Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

TEST | Soundcraft Ui 16

TEST | Soundcraft Ui 16

soundcraft-ui16-inserttopInformacja, że Soundcraft wprowadza do oferty cyfrowe miksery rackowe, nikogo zbytnio nie zaskoczyła. To taki “trynd”. Pojawiały się “plotki i pomówienia”, że to konstrukcja odkupiona od innej firmy, nie słynącej zbytnio z wysokiej jakości toru audio... W branży wiadomym było jednak, że jak już Soundcraft coś robi, to tak, żeby... wygrać. Czy to się Soundcraftowi udało?

Radek Barczak, Przemysław Ślużyński, Jan Marek, Wiola Kaźmierczak, Jarek Mierzejewski

 

soundcraft-ui16-caly-skos

Nie można być alfą i omegą we wszystkim. Gdy jeden producent odpowiada zarówno za warstwę sprzętową, jak programową, siłą rzeczy gdzieś czegoś mu będzie niedostawać... Ale Soundcraft jest w innej sytuacji. Należy do koncernu Harman Pro mającego za sobą całe know how i algorytmy tak znamienitych marek, jak BSS, dbx i Lexicon, technologie przetwarzania i przetworników Studera i własne, cenione preampy i świetne algorytmy sumowania. Soundcraft z tego punktu widzenia jest na o wiele lepszej pozycji, niż wiele konkurencyjnych producentów czy marek. Dlatego analizując “przepis” Soundcrafta na naprawdę dobry, a przy tym niedrogi cyfrowy mikser rack’owy okazuje się, że na starcie Soundcraft Ui 16 i mniejszy model Ui 12 mają przewagę jakościową i koncepcyjną… Co do jakości - z australijskiego “pierwowzoru” została jedynie koncepcja i idea kontroli. Elementy odpowiedzialne za jakość dźwięku i przetwarzanie to rozwiązania koncernu Harman Pro - czyli w tym przypadku Soundcraft, Lexicon, dbx i Digitech. A idea kontroli funkcjonowania miksera sprawia, że Soundcraft Ui 16 z punktu wygrywa z każdym konkurencyjnym cyfrowym mikserem pod względem obsługi.

soundcraft-ui16-komp-android-ipad

Bo do obsługi Soundcrafta Ui 16 wystarczy… jakakolwiek przeglądarka internetowa. Czy to na komputerze z systemem Mac OS X, Windows, Linuks, czy to na tablecie z iOS, Android czy Windows Mobile, czy wreszcie na smartfonie z dowolnym systemem operacyjnym. Ważne, żeby sterujące urządzenie było wyposażone w sieciową kartę - bezprzewodową bądź… przewodową - oraz miało zainstalowaną przeglądarkę internetową. I to wszystko :-) Bo w Soundcraft Ui16 jest uruchomiony wirtualny Web serwer. Cała obsługa odbywa się po stronie serwera - czyli miksera.

soundcraft-ui16-ipad-heble1

Zaznaczmy - bo o to najczęściej pytają osoby zainteresowane tym mikserem, że nie trzeba mieć połączenia z Internetem. Nawet aplikacji nie trzeba pobierać z Internetu! Wystarczy się połączyć sieciowo - choćby przez wbudowane w Ui16 WiFi - z mikserem, wklepać w przeglądarkę internetową adres IP i już można pracować ;-)

 

Domyślne hasło do WiFI: scuiwlan

Domyślny adres IP połączenia WiFi: 10.10.1.1

 

To tak, jak wchodzimy na stronę internetową Soundcrafta i wybieramy poszczególne opcje menu. Tutaj, łącząc się z mikserem przez sieć przez przeglądarkę internetową, zamiast menu “Products”, “Media” itd mamy heble, klawisze, ekrany, węzły EQ, kompresora itd. i działa to wszystko bajecznie prosto :-)

 

