Logowanie

Electro-Voice ND76, ND86, ND96 – dynamiczne mikrofony wokalowe

Electro-Voice ND76, ND86, ND96 – dynamiczne mikrofony wokalowe

Seria mikrofonów N/D firmy Electro-Voice zdobyła sobie na całym świecie spore grono wielbicieli. Zwłaszcza model N/D967 zyskał uznanie w rockowym światku. Nowa seria wygląda podobnie, ale... jest zupełnie inna. Producent twierdzi, że lepsza. Sprawdźmy!

Radek Barczak, Jan Marek

Electro Voice ND76S angle stand 

Trzeba przyznać, że mikrofony świetnie się prezentują. Poziom wykonania jest perfekcyjny, chwytając mikrofony do ręki ma się wrażenie kontaktu z produktem najwyższej jakości. Uwagę zwraca gęsta siatka grillu główki, miły w dotyku sposób wykończenia korpusu. Konkret. A jak brzmią nowe mikrofony Electro-Voice?

 Electro Voice ND86 stand side

Bardzo czysto i niezwykle dynamicznie – jak na mikrofon dynamiczny :-) Dają bardzo szybkie i precyzyjne przeniesienie transjentów, co przekłada się na znakomitą czytelność. Nie, nie mają – cytując marketingowe foldery producenta – zrównoważonej charakterystyki częstotliwościowej. Producent celowo zaprojektował membrany tak, by w sposób naturalny uwypuklały zakresy pasma odpowiedzialne za czytelność słów, tekstu i mowy. Podbicie jest dość spore, bo dla częstotliwości około 6 kHz sięga +8 dB w stosunku do punktu odniesienia @1 kHz. W zakresie 3 – 10 kHz zakres wzmocnienia sięga 4 dB. O dziwo, mimo wysokiej wartości podbicia, na scenie nie było dużych problemów ze sprzężeniami. Może dlatego, że przy śpiewaniu do mikrofony z odległości 2 – 4 cm nie było potrzeby ruszać korekcji w mikserze? Bo testowane mikrofony już na wejściu brzmiały, jak Ameryka :-) Charakterystyka góry pasma jest taka, że z większością wokali, na których mikrofony były testowane, nie było problemów ze świszczącymi zgłoskami tak charakterystycznymi dla polskiej mowy i specyficznie ukształtowanego naszego aparatu mowy. Najwięcej potencjalnych problemów sprawiały zakresy dolnego pasma w ND76, zakres 500 Hz – 1.5 kHz w ND86 oraz zakres 1.5 – 2.5 kHz i około 4-5 kHz w ND96. Natomiast bardzo bliskie śpiewanie, z ustami nieomal przyklejonymi do siatki główki wymaga podcięcia zakresu częstotliwości 120 – 350 Hz. Jeśli zależy nam bardzo na basowym brzmieniu, te mikrofony świetnie się sprawdzą choćby w dłoniach beatboxerów! Szczególnie ND96, w który odległość od kapsuły jest minimalna i tym samym efekt zbliżeniowy jest głębszy. Natomiast wszystkie testowane mikrofony nowej serii ND reagują zmianą charakterystyki kierunkowej w wyniku zakrywania części tylnej siatki główki. Zmienia się nie tylko charakterystyka kierunkowa, ale również charakter brzmienia.

 Electro Voice charakterystyka ND76

Co do charakterystyki kierunkowej – ND76 ma charakterystykę kardioidalną, a ND86 i ND96 to superkardioidy. Jeśli chodzi o szerokość pracy charakterystyki, zarówno kardioida jak superkarioida są dość szerokie.

Electro Voice charakterystyka ND86

Wszystkie mikrofony dla zakresu częstotliwości 4 kHz odpowiedzialnego za czytelność mowy, na odchyleniu od osi 45° mają spadek rzędu 3-4 dB. Przy 60° od osi to już spadek około 5-6 dB.

Electro Voice charakterystyka ND96

Najwęższą charakterystykę spośród testowanych mikrofonów ma Electro-Voice ND96.

 Electro Voice ND86 glowka zoom

Wbrew marketingowym tekstom w folderach reklamowych, testowane mikrofony mają zauważalny efekt zbliżeniowy. Fizyka :-) To dobrze, bo pozwala doświadczonym wokalistom świadomie wykorzystywać tę cechę do kreowania brzmienia wykonu. Co więcej, dół pasma jest bardzo przyjemny, aksamitnie miękki, ale i czuły na impulsy.

 Electro Voice ND76S switch OFF

Już pierwszy kontakt z nową serią ND marki Electro-Voice sprawia, że mamy świadomość kontaktu z nowym, doskonalszym mikrofonem dynamicznym. Ale czy można udoskonalić budowę mikrofonu? I w przypadku mikrofonu dynamicznego, i pojemnościowego – konstrukcja jest oczywista i ustalona od lat. Trywializując - w pierwszym przypadku to membrana i cewka z magnesem, w drugim kondensator z membraną. Ot i cała filozofia :-) Ale czy rzeczywiście?

