Logowanie

Digital Stage Europe - Pro Audio and Light Event Kielce 2019 – targi dla branży estradowej i eventowej

Digital Stage Europe - Pro Audio and Light Event Kielce 2019 – targi dla branży estradowej i eventowej

Od dłuższego czasu brakowało w Polsce interesującej imprezy targowo-szkoleniowej dla naszej branży. Tę sytuację proponują zmienić Targi Kielce S.A. - jedne z najprężniej działających targów branżowych w Polsce. Jak przystało na naszą branżę :-) , za organizacją Digital Stage Europe - Pro Audio and Light Event, które odbędą się w Kielcach w dniach 7-9. marca 2019 stoi Człowiek z pasją – Piotr Włodarski. Przeprowadziliśmy z nim krótką rozmowę. Warto przeczytać, bo to interesujące spojrzenie na branżę oświetleniową, nagłośnieniową oraz pro audio. W imieniu naszego portalu rozmowę przeprowadził Radek Barczak.

PortalNaglosnieniowy.eu: Co skłoniło Państwa do stworzenia takiego eventu?

Piotr Włodarski: Na przestrzeni lat widzimy znaczące zmiany, jakie zachodzą w branży techniki estradowej. Z jednej strony mówię tu o pojawiającej się wszędzie cyfryzacji i przejściu chociażby z konsolet analogowych na cyfrowe, ale mam też na myśli rosnące wymagania klientów. Nowoczesne scenografie i oprawy światłem, wysokiej klasy nagłośnienie czy ekrany LED nie są już tylko elementami największych imprez, ale dotyczą coraz częściej małych wydarzeń. Sami jako ośrodek targowy organizujemy eventy, które wciągu roku można liczyć w setkach i doświadczamy tego na co dzień. W tym rozpędzonym pociągu nowości czasami trudno jest się odnaleźć i zarejestrować każdą pojawiająca się nowinkę. Widujemy reklamy sprzętu, czy krótkie prezentacje w pismach i portalach branżowych ale to nie to samo co zobaczyć go, czy usłyszeć jego brzmienie na żywo. Digital Stage Europe ma za zadanie w jednym miejscu skupić nie tylko sprzęt sam w sobie, ale przede wszystkim specjalistów, którzy go zaprezentują i odpowiedzą na pytania zainteresowanych osób.

PN: Jakie problemy widzisz w branży?

Piotr Włodarski: Branża techniki estradowej jest wyjątkowa. Podczas rozmów z osobami z nią związanymi dało się odczuć ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę. Mam wrażenie, że jeśli dla kogoś praca nie jest połączona z pasją, to jego kariera będzie krótka. To nie jest praca za biurkiem w stałych godzinach. Trzeba żyć tym co się robi i być bardzo elastycznym, aby szybko zareagować na pojawiające się problemy podczas eventu. Jeśli jednak spojrzymy na branżę z poziomu makro, to brak jest spójności. Mamy kilku dużych graczy zarówno jeśli chodzi o dystrybucję, rental czy kompleksową organizacją oraz bardzo wiele małych firm, które próbują znaleźć swoje miejsce na rynku. Normalna - tak jak w każdej branży - jest w tym wypadku konkurencja. Może się ona odbywać poprzez różne elementy: jakość świadczonych usług, ich kompleksowość oraz cenę. Ta ostatnia jest najłatwiejsza do stosowania jednak nie zawsze niesie za sobą długoterminowe efekty, a często potrafi na lata popsuć rynek. Niewątpliwie potrzebna jest edukacja. Firmy muszą mieć świadomość, że pracując na drogim sprzęcie z niezbędnymi atestami, posiadając zaplecze i wyszkoloną kadrę pracowników należy wziąć za realizację odpowiednie wynagrodzenie. Tą wiedzę powinni również posiadać zamawiający.

 Digital Stage Europe Pro Audio and Light Event Kielce 1

PN: Podczas DSE odbędzie się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Techniki Estradowej PITE? Czy to dobrze.

Piotr Włodarski: Odpowiem krótko: Tak.

PN: Ok, tak, ale dlaczego?