Kompatybilność

By móc skorzystać ze sterowania mikserem Soundcraft Ui16 za pomocą tabletu bądź smartfona z systemem Android, urządzenie powinno być wyposażone w system Android 4.4 lub nowszy. Zalecaną przeglądarką jest Chrome. Generalnie aplikacja do obsługi mikserów Soundcraft Ui 12 i Ui16 wymaga przeglądarki obsługującej HTML5. Na komputerach PC bezproblemowo można pracować na przeglądarkach Chrome i Mozilla Firefox. O dziwo, z Internet Explorer na różnych wersjach systemów Windows pojawiają się ograniczenia w funkcjonalności. Na komputerach Mac nie napotkaliśmy żadnych problemów przy wykorzystaniu przeglądarek Safari oraz Chrom - kilkakrotnie zdarzyło się, że przeglądarka Mozilla Firefox się “wyłączyła”... Raz pojawił się komunikat o błędzie oprogramowania Java. Nie oznacza to, że na Firefox na Mac nie można pracować :-) Można, ale… lepiej na Chrome.  Na tabletach Apple iPad bez problemu można pracować na Safari i Chrome. Ale… lepiej na Chrome :-)

 

Struktura miksera Soundcraft Ui 16 to 16 kanałów wejściowych, 4 subgrupy, 4 szyny AUX z możliwością przełączenia wyjść słuchawkowych w dodatkowe tory AUX 5 i AUX 6.

 

Aplikacja sterująca pracą Soundcraft Ui16 i Ui12 jest absolutnie najprostszą i najbardziej intuicyjną w obsłudze apką cyfrowego miksera na rynku. Interfejs grafijest bardzo przejrzysty i wręcz oczywisty. Oczywiście, jak przystało na Soundcrafta, mamy funkcję podświetlenia kanałów Fader Glow, co pozwala na szybką identyfikację poziomu miksu. Poza tym wszystko wygląda jak… mikser w programie typu DAW :-) Do tego stopnia, że z obsługą poradzi sobie nawet osoba nie mająca żadnego doświadczenia z cyfrowymi mikserami.

 

U góry mamy ikony / pola wyboru poziomu miksu. Od lewej:

soundcraft-ui16-ipad-meterbridge

- podgląd Meter Bridge,

 

soundcraft-ui16-ipad-mutegroups-assigne1

- komutacja do grup mutowania,

 

soundcraft-ui16-ipad-viewgropus-assigne

- grup podglądu oraz subgrup,

 

soundcraft-ui16-iphone-tlumiki-mix

- MIX/GAIN - na podglądzie MIX mamy tłumiki (Faders) kanałowe, regulację panoramy oraz klawisze funkcyjne Mute i Solo (podgląd z iPhone)

 

soundcraft-ui16-iphone-gainy

- na poziomie GAIN mamy dostęp do regulacji Gain, zmiany polaryzacji i załączenia zasilania Phantom +48V (podgląd z iPhone)

 

soundcraft-ui16-ipad-eq

- EDIT - uaktywnia dostęp do edycji EQ,

 

soundcraft-ui16-ipad-kompresor

- bloku dynamiki,

 

soundcraft-ui16-ipad-lex1

- wysyłek na efekty z wyborem programów efektów i regulacją ich parametrów, a także do wysyłek na szyny AUX,

soundcraft-ui16-ipad-aux-masters

 

soundcraft-ui16-ipad-heble-aux

- AUX SENDS - to tryb AUX ON FADERS, czyli określania poziomów wysyłek poszczególnych kanałów na wybrane szyny AUX

 

soundcraft-ui16-ipad-lexdel-on-faders

- FX SENDS - to tryb wysyłek poszczególnych kanałów na procesory efektów za pomocą tłumików

 

soundcraft-ui16-ipad-rec-play

- menu odtwarzania  i nagrywania

 

soundcraft-ui16-ipad-ustawienia-1

soundcraft-ui16-ipad-ustawienia-2

- menu ustawień.

 soundcraft-ui16-ipad-channelpresets

Z prawej jest wybór programów sesji Show i scen Snapshot. Klikając na logo Ui, wysuwa się dodatkowy pasek z szybkim dostępem do przełączania podglądu wejść, powrotów z efektów, subgrup, szyn AUX oraz podgląd i przełączanie grup podglądu i grup mutowania (wyciszania). Prócz tego jest dostęp do nabicia tempa dla efektu Delay, wyciszenie wszystkich kanałów Mute ALL, wyciszenie efektów Mute FX. Jest również nowatorska opcja MORE ME pozwalająca określić dla potrzeb wysyłki AUX proporcje między naszym kanałem a pozostałymi kanałami zespołu - taka regulacja osobistego odsłuchu na szybko ;-)

 soundcraft-ui16-ipad-channelin-options

By dostać się do konfiguracji poszczególnych kanałów, łączenia ich w pary LINK, wystarczy przytrzymać niecałe dwie sekundy dolny pasek kanału z nazwą. Zyskujemy wówczas dostęp do wyboru Presetu dla kanału, zmiany nazwy kanału, skopiowania ustawień kanału, przypisania do subgrupy lub odłączenia do subgrupy, zlinkowania kanałów, zresetowania ustawień kanału oraz opcji przypisania kanału do funkcji MORE ME.

