Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

test porównawczy Light4Me Flat PAR Can Tri 3W, Cameo Flat PAR Can Tri 3W, American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x i Showtec Compact Par 7 Tri

test porównawczy Light4Me Flat PAR Can Tri 3W, Cameo Flat PAR Can Tri 3W, American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x i Showtec Compact Par 7 Tri

LEDy_insert3Już obkupiliście się w topowy sprzęt nagłośnieniowy? Macie już wymarzone instrumenty i wzmacniacze z najwyższej półki? I po co? Skoro najprostszym i najtańszym sposobem na podniesienie atrakcyjności Waszej coverowej kapeli eventowej – czyli mówiąc wprost weselnej – jest... atrakcyjne oświetlenie.

Artur Wojciechowski

 

 

LEDy_magenta

A podstawowym elementem oświetlenia są reflektory PAR. Rozwój technologii LED w ostatnich latach z klasy budżetowej i półprofesjonalnej wyparł tradycyjne PARy wykorzystujące żarówki wyładowcze. Zalet i przewag ledowych reflektorów jest wiele – są lżejsze, mniejsze, łatwiejsze w transporcie, tańsze, zużywają dużo mniej energii, są bardziej odporne na wstrząsy i ewentualne uderzenia. Wzięliśmy na warsztat cztery modele bardzo popularnych ostatnio światełek typu Flat PAR RGB. Wszystkie jako źródło światła wykorzystują 7 promienników LEDowych RGB o mocy 3W.

FlatPARy_rzut_prawa

Na początku należy się Wam pewne wyjaśnienie – Cameo Flat PAR Can Tri 3W oraz Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W to identyczne konstrukcje. Różnią się jedynie marką, pod jaką są sprzedawane – Cameo to marka firmy Adam Hall, zaś Light 4Me to marka należąca do polskiego sklepu Music Express. Skoro oba reflektory są takie same, skąd więc tak znaczna różnica w cenie? W produkcie marki Cameo jest dodatkowy pośrednik między fabryką a ostatecznym Klientem – koncern Adam Hall. Z fabryki Cameo trafia do magazynów firmy Adam Hall, skąd są sprzedawane sklepom muzycznym i z techniką sceniczną, w których możecie kupić ten reflektor. W przypadku Light 4Me jest o jednego pośrednika mniej, gdyż reflektory Light 4Me można kupić bezpośrednio w sklepie Music Express.

LEDy_tyl

Zanim przejdziemy do omówienia szczegółów każdego z reflektorów, na początek kilka cech wspólnych i różnic funkcjonalnych. Wszystkie testowane modele mogą pracować pod kontrolą DMX512, mają wejście i wyjście DMX na 3-pinowym złączu XLR (żeńskie gniazdo + męskie gniazdo). Reflektory ADJ i Showtec mają obudowę metalową, a Cameo i Light 4Me z tworzywa sztucznego ABS. Przekłada się to oczywiście ma masy: Flat PAR firmy ADJ waży 2.8 kg, Showtec 2.4 kg, a Cameo i Light 4Me – zaledwie 1.2 kg. Wszystkie reflektory poza Showtec Compact Par 7 Tri są wyposażone w gumowe nóżki, które umożliwiają ustawienie reflektorów tak, by tworzyły pionowe kurtyny świetlne. Nadesłane do testu reflektory firm ADJ i Showtec mają bardzo szeroki kąt snopa światła – 40°, zaś Cameo i Light 4Me – 30°. Wszystkie reflektory – prócz Showtec Compact Par 7 Tri – są wyposażone w dwa złącza prądowe, do doprowadzenia zasilania oraz tzw. złącze „podaj dalej” do przesłania zasilania do kolejnego reflektora na belce bądź kratownicy. Reflektory ADJ i Showtec mają promienniki LEDowe o średnicy 10 mm, zaś Cameo i Light 4Me o średnicy 8 mm – wszystkie mają jednak identyczną moc 3 W. Wszystkie reflektory są wyposażone w cyfrowe wyświetlacze LEDowe służące do programowania ich funkcji. Mają również funkcję automatycznego wyłączania wyświetlaczy przy dłuższej nieaktywności przy edycji ustawień – w przypadku reflektorów ADJ i Showtec jest to ok. 10 sekund, przy Light 4Me i Cameo jest to minuta. W ADJ można wyłączyć wyłączanie się cyfrowego wyświetlacza LED.

