Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

test Shure GLXD16

test Shure GLXD16

Shure_GLXD16_insertTechnologie cyfrowe wkraczają coraz głębiej do techniki scenicznej, w tym również do systemów bezprzewodowych. Ale nic nie jest doskonałe. Każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Shure zaproponował interesujący system dedykowany gitarzystom i basistom. Czy rzeczywiście cyfrowa technologia w tym przypadku ma więcej zalet, niż wad?

Jarek Mierzejewski

 

Shure_GLXD16_komplet

Na co dzień jestem realizatorem dźwięku, ale gram również (amatorsko) na basie. Gdy usłyszałem, że do redakcji trafił cyfrowy zestaw bezprzewodowy Shure'a GLXD16 dedykowany dla gitarzystów i basistów, wyszarpałem go na testy :-)

Długo szukałem bezprzewodowego systemu do swojego basu. I dotąd nie znalazłem. Analogowe zestawy bezprzewodowe mają jedną cechę, która ogranicza możliwość używania ich z gitarą basową – zwykle te droższe przenoszą sygnał dopiero od 50 Hz, a te tańsze nawet od 70 Hz. Najniższy dźwięk 4-strunowego basu – E kontra – to 41,2 Hz, zaś 5-strunowego basu – C kontra – to 32,7 Hz, więc siłą rzeczy najniższych dźwięków analogowy system nie przeniesie. Ja gram na „piątce” :-P Dodatkową cechą systemów analogowych jest zniekształcająca dynamikę kompresja dźwięku. Transmisja radiowa wymaga działania kompandera – czyli układu kompresora i expandera. Niestety, zawsze trzeba się liczyć z ograniczeniem zakresu dynamiki oraz ze zniekształceniami wynikającymi z przetwarzania sygnału.

Shure_GLXD16_gita

Tymczasem w technologii transmisji cyfrowej oba te problemy nie występują :-) Problemem do tej pory było to, że „tradycyjne” systemy cyfrowe są drogie. Ale pojawiło się rozwiązanie w postaci systemów pracujących na częstotliwościach WiFi 2.4 GHz. Takim systemem jest testowany Shure GLXD16. Po pierwsze, system ten przenosi pasmo w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. A „kompresja” w systemie zero-jedynkowym (czyli cyfrowym) nie występuje. Jedynym niebezpieczeństwem wpływającym na brzmienie, tnącym dynamikę i wprowadzającym zniekształcenia sygnału jest zastosowanie kiepskich przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych. Ale to Shure, więc to nam nie grozi.

Drugie niebezpieczeństwo – zakłócenia transmisji. Technologia WiFi jest obecnie powszechna. Wręcz wszechobecna. Praktycznie każdy smartfon, tablet czy komputer korzysta z WiFi. Problem może się pojawić na przykład na koncercie, gdy na sali znajdzie się kilkaset bądź kilka tysięcy smarfonów skanujących nieustannie fale WiFi... Ale to Shure – opracowany przez specjalistów tego producenta system szyfrowania jest na tyle skuteczny, że praktycznie nie ma niebezpieczeństwa utraty czy zakłócenia transmisji. Dodatkowo system wykorzystuje do transmisji jednocześnie aż 3 częstotliwości „nośne”. Zawsze dobierany jest sygnał najlepszej jakości. W razie pojawienia się zakłóceń danej częstotliwości, transmisję przejmuje częstotliwość pozbawiona zakłóceń. Działa to błyskawicznie, automatycznie, a w sygnale nie pojawiają się żadne zakłócenia. Technologia opracowana przez Shure'a idzie jeszcze krok dalej – skanowanie częstotliwości WiFi jest permanentne. Gdy system rozpozna, że inny zakres jest w mniejszym stopniu zakłócany, następuje przełączenie się na nowe częstotliwości. Warto też wspomnieć, że GLXD16 jest dwuantenowym systemem true diversity, co zapewnia odpowiednią stabilność transmisji.

No i trzecie zagrożenie – imię jej latencja. W każdej technologii cyfrowej mamy do czynienia z opóźnieniem wynikającym z cyfrowego przetwarzania sygnału. W tym przypadku Shure GLXD16 w zależności od ilości ustawionych kanałów dla systemów bezprzewodowych, gwarantuje latencję na poziomie 4 ms (tryb 4-kanałowy) lub 7.3 ms (tryb 5- lub 8-kanałowy). Opóźnienie około 3 ms to odległość 1 metra od źródła dźwięku... Wiec w warunkach scenicznych nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.

