Logowanie

Scena Jutra 2020 – relacja z wydarzenia

Scena Jutra 2020 – relacja z wydarzenia

W dniach 19-20.02.2020 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie obyła się trzecia edycja Międzynarodowej Konferencji Nowych Technologii Scenicznych - Scena Jutra. Jednym ze współorganizatorów była firma Audio Plus, która umożliwiła szerokiej Publiczności bliższe poznanie wspaniałej technologii immersyjnego dźwięku L-Acoustics L-ISA.

Michał Ziomko, Radek Barczak

Tegoroczna edycja konferencji Scena Jutra została podzielona na dwie strefy - konferencyjną oraz dyskusyjną/warsztatową.

Scena Jutra 2020 L Acoustics L ISA FOH Wide seide 

Część konferencyjna odbywała się w Sali Młynarskiego, gdzie został zamontowany najnowszy hiperrealistyczny immersyjny system L-Acoustics L-ISA w konfiguracji Wide składający się z:

- siedmiu gron po cztery moduły KIVA2

- dwóch subbasów SB18

- 8 monitorów X8 jako front-fill

- 8 monitorów X8 jako surround.

Scena Jutra 2020 L Acoustics L ISA szkolenie 0

Odbyły się dwie prezentacje możliwości tego systemu przeprowadzone przez specjalistów z L-Acoustics: Florian'a Kunz'a oraz Will'a Klein'a.

Panowie z Francji rozpoczęli od genezy stworzenia systemu, która wywiodła się z prostych obserwacji właściciela firmy L-Acoustics Christian’a Heil’a podczas koncertów, które doświadczał za młodu. Pragnął on w najlepszy możliwy sposób odzwierciedlić emocje artystów na scenie, jednak nie tylko poprzez użycie wielkich ekranów czy wizualizacji. System stereofoniczny, który przez tyle lat skutecznie jest wykorzystywany na koncertach ma spore ograniczenia fizyczne, jak chociażby strefa tzw. „sweet spotu”, która ogranicza się jedynie do około 25% słuchaczy, którzy faktycznie doświadczają brzmienia koncertu w stereo. Pozostała – większa - część jest skazana na dwa różne miksy mono: jednego naprzeciw lewej strony systemu, drugiego naprzeciw prawej strony systemu nagłośnieniowego. Taka sytuacja powoduje, że również realizatorzy ograniczają się do niebyt szerokiego miksu, by różnice te nie były drastyczne. Ostatecznie tracą na tym artyści, gdyż ich cały rozbudowany materiał jest w pewien sposób „prasowany” do wartości „mono”.

 Scena Jutra 2020 L Acoustics L ISA konfiguracja L ISA Controller zoom

Z pomocą przychodzi idea imersyjnego dźwięku, gdzie każdy słuchacz niezależnie od miejsca w którym stoi lub siedzi, będzie słyszeć tak samo, a dzięki temu nie trzeba już ograniczać się do miksu monofonicznego. Tyle w teorii - praktyka podczas prezentacji pokazała, że to faktycznie jest osiągalne. Sala Młynarskiego, która nie jest dużą salą, przez co równomierne jej nagłośnienie jest nie lada sztuką, nie przysporzyła większych problemów systemowi L-Acoustics L-ISA. Zaprezentowany materiał audio – wizualny i dźwiękowy z koncertu, brzmiał równie dobrze na skrajach siedzeń jak i w środku sali. Dodatkowo szerokość miksu jak i jego głębia była niesamowita gdyż nie była ograniczona warunkami systemów stereofonicznych. 

Cała część konferencyjna odbywała się z włączonym systemem śledzenia obiektu na scenie BlackTrax, który został sprzężony z systemem L-ISA umożliwiając automatyczne „śledzenie” rozmówców poruszających się na scenie. To wszystko wywarło spore wrażenie zarówno na uczestnikach konferencji Sceny Jutra, jak również na aktorach występujących w tym teatrze od wielu lat. W końcu w każdym miejscu Sali słychać było tak samo, co oznacza że nie ma już gorszych i lepszych miejsc na widowni.

 Scena Jutra 2020 panel2 Electro Voice EVOLVE50

W międzyczasie odbywała się również część dyskusyjna w Foyer Sceny Głównej Teatru Wielkiego gdzie zaprezentowany został temat nowoczesnych obiektów kultury – wizja, koncepcja, projekt i realizacja wraz z finansowaniem prowadzonym przez Stanisława Pochwałę.

