Logowanie

DAS Audio Altea DUO-10A – aktywny 3-drożny zestaw głośnikowy z filtrami FIR i linią opóźniającą

DAS Audio Altea DUO-10A – aktywny 3-drożny zestaw głośnikowy z filtrami FIR i linią opóźniającą

Moda na słupkowe systemy nagłośnieniowe nie mija – nie rzucające się w oczy, estetyczne w formie, lekkie i tym samym mobilne, a do tego uniwersalne zestawy zdobyły szerokie kręgi odbiorców. DAS Audio zaproponował w ubiegłym roku na targach Proligh+Sound dwa nowe modele serii Altea – DUO-20A i DUO-10A. Przetestowaliśmy dla Was mniejszy model. Czy na tle konkurencji coś go wyróżnia do tego stopnia, że jest wart uwagi?

Radek Barczak

DAS Audio ALTEA 10A slupki front rzut

Zdecydowanie tak! Choć gdy zobaczyłem ten zestaw pierwszy raz na targach i poznałem jego specyfikację, to nabrałem sporo wątpliwości nad sensownością takiej konstrukcji. No bo zobaczcie sami – 3-drożny zestaw głośnikowy jest zbudowany z:

- woofera 10” z cewką 2” w subwooferze,

- dwóch przetworników średniotonowych 3” z cewką 0,75” umieszczonych prawie u samej góry słupka, poniżej drivera,

- jednego drivera kompresyjnego o 1” w tubie o propagacji 100° x 50° umieszczonego na szczycie słupka.

DAS Audio ALTEA 10A top speakers rzut 1

Więc nie jest to kolumna pod względem konstrukcyjnym – to „zwykły” point source, punktowe źródło dźwięku.

DAS Audio ALTEA 10A SMAART LF MF HF

Pomiar programem SMAART ukazuje orientacyjne częstotliwości podziału pasma w tym 3-drożnym zestawi głośnikowym. Mimo niewielkiej ilości przetworników i ich niewielkich rozmiarów umieszczonych w słupku o prostej konstrukcji, DAS Audio Altea DUO-10A zaskakuje efektywnością i jakością brzmienia. Zestaw ma wysokość 2 metry i waży zaledwie 25 kg.

 DAS Audio ALTEA 10A SUB chlodzenie PowerCON

W subbasie została zawarta cała elektronika, z końcówkami mocy, DSP i mikserem z przyłączami sygnału, wyświetlaczem i panelem obsługowym. Napędem dla dolnego pasma przetwarzanego przez 10-calowy woofer jest końcówka o mocy 400 W mocy ciągłej i 800 W mocy szczytowej, natomiast 2-drożny zestaw w słupku jest napędzany wzmacniaczem o mocy 100 W mocy ciągłej i 200 W mocy szczytowej. Obie końcówki to wydajne wzmacniacze pracujące w klasie D o wydajności prądowej bliskiem 90%.

DAS Audio ALTEA 10A SMAART Live EQ 

DAS Audio Altea DUO-10A na tle konkurencyjnych modeli się wyróżnia. Czym? Dwie ultra rzadko spotykane cechy w tej klasie sprzętu dają przewagę nad konkurencją – liniowa odpowiedź fazowa oraz linia opóźniająca (delay). DAS Audio od lat skutecznie wykorzystuje technologię filtrów FIR zapewniając swoim zestawom głośnikowym wyrównaną propagację częstotliwościową i liniową odpowiedź fazową – a to przekłada się na czytelność sygnałów, przede wszystkim zrozumiałość mowy, tekstów śpiewanych przez wokalistów, czy wreszcie na perfekcyjną reprodukcję transjentów różnych instrumentów w miksie. W efekcie, nawet na dużych odległościach od zestawu głośnikowego, niejako poza efektywnym zasięgiem, nadal utrzymana jest czytelność i zrozumiałość słów – a to w sytuacjach konferencyjno-eventowych stanowi ogromną przewagę. Jeśli się do tego weźmie pod uwagę stronę estetyczną i fakt, że DAS Audio Altea DUO-10A ważąca około 25 kg jest nieomal niewidoczna, mamy idealny zestaw głośnikowy na eventy, konferencje jako linia opóźniająca.

