cerwin Vega CVE 12 mixer

Już na pierwszy rzut oka w konstrukcji uwagę zwraca logika budowy oraz dbałość o zapewnienie komfortu użytkownika i maksymalne uproszczenie obsługi. Z tyłu mamy dwa kanały miksera – oba pracują zarówno z sygnałami o poziomie liniowym (na przykład z odtwarzacza lub miksera) oraz mikrofonowym. Każdy kanał na oddzielną regulację wzmocnienia. Dla odpowiedniego wzmocnienia popularnego mikrofonu dynamicznego trzeba ustawić wzmocnienie na godzinę 4. Do dyspozycji są dwa wejścia combo XLR/jack 1/4” - oba gniazda są symetryczne. Zabrakło wejścia cinch, ale w razie czego o przejściówkę z cinch na jack 1/4” nietrudno.

 Cerwin Vega CVE 12 Bluetooh Pair Link

Do tego jest „wejście” Bluetooth z oddzielną regulacją poziomu głośności. W przeciwieństwie do większości zestawów wyposażonych w Bluetooth, dwa zestawy głośnikowe Cerwin-Vega CVE-12 mogą odtwarzać sygnał z Bluetooth w stereo. Dostępna jest prosta opcja zlinkowania dwóch egzemplarzy CVE-12 :-) Wystarczy po podłączeniu stereofonicznego źródła Bluetooth (jak choćby smartfon) dłużej wcisnąć przycisk parowania. Zacznie pulsować na pomarańczowo. Wówczas trzeba wcisnąć i przytrzymać chwilę klawisz PAIR/LINK na drugim zestawie. Po połączeniu dwukrotnym kliknięciem wybieramy, czy ma działać w trybie mono lub stereo. Duży plus!

 Cerwin Vega CVE 12 rear logo

Zestawy można łączyć również tradycyjnie, przewodem XLR – dostępne jest gniazdo wyjściowe Link. Trzeba jednak pamiętać, by ustawiając zestawy obok siebie uniknąć wygenerowania filtrów grzebieniowych przez nałożenie się propagacji dwóch zestawów głośnikowych.

Imponujący jest zasięg połączenia Bluetooth – w wolnej przestrzeni zasięg zaczynał się kończyć dopiero po przekroczeniu 30 metrów od Cerwin-Vega CVE-12! Stabilność połączenia jest wzorcowa.

We wnętrzu mamy końcówkę mocy klasy D potrafiącą w szczycie wygenerować 1000 W. Pobór mocy to 320 W, czyli mamy około 280 rzetelnych Wattów RMS, które potrafią wygenerować maksymalne ciśnienie rzędu 126 dB. To dobry wynik jak na tak wyposażony zestaw głośnikowy z tego przedziału cenowego.

 Cerwin Vega CVE 12 bottom angle

Zainstalowane przetworniki to 12-calowy woofer oraz 1-calowy driver kompresyjny z wyprofilowaną tubą o dyspersji 90° x 60°. Podział pasma między przetwornikami jest zrealizowany na 2.6 kHz. Przetwarzanie niskich tonów zostało wsparte otworami bass-reflex nastrojonymi na częstotliwość 57 Hz. Pomiary wykazały, ze pasmo przenoszenia z tolerancją +/-3 dB mieści się w granicach 50 Hz – 16 kHz, a z tolerancją +/-10 dB od 43 Hz do 18 kHz. Na uwagę zasługuje wzorcowe zestrojenie pasma przenoszenia – proszę spojrzeć na realny pomiar w warunkach scenicznych. Wykres magnitudy (czerwony wykres) w zakresach spadków efektywności świadczy o wpływie odbić dźwięku od sceny na wynik pomiaru. 

Cerwin Vega CVE 12 smaart1 PA Live

Jak przystało na nowoczesny sprzęt, Cerwin-Vega CVE-12 ma wbudowany układ DSP z nastawami korekcji EQ dla różnych zastosowań. Tryby są przełączane za pomocą przycisku DSP Mode Select. Do wyboru są ustawienia:

- Live PA

- Club/DJ

- Mix / Flat

- Voice

- Monitor.

Cerwin Vega CVE 12 griil zoom 

Grill został wyposażony w matę chroniącą przetworniki przed bezpośrednim dostępem wilgoci. Cerwin-Vega CVE-12 nie jest przeznaczony do pracy w deszczu, ale dzięki takiemu zabezpieczeniu nagły deszcz nie uszkodzi nam membran głośników.

Cerwin Vega CVE 12 handle logo 

Dokręcane uchwyty mają gumowe pokrycie zwiększające stabilność chwytu. Dodatkowo warte podkreślenia jest, że projektanci wyposażyli CVE-12 w aż cztery uchwyty – dwa po bokach i dwa z tyłu obudowy. Faktycznie bardzo wygodne rozwiązanie.

 Cerwin Vega CVE 12 wall mount

Tylne uchwyty w łatwy sposób mogą zostać zamienione na uchwyty naścienne – producent przygotował odpowiednie atestowane uchwyty do montażu zarówno pionowego, jak poziomego, z możliwością łatwej regulacji kąta odchylenia zestawu. Uchwyty są łatwe w montażu i bardzo praktyczne. Umożliwiają wykorzystanie całej serii Cerwin-Vega CVE we wszelkiego rodzaju instalacjach, choćby jako dogłośnienie strefowe, nagłośnienie klubów muzycznych, klubów fitness, sal konferencyjnych itp.

