Logowanie

NAW Performance Audio VMBS 18215 – współosiowy modułowy 4-kanałowy system nagłośnieniowy z DSP

NAW Performance Audio VMBS 18215 – współosiowy modułowy 4-kanałowy system nagłośnieniowy z DSP

Słuchanie potrzeb rynku. Wielu producentów szczyci się tego typu działaniem. NAW Performance Audio z pewnością należy do najbardziej wsłuchujących się z głosy użytkowników. Przede wszystkim polskich odbiorców. Ale ten polski producent nie tylko dopowiada na potrzeby rynku, ale w sposób przemyślany aktywnie kreuje rynek. To jeden z najbardziej innowacyjnych, nietuzinkowych producentów. System NAW Performance Audio VMBS 18215 jest jedną z takich odpowiedzi. Czy jest to celna odpowiedź?

Radek Barczak, Jan Marek, Jarek Mierzejewski

 NAW Performance Audio VMBS 18215 system front

System NAW VMS1815 zdobył sobie sporą popularność, głównie za czytelny wokal i wysoką zrozumiałość mowy wynikającą z zastosowania współosiowych przetworników i świetnego zestrojenia fazowego. Użytkownicy docenili również spory headroom górek oraz wydajne suby. I mobilność wynikającą z niewielkich gabarytów, a w wersji z neodymami i niską wagą. Współosiowe zestawy szerokopasmowe VSC15F z tubą o propagacji 60° x 40° mają wysoki SPL i jak na point source – duży zasięg.

NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F front open 1 

Ciśnienie wydajnego drivera rozkłada się na węższą propagację, a to zwiększa ciśnienie i efektywność. Dlatego nie ma problemu, by używać ten niewielki systemik na małych plenerkach. Ale jeszcze lepiej VSC15F sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych – wąska propagacja pozioma sprawia, że nie powstają niepożądane odbicia od ścian generujące filtry grzebieniowe. Dzięki temu dzięki zastosowaniu VSC15F w nagłaśnianych przestrzeniach dominuje dźwięk bezpośredni.

NAW Performance Audio VMBS 18215 VMB15 VSC15F angle 

O ile jednak przy muzyce eventowej, popowej, czy muzyce mechanicznej odtwarzanej przez Djów i prezenterów muzycznych ten zestaw sprawdza się świetnie, to podczas koncertów – zwłaszcza rockowych, z dużą rolą werbla i mocnymi niskobrzmiącymi gitarami, w konfiguracji 2 x górki + 2 x basy brakowało podbudowania brzmienia w dole, szczególnie w niskim zakresie środkowego pasma. Producent wsłuchał się w opinie z rynku i zaprojektował nowe mid-basy VMB15. Ponadto wyposażył aktywny subbas MBR118a 2.1 w dodatkowy kanał końcówki mocy, oprogramował sensownie wysokiej klasy DSP i... zaproponował odbiorcom nowy system nagłośnieniowy, który natychmiast po ukończeniu – jeszcze ciepły :-) - trafił do naszej redakcji na nieomal 2-miesięczne testy bojowe.

Skalowalność. Jedno słowo, a tak wiele odpowiedzi... Nowy system NAW Performance Audio VMBS 18215 składa się z 8 elementów:

- dwóch aktywnych subbasów MBR118a2.1 z wbudowanymi 3 końcówkami o łącznej mocy 4100 W

- dwóch pasywnych subbasów MBR118

- czterech satelit szerokopasmowych VSC15F

- czterech midbasów VMB15.

W praktyce system składa się więc z dwóch każdego z zestawów głośnikowych na stronę. Taki dublet :-) Na bogato. W razie potrzeby może to być jeden system, ale równie dobrze są to dwa niezależne systemu, które mogą jechać na dwie mniejsze realizacje. Albo posłużyć jako strefy dogłośnienia - w takiej roli również użyliśmy ten system podczas plenerowego koncertu operowego na ponad 2500 słuchaczy. Wracając do meritum. Dzięki szczególnemu projektowi zestawów szerokopasmowych i midbasów, łatwo można je łączyć w podwójnej konfiguracji.

NAW Performance Audio VMBS 18215 VMB15 VSC15F front angle 

By skalowalność konfiguracji zestawów szerokopasmowych była możliwa, konieczne było takie ich zaprojektowanie, aby można je było łączyć przy zminimalizowanej filtracji grzebieniowej. NAW VSC15F to szerokopasmowe zestawy głośnikowe zbudowane w oparciu o współosiowe przetworniki B&C: woofer 15” z cewką 3” i driver 1.4” również z cewką 3”. Obie cewki mają wspólny magnes - ferrytowy. Głośnik niskotonowy ma moc 400 W RMS, natomiast wysokotonowy 80 W RMS. Moce Program są dwukrotnie wyższe – 800 W i 160 W. Pomiary producenta przy impulsowych krótkotrwałych sygnałach o CrestFactor 6 dB informują o maksymalnym SPL na poziomie 131 dB, zaś przy stałym obciążeniu VSC15F pozwalają uzyskać 125 dB.