DAS Audio ALTEA 10A SUB panel LCD DELAY

Co do wbudowanego delay'a – producent wykorzystał prawdopodobnie układy DSP opracowane na potrzeby m.in. systemu liniowego DAS Audio Event-26A, gdzie dostępna jest wartość opóźnienia do 9,9 metra z regulacją co 0,1 metra. Czyli korzystając z wbudowanej w Altea DUO-10A linii opóźniającej, możemy ustawiać kolejne słupki w odległości około 10 metrów od siebie. A to jest odległość, jaką ten systemik potrafi ograć pełnym dźwiękiem. Wprawdzie nie do końca wiadomo, dla jakiej temperatury ustawiono owe opóźnienie dla 9 metrów 90 centymetrów... B-) Jakkolwiek nie ma podanej wartości temperatury, możemy zmierzyć, że jest to około 30 ms.

 DAS Audio ALTEA 10A SUB panel all

DAS Audio Altea-10A ma jeszcze kilka innych zalet funkcjonalnych i użytkowych. Wbudowany mikser współpracuje w kanałach 1 i 2 z sygnałami o poziomach liniowych i mikrofonowych podłączanymi do gniazd combo XLR/jack 1/4”. Dodatkowo mamy trzeci kanał z instrumentalnym wejściem jack 1/4 z ustawieniem tłumienia 0dB/-10dB/-20dB do podłączenia na przykład gitary elektrycznej, akustycznej, basowej albo keyboardu czy syntezatora. Prócz tego mamy wejście mini-jack Aux In alternatywne dla kanału 1.

 DAS Audio ALTEA 10A SUB panel LCD DELAY

Pomysłowo jest rozwiązane wyjście sygnału XLR – można na nie skierować sygnał z wejścia 1 lub wejścia 2, albo miks sygnału obu wejść.

Testowane zestawy są kompatybilne z Bluetooth Audio – istnieje możliwość połączenia dwóch systemów do jednego źródła dźwięku w trybie stereo. Niestety – jak we wszystkich tego typu zestawach głośnikowych, nie ma możliwości bezprzewodowego przesyłania przez Bluetooth sygnałów z wejść Input 1 i/lub Input 2... Ten producent, który zrealizuje taką opcję, rozbije bank B-) Panowie z DAS Audio – pod rozwagę 3:)

 DAS Audio ALTEA 10A SMAART Live Vocal Club EQ

Pokładowe DSP udostępnia możliwość wyboru „voicing'u” - mamy presety Live, Vocal i Dance – na wykresach z pomiarów programem SMAART widać odpowiedzi fazowe (górny wykres) i częstotliwościowe (dolny). Dodatkowo jest regulacja poziomu wzmocnienia subwoofera (od -10dB do +6 dB) i 3-pasmowy korektor dla sumy.

DAS Audio ALTEA 10A pokrowce 

Jeśli chodzi o użytkowe – system jest dostarczany w wygodnych fabrycznych pokrowcach w postaci „czapki” z otworem na uchwyt dla aktywnego subwoofera i rodzaju plecaka dla składającego się z trzech elementów słupka (dwa przedłużenia + moduł z przetwornikami) z kieszenią na profesjonalny przewód zasilający typu PowerCon. Zaletą jest również 2-stopniowy, dwukanałowy – osobny dla subwoofera, osobny dla sekcji średnio-wysokotonowej – limiter na wyjściach z końcówek, który skutecznie zabezpiecza przetworniki przed uszkodzeniem. Pierwszy limiter pracując okazjonalnie przy niewielkich przekroczeniach poziomu jest praktycznie niesłyszalny Drugi – hard limiter – pracuje w słyszalny sposób, ale skutecznie zabezpiecza przetworniki przed uszkodzeniem. Oczywiście, granie na ciągłym limicie doprowadzi w końcu do uszkodzenia głośników... Więc warto kontrolować poziomy sygnału. Przy tym warto zaznaczyć, że na wejściach limiterów nie ma i wprowadzenie przesterowania na wejściach będzie groźniejsze od ewentualnego przekroczenia sygnału na wyjściu...

 DAS Audio ALTEA 10A SUB panel LCD logo

Podświetlenie logo można wyłączyć – pożądana funkcja na eventy korporacyjne, albo ustawić tak, że informuje o załączeniu się limitera. Przydatne.

DAS Audio Altea DUO 10A black white 

DAS Audio jako doświadczona firma przygotowała dwie wersje kolorystyczne zarówno modelu Altea DUO-10A, jak większego i mocniejszego – wyposażonego w 12-calowy subwoofer i cztery przetworniki 3” + driver 1” Altea DUO-20A: czarną i białą. To dodatkowo zwiększa atrakcyjność tych zestawów szczególnie w zastosowaniach podczas eventów, konferencji czy choćby w miejscach kultu religijnego lub niewielkich lokalach lub ogródkach gastronomicznych jako nagłośnienie występujących muzyków oraz Djów.