Piotr Włodarski: Wróć do poprzedniego pytania. Poruszyliśmy kwestię problemów branży, a przede wszystkim brak spójności. To oczywiste, że każdy prowadzi biznes po to żeby zarabiać i robi to w sposób jaki uważa za najefektywniejszy. Jednak tylko do pewnego czasu możemy działać sami. W pewnym momencie dochodzimy do ściany, której nie możemy przejść. Jeśli jednak rozejrzymy się wokół to okaże się, że nie jesteśmy samotni i ten sam problem dotyka naszych konkurentów, którzy w tym momencie powinni zostać naszymi sprzymierzeńcami. To jest właśnie zadanie PITE. Reprezentować wspólne interesy Członków w kwestiach dotykających całą branżę. Dotyczy to właściwego stanowienia prawa, jak chociażby wypracowanie i opiniowanie aktów prawnych odnoszących się do organizacji imprez, które będą respektowane i brane pod uwagę podczas przygotowywania zamówień publicznych. Izba ma też za zadanie kształtowanie zasad etyki panujących w branży. Na niej powinno spoczywać edukowanie osób odpowiedzialnych za organizację imprez, o którym przed chwilą wspominałem. Uważam, że wszystkim firmom działającym na tym polu powinno zależeć aby PITE było silną organizacją, stającą w obronie i na czele branży techniki estradowej.

PN: Program Digital Stage Europe - Pro Audio and Light Event zawiera również sporo interesujących wydarzeń dla Djów grających na imprezach okolicznościowych oraz zespołów weselnych i eventowych.

Piotr Włodarski: Tak – odbędzie się wiele prezentacji i kilka szkoleń. Na dwa zresztą sam też się wybieram :-) Pierwsze to szkolenie prowadzone przez Tomka Pieczyńskiego z firmy ScenaSystem.eu „Dobór elementów oświetleniowych dla zespołów eventowych i podstawy prawidłowej konfiguracji oświetlenia DMX”. Drugie – również skierowane głównie do zespołów weselnych i eventowych poprowadzisz Ty: „Podstawy strojenia systemów nagłośnieniowych i najważniejsze elementy realizacji miksu zespołów muzycznych”. Niezwykle interesująco zapowiada się szkolenie „10 błędów popełnianych przez firmy nagłośnieniowe”, które poprowadzi Piotr ZiKE Zajkiewicz – gorąco polecam.

 Digital Stage Europe Pro Audio and Light Event Kielce 3

PN: Na te dwa ostatnie szkolenia z chęcią sam się wybiorę :-) Zwłaszcza na szkolenie ZiKE'ego. Targi Prolight & sound we Frankfurcie z roku na rok są coraz mniejsze, a Wy próbujecie iść na przekór tym trendom. Ma to sens?

Piotr Włodarski: Coraz więcej pojawia się informacji o prowadzonych szkoleniach produktowych ponieważ tego oczekują użytkownicy. Aby móc korzystać ze sprzętu, nie tylko musimy go obejrzeć i posłuchać ale przede wszystkim należy wiedzieć jak działa. Chcemy, aby podczas targów odbywały się profesjonalne prezentacje i szkolenia i stały się ich najważniejszą częścią, a wystawa była elementem towarzyszącym. Takie wydarzenia nie muszą być pojedynczymi punktami rozsianymi na mapie, lecz powinny koncentrować się w jednej przestrzeni, gdzie dystrybutora czy producenta odwiedzi wielu właścicieli firm i realizatorów. Z drugiej strony Ci właściciele firm i realizatorzy będą mieli w jednym miejscu dostępnych wszystkich dystrybutorów i producentów, z którymi będą mogli porozmawiać. Podczas tegorocznej edycji Digital Stage Europe – Pro Audio & Light Event, która jest naszą premierą, odbędą się szkolenia z nagłośnienia i oświetlenia, prelekcje dotyczące praw autorskich, czy błędów popełnianych przez firmy nagłośnieniowe. Zapraszamy również na prezentacje zestawów nagłośnieniowych, co wpisuje się w kierunek rozwoju, o którym wcześniej wspominałem. W programie imprezy jest też VI Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków OSKA, w której weźmie udział blisko 130 uczestników. Oczywiście każdy odwiedzający targi również będzie mógł wziąć w niej udział. Tutaj wychodzimy naprzeciw wszystkim firmom związanym z nagłośnieniem. W jednym miejscu będą one miały dostęp do tych osób, które podjęły już decyzję, że chcą swoją przyszłość związać z akustyką, ale jeszcze nie rozpoczęły swojej kariery zawodowej. Targi są okazją do wypracowania nowych standardów pracy, kultury i przyszłości. To wydarzenie daje szansę do nawiązania nowych kontaktów, rozmów i wymiany doświadczeń. Niech więc Targi połączą branżę. Liczymy, że impreza przyjmie się na naszym rynku i z roku na rok liczba prowadzonych szkoleń oraz firm biorących w niej udział będzie rosła, a w kolejnych latach stanie się ona ważnym punktem w kalendarzu wszystkich firm i osób działających w branży techniki estradowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

 Digital Stage Europe 2019 Kielce

Z Piotrem Włodarskim rozmawiał Radek Barczak [PortalNaglosnieniowy.eu]