 soundcraft-ui16-ipad-heble-aux

Świetną opcją jest przycisk / button COPY MIX na każdej szynie AUX - pozwala skopiować poziomy tłumików z miksu głównego MIX i wkleić na AUX jako punkt wyjścia do miksu monitorowego. Takich “smaczków” przyspieszających pracę jest sporo. Obsługowo apka jest bardzo przemyślana i dopracowana.

 

Soundcraft Ui16 obsługuje łącznie nie 16 kanałów, a… 24 kanały: 14 monofonicznych wejść analogowych, 2 cyfrowe wejścia z odtwarzacza USB i 4 stereofoniczne powroty z efektów (Reverb, Delay, Chorus, Room).

 soundcraft-ui16-lewa-in

W Soundcraft Ui 16 mamy 14 analogowych wejść:

- 8 wejść mikrofonowo-liniowych combo XLR/jack 1/4"

- 4 wejścia mikrofonowo-liniowe XLR

- stereofoniczne wejście Line In (2 x cinch) - które można… rozszyć, traktując jako oddzielne monofoniczne kanały wejściowe.

 soundcraft-ui16-usb-linein

Poza tym mamy jeszcze kanał wejsciowy z odtwarzacza plików dźwiękowych z nośników USB.

 soundcraft-ui16-in-1-2-digitech

Przyzwyczailiśmy się, że od pierwszego kanału miksera mikrofonujemy zwykle bębny, zaczynając od “stopy”. Jeśli w kapeli mamy gitarzystę, w przypadku Ui16 będziemy mikrofonować bębny przynajmniej od drugiego, jak nie trzeciego. Dlaczego? Bo na kanałach 1 i 2 mamy możliwość wykorzystania emulacji wzmacniaczy gitarowych z szeregiem efektów! Lista wzmacniaczy obejmuje ponad 30 modeli i kilkanaście “wirtualnych” brzmień od DigiTecha. Do tego są do dyspozycji “kostki”: pogłos, delay, chorus, room, filtr dolozaporowy, filtr Notch, kompresor i bramka. Emulacje są bardzo realistyczne - nie na tyle, by “oszukać” gitarzystę, ale na tyle autentyczne, że nawet muzycy dają się nabrać na to, że to brzmienie pochodzi ze wzmacniacza gitarowego. Ważne, że można zmienić impedancję wejścia dla gitary (Hi-Z). Jest jeszcze jedno zastosowanie tych efektów - przy względnie delikatnych ustawieniach bez problemu uzyskamy dla wokalu brzmienie a’la Lenny Kravitz :-) Baaardzo przekonujące! :-) Piotr Melex Mela - przetestuj koniecznie! 

 

Preampy są mocną stroną miksera. Brzmią bardzo dobrze, czysto, dość jasno, świetnie oddają niuanse, znakomicie przenoszą transjenty, a do tego oferują największy zakres regulacji GAIN spośród wszystkich cyfrowych mikserów na rynku, od tłumienia -40 dB do wzmocnienia +50 dB! Z tym mikserem zapomnisz, co to tłumik PAD w DI BOXie :-)

 

Kanały 1 i 2 mają możliwość wykorzystania dodatkowego toru przetwarzania DigiTech, ale poza tym wszystkie kanały wejściowe mają identyczne przetwarzanie. A processing kanałów jest bardzo rozbudowany! Mamy więc:

soundcraft-ui16-ipad-eq

- blok EQ - 4-pasmowy korektor parametryczny, każdy filtr jest przestrajany w zakresie 20 Hz - 22 kHz, ma regulowaną dobroć od Q=0.05 do Q=15 i wzmocnienie w zakresie ±20 dB; charakterystyka filtru jest dzwonowa (Peak) - nie ma możliwości wybrania filtru typu półkowego; maksymalna szerokość działania filtru jest tak duża, że można uzyskać charakterystykę zbliżoną do “półki”,