 Cerwin Vega CVE 12 tripod hole

Nieco mniej wygodna w użyciu jest tuleja na statyw – ma stożkowy kształt mający zabezpieczać przed przypadkową zmianą kierunku grania zestawu. Statyw potrafi się w otworze niekiedy zakleszczyć, co przy zdejmowaniu CVE-12 ze statywu bywa irytujące. Ale są i na to sposoby :-)

Cerwin Vega CVE 12 monitor angle look 

Cerwin-Vega CVE-12 są przystosowane do pracy w charakterze monitorów estradowych. Wartościowa cechą tej to, że można je stawiać na obu bocznych płaszczyznach – to pozwala prawidłowo skonfigurować odsłuch z dwóch monitorów dla na przykład mikrofonu o charakterystyce superkardioidalnej. Dodatkową zaletą jest to, że ukośne ścianki, na których są stawiane CVE-12 w trybie monitorowym, są wyposażone w gumowe „nóżki” zapewniające ochronę ścianek bocznych przed uszkodzeniami i otarciami o podłogę sceny. Wiele budżetowych zestawów jest pozbawionych takiej ochrony o już po kilkukrotnym użyciu nako monitor estradowy taki zestaw ma porysowaną i poocieraną obudowę. A Cerwin-Vega CVE-12 zachowuje estetyczny, nieskazitelny wygląd :-) Duży lajk!

 Cerwin Vega CVE 12 rear konty

Cerwin-Vega CVE-12 przetestowaliśmy przez dwa miesiące w przeróżnych sytuacjach nagłośnieniowych. Najtrudniejszym zadanie, jakie postawiliśmy przez parką CVE-12 to nagłośnienie premiera płyty "Baggage claim" Pauliny Leśnej w niewielkim klubie Punkt Sporny w na Starym Rynku Poznaniu. Oto zapis streamingu live z tego koncertu – dźwięk wysłany z sumy miksera Mackie DL16S na matrycę:

https://www.facebook.com/radek.barczak/videos/2578404202233169/?t=4637

 Cerwin Vega CVE 12 side

Cerwin-Vega CVE-12 brzmią ładnie i selektywnie, jednak zrozumiałość mowy przez dość wysoki podział pasma i łączące się z tym przewinięcie fazy jest na przeciętnym poziomie. Mają za to tę istotną zaletę, że jak na zestawy zbudowane z tworzywa sztucznego cechują się zminimalizowanym nieprzyjemnym rezonansem charakterystyczny dla obudów głośników z tego materiału. Konstrukcja zapewnia na tyle wysoką sztywność obudowy, że zaczyna ona „grać” jedynie przy maksymalnym poziomie głośności i wysokim poziomie najniższego pasma. Przy nagłaśnianiu wokali bądź mowy nie występują też słyszalne rezonanse zniekształcające podstawę pasma wokalu, w paśmie niskiego środka. W sytuacji koncertowej jazzowego składu z 4 wokalami, perkusją, basem, pianem i saksofonem, w sali klubowej o długości ok 12 metrów parka CVE-12 wsparta basem EAW Radius RSX12S przetwarzającym najniższe pasmo, mimo iż zapewniała odpowiedni „koncertowy” poziom głośności miksu, nie była zmuszana do grania z na tyle wysokim poziomem, by pojawiały się słyszalne rezonanse obudowy. Brawo!

Ta cecha sprawiła, że użyliśmy również parkę Cerwin-Vega CVE-12 podczas koncertów muzyki klasycznej, chóralnej i jazzowej w Auli UAM im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czyli sali koncertowej Poznańskiej Filharmonii. Zestawy pełniły rolę dogłośnienia strefowego i wywiązały się z tego zadania znakomicie.

Kilka razy testowane zestawy zagrały podczas niewielkich plenerowych zajęć fitness, gdzie wykorzystywany był jeden mikrofon nagłowny oraz muzyka odtwarzana przez Bluetooth ze smartfona. Przy odtwarzaniu muzyki mechanicznej ilość pasma basowego jest absolutnie satysfakcjonująca. Nawet w warunkach plenerowych. Prowadzący ćwiczenia wypożyczyli sobie na kilka dni do klubu te zestawy, gdyż akurat szukali czegoś ze sprawnie działającym odbiornikiem Bluetooth. Po kilku dniach podjęli decyzję o zakupie tych głośników.

 Cerwin Vega CVE 12 insert rekomendacja

Na rynku w tym przedziale cenowym jest wiele zestawów głośnikowych różnych marek. Cerwin-Vega CVE-12 nawiązuje to tradycji marki, która od zawsze była kojarzona z wysoką jakością i dużymmi możliwościami w relatywnie przystępnej cenie. Więcej i lepiej za mniej. I z sensem. Tak można określić w skrócie to, co oferują testowane zestawy. Ktoś naprawdę przemyślał konstrukcję tych zestawów. Może poza stożkową tuleją na statyw :-P oraz... trudną do usunięcia, zostawiającą klej naklejką na grill. Te uciążliwości można jednak przezwyciężyć :-) Pozostałe zalety sprawiają, że naszym zdaniem Cerwin-Vega CVE-12 powinny stać się jednymi z najpopularniejszych głośników w tej klasie i o tej funkcjonalności. Bo na to naprawdę zasługują. W tej cenie to hit! 

Do testów dostarczył: Audiotech