Logowanie

JBL VTX A8 – premiera systemu liniowego i szkolenie z obsługi i konfiguracji systemu

JBL VTX A8 – premiera systemu liniowego i szkolenie z obsługi i konfiguracji systemu

Do tego, że nowy system liniowy JBL Professional od dnia premiery jest dopracowanym systemem już się przyzwyczailiśmy. Ale nieczęsto się zdarza, że premiera nowego systemu liniowego staje się asumptem nie tylko do prezentacji produktu, ale również do solidnego szkolenia z jego obsługi i konfiguracji. A tak było podczas premiery JBL VTX A8.

 JBL VTX A8 line array insert

Nowy system liniowy JBL VTX A8 jest systemem szczególnym. Premierowe odsłuchy w Klubie Wytwórnia w Łodzi ukazały ogromny potencjał brzmieniowy nowego systemu, a prezentacja uświadomiła licznie zgromadzonym słuchaczom, że to bez wątpienia najbardziej zaawansowany technologicznie system liniowy z 8-calowymi wooferami na rynku. Na tyle dopracowany, że wygrywa efektywnością z każdym innym systemem tej wielkości i rzuca rękawicę większym systemom zbudowanym na 9.5- oraz 10-calowych wooferach. Bo na przykład pod względem efektywności JBL VTX A8 proponuje maksymalny SPL aż o 9 dB większy, niż system Meyer Leopard... Przy pomiarze szumem różowym z różnicą poziomów RMS i Peak 12 dB te 9 dB to przepaść. Jak to możliwe?

 JBL VTX A8 Crown iTechHD 4x3500 1

JBL VTX A8 jest uzupełnieniem linii VTX z serii A. Jest to trójdrożna konstrukcja o impedancji 2 x 8 Ohm, zasilana z 2 kanałów końcówek Crown - na przykład modelu iTech HD 4x3500. To podnosi atrakcyjność systemu pod względem budżetu :-) Bo jedną 4-kanałową końcówką można napędzić nominalnie 6 modułów VTX A8.

 JBL VTX A8 line array moduly

Pasmo średnio- i wysokotonowe jest dzielone przez dopracowaną zwrotnicę pasywną. Pojedynczy moduł JBL VTX A8 ważący 29,5 kg mieści w sobie aż 8 przetworników:

- 2 x JBL 258J – przetwornik 8” w dwucewkowej technologii Differential Drive, 2 cewki 2.5”, magnes neodymowy

- 4 x JBL 2163H – przetwornik 3.5”, cewka 2”, magnes neodymowy

- 2 x JBL 2423K – 2-calowy driver z pierścieniową membraną z polipropylenu, cewka 2”, magnes neodymowy – identyczny, jak w większym systemie .

Moduły mają symetryczny układ przetworników, co gwarantuje optymalną projekcję dźwięku. Odpowiedź fazowa jest wzorcowa dzięki przemyślanej konstrukcji i wprzęgnięciu w tor przetwarzania filtrów F.I.R. Dostarczanych przez DSP końcówek Crown iTech HD.

 JBL VTX A8 line array module rear

Dwucewkowe, bardzo mocne woofery 8” gwarantujące przez 100 godzin pracy pełną moc 600 W zostały wsparte podwójnymi portami bass-reflex w technologii Slip Stream – kształt wylotów sprawia, że nie generują one niepożądanych przydźwięków i minimalizowane są zniekształcenia. W dole przy spadku -10 dB moduł JBL VTX A8 potrafi zagrać już od 49 Hz z aktywnym presetem VTX A8 w końcówkach Crown iTech HD. Przy spadku -3 dB efektywne pasmo pracy rozpoczyna się od 70 Hz. 

Przetworniki średnio-tonowe zostały umieszczone w zintegrowanej formie swego rodzaju falowodu Radiation Boundary Integrator® (RBI) zwiększającego kierunkowość średniego pasma, dzięki czemu pojedynczy moduł gwarantuje kierunkowość projekcji dźwięku już od 300 Hz. Układ RBI pełni również funkcję elementu odprowadzającego ciepło. Konstrukcja Radiation Boundary Integrator® (RBI) zapewnia również wzorcową odpowiedź fazową średniego pasma tak istotnego dla prawidłowego przetwarzania średnicy głosu ludzkiego.

Pasmo najwyższe jest przetwarzane przez dwa drivery kompresyjne JBL 2423K z pierścieniową membraną wykonaną nie z metalu, a z mocnego propylenu – to z kolei wpływa na zasadnicze zminimalizowanie zniekształceń harmonicznych. Przy tym odpowiedź impulsowa takiej konstrukcji membrany jest bardziej precyzyjna, niż w przypadku klasycznej konstrukcji. Falowód gwarantuje propagację 110° przy spadku na skrajach zakresu dyspersji dochodzącego do -6 dB. W górze system przetwarza zakres do 19 kHz przy spadku -10 dB oraz do 18 kHz przy spadku -6 dB.