Shure_GLXD16_GLXD6_caly

Skoro już uporaliśmy się ze wstępnymi za i przeciw, przejdźmy do samego systemu Shure GLXD16. Składa się z nadajnika GLXD1 oraz odbiornika GLXD6. Obudowy są bardzo solidne, wręcz pancerne. Wykonane są z metalu. Nadajnik ma metalową klamrę mocującą do paska – praktycznie niezniszczalny element. Odbiornik ma formę zbliżoną do efektu podłogowego. Switna opcją jest podklejenie podstawy dość grubą gumą, która likwiduje efekt „myszkowania” pedału po scenie :-) Shure GLXD6 łączy funkcjonalność odbiornika z użytecznym, wygodnym, czytelnym i sprawnie działającym tunerem gitarowym. Ma możliwość ustawienia preferowanej częstotliwości dla wzorcowego a1 (a razkreślnego) i pracuje w kilku trybach: Live, Mute, Both. W pierwszym przypadku sygnał przechodzi na wyjście i do tunera. W trybie Mute sygnał trafia do tunera, ale jest odcinany na wyjściu audio. Tryb Both działa tak, że sygnał jest wyciszany w funkcji tunera po czym po naciśnięciu przycisku sygnał przechodzi, ale wyświetlacz zostaje w funkcji tunera. Prezentacja strojenia poszczególnych strun też ma regulację. Albo wyświetla pojedynczą diodę strojenia, albo w trybie strobo pokazuje „kierunek”, w którym należy dopasować strój (na przykład gdy struna jest za nisko nastrojona, iluminacja diod pokazuje ruch w prawo).

Shure_GLXD16_GLXD1_caly

Odbiornik może mieć regulowany Gain w zakresie -20 dB – +40 dB w krokach co 1 dB. Co do ilości kanałów – możemy pracować albo w trybie 4-kanałowym (grupa 1, 4 kanały), 5-kanałowym (grupa 2.) lub 8-kanałowym (Grupa 3). Producent zaleca pracę w grupie 3 jako najstabilniejszą:

  • kanał WiFi 1 - Grupa 3/kanał 8, kanał 4
  • kanał WiFi 6 - Grupa 3/kanał 7, kanał 5
  • kanał WiFi 11 - Grupa 3/kanał 2, kanał 1

Shure_GLXD16_GLXD1_ON_gniazdom-XLR

Ważną zaletą jest to, że dołączony kabel do instrumentu, który podłączamy do nadajnika, ma gwintowane złącze, co daje gwarancję stabilności podłączenia. Jak łatwo się domyślić, zastosowano wtyk fimy Neutrik.

Linkowanie / parowanie nadajnika z odbiornikiem jest proste – wystarczy wcisnąć klawisz Link w nadajniku. Podczas testów w różnych warunkach, w klubach muzycznych czy na próbach, również w Grupie 1 i Grupie 2 nie napotkałem problemów z transmisją. Co do efektywnego zasięgu – nawet na sporej scenie nie będzie żadnego problemu z zasięgiem. BTW Proponuję obejrzeć interesujący filmik z zaprzyjaźnionej redakcji PortalGitarowy.pl :-)

 

 

Shure_GLXD16_GLXD6_tun

Co do jakości sygnału audio – ja nie słyszę absolutnie żadnej różnicy między kablem, a systemem bezprzewodowym Shure GLXD16! Przenosi pełne pasmo basu, a podana dynamika rzędu 120 dB jest realna i daje naprawdę duży zapas. Zniekształcenia na poziomie 0.2% THD są pomijalne – każdy wzmacniacz basowy ma wielokrotnie większe zniekształcenia ;-)

Shure_GLXD16_GLXD1_aku

Shure GLXD16 ma jeszcze jedną zaletą. Zasadniczą. Kwestia zasilania – nadajnik jest zasilany nowoczesnym litowo-jonowym akumulatorkiem opracowanym przez firmę Shure. Na w pełni naładowanym akumulatorku nadajnik może pracować nawet 18 godzin. To naprawdę znakomity wynik. Naładowanie przez dołączony zasilacz na mini-USB trwa około 4 godzin. Odbiornik może być zasilany zarówno z dołączonego zasilacza, jak z uniwersalnego zasilania pedalboardu 9V.