 Scena Jutra 2020 L Acoustics L ISA Preisner panel 1

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył przygotowania i realizacji jubileuszowego koncertu z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera „Preisner’s Music”. Bohaterami tego panelu byli Jerzy Kubiak z firmy Fotis Sound - pierwszy Polak będący licencjonowanym inżynierem systemów L-Acoustics L-ISA oraz Przemysław Naguszewski – pierwszy polski realizator dźwięku, który zrealizował miks koncertu w systemie L-ISA. Udało się nam przeprowadzić krótkie rozmowy zarówno z Jerzym Kubiakiem, jak Przemysławem Naguszewskim. Wkrótce zaprosimy Was do wysłuchania tych interesujących materiałów!

Warto przy tej okazji wspomnieć, że panele dyskusyjne odbywające się we Foyer Sceny Głównej Teatru Wielkiego zostały nagłośnione czterema zestawami Electro-Voice EVOLVE 50. System ten jest na tyle kompaktowy i dyskretny, że praktycznie zlewał się z kotarami powieszonymi przy ścianach, za to czytelność mowy rozmówców była wzorcowa, a wbudowana w DSP zestawów linia opóźniająca umożliwiła prawidłowe zfazowanie wszystkich systemów.

 Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus E V X2

W Sali Kamiennej odbywały się warsztaty, podczas których na stanowisku Audio Plus prezentowana była szeroka gama sprzętu, między innymi:

Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus Yamaha PM7 2200

- konsoleta Yamaha Rivage PM7,

Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus L Acoustics ARCS A15

- stałokątowy system liniowy L-Acoustics ARCS A15,

Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus RE3

- najnowszy system bezprzewodowy UHF Electro-Voice RE3,

- najnowsza seria mikrofonów Electro-Voice ND,

- system liniowy Electro-Voice X2,

- nowe końcówki mocy Dynacord,

Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus RTS

- stojak inspicjenta złożony z produktów RTS, PHONAK oraz PLIANT, rozszerzony o zewnętrzne panele sterujące RTS DKP-3016, body-packi RTS ROAMEO a także bezprzewodowy system komunikacji od PHONAK czyli system ROGER składający się z mikroskopijnej słuchawki dousznej, paneli sterujących/odbiorników i nadajnika.

Scena Jutra 2020 wystawa Audio Plus WisyCom

Włoski producent WISYCOM zaprezentował najnowsze mikrofony typu handhold MTH4010 mogący obsługiwać kapsuły od Shoeps, DPA oraz Shure, bodypacki MPR52, MTP40S oraz odbiornik MRK0960.

Na stanowisku L-Acoustics znajdował się najnowszy LA-RACK, procesor P1, moduł ARCS A15 oraz niewielkie współosiowe zestawy głośnikowe X4 oraz 5XT.

 Scena Jutra 2020 WisyCom szkolenie 0

Podczas drugiego dnia odbył się specjalny dźwiękowy blok konferencji. Podczas szkolenia prowadzonego przez Leslie Lello mogliśmy poznać najnowsze rozwiązania transmisji dźwięku bezprzewodowego firmy WisyCom. Podczas wykładu prowadzonego przez Łukasza Kaźmierczaka mogliśmy się także dowiedzieć wielu informacji o zintegrowanym systemie zarządzania sceną i systemach inspicjenta marki RTS.

 Scena Jutra 2020 prezentacja Metallica tour 0

Warto podkreślić wysoki poziom merytoryczny wszystkich spotkań i świetne przygotowanie oraz wystrojenie immersyjnego systemu L-Acoustics L-ISA. Scena Jutra to już marka o ustalonej, bardzo wysokiej renomie. Ta konferencja jest zdecydowanie warta odwiedzenia każdego, komu na sercu leży ciągły rozwój i doskonalenie zawodowe. Znakomitą sprawą była możliwość spotkania i wymiany doświadczeń i opinii z najlepszymi specjalistami w branży dźwięku, światła scenicznego i technologii multimedialnych. I nie oszukujmy się – postęp w technologiach jest nieustanny. Kto przestaje się interesować i śledzić nowinki technologiczne, zostaje w tyle... Bez wątpienia wykłady, szkolenia, panele i prezentacje zawierały wiele inspirujących treści i technologii, które pozwolą na zapewnienie doskonalszego przekazu dzieł muzycznych i dźwiękowych. A przecież o to chodzi :-) Wielkie gratulacje i podziękowania dla twórców Sceny Jutra 2020! Widzimy się za rok!

Organizatorzy Sceny Jutra 2020: Audio Plus, Opera Narodowa Teatr Wielki w Warszawie, Prolight, TSE