Moc zestawu przetworników średnio- i wysokotonowych przy zachowaniu 100-godzinnej normy testowej pracy z mocą maksymalną to 390 W.

 JBL VTX A8 line array array 4

Obudowa modułów została wykonana z 11-warstwowej sezonowanej sklejki brzozy bałtyckiej o grubościach 18 mm i 15 mm. Bardzo odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne pokrycie powierzchni obudów Black DuraFlex w połączeniu z grillem z podbiciem specjalną, transparentną akustycznie gąbką zabezpieczającą przed bezpośrednim dostępem wody pozwoliło uzyskać zgodność z normą IP55. Czyli te zabezpieczenia są skuteczną ochroną antypyłową oraz przed strugą wody 12.5 litra / minutę.

 JBL VTX A8 line array frame bar 1

Dużą zaletą nowego systemu jest zaimplementowanie identycznego jak w większym modelu JBL VTX A12 systemu katowania i rozbudowanych możliwości podwieszania. System jest dostarczany na wózkach i już na nich można przygotować kąty. Po podniesieniu systemu kąty same się ustawiają. Przy demontaży wystarczy odblokować czerwone blokady, aby system prawidłowo osadzić na wózku. Od początku producent zadbał również o dużą ilość różnych akcesoriów do podwieszania przydatnych zwłaszcza na eventach. Dzięki temu system JBL VTX A8 zyskuje ogromny atut poszerzając spektrum zastosowań i możliwych sposobów instalacji.

 JBL VTX A8 line array angles katy

O precyzji kątowania nowego kompaktowego systemu liniowego JBL VTX A8 można się wypowiadać w samych superlatywach. Dostępne są następujące kąty: 0.25°, 0.5°, 1°, 1.5°, 2°, 2.5°, 3°, 4°, 6°, 8°, 10°. Prawda, że robi wrażenie? Co więcej, podczas premiery mogliśmy sami się przekonać, jak łatwe i nie wymagające użycia dużej siły jest kątowanie systemu JBL VTX A8. Na początku części warsztatowej prowadzący prezentację i szkolenie pokazali na opuszczonym gronie obsługę mechanizmu kątowania.

JBL VTX A8 line array module angle rigging 

Predykcję i konfigurację systemu przeprowadza się w dedykowanym oprogramowaniu LAC-III oraz Performance Manager 2.6, przy czym producent zadbał o możliwość bezpośredniego importu danych z oprogramowania predykcyjnego do systemu zarządzania i konfiguracji.

Harman Pro LAC 3 III LAC 3 workshop 2

To był bardzo mocny punkt spotkania w Klubie Wytwórnia, bo Michał Jantar poprowadził solidne, półtoragodzinne szkolenie z konfiguracji systemu liniowego na przykładzie premierowego systemu JBL VTX A8. Zostały omówione wszelkie niuanse jak prawidłowy dobór wysokości i punktu zawieszenia, odpowiednich kątów, jak konfiguracji systemu z wykorzystaniem filtrów arrayowych i korekcyjnych. Wszystko było zilustrowane na bieżąco pomiarami, przez cały czas można też było zadawać pytania, by móc ugruntować wiedzę.

Harman Pro HiQNet Performance Manager 2

Warto było przyjechać, żeby posłuchać nowego systemu. Tym bardziej, że szkolenie było bardzo merytoryczne. Ogromne gratulacje i podziękowania dla Organizatora w postaci dystrybutora koncernu Harman Pro w Polsce, firmy ESS Audio.

 JBL VTX A8 line array workshop 5

Już w trakcie szkolenia kilka firm rentalowych i nagłośnieniowych rozpoczęło rozmowy o zakupie systemu JBL VTX A8, bo zarówno brzmieniowo, jak pod względem riderowości, efektywności, wartości użytkowych ten system jest jednym z liderów w swojej klasie. Co więcej, jedna konfiguracja JBL VTX A8 już w Polsce gra – prosto z prezentacji system pojechał na testy do firmy Especto i... został już zakupiony przez tę firmę. Przez te dwa miesiące od czasu prezentacji, na ich systemie zagrało wielu czołowych Artystów, jak Dawid Podsiadło, Lady Pank, Paweł Domagała, Krzysztof Cugowski oraz IRA. Z relacji realizatorów, którzy zagrali na JBL VTX A8 wynika, że to jeden z absolutnie najlepszych kompaktowych systemów liniowych o świetnym brzmieniu i ogromnym potencjale.

 JBL VTX A8 line array workshop 03

Dystrybutor: ESS Audio