Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

test MicW i436

test MicW i436

MicW_i436_insertPopularność mobilnych urządzeń Apple w branży pro audio sprawiła, że na rynku pojawiły się przydatne w pracy nagłośnieniowej aplikacje do analizy widma sygnału. Jednak ich wykorzystanie w oparciu o standardowy wbudowany mikrofon jest mocno... niewiarygodne. Dlatego pojawiły się dedykowane do iPad'ów i iPhone'ów mikrofony. Również pomiarowe. Oto specjalistyczny mikrofon MicW i436. Jak się sprawdzi?

Radek Barczak, Jan Marek, Dawid Janczak

 

 

MicW_i436_pudelko

Do testów dostaliśmy model i436 o charakterystyce dookólnej. To mikrofon elektretowy o średnicy wkładki 7 mm. Przenosi pasmo 20 Hz - 20 kHz. "Nasz" mikrofon ma zmierzoną czułość 6.3 mV/Pa. W nasze ręce trafił zestaw MicW i436 Kit obejmujący:

  • mikrofon i436,
  • osłonę przeciwwietrzną,
  • klips do zamocowania mikrofonu,
  • kabelek mikrofonowy do i436 o długości 2 metrów,
  • przejściówka na dwa mikrofony,
  • elegancka tuba transportowa z aluminium mieszcząca w sobie mikrofon.

Parametry mikrofonu są bardzo przyzwoite. Przede wszystki wrażenie na mnie zrobiło to, że każdy mikrofon jest mierzony i testowany przed opuszczeniem fabryki. Kontrola jakości zwłaszcza w przypadku sprzętu pomiarowego ma fundamentalne znaczenie. Przed wysłaniem każdy mikrofon ma mierzoną charakterystykę i czułość. To pozwala odpowiednio skalibrować mikrofon w apce pomiarowej.To istotna zaleta MicW!

MicW_i436_plener2

Mikrofon pomiarowy bez apki analizatora zda się nie na wiele. Poszukiwania aplikacji wyposażonej w kalibrację dla MicW i436 zostały uwieńczone sukcesem :-) Firma DSP Mobile ma w ofercie Spectrum Analyser z plikiem kalibracyjnym dla testowanego mikrofonu. Apka kosztuje bodaj 14 Euro, zaś plik kalibracyjny... 9 Euro :-P nieźle... Ale bez tego pliku apka w połączeniu z i436 jest bezużyteczna.

Czy Apple iPad z mikrofonem pomiarowym wartym nieco ponad 400 zł można traktować jak profesjonalny system pomiarowy służący na przykład do kalibracji profesjonalnego systemu wyrównanego liniowo? Do niedawna osobę chcącą posługiwać się iPadem i na przykład testowanym mikrofonem MicW i436 bym wyśmiał, bo zarówno na wbudowanym mikrofonie w iPada, jak na wejściu mikrofonowym był na stałe zapięty filtr dolnozaporowy @250 Hz o zboczu 24 dB/okt. To sprawiało, że jakiekolwiek próby wiarygodnych pomiarów w dole pasma musiały być “matematycznie” korygowane krzywą “od-filtrowującą” filtr :-) A to zawsze była loteria… Jednak od wersji iOS 6 filtr dla urządzeń zewnętrznych podłączanych do wejścia mini-jack w iPadzie został wyłączony. To otwiera drogę do bardziej ambitnych zastosowań Apple iPada w połączeniu choćby z mikrofonem MicW i436. Trzeba pamiętać, że profesjonalne aplikacje pomiarowe umożliwiają kalibrowanie podłączanych urządzeń.