soundcraft-ui16-ipad-deesser

- w bloku korekcji mamy możliwość skorzystania z de-essera z w regulowaną częstotliwością filtra w zakresie 2 kHz - 15 kHz (!), progiem zadziałania oraz stopniem kompresji (!) - w tej klasie mikserów taki de-esser to rarytas,

soundcraft-ui16-ipad-kompresor

- sekcja DYN obróbki dynamiki składający się z bramki z regulacją progu zadziałania, kompresor z regulacją stopnia kompresji 1:1 do nieskończoność:1, czasem ataku 1 - 400 ms, zwolnienia kompresora 10 - 2000 ms i kompensacją wzmocnienia w zakresie ±20 dB,

soundcraft-ui16-ipad-lex1

- cztery wysyłki na procesory efektów

soundcraft-ui16-ipad-aux-masters

- cztery lub… sześć wysyłek AUX (w zależności od tego, czy wyjścia słuchawkowe przełączymy na tryb AUX 5 / 6).

 

Chcąc skorzystać z wyjść słuchawkowych w trybie AUX 5 i AUX 6, należy się zaopatrzyć w odpowiednie okablowanie. Producent zaleca użycie insertowych przewodów na jack 1/4" TRS - z wyjściami jack 1/4" TS lub XLR zlutowanymi niesymetrycznie. W praktyce wystarczy dysponować “komputerowym” kabelkiem mini-jack 1/8" stereo na dwa jack 1/4" mono (TS).  Mini-jack montujemy w wyjściu słuchawkowym 1 lub 2 na redukcji na duży jack stereo 1/4" TRS :-) I sprawa załatwiona.

 soundcraft-ui16-ipad-heble-aux

Tryb wysyłek przed lub po tłumiku określamy dla każdego kanału niezależnie. Możemy to ustawić albo w trybie AUX SENDS (AUX On Faders) lub w ustawieniach każdego kanału (EDIT). 

Pamiętać należy, że wyciszanie / MUTE w trybie wysyłki AUX Pre działa oddzielnie na szynę MIX i oddzielnie na szyny AUX. 

 

Poza De-Esserem, szyny efektów FX, Subgroup są wyposażone w identyczne przetwarzanie, jak kanały wejściowe. Mamy więc 4-pasmowy EQ z dodatkowym filtrem dolnozaporowym, sekcję dynamiki z prostą jednoparametryczną bramką i kompresorem. Szyny efektowe można wysyłać na subgrupy i szyny AUX.

 soundcraft-ui16-ipad-lex-poglosy

Efekty to Lexicon. Klasyka. Do dyspozycji w Soundcraft Ui16 są bloki REVERB, DELAY, CHORUS i ROOM. Reverb ma czas do 8 sekund czasu pogłosu, a blok ROOM - do 1 sekundy. Oba mają identyczne paramtery - prócz czasu pogłosu mamy stopień tłumienia górnego pasma HF Damping, poziom wzocnienia dolnego pasma BASS GAIN oraz filtry dolnozaporowy i górnozaporowy. Dealy ma maksymalny czas odbicia 1 sekundę.

 soundcraft-ui16-ipad-geq

Szyny AUX mają zamiast korektora 4-pasmowego 31-bandowy korektor graficzny oraz zaawansowany procesor antysprzężeniowy dbx AFS2 z 12 filtrami - 6 w trybie statycznym, 6 w trybie Live.

soundcraft-ui16-ipad-afs2-1

To pozwala szybko i bezproblemowo wystroić szybko system nagłośnienia konferencji lub obrad sesji czy sympozjum :-) Szerokość filtrów jest niezwykle wąska i dobierana dynamicznie - zapraszamy do zapoznania się z testem procesora dbx AFS2. http://goo.gl/yjUNG5

 soundcraft-ui16-ipad-afs2-fixed-live

Uzupełnieniem możliwości konsolety są niezwykle użyteczna opcja nagrywania - w Soundcraft Ui16 mamy dwa oddzielne gniazda na moduły pamięci, pierwsze dla odtwarzania i drugie dla nagrywania. To jedyny mikser cyfrowy tej klasy pozwalający jednocześnie nagrywać i odtwarzać pliki dźwiękowe. Lista kompatybilnych plików dźwiękowych jest imponująca - odtwarzacz czyta pliki WAV, AIFF, AAC, MP3, OGG i FLAC (!!!!). Odtwarzacz nie daje niestety możliwość tworzenia list odtwarzania (Playlist). Playlista to jedynie okienko, w którym wybieramy nośnik i katalog, z którego mają być odtwarzane pliki muzyczne.

