Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

Systemy instalacyjne i sieciowe HARMAN PRO oraz technologia Crown DriveCore - szkolenie instalacyjne AV

Systemy instalacyjne i sieciowe HARMAN PRO oraz technologia Crown DriveCore - szkolenie instalacyjne AV

Harman Pro Crown insertW poniedziałek 15 kwietnia 2013 w siedzibie dystrybutora koncernu HARMAN PRO odbyło się szkolenie z najnowszych osiągnięć technologicznych firmy CROWN, sieciowych technologii transmisji cyfrowej audio przez BLU Link oraz oprogramowania zarządzającego systemami audio HARMAN Audio Architect.

 

Harman Pro Witek

Szkolenie poprowadziło trzech specjalistów z HARMAN Pro – Daniel Saenz z firmy Crown, Doug Daniel pracujący dla JBLa oraz Ross Brett – specjalista od technologii sieciowych w koncernie HARMAN PRO. Szkolenie było podzielone na 3 bloki – największą część szkolenia zajęło omówienie technologi DriveCore opracowanej przez koncern Crown na potrzeby końcówek mocy.

Harman Pro Daniel 1

Rozwój technologii wzmacniaczy wysokiej mocy to historia firmy Crown. Od momentu założenia firmy w roku 1947, Crown opracował setki innowacji i zgłosił ponad 30 patentów. Wystarczy wspomnieć tak sławne modele końcówek, jak Crown DC300. Końcówka zaprojektowana przez Geralda Stanleya w roku 1966 miała ogromną jak na tamte czasy moc 2 × 150 W. W tej końcówce zastosowano po raz pierwszy opatentowaną przez Crowna technologię wzmacniaczy w klasie AB+B z dodatkowym układem limitera. Wiele o znaczeniu tej końcówki mówi informacja, że była produkowana przez 30 lat!

Harman Pro sala tyl

Prace nad nowymi technologiami wzmacniaczy trwają nieustannie. W gruncie rzeczy chodzi o podniesienie efektywności i sprawności urządzeń przy zagwarantowaniu możliwie najwyższej jakości dźwięku. Wzmacniacze klasy A charakteryzują się wysoką jakością toru audio, ale niską sprawnością – na poziomie zaledwie 10-15%. Reszta energii zamieniana jest na ciepło. Ta technologia do końcówek wysokiej mocy się nie nadaje. Na przestrzeni lat opracowano różne nowe typu wzmacniaczy w klasach B, AB (sprawność 35-40%), AB+B opatentowana przez Crowna w 1960 roku, czy klasy G/H (60-65% sprawności). Szczytem sprawności jest jak na razie klasa D osiągająca nawet 85-90% sprawności, ale klasa D nie gwarantuje dźwięku na najwyższym poziomie. Stąd firma Crown opracowała nową klasę wzmacniaczy Class-I (BCA), która przy sprawności rzędu 80% gwarantuje najwyższą jakość dźwięku.

Harman Pro DriveCore slajd 1

Głównym elementem szkolenia było omówienie technologii DriveCore, która możę zrewolucjonizować rynek końcówek instalacyjnych. Dzięki opracowaniu dwóch chipów, udało się obniżyć stopień skomplikowania konstrukcji, ilość elementów montażowych, wielkość, a także cenę. Wszystko przy wyższej jakości dźwięku i lepszej wydajności! Jak się to udało zrobić?

Harman Pro DriveCore slajd 2

Prace nad technologią DriveCore trwały od roku 2005 w zespole kierowanym przez Geralda Stanleya. Założeniem projektu była miniaturyzacja i uproszczenie konstrukcji końcówek mocy. Powstały dwa układy chipowe – RYBY IC pełniący funkcję modulatora PWM i kontrolera oferując skalowalną moc od 20 W do aż 20 kW oraz Emerald IC będący kombinacją chipsetu RUBY IC ze zintegrowaną końcówką mocy 2× 125W Class-D. Dość powiedzieć, że chipset RUBT IC eliminuje ponad 500 dyskretnych układów w konstrukcji końcówki mocy, gwarantuje odstęp sygnału od szumu i dynamikę >120 dB i zniekształcenia THD <0.001%! Układ Emerald IC zastępuje ponad 750 układów dyskretnych gwarantując dynamikę >118 dB i zniekształcenia <0.005%. Dodatkowo technologia DriveCore została ponadto wyposażona w zintegrowany blok przetwarzania sygnałów wejściowych, eliminację sprzężeń, system zabezpieczeń i system sterowania.

