Logowanie

JBL VTX A12 – premierowa prezentacja nowego systemu liniowego w Katowicach

JBL VTX A12 – premierowa prezentacja nowego systemu liniowego w Katowicach

Gdy na rynku pojawia się nowy markowy system liniowy, zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Nie inaczej było z systemem JBL VTX A12.

Radek Barczak

JBL VTX A12 grono przod 3

Na wstępie warto podkreślić, że prezentacja została przeprowadzona na zakupionym przez firmę Estrada Rybnicka systemie JBL VTX A12 - pierwszym systemie VTX A12 w Europie! Firma ta zakupiła na początek 24 moduły szerokopasmowe JBL VTX A12 zasilane końcówkami Crown I-Tech 4x3500HD oraz 16 subbasów JBL VTX G28 napędzanych końcówkami Crown I-Tech 12000HD. A kilka dni temu poszerzyła swoją ofertę również o mniejszy system JBL VTX V20.

JBL VTX A12 day2 spcer 00

Prezentacja zorganizowana przez firmę ESS Audio przyciągnęła absolutnie wszystkich liczących się w branży – zarówno przedstawicieli firm rentalowych, jak realizatorów dźwięku. W końcu premierowy pokaz możliwości nowego systemu liniowego tak riderowego producenta, jak JBL Pro, przyciąga uwagę absolutnie wszystkich w branży. Również... konkurencji.

JBL VTX A12 wieszanie Oskar 1

Oczywiście, nie mogło na takim wydarzeniu zabraknąć i mnie, i redakcji PortaluNagłośnieniowego :-) Jednak gdy dowiedziałem się, że instalacja systemu odbędzie się dzień wcześniej, postanowiłem zjawić się w Katowicach dzień przed prezentacją :-) I nie ukrywam, warto było! Bo naocznie mogłem się przekonać choćby o tym, jak użytecznym rozwiązaniem jest system transportu modułów JBL VTX A12 i jak wygodny jest system podwieszania i kątowania – można obejrzeć wszystko na filmikach na Facebook'u (linki poniżej).

Mogłem też się przekonać, jak wygląda szczegółowa konfiguracja systemu oraz predykcja – przedpremierowo na wersji beta JBL Pro Line Array Calculator 3.0 (!!!) :-) którą dysponował Ed Jackson z JBL Pro.

JBL VTX A12 LAC3

Marka JBL PRO należąca do koncernu HARMAN PRO to od lat jeden z liderów w technologiach dźwiękowych – skierowanych zarówno na profesjonalny rynek touringowy, jak systemów nagłośnieniowych klasy semi-pro. Nowe technologie opracowywane są przeważnie na potrzeby najbardziej wymagającego rynku touringowego. JBL Pro ma się czym pochwalić. Zwłaszcza, że najnowsze rozwiązania w znakomity sposób przekładają się na niezwykle precyzyjne brzmienie i dużą skuteczność systemu. O czym można było się przekonać podczas prezentacji systemu JBL VTX A12 w Katowicach.

JBL VTX A12 wozek cover2

W konstrukcji zestawów szerokopasmowych zastosowano kilka istotnych innowacji. Dla ostatecznych „użytkowników” - techników i riggerów - z pewnością najciekawszą nowością jest system transportu i nowy system kątowania. Producent dostarcza system na wózkach, po 4 elementy, przykrywane specjalnymi firmowymi wzmacnianymi pokrowcami. Duże kółka ułatwiają podjechanie pod wyciągarkę.