 soundcraft-ui16-ipad-player1

Jest jeszcze jedna przydatna opcja - kanał odtwarzacza można przenieść na początek listy kanałów, przed kanał 1 :-) Podczas niektórych jobów to bardzo przydatne. No i jeszcze jedno - można odtwarzać pliki nie tylko z nośnika PenDrive umieszczonym w przednim slocie, ale również w bocznych gniazdach USB :-) To otwiera całkiem interesujące możliwości...

 soundcraft-ui16-ipad-ograniczenie-dostepu

Wielu potencjalnych użytkowników zainteresuje fakt, że jest możliwość sterowania mikserem z poziomu nawet 10 urządzeń - czy tabletów, komputerów, czy smartfonów. Można przypisać ograniczenia dostępu w każdym z urządzeń tak, aby na przykład wokalistka nie zmieniła nam ustawień korekcji na AUXach albo globalnego poziomu efektów :-)

MoreMe-iPhone 

Soundcraft Ui 12 i Ui16 mają jeszcze jedną funkcjonalność niedostępną w innych mikserach - “prywatny” tor odsłuchowy “More Me”. Zaznaczamy na mikserze, który kanał wejściowy jest nasz (Assign Me) - na przykład klawisze oraz który tor wyjściowy AUX to nasz monitor (My Out).

MoreMe

Teraz wystarczy zmienić położenie naszego tabletu bądź smartfona na ustawienie pionowe i pojawi się nam regulacja proporcji między naszym sygnałem a pozostałymi instrumentami i wokalami w naszym miksie monitorowym. Podnosząc do góry tłumik zgłośniamy w naszym odsłuchu monitorowym nasz instrument, a ściszamy pozostałe sygnały. Proste i szybkie. I odpowiada potrzebom wszystkich grających na scenie :-) Dostępny jest zakres regulacji od -10 dB do +10 dB. Prawda, że pomysłowe? Takiego rozwiązania nie ma żaden inny mikser.

 Soundcraft-Ui16-iPad-EQ-waskie

Obsługa z poziomu tabletu jest sprawna i szybka - używając gestów przesuwania, “chwytamy” i regulujemy poziomu tłumików, wartości kompresora, EQ, wysyłek, efektów itd. Gdy chcemy wywołać opcje konfiguracji kanałów, wystarczy że przytrzymamy w dolnej części kanały około 2 sekundy palcem - wówczas rozwija nam się menu, w którym możemy linkować (łączyć w pary stereo) kanały, rozlinkowywać je. Warto wspomnieć, że stereofoniczny kanał odtwarzacza możemy również rozlinkować. Przydaje się na przykład, gdy korzystamy z odtwarzania loopów z klikiem - kanał z metronomem wysyłamy na odsłuch perkusisty, a na przody i do pozostałych monitorów wysyłamy tylko loop. Fakt, że mono. Ale zawsze jest dodatkowa możliwość kreatywnego wykorzystania odtwarzacza USB.

 

Świetną opcją jest możliwość skorzystania ze skrótów klawiaturowych w przypadku podłączenia się komputerem do miksera. . Zresztą - można mieć obok siebie komputer i tablet. Oraz telefon :-) Naraz. I mieć różne ekrany wyświetlone jednocześnie dla pełnej kontroli. Jest to niesamowicie wygodne.

 soundcraft-ui16-lewa-in

Mikser ma wbudowane WiFi 2,4 GHz z jedną antenką.

soundcraft-ui16-bok-usb-hdmi

Prócz tego jest gniazdo Ethernet (CAT5), które możemy (a nawet powinniśmy) podłączyć do zewnętrznego profesjonalnego routera WiFi (najlepiej 5 GHz). Umówmy się - zagwarantowanie stabilnej komunikacji między mikserem a urządzeniem sterującym ma znaczenie absolutnie priorytetowe w przypadku tego typu mikserów. Liczenie na to, że nisko usytuowany mikser z niewielką pojedynczą antenką zagwarantuje nam w dużym nagromadzeniu sieci bezprzewodowych stabilną łączność jest ze sfery bajek i pobożnych życzeń. Lepiej od razu podejść do sprawy profesjonalnie i zaopatrzyć się w przyzwoity router. Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez PortalNaglosnieniowy.pl - są podczas nich poruszane również kwestie zapewnienia stabilnej łączności. Warto się wybrać.