Harman Pro DriveCore slajd 3

Zalet opracowanych układów IC jest więcej. Choćby kwestia zwiększonej odporności na uszkodzenia dzięki zintegrowanym zabezpieczeniom, łatwiejszej obsługi serwisowej, zwiększonej efektywności i tym samym mniejszych wymagań prądowych. Przykładowo, na jednym obwodzie z zabezpieczeniem 20 A można podłączyć aż 5 końcówek DriveCore Crown DCi2|300 w stosunku do 2 końcówek starszej serii CTs 600. Na jednym obwodzie 20 A mogą też pracować aż 2 końcówki Crown Dci8|300,,, A to już robi ogromne wrażenie...

Harman Pro sala bok

Pierwszymi konstrukcjami wykorzystującymi technologię DriveCore były końcówki Crown XLS od kwietnia 2010. Od tego czasu ta technologia została już udoskonalona. Pojawiła się w serii Crown CT1U (seria instalacyjna) i w CSA 2120 (końcówka instalacyjna). W szczytowej postaci układy DriveCore zostały zaimplementowane w 4-kanałowej końcówe iTech-HD4 dającej moc 4 × 3500 W przy dynamice 110 dB i zniekształceniach na poziomie <0.01% THD.

Harman Pro Crown CT

Ogromne znaczenie w zastosowaniach instalacyjnych ma energooszczędność końcówek z technologią DriveCore. Przykładowo 8-kanałowa końcówka Crown COMTECH CT8150 w trybie czuwania zużywa 15 W a w trybie włączonym bez podania sygnału 25 W. Tradycyjna końcówka tej mocy pobierałaby w tym czasie 70 W. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku sygnału na poziomie clipowania – CT8150 pobiera 174 W, zaś tradycyjna końcówka aż 552 W. Dlatego Crown nazywa technologię DriveCore zieloną technologią. Tego typu oszczędności dotyczą również tradycyjnych końcówek nagłośnieniowych.

Harman Pro Crown 4600 Drivecore

Kolejnym tematem było omówienie najnowszej serii końcówek instalacyjnych Crown DCi wykorzystujących technologię DriveCore. Mogą one występować w wersjach analogowej bądź sieciowej. Co ważne, dostępne jest bogate DSP, które obejmuje sekcję wzmocnienia, linię opóźniającą, 8-pasmowe EQ, przestrajaną cyfrową zwrotnicę, następny EQ i linię delay oraz limiter LevelMAX. Do przetwarzania sygnałów stosowane są profesjonalne algorytmu BSS Audio – to chyba nie wymaga dodatkowych rekomendacji :-) No i do dyspozycji jest zaawansowana cyfrowa krosownica. Poza tym technologia DriveCore daje dostęp do systemu kontroli pracy końcówek oraz weryfikacji trybu pracy końcówki i zabezpieczeń.

LargeCrownDCIImage

Pierwsze końcówki Crown Dci w specyfikacji sieciowej pojawią się na koniec kwietnia. Będą to modele Crown DCi 2|300N, DCi 2|600N, DCi 4|300N, DCi 4|600N i DCi 8|300N – pierwsza cyfra oznacza ilość kanałów, druga liczba oznacza moc. Literka N oznacza wersję sieciową z cyfrowymi interfejsami. W połowie maja mają być dostępne pierwsze egzemplarze końcówek DCi 8|600 (analog) i DCi 8|600N. W czasie wakacji zapowiedziano premierę końcówek o mocach 1250W – DCi 2|1250, DCi 2|1250N, DCi 4|1250 i DCi 4|1250N, zaś końcówki o mocach 2500 W mają pojawić się na początku roku 2014. Będą to 2-kanałowe modele DCi 2|2500 i DCi 2|2500N oraz DCi 4|2500 i DCi 4|2500N. W tym czasie pojawi się również obsługa standardu Dante/AVB w końcówkach Crown.