 

Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W i Cameo Flat PAR Can Tri 3W

To najtańsze reflektory w naszym porównaniu. Oba modele są identyczne, więc opiszemy je w jednym akapicie. Jest to bardzo lekka i mała konstrukcja. Obudowa jest wykonana z trwałego tworzywa sztucznego o nazwie ABS. Zastosowanie takiej obudowy na pewno nie zapewni takiej odporności na ewentualne uderzenia czy upadki, jak obudowa metalowa, ale zasadniczo podnosi atrakcyjność w przypadku oświetlenia mobilnego zespołów weselnych czy mobilnych Djów. Wystarczy wspomnieć, że belka z czterema lampami Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W lub Cameo Flat PAR Can Tri 3W będzie ważyć około 7 kg razem z belką. W przypadku czterech reflektorów ADJ lub Showtec na belce będzie to około 12 kg. Dodatkową zaletą Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W oraz Cameo Flat PAR Can Tri 3W jest ich niewielki rozmiar, co w przypadku mobilnych zespołów czy Djów w aspekcie ograniczonej przestrzeni ładunkowej przy transporcie ma nierzadko ogromne znaczenie.

Cameo_Light4Me

Obudowa od tyłu ma 4 nóżki, które jednak są na tyle wąskie, że nie zapewniają zbytniej stabilności. Delikatne potrącenie obudowy powoduje częstokroć „przewrócenie” się reflektora. Można, a nawet należy „wesprzeć” obudowę na dwóch uchwytach montażowych. Co do samych uchwytów – mogłyby być wykonane z nieco grubszego metalu, gdyż są podatne na skręcanie... Mocowanie do obudowy też mogłoby być nieco pewniejsze.

Light4Me_tyl_1

Reflektory Light 4Me i Cameo mogą być sterowane przez DMX, ale mogą też być programowane z panelu za pomocą wyświetlacza LED o klawiszy funkcyjnych. Prócz możliwości ustawienia statycznego koloru świecenia poprzez określenie wartości dla każdego z 3 składników RGM (Red - czerwony, Green – zielony, Blue – niebieski) mają również tryb sekwencyjnej zmiany kolorów (7 barw), płynną zmianę kolorów oraz regulowany efekt strobo (0 - 99). Mamy również możliwość ustawienia reflektora w tryb Master – wówczas po DMX są przesyłane komendy sterujące dla innych reflektorów, lub tryb Slave, gdy reflektor reaguje na sygnały przysyłane przez inny reflektor. Ostatnim trybem – dla wielu z nas zapewne najważniejszym – jest sterowanie muzyką. Co więcej, mamy możliwość określenia czułości wbudowanego mikrofonu.

Cameo_tyl_1

Reflektory te są wyposażone w wejście i wyjście DMX (3-pinowe złącza żeńskie i męskie XLR) oraz podwójne gniazda zasilania – do doprowadzenia zasilania i wyprowadzenia na zasadzie przedłużenia. Sterowanie po DMX może pracować w 4 trybach – szczegóły w tabelkach. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość określenia początkowego adresu startowego DMX.

Cameo_profil

Mają węższy kąt świecenia (30°), niż pozostali dwaj konkurenci (40°). Niewątpliwą zaletą tych reflektorów jest fakt, że układ chłodzenia nie wykorzystuje żadnych wentylatorów, dzięki czemu pracują one całkowicie bezgłośnie.

LEDy_magenta2

Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów – jest całkiem dobrze, co świadczy o precyzji montażu diod. Do testów otrzymaliśmy po dwa egzemplarze reflektorów, nie było zauważalnych różnic w świeceniu poszczególnych egzemplarzy. Między reflektorami Camei i Light 4Me nie było absolutnie żadnych różnic w świeceniu. Natomiast w porównaniu do pozostałych dwóch reflektorów nadesłanych do testów, tak Cameo jak Light 4Me świecą mniej więcej tak samo jasno jak reflektor Showtec, ale nie tak jasno jak reflektor ADJ. Fakt, że promień światła jest bardziej skupiony. Nawet może się wydawać, że Cameo i Light 4Me świecą ciut jaśniej od reflektora Showtec Compact Par 7 Tri , ale pod względem jasności American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x ustępują.

Cena tych reflektorów – zwłaszcza Light 4Me – jest rewelacyjna. Świetnie sprawdzą się jako tanie oświetlenie dekoracyjne w lokalu gastronomicznego. Dzięki niskiej wadze wydają się idealne dla mobilnego Dja czy zespołu weselnego (no dobra... coverowego zespołu eventowego :-P). Przy odrobinie dbałości posłużą długi czas.