Panel boczny prócz złącza CAT5 ma dwa gniazda USB - przeznaczone do aktualizacji systemu operacyjnego oraz do zapisywania i eksportowania Show. Ciekawostką jest również wyposażenie w gniazdo HDMI do podłączenia zewnętrznego monitora - na razie ta funkcja nie jest obsługiwana. Z boku znajdziemy również switch RESET.

 

Przejdźmy do części testowej w realnych warunkach koncertowych, konferencji, szkoleń, sesji.

 soundcraft-ui16-koncert-frankfurt

Mikser Soundcraft Ui16 dostaliśmy jeszcze w czerwcu, z pierwszej dostawy. Przez cały ten czas, do teraz, był wykorzystywany przy obsłudze koncertów, wesel, eventów, konferencji, najróżniejszych obrad i sesji rad miejskich i powiatowych. Do każdego z tych zadań miksery Soundcraft Ui 12 i Ui16 są znakomicie przygotowane.

Obok ogromnej intuicyjności obsługi najważniejszym atutem jest brzmienie. Już pierwsze uruchomienie miksera na plenerowym koncercie niewielkiego składu, na dużym markowym nagłośnieniu, wywołało - to nie jest przesada - nieomal szok. Nawet przy samym odtwarzaniu muzyki z dobrej jakości źródeł (dobrej klasy karta dźwiękowa, pliki WAV 16-bit/44.1 kHz) system nagłośnieniowy - w stosunku do konfiguracji z innym, starszym mikserem cyfrowym - nagle “odżył”. Koncert zabrzmiał wręcz znakomicie. Różnica była na tyle dostrzegalna, że nawet “laicy” nie związani z branżą zwracali uwagę na jakość brzmienia zarówno koncertu, jak części “dyskotekowej”. Wcześniej wykorzystywany budżetowy cyfrowy mikser poszedł w odstawkę… Budżetowy, ale… ponad 2x droższy od Soundcraft Ui16. Jak to możliwe?

Jakość przetworników i preampów w Soundcraft Ui 16 jest w tej klasie znakomita! Nie jest to przesadą. Fakt, że przy wzmocnieniu powyżej 40 dB zaczynają szumieć, ale… prawidłowe wysterowanie popularnych mikrofonów do wokalu uzyskujemy przy wzmocnieniach rzędu 20-28 dB. Więc w realnych warunkach nagłośnieniowych nie stanowi to problemu.

 soundcraft-ui16-iphone-eq

Osobną sprawą jest kwestia algorytmów korekcji, dynamiki. W wielu tańszych mikserach cyfrowych algorytmy kompresji brzmią jak “darcie papieru”. Wiecie, o co chodzi? Takie nieprzyjemne zniekształcenia w wysokiej średnicy… To problem, który wielu bagatelizuje. A szkoda, bo ma to przemożny wpływ na jakość naszych miksów. Korekcja w Soundcraft Ui16 brzmi znakomicie - bo nie słychać jej “charakteru”.

Bramka działa poprawnie, aczkolwiek przydało by się czasem mieć do dyspozycji więcej parametrów do sterowania jej pracą. Niestety, działa tylko w trybie “automatycznym”, z określeniem progu zadziałania. Czasy ataku i zwolnienia bramki są automatyczne.

Za to kompresor pozwala już na pełną edycję - mamy nawet 2-pozycyjną regulację kolana (Hard / Soft). Kompresor działa przy tym znakomicie, również nie koloruje brzmienia. Wykonuje swoją robotę precyzyjnie. No i jest de-esser :-)

 soundcraft-ui16-iphone-efx

Osobnym atutem Soundcrafta Ui 16 są efekty - znakomite pogłosy w dwóch blokach, delay i efekty modulacyjne.

soundcraft-ui16-ipad-deesser 

Dla wielu (właściwie dla wszystkich, choć nie wszyscy się do tego przyznają :-) ) bardzo dużą zaletą jest wyświetlanie podglądu widma dźwięku w postaci RTA w tle korektorów - zarówno na wejściach, jak wyjściach. Szczególnie to się przydaje przy strojeniu systemu nagłośnieniowego FOH czy monitorów. Warto skorzystać również z wąsko działających filtrów AFS2 - robią znakomitą robotę i nieprawdopodobnie ułatwiają i przyspieszają proces strojenia systemu, zwłaszcza na sympozja, konferencje czy szkolenia. Polecamy!