Zestaw NAW VSC15F waży 24 kg. W ofercie jest również wersja z przetwornikami z neodymowym magnesem, 3 kg lżejsza i o wyższej o 1 dB efektywności. Przy dwóch elementach VSC15 na stronę to już zysk 2 dB... No i mniej kilogramów do noszenia :-) Różnica w cenie między wersją ferrytową i neodymową to prawie 1000 zł. Warto? Warto się zastanowić...

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F horn antyresonance

Driver jest umieszczony w specjalnie zaprojektowanej, charakterystycznej czerwonej tubie wykonanej z tworzywa sztucznego. Tuba z takiego tworzywa w takim kształcie, przytwierdzona do układu z mocnym wooferem 15” ma potencjalnie tendencję do wpadania w wąskoczęstotliwościowe rezonanse. Swego czasu testując VSC12 zwróciliśmy na to uwagę producentowi. Ponoć tylko dwóch użytkowników pierwszych wersji tych systemów usłyszało owe rezonanse... Na szczęście producent znalazł rozwiązanie. By zniwelować niepożądane rezonanse producent... obciążył w kilku miejscach tubę likwidując problem. Proste i skuteczne.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F front

Tuba w dostarczonej konfiguracji ma propagację 40° w poziomie i 60° pionie. W takim ustawieniu można składać ze sobą dwa moduły uzyskując łączną propagację poziomą 80°. Taka konfiguracja idealnie się nadaje na plenery i nagłośnienie większych sal. Ale w razie potrzeby można zmienić pozycję tuby o 90° tak, by w poziomie uzyskać propagację 60°, a w pionie 40°. I taka konfiguracja sprawdzi się przy wykorzystaniu pojedynczych zestawów VSC15F na stronę, choćby podczas eventów z rosołem... Gdy zwykle trzeba postawić zestawy głośnikowe blisko ściany, bo nie ma innej możliwości – wówczas ograniczona do 60° w poziomie propagacja sprawia, że minimalizujemy odbicia od ściany i tym samym unikamy powstawania filtracji grzebieniowej deformującej brzmienie naszego systemu nagłośnieniowego.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F tuleja

Zaletą szerokopasmowych zestawów głośnikowych jest wyposażenie w tuleję na statyw lub sztycę o zmiennym kącie pochylenia. Dzięki temu można ustawić zestawy szerokopasmowe możliwie wysoko i skierować je pod takim kątem, by idealnie pokryły nagłaśnianą przestrzeń. 

Z pewnością interesuje Was możliwość wykorzystania dwóch VSC15F na stronę :-) Czy zasięg się zwiększa? Czy pokrycie jest wyrównane? Jak się „składają” dwa zestawy? I czy mid-basy spełniają swoje zadanie?

NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F horn 

Jeśli chodzi o składanie się dwóch modułów szerokopasmowych, idealnie nie jest – w końcu to klasyczne horny, a nie falowody. Ale jest na tyle dobrze, że podczas koncertów powstałe nierównomierności są niezauważalne dla słuchaczy, nawet tych wnikliwych i z wiedzą. A zasięg przez odwrócenie w stosunku do „normalnej” konfiguracji 60° x 40° również jest większy przy efektywnym pokryciu 80° w poziomie. Pamiętajmy, że wartość propagacji oznacza spadek efektywności pasma pracy drivera wysokotonowego -6 dB dla wartości skrajnej. W sumie, przy złożeniu dwóch zestawów, które się idealnie „składają” w całość, w teorii uzyskujemy wyrównane pasmo. Gdyby nie pewne niekorzystne artefakty wynikające z nierównomierności pracy horna i powierzchni głośnika niskotonowego i obudowy. Niemniej efekt zastosowania dwóch złączonych zestawów jest taki, że efektywny zasięg z koncertowym poziomem dźwięku, przy zmierzonej przez producenta efektywności 135 dB max SPL sięga nawet 27 – 30 metrów. Wiele zależy oczywiście od sposobu miksowania, ale o tym później.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VMB15 VSC15F front2