Trzeba podkreślić, że technologia DriveCore jest nieustannie doskonalona. Firma Crown planuje wykorzystywać ją przez około 10 najbliższych lat. Wiadomo też, że już pracują nad nowymi rozwiązaniami :-) Pozycja lidera w technologiach końcówek mocy zobowiązuje...

Harman Pro Ross Brett 0

Następnym tematem szkolenia były technologie sieciowe w systemach zarządzania i projektowania systemów nagłośnieniowych Harman Audio Architect. Prowadzący – Ross Brett – wprowadził słuchaczy w tajniki topologii różnych sieci i adresowania sieciowego urządzeń audio. To była wielce przydatna prelekcja, gdyż obaliła kilka mitów i wyjaśniała wiele wątpliwości dotyczących podłączeń sieciowych sprzętu audio. Ross zwrócił uwagę na podstawowe błędy. Używając połaczeń sieciowych w systemach HARMAN nie wolno stosować:

- programów FireWall i programów antywirusowych,

- sieci VPN

- mostków (Bridge)

- dwóch identycznych adresów IP w sieci

- nie powinno się stosować wielu bramek (Gateways)

- w przypadku protokołu CobreNet nie wolno stosować routerów.

Na koniec swojej prezentacji Ross „sprzedał” informację o dwóch aplikacjach przydatnych do projektowania i monitorowania sieci naszego systemu audio. Pierwsza to SolarWinds Advanced Subnet Calculator (www.solarwinds.com) – aplikacja pozwalająca wskazać optymalną podmaskę (subnet mask) sieci dla sprawnego działania sieci. Druga aplikacja – jeszcze ciekawsza – SoftPerfect Network Scanner (www.softperfect.com) pozwalająca diagnozować problemy w sieci.

Harman Pro Doug 1

Ostatnim elementem szkolenia była najnowsza technologia kinowego dźwięku dookólnego Dolby Atmos, która została opracowana przy współudziale specjalistów z koncernu HARMAN PRO, zwłaszcza z firmy JBL. Opracowaniu nowego standardu przyświecała idea zwiększenia ilości źródeł dźwięku i co za tym idzie realizmu brzmienia. Pomysł jest zrealizowany w sposób wydawałoby się oczywisty – w suficie dołożono poprzeczne w stosunku do sali kinowej strefy głośników efektowych, które są synchronizowane w systemie miksującym. Dolby Atmos to absolutna nowość, która będzie wdrażana w nowobudowanych kinach. Wiadomo nam, że w Byłgarii są właśnie budowane dwa obiekty, w których system Dolby Atmos zostanie zainstalowany – naturalnie z wykorzystaniem nagłośnienia JBL i Crown.

Harman Pro Wojtek 1

Szkolenie było niezwykle interesujące. Mimo faktu prowadzenia prelekcji przez gości z zagranicy nie było problemu ze zrozumieniem trudnych technicznych kwestii związanych z omawianymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki pracy Wojtka Kopytka z ESS Audio, która zasługuje na wielkie uznanie. Jego pomoc była nieoceniona – prelekcje były tłumaczone symultanicznie. Wielki szacun i podziękowania od tej części sali, dla której język Szekspira – zwłaszcza ten techniczny – nie jest najbardziej zrozumiały!

 

Organizator: ESS Audio

Harman Pro end 4

Harman Pro end Bolo

Harman Pro end Witek

Harman Pro end Wojtek

Harman Pro Robert

Harman Pro Ross Brett 1

Harman Pro sala przod

TAGI: Szkolenie instalacyjne AV, warsztaty instalacyjne Harman Pro Crown, obsługa Audio Architect, technologia DriveCore firmy Crown, wydajne instalacyjne końcówki mocy, sieciowe końcówki mocy, Crown DCi 2|300N cena, kurs obsługi Harman System Architect, profesjonalne instalacyjne końcówki mocy zarządzane sieciowo, sterowane sieciowo końcówki iinstalacyjne, Crown DCi 4 300 W, 4-kanałowe instalacyjne końcówki mocy, 8-kanałowe instalacyjne końcówki mocy, wielokanałowe instalacyjne końcówki mocy