MicW_i436_caly1

Apple iPad jest przydatnym narzędziem, a dzięki zewnętrznemu mikrofonowi może się stać półprofesjonalnym narzędziem do kalibracji systemu nagłośnieniowego i kontroli głośności podczas sztuki. Trzeba oczywiście zachować realizm sytuacji…Z całym szacunkiem - chęć kalibracji systemu wyrównanego liniowo wartego na przykład 200 tys PLN i więcej, zestawem złożonym z uniwersalnego tabletu z przeciętnej klasy przedwzmacniaczem mikrofonowym, za pomocą aplikacji kosztującej tyle, co posiłek w McDonaldzie z wykorzystaniem mikrofonu za niecałe 100 Euro jest... szalona. Prawda? Do takich celów są profesjonalne mikrofony pomiarowe i aplikacje typu SMAART 7. Ale w realiach małych firm nagłośnieniowych, domów kultury czy klubów muzycznych? Apple iPad w tercecie z dobrą aplikacją pomiarową i mikrofonem MicW i436 sprawdzi się doskonale. Sam od kilku miesięcy testów tego mikrofonu używam zestawu MicW i436 i sobie chwalę. Testując róznoraki sprzęt, różne systemy nagłośnieniowe i zestawy głośnikowe, za każdym razem grając jakąkolwiek sztukę MUSZĘ skalibrować system. Zweryfikować, czy ma jakieś “ubytki” w wybranym paśmie, czy ewentualnie gdzieś pojawiają się “naddatki”. I w tej roli komplet Apple iPad + DSP Mobile Spectrum Analyser + MicW i436 sprawdza się doskonale, czy do kalibracji systemu w warunkach plenerowych, czy w sali koncertowej, czy wreszcie w… markecie. Zrobiliśmy testowo pomiary porównawcze w odniesieniu do profesjonalnego systemu Audiomatica CLIO w warunkach komory bezechowej – różnice nie przekraczały 0,5 dB, a w większości pasma mieściły się w tolerancji ±0,25 dB. Z całym szacunkiem – tak niskiej tolerancji odchylenia pasma przenoszenia często nie mają różne egzemplarze tych samych modeli popularnych zestawów głośnikowych :-P Naszym zdaniem MicW i436 jest świetnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza tabletu Apple iPada działającego w branży pro audio :-) Zresztą mikrofon służy od kilku miesięcy całej naszej redakcji – wszyscy sobie chwalą. Nawet Ci z nas, którzy mają licencję na SMAARTa...

MicW_i436_komplet_caly

Testowany micW i436 w swojej klasie jest ze wszech miar godny polecenia. Ale nie będzie miał łatwego życia na rynku. Jakości wykonania nic nie można zarzucić - to pełne pro. W połączeniu z apką posiadającą nastawy kalibracyjne dla tego mikrofonu, można – a nawet należy – zaufać pomiarom :-) W realnej pracy nagłośnieniowej okazuje się jednak często, że iPad jest wrogiem samego siebie. W przypadku użytkowników cyfrowych mikserów problemem może być to, że iPada zwykle wykorzystujemy do zdalnego sterowania mikserem czy choćby “robienia” monitorów... Przełączanie się między apkami analizatora a aplikacji sterującej pracą konsolety może skutkować utratą połączenia WiFi z konsoletą lub innymi problemami. Poza tym przechodząc do apki miksera... tracimy z oczu wizualizację analizy spektrum sygnału. Wypadało by więc mieć dwa iPady :-P Albo podłączyć micW i436 do iPhone'a. Cóż, młody realizator dostrzeże na niewielkim ekranie smartfona szczegóły wykresu spektrum. Ale w pewnym wieku może zabraknąć ręki... Na długość :-P Niemniej MicW i436 nas przekonał do siebie. Testowy egzemplarz miał być przeznaczony na nagrodę dla naszych Czytelników, ale… Nie z tego :-P Zostaje u nas. A na konkurs kupimy nowy mikrofon :-) Konkurs już wkrótce!

MicW_i436_caly2

 

Możliwości

poziom_15

Brzmienie

poziom_6

Jakość wykonania

poziom_15

Opłacalność poziom_15
Ocena ogólna

poziom_15

 

Do testów dostarczył: Audiotech

 

MicW_i436_Kontenery_1

MicW_i436_plener1

MicW_i436_plener3

 

 

TAGI: mikrofon pomiarowy do iPada, jaki analizator spektrum polecacie na Apple iPada?, najlepszy mikrofon pomiarowy do iPada i iPhonea, MicW i436 test, jaki wybrać mikrofon pomiarowy do iPada?, polecany pomiarowy mikrofon do Apple iPad