 

Nowy system kątowania to majstersztyk. Prawdopodobnie to najwygodniejszy system z aktualnie dostępnych systemów liniowych na świecie. Zamontowany system umożliwia wybór kątów na wózku. Po zablokowaniu czerwonych zatrzasków wystarczy podwiesić grono, a kąty ustawią się samoczynnie. Do tego dzięki mechanizmowi nożycowemu, przy doczepieniu modułów z wózka do podwieszonego grona, siła nacisku grona sprawia, że mechanizm łączenia modułów z tył sam się wysuwa. Zero wysiłku! I jakaż prostota podwieszenia! Tę cechę systemu szczególnie podkreślał Kuba Grabiec z firmy Estrady Rybnickiej podczas podwieszania. Zobaczcie sami :-)

 





Standardowa rama ważąca zaledwie 41 kg umożliwia podwieszenie do 24 modułów JBL VTX A12 – to znakomity wynik, bo pojedynczy moduł waży 59 kg. Producent przewidział możliwość zainstalowania w ramie inklinometru prezentującego kąt pochylenia grona oraz lasera. Dodatkowo producent przygotował kilka dodatkowych rozwiązań podwieszania, co znacząco podniosło możliwości konfiguracji gron. Pierwszy element to belka Extension Bar, którą można zamontować od przodu bądź z tyłu ramy umożliwiając „doginanie” grona do góry bądź na dół. Drugi element to belka do podwieszania w trybie Suspension na zasadzie „dociągania” grona do góry. Trzeci element to belka typu Delta umożliwiająca kierunkowanie całego grona w poziomie w zakresie +/-10°. A to sporo.

JBL VTX A12 wieszanie 4

JBL VTX A12 jest przystosowany do bardzo dalekiego grania. Co o tym świadczy? Choćby lista dostępnych kątów: 0.25°, 0.5°, 1°, 1.5°, 2°, 2.5°, 3°, 4°, 6°, 8°, 10°. Przygotowując prezentację, wstępną predykcję wykonał Michał Jantar w firmowym oprogramowaniu firmy JBL LAC (Line Array Calculator) w wersji 2.4. Równolegle predykcję w aplikacji LAC 3.0 – wówczas jeszcze w bardzo wczesnej wersji beta - przeprowadził Ed Jackson z firmy JBL, który przyjechał do Polski na pierwszą oficjalną prezentację systemu VTX A12 w Europie. I właśnie kąty uzyskane w symulacji w Line Array Calculator 3.0 zostały ustawione w podwieszonych gronach, na które składało się po 12 elementów VTX A12. System został skątowany tak, by zapewnić wyrównane pokrycie przestrzeni przed sceną do 90. metra. JBL VTX A12 mógłby zagrać dalej, ale chodziło o zminimalizowanie odbić od zagajnika - na 120. metrze znajdował się we wgłębieniu terenu staw, stąd predykcja do 90. metra dla stojących słuchaczy. Dźwięk bezpośredni docierał do około 90. metra, po czym się odbijał – stąd niektórzy mogli mieć wrażenie, że system grał przy brzegu stawu :-) na 120. metrze...

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem streamingu wideo z prezentacji poprowadzonej przez Ed'a Jacksona z firmy JBL, którego wsparł w tłumaczeniu Michał Jantar. Wideo jest na dole artykułu

 

Więcej szczegółów technicznych znajdziecie w osobnym artykule poświęconym konstrukcji JBL VTX A12.

 

Po prezentacji nastąpiły odsłuchy systemu – początkowo słuchaliśmy popularnych wśród realizatorów utworów używanych przez nas do weryfikacji wystrojenia systemów. Wszyscy chodzili po terenie, oceniali dokładność pokrycia nagłaśnianej przestrzeni. Niemal na wszystkich odsłuchy te zrobiły duże wrażenie, zarówno pod względem jakości brzmienia, jak pokrycia i zasięgu systemu. Następnie na scenę wszedł zespół składający się ze znakomitych muzyków: Błażej Gawliński - bębny, Przemek Świerk - gitara, Maciek Magnuski - bas, Adam Bieranowski - klawisz oraz wspaniałej wokalistki Martyny Pawłowskiej.