Testowaliśmy parkę zestawów DAS Audio Altea DUO-10A przed ponad 2 miesiące. Użyliśmy tych głośników w wielu różnorodnych aplikacjach dostosowanych do potencjału tego sprzętu. Za każdym razem spełniły oczekiwania i pod względem wydajności, i pod względem brzmienia. Biorąc pod uwagę gabaryty i maksymalną efektywność rzędu 124 dB max SPL nie oczekujmy, że tym systemem zagramy z frontu rockowy koncert. Realnie „koncertowym” poziomem sygnału zagramy tym kompaktowym systemikiem na około 10-12 metrów, muzyką mechaniczną na 15 metrów. W przypadku sceny w małym klubie, czy jako nagłośnienie koncertu w ogródku letniem sprawdzi się znakomicie – szczególnie pod względem reprodukcji wokali, która jest wręcz wzorcowa. I ta cecha sprawia, że skrzydła ten systemik rozwija na przykład podczas nagłaśniania konferencji i eventów. Co ważne, mimo szerokiej propagacji prezentuje znaczną odporność na sprzężenia z mikrofonami prelegentów, nawet w przypadku osób stojących przed głośnikami – oczywiście w rozsądnych granicach ;-)

DAS Audio ALTEA 10A slupki front 

PortalNaglosnieniowyEU rekomendacja MEDBardzo polubiliśmy DAS Audio Altea DUO-10A w roli nagłośnienia strefowego – wprawdzie nie zawsze „odległość” wbudowanej linii opóźniającej była wystarczająca, ale od czego jest w razie czego delay w mikserze ;-) Użyliśmy tych zestawów podczas koncertów kolędowych w kościołach – pierwszy Kordiana i drugi Orkiestry Dętej w Środzie Wielkopolskiej i chóru NaGłosy. Za każdym razem nawet słuchacze – autentyk! - zwracali uwagę na czytelność wokali i słów.

Zaskakująco dobrze parka DAS Audio Altea DUO-10A sprawdzi się na niewielkich szkolnych i przedszkolnych dyskotekach i balikach, podczas animacji dla dzieci i młodzieży, jak również podczas małych imprez firmowych. Wprawdzie subbas realnie nie schodzi poniżej 50 Hz (w odniesieniu do 1 kHz, poniżej 50 Hz pojawia się spadek -6 dB, przy 40 Hz -10 dB), ale za to ma wystarczający „punch” w paśmie 70 – 120 Hz, który zwłaszcza podczas odtwarzania muzy mechanicznej „przykrywa” niedostatki najniższego pasma. Sprytnie to Hiszpanie zaprojektowali ;-)

DAS Audio ALTEA 10A sub rzut 1 

DAS Audio Altea DUO-10A jest bardzo udaną i wartościową konstrukcją. Uniwersalną i wielozadaniową. Oferuje do tego bardzo dobre brzmienie i świetną czytelność wokali i konferansjerów. Spróbujcie, przetestujcie, sprawdźcie sami – jeśli to uczynicie, prawdopodobnie będzie to Wasza kolejna inwestycja ;-) A jeśli potrzebujecie więcej SPL, poleca się większy model Altea DUO-20A.

 

Dystrybucja: Konsbud Audio

###

DAS Audio to hiszpańska marka producenta głośników, zestawów głośnikowych i systemów nagłośnieniowych – zarówno przenośnych, koncertowych, jak instalacyjnych. Firma została założona w roku 1971 – co ciekawe, mimo swej wielkości to nadal firma rodzinna i marka o zasięgu ogólnoświatowym. DAS Audio dysponuje imponującą fabryką umiejscowioną w Walencji, z własną stolarnią i lakiernią, własną linią produkcyjną przetworników i nowoczesną montażownią elektroniki. Filozofią firmy jest konstruowanie zestawów głośnikowych od początku do końca z własnych autorskich podzespołów – od projektu zestawów głośnikowych, przez tworzenie bezkompromisowo dopasowanych do projektu akustycznego przetworników, po wykonanie obudów i elektroniki. Mocnym elementem jest rozbudowany dział projektowania, rozwoju i badań. DAS Audio posiada własną komorą bezechową oraz komorę testów temperaturowych. Wśród krajów latynoamerykańskich producent ten wypracował sobie pozycję jednego z głównych liderów rynku pro audio.