Electro Voice ND96 open front capsule 

Po pierwsze, Electro-Voice zastosował w konstrukcji serii ND magnesy neodymowe – stąd w ogóle nazwa serii :-) Magnesy neodymowe są silniejsze niż konwencjonalne magnesy, co oznacza, że magnesy i cewki mikrofonów z neodymami można zmniejszyć. Co zyskujemy? W połączeniu z niezwykle lekką, acz sporych rozmiarów mylarową membraną, taki układ po pierwsze zapewnia szybszą reakcję na impulsy, a tym samym lepsze odwzorowanie transjentów. To ogromna zaleta. Do tego trzeba pamiętać, że duża membrana to również zdolność lepszego, bardziej naturalnego przenoszenia niskiego pasma.

 Electro Voice ND76S open angle stand

Mikrofony Electro-Voice serii ND zbliżają się wrażliwością na przenoszenie impulsowych sygnałów do mikrofonów pojemnościowych! Z uwagi na mniejszą masę układu, jego bezwładność jest niższa i krótszy jest powrót do stanu spoczynku. To wszystko sprawia, że nowe mikrofony Electro-Voice serii ND gwarantują bardzo precyzyjne przeniesienie brzmienia sygnału wejściowego – czy to będzie wokal, czy głos lektora, czy wreszcie jakiś instrument. Kolejną przewagą dającą zastosowanie neodymowych magnesów jest wyższy poziom wyjściowy sygnału z mikrofonu, co przekłada się na niższe wzmocnienie Gain w przedwzmacniaczu i w efekcie niższe szumy na wyjściu.

 Electro Voice ND96 open stand

Wyższy poziom wyjściowy wynika również z zastosowania jeszcze jednej innowacji – w mikrofonach Electro-Voice nowej serii ND znajdują się podwójnie nawinięte cewki typu humbucker. Cewki mają odwrotną polaryzację, a dzięki zespolonemu z układem wzmacniaczowi różnicowemu wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne są niwelowane w zarodku. Naturalna cecha głębszego przenoszenia niskich częstotliwości cewki typu humbucker również wpływa na lepsze przenoszenie tego pasma.

 Electro Voice ND86 zawieszenie kapsuly1

Mikrofony wokalowe Electro-Voice ND76, ND86 i ND96 są bardzo odporne na tzw. handling. Konstruktorzy zaprojektowali niezwykle wydajny system zawieszenia kapsuły, skutecznie tłumiący wszelakie zakłócenia zewnętrzne, jak odgłosy pukania w korpus mikrofonu, przesuwanie palców i dłoni po korpusie. Poza wszystkim, mikrofon dobrze trzyma się w dłoni, jest dobrze wyważony

 Electro Voice ND86 front stand

Producent informuje w instrukcji obsługi, że grill jest wykonany w technologii Memraflex. Nie wiem, co to dokładnie ta technologia :-) Ale działa genialnie. Cały układ pop-filtra – siatka grilla plus gąbka od środka sprawiają, że mikrofony są bardzo odporne na zgłoski wybuchowe typu p, t, d. Podobno skutecznie zabezpiecza również wkładkę przed upadkami... Nie, tego nie sprawdzaliśmy... A może powinniśmy? 3:) Tylko, czy o to chodzi w testowaniu mikrofonu, by go smażyć, jeździć po nim samochodem i zrzucać z wysokości?

 Electro Voice ND76 ND86 ND96 rekomendacja

Od 50 lat najtańszym najpopularniejszym mikrofonem jest konstrukcja, która jest modyfikacją modelu opracowanego na potrzeby wojska. Chyba czas na najlepszy mikrofon dla muzyków i do muzyki. Nowe mikrofony Electro-Voice ND są przygotowane do obsadzenia pełnego podium :-) Jaki mikrofon jest najlepszy do wokalu? Najlepszy to ten, który dobrze brzmi na naszym wokalu bez użycia korekcji. Sposób wykreowania pasma przenoszenia przez nowe mikrofony Electro-Voice okazują się być dostosowane do większej liczby charakterów głosów wokalistów. Podczas testów tych mikrofonów bardzo często nie było potrzeby używać korekcji, a jeśli już, korekcja była aplikowana o wiele łagodniej, niż na najtańszy najpopularniejszy mikrofon na świecie. Oczywiście, jeśli macie zamiar używać mikrofon do wbijania gwoździ, upuszczania na beton czy grillowania – klasyk zapewne będzie lepszym wyborem. Ale jeśli szukacie mikrofon do śpiewania, do pełnego oddania charakteru głosu wokalisty na scenie, zdecydowanie polecamy użycie jeden z przetestowanych mikrofonów.

Do testów dostarczył: Audio Plus