Cameo_tabela_DMX1

Cameo_tabela_DMX2

 

Showtec Compact Par 7 Tri

Jest to największy reflektor w naszym teście – przy swoich rozmiarach 290 × 275 × 115 mm może generować niejakie problemy przy montażu na kracie 30-tce. Niemniej na rampie prezentuje się efektownie. Ma przy tym najniższy profil. Obudowa jest solidna, metalowa, wykonana z blachy stalowej i aluminium, uchwyty montażowe również są solidne. Waga jednego reflektora to 2.2 kg (choć niektórzy podają 2.6 kg). Największym mankamentem tej konstrukcji jest brak przejścia zasilania – nie ma złącza prądowego „podaj dalej” :-P Porażka. Funkcjonalnie pewnym niedostatkiem jest brak nóżek umożliwiających ustawienie reflektora „na plecach” na podłodze, żeby uzyskać efekt kurtyny świetlnej, bądź jako oświetlenie quasi-architektoniczne do zaakcentowania na przykład słupów bądź ścian między oknami. Można się oczywiście posiłkować pałąkami uchwytów montażowych.

Showtec_cala

Pod względem możliwości programowania, Showtec Compact Par 7 Tri oferuje największe możliwości. Jednak obsługa menu za pomocą 4-cyfrowego wyświetlacza LED jest nieintuicyjna i skomplikowana. Menu jest bardzo rozbudowane. Reflektor oferuje 10 trybów zaprogramowanej pracy, z regulacją czasu zmian i przejść. Mamy strobo (0 – 20 Hz) i dimmer (0 – 100%). Jest również tryb reagujący na muzykę – czułość mikrofonu jest regulowana. Reflektor może pracować w trybie Master lub Slave. Pod kontrolą DMX może pracować w trybie 3-, 4- lub 8-kanałowym.

Showtec_tyl

Reflektor wyposażono w zintegrowane diody RGB o mocy 3W i średnicy 32 mm. Świecą jasno, choć chwilami mieliśmy wrażenie, że najsłabiej z całej testowanej czwórki… Montaż diod jest dość dokładny, o czym świadczy jakość „białego” światła. Oczywiście, z diod RGB niezwykle trudno uzyskać prawdziwe niepodbarwione białe światło, ale tu jest naprawdę nieźle. Pod względem żywości kolorów, ten FlatPAR spośród całem czwórki wypadł chyba najlepiej.

Showtec_tyl_LED

Chłodzenie zapewnia cicho pracujący wentylator z aluminiowymi łopatkami. Wbudowany uniwersalny zasilacz impulsowy współpracuje z napięciami z zakresu 100 V – 240 V. Uwagę zwraca dość duży jak na urządzenie w technologii LED maksymalny pobór mocy sięgający w peaku nawet 152 W. Ciągły pobór nie przekracza 50 W.

Showtec_tabela_DMX_SMALL

Jakość wykonania wzbudza zaufanie, natomiast brak przelotki zasilania nieco komplikuje ewentualny montaż na kratownicach, rampach bądź na statywach. Pod względem opłacalności, Showtec Compact Par 7 Tri może wzbudzać zainteresowanie. Pozostaje pytanie o ewentualne kwestie serwisowe, gdyż z naszych informacji wynika, że w Polsce nie ma firmowego serwisu...

 

American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x

To najdroższy reflektor w naszym teście. Pod wieloma względami jest to jednak najbardziej profesjonalna konstrukcja. Solidna obudowa jest wykonana z metalu. Jako jedyny reflektor w niniejszym teście, ADJ Flat PAR Tri 7x umożliwia nakładanie ramek z filtrami dyfuzyjnymi. Z tyłu obudowy mamy nóżki, które umożliwiają postawienie reflektora na podłodze. Wyświetlacz może działać w trybie dół-do-góry – niezwykle przydatna funkcja w zależności od tego, w jakiej pozycji mamy zamontowany reflektor. Jako jedyny American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x ma również możliwość sterowania z pilota na podczerwień – jest to wyposażenie dodatkowe, opcjonalne.

ADJ_caly

Menu jest dość proste w obsłudze. Reflektor udostępnia 6 trybów pracy: manualna zmiana kolorów, automatyczna zmiana kolorów, tryb zanikania kolorów, tryb auto, tryb sterowania muzyką (sound active) oraz DMX-512. Tryb sterowania muzyką umożliwia ustawianie czułości wbudowanego mikrofonu elektretowego. Prócz tego American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x udostępnia efekt strobo (15 szybkości), dimmer 0 – 100% sterowany elektronicznie. W trybie auto możliwe jest ustawienie zmian koloru i fade'u koloru oraz obu tych funkcji naraz.

