Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

Nowości koncernu Harman - prezentacja i warsztaty ESS Audio

Nowości koncernu Harman - prezentacja i warsztaty ESS Audio

Soundcraft_SiCompact24_insertW dniach 10 marca w Warszawie i 17 marca we Wrocławiu odbyły się prezentacje nowości koncernu Harman połączone z warsztatami z zakresu konfiguracji i obsługi procesorów zarządzania instalacjami nagłośnieniowymi BSS Audio i dbx. Podczas prezentacji miały miejsce bardzo interesujące premiery. Oto krótka relacja z tych prezentacji.

 

 

Lomianki

Trzeba przyznać, że prezentacje przyciągnęły naprawdę duże rzesze zainteresowanych nowościami firm JBL Pro, Crown, Soundcraft, dbx i BSS Audio, bo nowości tych marek były głównymi bohaterami prezentacji. Przybyli na prezentacje to przede wszystkim właściciele i pracownicy firm nagłośnieniowych z całego kraju, właściciele i pracownicy firm instalacyjnych, pracownicy sklepów, a także spora grupa osób zainteresowanych sprzętem koncernu Harman. Prezentacje były połączone z darmowymi warsztatami z konfiguracji systemów instalacyjnych – zwłaszcza na spotkanie w Łomiankach pojawiła się duża grupa osób zainteresowanych tą problematyką.

Prezes_Karalow

Spotkania otwierał sam prezes ESS Audio – Jacek Karałow. Zaraz po nim pałeczkę przejmował Wojtek Kopytek prowadzący marki JBL, Crown i Soundcraft. Produkty grupy procesory zarządzania dźwiękiem instalacyjnym marek BSS Audio i dbx prezentował i warsztaty z programowania za pomocą Zone Pro Designer poprowadził Konrad Fengler.

JBL_EON515XT_15kg

Na początek pokazano kilka nowości marki JBL. Przede wszystkim uwagę zwracały pierwsze egzemplarze w Polsce nowych sztandarowych aktywnych „plastików” JBL serii EON – model 515XT, następca popularnego modelu EON 515. Nowy model ma 175 W RMS podniesioną moc końcówki dolnopasmowej – zamiast 350 W model EON 515XT ma 525 W RMS przy zachowaniu tej samej wagi (14,8 kg). Końcówka górnopasmowa ma nadal 100 W mocy. Ale to nie wszystkie zmiany.

JBL_EON515XT_mix

EON 515XT ma 3 wejścia, korektor 2-pasmowy (LOW i HIGH), wymiary obudowy są nieco mniejsze, zmieniono również kolor obudowy – z szaro-grafitowego na czarno-grafitowy. Nie ma też w nowym modelu podświetlanego pomarańczowego logo. Przetworniki w nowym modelu są identyczne jak w poprzedniku – 15” w dole to 265F-1 DD z podwójną 2-calową cewką, a w górze ciśnieniowy driver 2414H.

JBL_EON_210P_caly

Bardzo interesującą nowością jest niewielki zestaw EON 210P. Są to dwie niewielkie pasywne kolumny plastikowe wyposażone w przetworniki 10” i 1,5” driver wyposażone w dołączany do jednej kolumny powermikser oraz moduł na okablowanie dołączany do drugiej kolumny. Całość waży 15 kg (8 kg + 7 kg).

JBL_EON_210P_mixer

Powermikser ma 2 końcówki Crown 200 W RMS w klasie D, sekcja miksera przygotowana przez Soundcrafta ma 4 wejścia mikrofonowo-liniowe combo jack 1/4”/XLR z zasilaniem Phantom 24V, 2 wejścia stereo (2 x jack 1/4” TRS oraz 2 x cinch + wejście stereo mini-jack 1/8” na podłączenie odtwarzacza mp3). Do tego mamy 2-pasmową korekcję oraz prosty procesor efektów z 5 algorytmami. Do tego mamy też wyjscie monitorowe. Marka dbx dostarczyła układ dynamiki i limitera. Niewielkie zestawy grają w zakresie 60 Hz – 20 kHz (w dolu przy spadku -10 dB).

Control_CSS

Jeśli chodzi o głośniki instalacyjne pokazano nowe modele budżetowej serii CSS – CSS 8004, CSS 8008 i CSS 8018. Nie są to giganci mocy – głośniki te są przeznaczone do zapewnienia tła muzycznego i obsługi systemów rozgłoszeniowych i fonicznych systemów bezpieczeństwa. Ich atutem jest naprawdę korzystna cena, solidne wykonanie oraz bardzo dobre w swojej klasie cenowej brzmienie. Nowinka jest zaimplementowanie odczepu 25 V, ale obsługiwane są również odczepy 70V/100V. Najmniejszy 4” model CSS 8004 oferuje moc 5 W/2,5 W/1,3 W/0,7 W przy odczepie 70 V/100V oraz 25 V i efektywność 90 dB. Większy CSS 8008 o średnicy 8” identyczną moc jak CSS 8004 ale szersze pasmo w dole (od 55 Hz @-10 dB) i efektywność 96 dB. Mocniejsza wersja 8-calowego głośnika – CSS 8018 – ma dwukrotnie większą moc, efektywność 97 dB oraz pasmo 50 Hz – 17 kHz. Do serii CSS producent dostarcza opcjonalne puszki montażowe wykonane z tłoczonego aluminium malowanego proszkowo, które nieznacznie poprawiają pasmo przenoszenia w dole, jednak cena puszek... przewyższa ceny samych głośników :-/ Głośniki serii CSS są dostępne w każdym kolorze pod warunkiem, że jest to kolor biały :-) Naturalnie, jak wszystkie głośniki montażowe JBL można je malować na dowolny kolor.