 ***

DVJ-Rink

Wiola Kaźmierczak

Pierwszy raz miałam kontakt z Ui podczas otwarcia cyklu letnich imprez Projekt Plaża nad Jeziorem w Środzie Wielkopolskiej, podczas którego publiczność rozgrzewał znany poznański DVJ Rink. Tego dnia wykonywałam nagłośnienie także w innej miejscowości, więc przyjechałam nad Jezioro w Środzie na 10 min przed wejściem na scenę nie wiedząc jaki sprzęt został wykorzystany. Weszłam na środek placu i pierwszą moją myślą było "ale dobrze to gada". Doskonale znałam użyte paczki, ale nigdy nie grały tak czysto i klarownie! Po zejściu ze sceny dowiedziałam się, że jedyną zmienną był właśnie Ui, który przyjechał do testów.

DVJ-Rink-mix

Co ciekawe, po imprezie na fanpage Projektu Plaża pojawiły się komentarze zupełnie obcych nam osób, że sprzęt grał lepiej niż na dużych plenerowych koncertach. Miałam również podobną sytuację w restauracji, w której z reguły robię nagłośnienia. Właścicielka podeszła zapytać jak to się stało, że to tak dobrze brzmi, bo głośniki przecież te same, co zawsze. Nie mam pojęcia, co zostało wykorzystane do skonstruowania tego miksera, ale z pewnością projektanci stworzyli coś niesamowitego. Świetną sprawą jest to, że tym mikserem można sterować praktycznie z dowolnego urządzenia elektronicznego wyposażonego w WiFi - czy na komputerze, czy na tablecie, czy nawet na smarfonie. I wszystko jest przejrzyste i proste w obsłudze. Nie znam - może prócz apki Mackie Master Fader do Mackie DL1608 - równie intuicyjnego miksera.

Soundcraft Ui 16 to niewielki, lekki mikser o ogromnych możliwościach i świetnym brzmieniu, który dla mnie - obok kolumienek dB Technologies ES503 - jest odkryciem roku 2015! A “trochę” sprzętu tego lata testowaliśmy - samych mikserów było pewnie z 8 :-) W tej chwili w moim rankingu Soundcraft Ui 16 to numer jeden. Gorąco polecam.

 

***

 soundcraft-ui16-koncert-kontenerart-40metrow

Odbiorcami testowanego miksera będą zarówno duże firmy rentalowe, jak małe firmy nagłośnieniowe, zespoły weselne i freelancerzy. Soundcraft Ui 16 oraz mniejszy Ui 12 idealnie sprawdzi się w takich zadaniach, jak obsługa stoisk targowych, różnorakich eventów, konferencji, sympozjów, sesji rad miejskich, niewielkich koncertów, wesel. Te miksery są również świetną propozycją dla salek prób, jak również szkół - również muzycznych. Możliwość rejestracji miksu na nośniki USB zasadniczo poszerza potencjalne zastosowania.

 soundcraft-ui16-prawa-outs-galy

Czego zabrakło w Soundcraft Ui 16? Do pełni szczęścia naszym zdaniem brakuje 3 rzeczy, z czego tak naprawdę tylko jedna rzecz psuje nieco humor. Po pierwsze - filtrów dolno-zaporowych na wyjściach MASTER i górno-zaporowych na szynach wyjściowych AUX. Z miksera Soundcraft Ui 16 “po bożemu” nie zrobimy krosowera, nie podzielimy sobie pasma między doły i górki. W sumie… mały kłopot, bo większość aktywnych zestawów głośnikowych i subbasów ma wbudowane filtry. A jeśli już ktoś potrzebuje zrobić to profesjonalnie, to polecamy użycie dbx DriveRack PA2 - w naszym redakcyjnym racku wraz z Ui 16 zagościło właśnie to urządzenie. Drugą rzeczą, której nam zabrakło są filtry typu półkowego przełączane na skrajnych pasmach korektorów - dolny i górny filtr w korektorze parametrycznym ma tylko charakterystykę dzwonową. Ale ok, filtr jest w pełni parametryczny. W tego typu mikserach w wersji analogowej można by było pomarzyć o parametrycznym korektorze w dole i w górze z pełną edycją. Więc tragedii nie ma. Niekiedy uciążliwy może się okazać jedynie brak linii opóźniających na wybranych wyjściach AUX, żeby zfazować basy z górkami lub obsłużyć ewentualne nagłośnienie stref w sytuacjach konferencyjnych. Ale… to poniekąd czepianie się, bo w tej klasie mikserów nie ma żadnego miksera, który by miał linie opóźniające :-P