JBL VTX A12 contest4

Tutaj należy wspomnieć o autorach miksów poszczególnych utworów granych przez zespół – dzień wcześniej, na koniec strojenia systemu został przeprowadzony swoisty Contest of Champions. Do konkursu stanęli: Kuba Grabiec (Estrada Rybnicka), Patryk Tylza (realizator Sound'n'Grace), Oskar „Decybel” Tarczyński (ESS Audio, realizator Sylwii Grzeszczak) i Michał Jantar (ESS Audio). Każdy z uczestników „konkursu” przygotowywał swoją wersje miksu każdego z 5 przygotowanych przez zespół utworów. Mi przypadła rola sędziego technicznego – musiałem opanować przełączanie scen na Soundcraft Vi5000 na którym panowie miksowali... Dałem radę :-) B-)

JBL VTX A12 Vi5000 Patrick

Jury oceniające miksy składało się z... samych uczestników konkursu :-) Słuchając nie wiedzieli, jaka była kolejność autorów miksów. Muszę przyznać, że byłem pod ogromnym wrażeniem ich klasy jako realizatorów. Zawodowcy. Niesamowite, ale... nie kłócili się, zachowali obiektywizm, baaaaa – nawet słuchając miksów za najlepsze wskazywali nie swoje miksy :-) Nie było testów – zrobiłbym to lepiej :-P Ja mogę – obiektywnie – stwierdzić, że miksy Oskara bez trudu można poznać po mocno „uwypuklonej” stopie :-) , miksy Kuby znać po znacznej ilości basu B-) , miksy Patryka po mocnej kompresji, a Michała – po gęstym brzmieniu gitar. Uproszczenia, ale coś w tym jest :-)

JBL VTX A12 day2 scena na FOH

Odsłuch utworów zagranych przez zespół ostatecznie uwiarygodnił potencjał systemu. Brzmienie systemu JBL VTX A12 wpasowuje się w charakter brzmienia systemów VTX – jest tożsame zwłaszcza z JBL VTX V20 na najnowszych presetach. Brzmienie JBL VTX A12 jest bardzo miękkie, muzyczne, niekrzykliwe, ale precyzyjne i niesamowicie szybkie. Odpowiedź na transjenty jest wręcz genialna – zarówno w dole pasma, jak w środku i górze. Ogromna w tym zasługa uzyskanej przez producenta bardzo liniowej fazy. Ale nie tylko. W najwyższym paśmie ogromną rolę odgrywają drivery o nowej konstrukcji z pierścieniową membraną ze specjalnego polimerowego tworzywa sztucznego. Konstrukcja membrany + materiał z jakiego ją zbudowano odpowiadają za do maksimum zminimalizowane zniekształcenia harmoniczne i szybkość odpowiedzi impulsowej. Dodatkowo na zmniejszenie zniekształceń mają wpływ ultrakrótkie, zintegrowane z driverami falowody.

JBL VTX A12 grono tyl 1

Na podkreślenie zasługuje fakt, że producentowi udało się uzyskać kierunkowość i pokrycie 90° już od 250 Hz – dzięki opatentowanym przez JBLa falowodom RBI o udoskonalonej konstrukcji.

Ogromną dynamikę w dole pasma JBL VTX A12 zawdzięcza temu, że woofery 12” Differential Drive o nowej konstrukcji są zasilane niezależnie przez oddzielne kanały końcówek Crown iTech 4x3500HD. Warto też wspomnieć, że moduły szerokopasmowe grają już od 45 Hz.

JBL VTX A12 G28 stacked cardio

Subbasy JBL VTX G28 w układzie kardioidalnym były zasilane końcówkami Crown iTech 12000HD. Muszę przyznać, że redukcja pasma z tyłu subwooferów była imponująca. Na scenie Sami możecie się przekonać oglądając poniższe wideo :-) Subwoofery były „cięte” od góry na 60 Hz.

 

JBL VTX A12 ma pewną przewagę nad konkurencją. Jest nowym systemem. Nowszym technologicznie od starszych systemów konkurencji. JBL VTX A12 to system nowoczesny. I rozwojowy. Z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. W klasie średnioformatowych koncertowych systemów liniowych JBL VTX A12 jest bardzo interesującą propozycją. Z pewnością trafi do riderów i zyska szerokie grono sympatyków. Bo jest tego wart. Jego brzmienie jest tego warte.   

Organizator prezentacji: ESS Audio