Control_CRV

JBL Control CRV

 

Prócz nowości, Wojtek Kopytek zaprezentował też znane i popularne głośniki instalacyjne JBLa. Wyczerpująco omówione zostały więc serie Control Contractor serii Control 24 i 26, Control 8100 o atrakcyjnym kształcie grilla, seria CBT przeznaczona do instalacji w dużych pomieszczeniach o trudnej akustyce (kościoły i katedry, dworce, hale lotniskowe itp.) oraz krągłe CRV o efektownym designie.

Crown_CT8150

Następnym elementem prezentacji były końcówki mocy marki Crown – niskoomowe i instalacyjne wysokonapięciowe. Z nowości największe zainteresowanie wzbudziły wielokanałowe końcówki ComTech w technologii DriveCore CT475, CT4150, CT875 i CT 8150. Nie są to mocne końcówki, za to w niewielki obudowach o wysokości 1U 19”. Jak się łatwo domyślić dwie pierwsze to końcówki 4-kanałowe oferujące odpowiednio 4 x 75 W RMS @8 Ohm i 4 x 150 W RMS @ 8 Ohm, zaś CT z ósemką na początku 8 x 75 W RMS i 8 x 150 W RMS – wszystko przy obciążeniu 8 Ohm. Końcówki są bogato wyposażone w zabezpieczenia (przed zwarciem, niedopasowaniem obciążenia, przegrzaniem, przesterowaniem i błędami wewnętrznymi), oferują brdzo dobre parametry jakościowe (zniekształcenia <0,05% THD oraz odstęp sygnał-szum >110 dB).

Crown_CTs_IQ-PIP-USP4-CN

Polską premierę miał również moduł wejściowy z DSP przeznaczony do profesjonalnych końcówek instalacyjnych Crown CTs – opisywany w naszym portalu w nowościach moduł IQ-PIP-USP4-CN. Ma identyczne parametry i elementy przetwarzania jak poprzednik IQ-PIP-USP3 z tą różnicą, że ma dodatkowo cyfrowe wejście AES/EBU na złączach typu Phenix. Prezentowano również darmową aplikację umożliwiającą przejęcie pełnego sterowania pracą końcówek przez sieć bezprzewodową z poziomu Apple iPhone'a 3GS lub 4 oraz iPad'a :-)

Crown_CTs_iPad

Warto zaznaczyć, że to nie tylko gadżet, ale bardzo użyteczne narzędzie zwłaszcza na etapie strojenia systemów.

JBL_MCS1_monitory

Uwagę „studyjnej” części widowni przyciągnął komplet monitorów studyjnych uzupełniony o procesor i system zarządzania odsłuchami MSC1. Moduł jest wyposażony w 3 wejścia stereo (2 symetryczne i jedno niesymetryczne), wyjście na 5 monitorów, podłączany mikrofon pomiarowy z układem DSP przeznaczonym do kalibracji konfiguracji monitorów w zastanych warunkach akustycznych oraz wyjście słuchawkowe. Oprogramowanie sterujące pracą DSP synchronizuje się w komputerze po podłączeniu przez USB. Prócz funkcji przełączania różnych wejść i konfiguracji wyjść najciekawszą funkcją jest wygodny w użyciu duży potencjometr głośności :-) To coś, czego brakuje w większości studiów zbudowanych w oparciu o komputer i interfejs audio. A jak jest potrzebne na co dzień... Najlepsze jest to, że JBL MSC1 działa z... każdym zestawem monitorów, nie tylko JBL :-) jakość wykonania jest bardzo przyzwoita – w portalu E-MUZYK już wkrótce będziemy testować to urządzenie.