Shure_GLXD16_GLXD1_ON_dioda

maxSPL_PLATINUMKażdy basista czy gitarzysta, który chce uwolnić się od kabla na scenie, powinien bliżej się przyjrzeć temu systemowi. Przy swojej cenie Shure GLXD16 jest moim zdaniem bezkonkurencyjny. Praktycznie nie ma wad – ja w każdym razie nie zauważyłem. Teraz nie ma już wymówki, że gitarzysta bądź basista gra na kablu. Shure GLXD16 zmienia zasady gry. Gitarzystom i basistom uwiązanych kablami do wzmacniaczy daje wolność na scenie. To sprzęt o jakości sygnału, parametrach i stabilności transmisji urządzeń klasy profesjonalnej, ale w przystępnej cenie. Ten system to klasa sama w sobie pod każdym względem. Moim maxSPL_ECONOzdaniem ten system zmieni oblicze scen wśród gitarzystów i basistów. No i prywatnie, po długich poszukiwaniach bezprzewodowego systemu do basu znalazłem wreszcie system, który mnie zadowala. Zostaje u mnie :-) Polecam.

 

Możliwości

poziom_20

Brzmienie

poziom_20

Jakość wykonania

poziom_20

Opłacalność poziom_20
Ocena ogólna

poziom_20

 

 

Do testów dostarczył: Polsound

 

Oto zestaw porad od Shure dotyczących korzystania z cyfrowych systemów bezprzewodowych wykorzystujących do transmisji zakres WiFi.

Porady i metody poprawiające wydajność systemu bezprzewodowego

Jeśli występują zakłócenia lub zaniki, spróbuj następujących rad:

  • Skanuj w poszukiwaniu najlepszego dostępnego kanału (naciśnij przycisk „channel”)
  • Zmień położenie odbiornika tak, aby nic nie zakłócało linii transmisji do nadajnika (włączając publiczność)
  • Zmień wszystkie systemy GLX-D na grupę 2, która jest najbardziej stabilną bezprzewodową grupą
  • Trzymaj nadajnik i odbiornik w odległości większej niż 2 m (6 stóp) od siebie
  • Nadajnik i odbiornik powinny znajdować się w zasięgu 60 metrów (200 stóp)
  • Jeśli to możliwe, odbiorniki na scenie powinny znajdować się na linii transmisji
  • Usuń lub zmień położenie pobliskich źródeł zakłóceń bezprzewodowych, takich jak urządzenia WiFi lub hotspoty, telefony komórkowe, radiotelefony, komputery, odtwarzacze multimedialne i cyfrowe procesory sygnałowe
  • Wyłącz mniej istotne urządzenia Wi-Fi/Bluetooth i unikaj sporych przepływów danych przez Wi-Fi, takich jak pobieranie dużych plików lub oglądanie filmów
  • Zmień lokalizację odbiorników GLX-D tak, aby znajdowały się z dala od odbiorników innych, niż systemy bezprzewodowe Shure pracujące w zakresie 2,4 GHz
  • Należy unikać umieszczania nadajnika i odbiornika w miejscu, w którym metalowe lub inne gęste materiały mogą być obecne
  • Przesuń odbiornik na górę racka
  • Naładuj lub wymień baterię w nadajniku
  • Zachowaj nadajniki w odległości większej niż 2 m (6 stóp) od siebie - jest to mniej problemowe podczas transmisji na krótkich dystansach
  • Podczas sprawdzenia dźwięku, zaznacz miejsca krytyczne o pogorszonym zasięgu i poproś prezenterów oraz wykonawców, aby unikali tych obszarów

Shure_GLXD16_GLXD1_tyl

Shure_GLXD16_GLXD6_guma

Shure_GLXD16_GLXD6_zasil

 

 

TAGI: Shure GLXD16 test, jaki wybrać system bezprzewodowy do basu?, dobry tani system bezprzewodowy do gitary, cena Shure GLXD16, profesjonalny system bezprzewodowy do gitary elektrycznej, najlepszy bezprzewodowy system do gitary basowej, jaki polecacie system bezprzewodowy do gitary?, dobry bezprzewód do gitary basowej, jaki instrumentalny system bezprzewodowy ma pasmo basowe od 20 Hz?, czy jest dobry instrumentalny system bezprzewodowy do gitary basowej?, dobry bezprzewodowy system do basówki