Nowością w systemie są mid-basy VMB15. Przyznam, że testując swego czasu system dwa basy + dwie górki, ja, piszący te słowa Radek Barczak, stałem się chyba jednym z „prowodyrów” pojawienia się mid-basu... Bo faktycznie, w mocnych rockowych koncertach brakowało podparcia w dole, na czym szczególnie cierpiały niskobrzmiące werble, nisko strojone gitary i tomy. I nie ukrywam, że już pierwsze uruchomienie pełnego nowego systemu uzupełnionego o 4 mid-basy i pierwszy koncert dały ogromną satysfakcję z uzyskanego brzmienia. Nie chodzi o to, że basu jest więcej... Pasmo jest przenoszone równomiernie. Chodzi o to, że przetworniki 15” zestawów szerokopasmowych zyskały dynamikę i selektywność, gdyż zostały odciążone od przetwarzania pasma od 80 Hz do 220 Hz. To nie okazała się delikatna różnica... System zyskał absolutnie nowy wymiar. Podziały pasma zostały ustalone przez producenta w następujący sposób:

- subbas MBR118 – HPF @32 Hz (Butterwoth 24 dB/okt.), LPF @100 Hz (Linkwitz-Riley 24 dB/okt.)

- mid-bas VMB15 – HPF @80 Hz (Linkwitz-Riley 24 dB/okt.), LPF @220 Hz (Linkwitz-Riley 24 dB/okt.)

- satelita MBR118 – HPF @220 Hz (Butterwoth 6 dB/okt.)

 NAW Performance Audio VMBS 18215 MBR118 angle2

Subbasy MBR118 są znane z dużej dynamiki i efektywności. Przy wykorzystaniu 4 subbasów dolnego pasma nie brakowało nawet w muzie elektronicznej. Choć w przypadku stawiania systemu przed sceną, w związku ze znaczną ilością generatorów niskiego pasma przydało by się zaimplementować na przykład konfigurację end-fired.

NAW Performance Audio VMBS 18215 DSP mix 

Nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż producent dał pełen dostęp do DSP, w którym można zapisywać własne ustawienia. Do dyspozycji są dwa wejścia, co umożliwia zdefiniowanie jednego do napędzenia mid-basów i satelitów, a drugie przeznaczyć na zasilenie subbasów oddzielną szyną AUX z miksera. Do dyspozycji jest sekcja miksera, w której możemy ustawić oddzielny poziom wzmocnienia dla każdego kanału końcówki.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 DSP cross

Do każdego z trzech kanałów końcówki jest przypisana krosownica z algorytmami filtrów Butterwortha, Bessela i Linkwitz-Rileya o nachyleniach 6 dB/okt., 12 dB/okt., 18 dB/okt. I 24 dB/okt. Każda sekcja ma ponadto regulację Gain oraz linię opóźniającą.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F DSP EQ

Każdy kanał wyjściowy daje do dyspozycji 10-pasmowe EQ z filtrami o charakterystyce dzwonowej, a dla skrajnych pasm dzwonowej lub półkowej. Można również skorzystać z linii opóźniającej delay, odwrócić polaryzację kanału, wyciszyć go (Mute), a także ustawić poziom załączenia limitera.

Co do zabezpieczeń, każde wejście oraz każde wyjście zostało wyposażone przez producenta w dyskretny układ limiterów, co przekłada się na dużą odporność systemu przed uszkodzeniem.

NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F side 

Poza wszystkim – system NAW Performance Audio VMBS 18215 jest świetnie wykonany. Zastosowane materiały to nie jakaś tam płyta MDF, tylko wielowarstwowa sklejka z brzozy bałtyckiej - jednego z najbardziej cenionych materiałów do obudów zestawów głośnikowych, zapewniających ogromną sztywność konstrukcji. Co więcej, NAW proponuje już nie tylko wykończenie farbą strukturalną, ale specjalnym lakierem LINE-X o podwyższonej odporności na uszkodzenia i zarysowania. Wprawdzie ta opcja wymaga dopłaty, ale zdecydowanie warto zainwestować w ten sposób wykończenia, gdyż podnosi to trwałość i estetykę obudowy.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VMB15 rear on bass

System NAW Performance Audio VMBS 18215 jest nieomal doskonały. Nieomal. Teraz kilka uwag wynikających z praktyki użytkowania testowanego zestawu... Po pierwsze, subbasy mogły by mieć wyfrezowane w górnej powierzchni otwory na nóżki mid-basów, by zwiększyć stabilność zestawu. * Od producenta otrzymaliśmy właśnie informację, że zaprojektowane są już nasady na subbasy ze żłobieniami na mid-basy :-)  Faktem jest, że i tak za każdym razem podczas trwania testów mid-basy były spinane pasami do subbasów. W końcu ważące łącznie 48 kg satelity zamontowane na sztycach wetkniętych w mid-basy w razie upadku na publiczność stanowiły by spore zagrożenie... Bezpieczeństwo ponad wszystko!

 NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F rear 2 KontenerArt

Pewnym problemem w podwójnej konfiguracji górek zamontowanych na sztycach na mid-basach, jest skorzystanie z możliwości pochylenia w dół zestawów – zmienia się kąt płaszczyzn bocznych i satelity nie przylegają już do siebie. Prawdę mówiąc, złożenie obudów bokami ze sobą wnosi pewne rezonansowe zaburzenie w środkowym zakresie pracy wooferów w okolicy 365 Hz. Z wykonanych pomiarów wynika, że odsunięcie od siebie satelitów na od 4 do 6 cm niweluje ów rezonans. Co więcej, zmniejsza nierównomierność, która się pojawia przy złożeniu dwóch satelitów w zakresie 10-12 kHz. Może warto pomyśleć o zaprojektowaniu „rogów” zakładanych na wzmacniany statyw kolumnowy / oświetleniowy na korbę z tulejami do montażu w takiej odległości, by między satelitami zachować odległość około 5-6 cm, co nie tylko poprawi charakterystykę częstotliwościową i zniweluje rezonans w środku pasma, ale dodatkowo umożliwi pochylanie w razie potrzeby satelitek? Fakt, że wymaga to oddzielenia subbasów i mid-basów od górek i rezygnację z pewnego rodzaju wygody konfiguracji... Bo w przypadku montażu na sztycach do mid-basów ustawionych na subbasach odpada konieczność strojenia czasowego górek z dołami. Lepsze jest wrogiem dobrego... Tyle, że wygoda i szybkość konfiguracji również ma znaczenie i niekiedy jesteśmy w stanie poświęcić dla niej nieco lepsze brzmienie.

Trzeba jeszcze pamiętać, że zastosowanie konfiguracji end-fired dla subbasów wymusza rozdzielnie górek i midbasów od subbasów, ale zwiększa efektywność układu basowego przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracy na scenie przez zmniejszenie ilości cofającego się basu. A takie możliwości DSP udostępnia :-) Do tego obsługa DSP jest banalnie prosta i przejrzysta, a producent udostępnia aplikację zarówno na komputery z systemem Windows, jak Mac OS X. Brawo!

NAW Performance Audio VMBS 18215 VSC15F on VMB15 1 

Wyjściowy fabryczny preset został do grania na większe imprezy nieco przez nas zmodyfikowany – górne pasmo zostało podbite o 2 dB półkowym filtrem @7 kHz. Tak niewielka zmiana poprawiła zauważalnie zasięg. Ponadto skompensowaliśmy ubytek w górnym paśmie przez złożenie się dwóch satelitek. Zmodyfikowaliśmy też nieznacznie opóźnienie satelitek, co pozwoliło na lepsze złożenie się pasma koincydencji górnego zakresu mid-basów i dolnego satelitek. Po tych modyfikacjach VMBS 18215 mógł konkurować ze sporo droższymi, wysokiej klasy zachodnimi punktowymi zestawami głośnikowymi (point source + subbasy).

 NAW Performance Audio VMBS 18215 system front rear

NAW Performance Audio VMBS 18215 to już nie jest weselny czy klubowy systemik. To kawał mocnego systemu nagłośnieniowego. Przetestowany zestaw w takiej konfiguracji sprawdzi się na plenerach przy muzyce klasycznej wymagającej dużego headroomu. NAW VMBS 18215 świetnie sobie poradził nawet z mocnym rockowym graniem. Da radę czy to w średniej wielkości klubach, czy na niewielkich plenerach. Podczas testów system zagrał w półotwartej przestrzeni KontenerArt w Poznaniu na koncercie hip-hopowym, na stand-up'ie, na koncertach od alternatywy, przez elektronikę, muzę gitarową, po akustyczny koncert perkusyjny. Za każdym razem nie było kłopotu, by czytelnym soundem zagrać do nawet 35 metra, choć realnie koncertowy poziom dźwięku umownie można przyjąć, że kończył się na 25-27. metrze. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że na dwóch koncertach w KontenerArt liczba słuchaczy na widowni oscylowała w okolicy 800-1000 osób. A na koniec testów system zagrał na dwóch plenerowych koncertach dla około 500 i 800 osób. Wykorzystaliśmy również z powodzeniem testowany system jako dogłośnienie strefowe podczas plenerowego koncertu operowego. Czytelność wokali była wzorcowa.

 NAW Performance Audio VMBS 18215 system front REKOMENDACJA

Gorąco polecamy bliższe zapoznanie się z tym systemem. W klasie uniwersalnych, mocnych markowych systemów z zestawami point source w budżecie do 60tys zł brutto trudno znaleźć dla systemu NAW VMBS 18215 realną konkurencję. To po prostu pomysłowo zaprojektowany, solidnie zbudowany i świetnie brzmiący klasyczny system nagłośnieniowy. Polecamy!

Producent: NAW Performance Audio