Soundcraft_SiCompact24

Najważniejszą premierą tych dni była nowa seria kompaktowych cyfrowych konsolet Soundcraft Si Compact 24 i Si Compact 16 (a wkrótce również Si Compact 32). Tak się składa, że redakcja naszego PortaluNagłośnieniowego otrzymała jako pierwsza w Polsce do testów egzemplarz Si Compact 24 – stąd nasze częste wtrącenia podczas prezentacji w Łomiankach :-) Podczas spotkania we Wrocławiu „wyczerpującą” prezentację konsolet Soundcraft Si Compact poprowadził Radek Barczak. Konsoleta Si Compact 24 zagrała w trakcie testów w sumie na 6 imprezach (4 koncerty i 2 eventy) pod 4 różnymi realizatorami. Zapraszamy do lektury pierwszego w Polsce i... w Europie testu tej konsolety w naszym portalu autorstwa Jana Marka i Tomasza Pawłowskiego, który pojawi się już w piątek 18 marca 2011.

Soundcraft_Vi1_TomekPawlowski

W trakcie przerw między prezentacjami w Łomiankach najbardziej obleganą osobą był Tomasz Pawłowski z redakcji naszego portalu www.PortalNaglosnieniowy.pl na co dzień współpracujący jako realizator z firmą Sound & Light Service. Testował w ostatnim czasie wszystkie „małe” konsolety Soundcrafta – Si 1, Vi 1 oraz najnowszą Si Compact 24. Odpowiadał na pytania zgromadzonych, szybko i fachowo wyjaśniał specyfikę działania poszczególnych funkcji oraz dzielił się doświadczeniem z pracy na tych konsoletach.

Soundcraft_Vi1_WojtekKopytek

We Wrocławiu „honory” czynił Wojciech Kopytek.

 

Ostatnim elementem obu spotkań było szkolenie z obsługi cyfrowych systemów zarządzania instalacyjnymi systemami nagłośnieniowymi w postaci procesorów dbx Zone Pro oraz oprogramowania Zone Pro Designer. Trzeba przyznać, że postęp w tej dziedzinie jest nieprawdopodobny. Absolutnie topowe i rewolucyjne rozwiązania sprzed 10 lat firmowane przez BSS Audio przy najnowszych – tanich – procesorach dbx serii Zone Pro nie robią już żadnego wrażenia... Nowe układy DSP w jakie wyposażono procesory Zone Pro oraz rozbudowane i zarazem proste w obsłudze oprogramowanie Zone Pro Designer zapewniają imponujące możliwości. Udostępniamy filmy prezentacyjne pokazane podczas szkolenia – warto się z nimi zaznajomić nawet, jeśli nie zajmujemy się bezpośrednio projektowaniem i konfigurowaniem dźwiękowych systemów instalacyjnych! W końcu warto wiedzieć, jaki potencjał technologiczny drzemie we współczesnych systemach.

Wrocek

Podczas prezentacji pojawiło się również kilka istotnych zapowiedzi nowości. Otóż najważniejszą wydaje się być premiera nowej serii liniowych systemów Vertec – to raczej „cicha” zapowiedź, bo jeszcze nie ma potwierdzenia, czy JBL zdąży z premierą na tegoroczne targi Musikmesse i Prolight&Sound we Frankfurcie. Warto wspomnieć, że targi zaczynają się już za 3 tygodnie! Kolejną zapowiedzią jest premiera nowej wersji oprogramowania sterującego sprzętu oferowanego przez koncern Harman zgodnego ze standardem HiQnet - System Architect. Wersja ta ma umożliwić konfigurowanie i sterowanie konsoletami cyfrowymi Soundcraft serii Vi, Si oraz Si Compact, czego brak do tej pory był najdotkliwszy. To jedna z najbardziej oczekiwanych nowości właścicieli riderowych konsolet Soundcraft Vi6, Vi4 i V2 oraz najnowszej Vi 1 oraz Si 1/2/3. Kolejną zapowiedzią jest premiera odświeżonej serii końcówek mocy Crown XLS.

rozmowy1

Po prezentacjach i szkoleniu długo jeszcze trwały dyskusje i wymiana doświadczeń między uczestnikami. Miła atmosfera stworzona przez organizatorów przyczyniła się do interesujących rozmów o sprzęcie, technologiach i przyszłości sprzętu. Warto również wspomnieć, że tradycyjnie już dla uczestników prezentacji i szkolenia szefostwo firmy ESS Audio przygotowało naprawdę doskonałe oferty na prezentowane nowości. Zwłaszcza, jeśli ktoś planuje zakup nowej konsolety Soundcraft Si Compact powinien już żałować, że nie pojawił się na jednym ze spotkań. Naprawdę było warto!

Soundcraft_SiCompact16_prez

Tom_Konrad

Crown_CTs_IQ-PIP-USP4-CN

JBL_EON515XT_mon

JBL_EON515XT_tyl

JBL_EON515XT_tylrzut

JBL_EON_210P_openback

JBL_MCS1_panel

JBL_MCS1_zlacza

Soundcraft_SiCompact16

Soundcraft_Vi1

Tagi: Soundcraft Si Compact 24, JBL CTs, JBL EON 515XT, JBL EON 210P, DriveCore CT475, CT4150, CT875 i CT 8150, JBL MCS-1, dbx Zone Pro, test, prezentacja, nowość, premiera, nowy JBL Vertec