Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

Polska premiera RCF HD32-A w Music Store Poznań – aktywny zestaw głośnikowy 700 W RMS z 2” driverem i 12” wooferem

Polska premiera RCF HD32-A w Music Store Poznań – aktywny zestaw głośnikowy 700 W RMS z 2” driverem i 12” wooferem

Trzynasty dzień listopada 2013 próbował okazać się pechowy – bezpośrednia przesyłka z fabryki RCF z najnowszymi zestawami HD32-A spóźniała się... Oficjalna polska premiera najnowszych zestawów RCFa miała się zacząć w poznańskim sklepie Music Store o godzinie 15:00, tymczasem jeszcze o godzinie 13:30 zestawów nie było. A miały być w sklepie już dzień wcześniej. Nawaliła firma kurierska... Gdy wszedłem do sklepu o godzinie 13:40, na dziale PA dało się widzieć bardzo nerwową atmosferę...

 

 

Na szczęście o godzinie 13:45 pojawił się kurier :-) Zestawy zostały natychmiast rozpakowane i podłączone. Ale nie zagrały od razu - organizator zaczekał z premierowym odpaleniem na publiczność. Pierwszy raz zagrały dopiero po godzinie 15:00 przy uczestnikach premierowego pokazu.

 

RCF_HD32-A_MusicStore_Marcin

 

Premiera nowych paczek RCFa skupiła kilkunastu pasjonatów dźwięku żądnych posłuchać i porównać najnowsze zestawy HD32-A. Wybór miejsca na prezentację nowego zestawu głośnikowego RCFa nie dziwi - poznański sklep Music Store to lider sprzedaży tej marki w Polsce. Stąd taka decyzja o uhonorowaniu najlepszego dealera przez dystrybutora - firmę Arcade Audio. Całą premierową prezentację poprowadził szef działu PA w poznańskim sklepie Music Store – Marcin Szeląg. Rozpoczął od omówienia budowy i najważniejszych cech nowych zestawów. A trzeba przyznać, że specyfikacja robi całkiem imponujące wrażenie... Nawet na papierze (lub na stronie internetowej :-)).

RCF_ND840_driver

Najważniejszą informacją jest powrót RCFa po latach do 2-calowych driverów. Tak, RCF HD32-A jest wyposażony w 2-calowy driver, do tego z 3-calową cewką i z magnesem neodymowym. Ten przetwornik ma 220 W RMS! Co więcej, przetwornik wysokotonowy napędzany końcówką o mocy 200 W RMS pracuje już od 800 Hz, bo na 800 Hz następuje podział pasma między driverem a przetwornikiem LF. A to przekłada się w fundamentalny sposób na czytelność transjentów i najistotniejszych zakresów pasma odpowiedzialnych za czytelność mowy i śpiewu oraz instrumentów. I ta różnica była natychmiast słyszalna i rozpoznawalna w porównaniu do „klasycznych” konstrukcji z 1-calowym driverem.

RCF_HD32-A_MusicStore_cala_lewa

Dzięki temu, że przetwornik dolnopasmowy obsługuje węższy zakres pasma, dół pasma automatycznie zyskał na precyzji. Zastosowano 12” przetwornik z cewką 2,5” i magnesem ferrytowym. Obudowa typu bass-reflex wykonana z bardzo trwałego tworzywa sztucznego w połączeniu z zastosowaniem końcówek mocy class-D sprawiły, że mimo zastosowania cięższego typu magnesu, RCF HD32-A waży zaledwie 18,6 kg. Jak na paczkę o mocy 700 W RMS to nie jest dużo. Zwłaszcza przy efektywności na poziomie max SPL 131 dB.

RCF_HD32-A_MusicStore_mixer_zoom

W pierwszej kolejności Marcin Szeląg zaproponował odsłuch porównawczy z inną konstrukcją RCFa, modelem HD12-A. Od razu potwierdziły się zalety nowej konstrukcji – czytelność wokali, głosu na mikrofonie, wszelkich instrumentów strunowych, gdzie czytelność transjentów ma zasadnicze znaczenie dla subiektywnej oceny brzmienia. Nikt ze słuchaczy nie miał wątpliwości, że nowa konstrukcja jest zdecydowanie warta tych kilkuset złotych więcej względem HD12-A. Wprawdzie starsze modele broniły się zwłaszcza pod względem wydajności dołu pasma (ale nie precyzji...), ale porównanie górek wypadało zdecydowanie na korzyść HD32-A. Trzeba podkreślić, że wydajny środek pasma wynikający z większej mocy końcówki (200 W RMS!) znakomicie będzie się sprawdzać zwłaszcza podczas małych plenerów. Bo nie ma wątpliwości, że RCF HD32-A bez problemów sobie z małymi plenerami poradzi dzięki właśnie zwiększonej efektywności.