 soundcraft-ui16-rack-caly

maxSPL_GOLDNikt się chyba nie spodziewał tego, jak mocnym uderzeniem będą miksery serii Ui. Soundcraft Ui 12 i Ui 16 po ośmiu miesiącach na rynku jest to chyba najczęściej kupowanym mikserem rackowym - nie tylko w naszym kraju. Cały świat docenił przede wszystkim świetne brzmienie, kompletne wyposażenie i pomysłowość konstrukcji tej serii. Jeśli w trakcie sztuki wyczerpie Ci się akumulator Twojego tabletu, możesz poprosić któregokolwiek widza o pożyczenie smartfonu z przeglądarką internetową, by móc dokończyć sztukę :-) Nie ważne, czy to będzie Sony Xperia na Androidzie, Nokia na Windows Mobile czy iPhone na iOS. Nieważne, czy do dyspozycji mamy komputer PC czy Mac, z systemem Linuks, Windows czy Mac OS X, albo tablet z dowolnym systemem operacyjnym. Jeśli ma kartę sieciową WiFi, w każdej sytuacji obsłużymy Soundcrafta Ui 16 z pozycji praktycznie każdej przeglądarki internetowej. Brzmieniowo w tej klasie Soundcraft Ui 16 zdecydowanie przoduje przed innymi mikserami w swojej klasie. Sporą zaletą są przejęte z dużych konsolet funkcje ułatwiające i usprawniające proces miksowania: podświetlane tłumiki Fader Glow - firmowy maxSPL_ECONOpatent Soundcrafta przejęty od STUDERa A, grupy wyciszania (mutowania) i warstwy użytkownika (View Groups). A takie funkcje, jak jednoczesna możliwość odtwarzania muzyki i nagrywania miksu, manualna regulacja za pomocą potencjometrów wzmocnienia sumy i szyn AUX 5 i AUX 6 czy wbudowane skuteczne i nieniszczące brzmienia filtry antysprzężeniowe AFS 2 są tak wyjątkowe w tej klasie, że w praktyce Soundcraft Ui 16 jest bezkonkurencyjny. Nie tylko naszym zdaniem. I bez krzty przesady.



Możliwości

poziom_15

Brzmienie

poziom_15

Jakość wykonania

poziom_20

Opłacalność

poziom_20

Ocena ogólna

poziom_15

 

Do testów dostarczył: ESS Audio

 

Soundcraft-Ui16-koncert-kont

soundcraft-ui16-ipad-afs2-filtryon

soundcraft-ui16-ipad-channelin-options

soundcraft-ui16-ipad-channelpresets-factory

soundcraft-ui16-ipad-lan-setup

soundcraft-ui16-ipad-lex-on-faders

soundcraft-ui16-ipad-lex-poglosy

soundcraft-ui16-ipad-lexdel-on-faders

soundcraft-ui16-ipad-meterbridge-mutegr

soundcraft-ui16-ipad-mutegroups-offinfo

soundcraft-ui16-ipad-mutegroups-on

soundcraft-ui16-ipad-mutegroups

soundcraft-ui16-ipad-out-geq-afs2-on

soundcraft-ui16-ipad-out-geq

soundcraft-ui16-ipad-viewgropus1

soundcraft-ui16-ipad-viewgropus2

soundcraft-ui16-ipad-viewgropus3

soundcraft-ui16-ipad-viewgroups-assigne

soundcraft-ui16-iphone-comp-eq

soundcraft-ui16-iphone-opcje

 


TAGI: Soundcraft Ui 16 test, najtańszy dobry cyfrowy mikser dla zespołu weselnego, jaki polecacie tani mikser cyfrowy na eventy?, uniwersalny mobilny mikser cyfrowy na konferencje z odtwarzaniem i nagrywaniem na USB