LEDy_white2

Pod względem jasności świecenia, reflektor ADJ wypada najlepiej. Niestety, w nadesłanych egzemplarzach montaż zintegrowanych diod LED pozostawiał nieco do życzenia. Po pierwsze, świeciły nieco „krzywo”. Po drugie przy świetle „białym”, kolor światła był nieco zaróżowiony, co było bardziej zauważalne niż w przypadku pozostałych testowanych modeli reflektorów. Również żywość kolorów pozostawiała nieco do życzenia.

ADJ_tabela_DMX_SMALL

Polecam obejrzenie poglądowego filmu prezentującego płynne zmiany kolorów.

 

 

LEDy_yellow

Podsumowując – pod względem relacji cena/jakość, bezkonkurencyjny jest reflektor Light 4Me. To bezapelacyjny zwycięzca tej kategorii. Co zwłaszcza w połączeniu ze świetnymi warunkami gwarancyjnymi – w razie usterek, reflektor jest po prostu wymieniany na nowy – czyni z Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W potencjalny hit rynkowy. Fakt, że ten reflektor, podobnie jak Cameo, nie świecą aż tak jasno, jak testowany model ADJ, jest do zaakceptowania. Nie jest to jakaś drastyczna różnica, a efektywna jasność oświetlenia w warunkach naszych zastosowań – wesela, imprezy okolicznościowe – nie jest najistotniejsza. Bardziej liczy się efektowność oświetlenia, niż jego wydajność. A przy mobilnych zastosowaniach niewątpliwą dodatkową zaletą reflektora Light 4Me jest niska waga i relatywnie niewielkie rozmiary.

FlatPARy_rzut_lewa

Co do modeli firm ADJ i Showtec, jakby mi taki FlatPAR spadł z kraty przy montażu, to bym się po niego cofnął, a nie szedł po następny egzemplarz... Konstrukcja jest naprawdę solidna, zwłaszcza w przypadku reflektora Showtec z aluminiowym body. Również pod względem dokładności świecenia i żywości kolorów, ten reflektor najbardziej przypadł mi do gustu spośród testowanych modeli, natomiast jasność świecenia odstaje od reflektorów ADJ, a chwilami nawet Cameo i Light 4Me. Szkoda, że Showtec nie jest wyposażony w gniazdo przedłużenia zasilania na kolejne urządzenia na kracie czy statywie. Brak nóżek na tylnej ściance jest do przeżycia. Opanowanie menu wymaga przyłożenia się, ale przecież zawsze można się przerzucić na sterowanie po DMXie :-) W końcu ceny sterowników również ostatnio mocno spadły... Mimo braku prądowego gniazda „podaj dalej” w kategorii jakość to właśnie reflektor Showtec Compact Par 7 Tri wskazałbym jako zwycięzcę z nieznaczną przewagą nad pozostałymi reflektorami. Co do American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x, największym mankamentem tego reflektora jest... cena. Na tle konkurencyjnych modeli zdecydowanie zbyt wysoka. Fakt, że pod względem jasności świecenia i pod względem funkcjonalnym jest to chyba lider tego zestawienia, jednak kwestia niezbyt dokładnego montażu zintegrowanych LEDów sprawia, że ADJ nie zasługuje na bezapelacyjne zwycięstwo. Zwłaszcza przy swojej cenie.

LEDy_white2

Bez wątpienia największym „przegranym” tego porównania okazał się reflektor Cameo Flat PAR Can Tri 3W. Przy tych samych parametrach, co reflektor Light 4Me, zwłaszcza w zestawieniu z warunkami gwarancyjnymi marki stworzonej przez Music Express, wyższa cena reflektora Cameo nie ma żadnego uzasadnienia.

LEDy_ocena

Do testów dostarczył: Music Express

LEDy_magenta

TAGI: Light 4Me Flat PAR Can Tri 3W test, Cameo Flat PAR Can Tri 3W test, American DJ ADJ FlatPAR Tri 7x test, Showtec Compact Par 7 Tri test, jaki Flat PAR Ledowy wybrać?, jakie kupić Flat Pary Ledowe do zespołu?, najlepsze tanie Flat PARy LEDowe do zespołu weselnego, dobre tanie lekkie Flat PARy Ledowe, jakie światła kupić na początek do zespołu weselnego?