RCF_HD32-A_MusicStore_Yamaha_DXR12

Na drugi Marcin Szeląg zaproponował porównanie RCF HD32-A z aktywnym zestawem Yamaha DXR12 – dość kontrowersyjny moim zdaniem wybór... Reakcja wszystkich obecnych na pierwsze dźwięki wygenerowane przez ten zestaw była jednoznaczna. To nie ta liga. I w sumie się zgadza – ten zestaw jest tańszy od RCFów HD32-A. Co nie zmienia faktu, że Yamaha DXR12 nie wytrzymuje konkurencji również z RCF HD12-A. Niby DXR12 ma 1100 W mocy, niby efektywność 132 dB, ale w porównaniu z RCFem bardzo szybko się „zatykała”... Fakt, że RCF HD32-A ma 2” przetwornik wysokotonowy z 3-calową cewką, a Yamaha DXR12 zaledwie 1” z cewką o średnicy 1,4”... Ale gdzieś ta moc z końcówek Yamaha jakby uciekała... Albo nie była zmierzona rzetelnie, tylko przez dział marketingu.

RCF_HD32-A_MusicStore_JBL

Na koniec testów porównawczych zostały podłączone zestawy JBL PRX615 – w tym przypadku porównanie przetwornika 12” z 15” było od razu słyszalne. Było do przewidzenia, że PRX615 zagra niżej, większym basem, ale z wycofanym nieco środkiem. Zwłaszcza, że przetwornik wysokotonowy to 1” driver, a nie 2”... Kwestia preferencji brzmieniowych i stosunku do marki. Należy nadmienić, że na rynku są już najnowsze zestawy JBL PRX serii 700, w tym PRX 712 i PRX715 (mamy je aktualnie w testach :-)), więc porównywanie do starszego modelu nie bardzo miało sensj... W każdym razie prowadzący prezentację Marcin Szeląg zdecydowanie stawiał w tym porównaniu na RCF HD32-A.

RCF_HD32-A_MusicStore_cala_gora

O dziwo, po testach porównawczych wywiązała się długa i żywiołowa dyskusja – bywam na tego typu imprezach często i raczej rzadko pojawiają się pytania. To bez wątpienia zasługa prowadzącego prezentację, jak i samego bohatera premierowego pokazu. Konkluzja była oczywista. Tak, warto zapłacić więcej za RCF HD32-A. Dla lepszej czytelności wokali, głosu mówionego i transjentów instrumentalnych, dla lepszej punktowości i precyzji basu oraz dla dużej efektywności i wydajności w środku pasma. Żeby nie zostawić wątpliwości, charakter brzmienia RCF HD32-A w trybie FLAT jest BARDZO wyrównany. Charakterystyka przenoszenia jest faktycznie płaska. Nie ma tzw. „uśmiechu dyskoteki”. Jeśli ktoś woli tego typu brzmienie, to bardzo proszę – można uaktywnić tryb BOOST. I wówczas zestaw HD32-A dostaje nieco „uśmiechu” :-) Ale nie przez wycofanie środka, lecz przez zwiększenie dynamiki dołu i niewielkie rozjaśnienie górki.

Bez wątpienia po tej prezentacji wszyscy uczestnicy byli przekonani, że RCF HD32-A to bardzo udana konstrukcja. Firmie RCF udało się stworzyć zestawy, które będą się zapewne cieszyć dużą popularnością.

Organizator prezentacji: Music Store Poznań

 

RCF_HD32-A_MusicStore_logo

RCF_HD32-A_MusicStore_cala_bok

RCF_HD32-A_MusicStore_cala_rzut_dol

RCF_HD32-A_MusicStore_Powercon

RCF_HD32-A_MusicStore_mixer

 

Dystrybutor: Arcade Audio

 

TAGI: RCF HD32-A test, test porównawczy RCF HD32-A i RCF HD12-A, porównanie brzmienia RCF i Yamaha DXR12, JBL PRX615 czy RCF HD32-A?, jakie aktywne kolumny wybrać na małe plenery?, uniwersalne kolumny aktywne do małej firmy nagłośnieniowej, małe lekkie efektywne i głośne kolumny aktywne z 2-calowym driverem, co daje 2-calowy driver?, co jest lepsze? 1” czy 2” driver?, gdzie w Polsce kupić nagłośnienie RCF Music Store Poznań, RCF HD32-A najtaniej z przedłużoną gwarancją