Logowanie

dB Technologies VIO L212 – koncertowy 3-drożny system liniowy z wbudowanymi końcówkami

dB Technologies VIO L212 – koncertowy 3-drożny system liniowy z wbudowanymi końcówkami

Włoska marka dB Technologies należy do firm, które w ciągu ostatnich kilku lat dokonały największy skok technologiczny w oferowanych przez siebie systemach nagłośnieniowych. I dotyczy to nie tylko sprzętu klasy popularnej, ale przede wszystkim systemów liniowych. Najnowsza propozycja – duży koncertowy system liniowy VIO L212 – otwiera przed dB Technologies całkowicie nowe rynki.

Radek Barczak

 dBTechnologies VIO L212 array with down fill VIO L210

Ktoś w dB Technologies bardzo dobrze myśli :-) Obserwuję działania i ofertę tego producenta od dobrych 10 lat. W ostatnich 6 latach rozwoju oferty szczególnie wyraźnie widać, że rozwój linii produktów jest ukierunkowany na ekspansję na nowe dla tej marki sfery rynku - szczególnie rynku profesjonalnego nagłośnienia koncertowego.

Faktem jest, że wraz z premierą pierwszego systemu liniowego rodziny dB Technologies VIO L210, wśród producentów proaudio, firm nagłośnieniowych i firm rentalowych nastąpiło swoiste poruszenie. Bo dB Technologies zostało przez pierwszych dostrzeżone po raz pierwszy jako potencjalny konkurent, a przez drugich i trzecich jako interesująca alternatywa do funkcjonujących już w tej klasie sprzętu marek. Do podstawowych zalet tego systemu należy zaliczyć dobrze zaprojektowany falowód, dzięki któremu potężny driver z wylotem 1.4” i cewką 3” w odpowiednio skątowanym gronie daje skuteczny zasięg nawet 85 metrów. Do tego trzeba koniecznie podkreślić, że dB Technologies już w VIO L210 skutecznie zaimplementował technologię filtrów o skończonej odpowiedzi impulsowej F.I.R. nie degradujących fazy sygnału. Mocną stroną są również wydajne końcówki mocy rodziny Digipro – w VIO210 znalazły się końcówki trzeciej generacji Digipro G3.

 dBTechnologies VIO L212 DSP rear

Od wielu lat dB Technologies sukcesywnie rozwija swoją technologię wydajnych końcówek mocy Digipro pracujących w klasie D. Obrana wiele lat temu droga rozwoju przynosi od dłuższego czasu ogromne profity – końcówki rodziny Digipro osiągają z generacji na generację coraz większą moc i wydajność i – co bardzo ważne – coraz lepsze parametry audio. Najnowsza linia końcówek 4. generacji Digipro G4 osiągają moc nawet 1600 W RMS w mostku (!). W stosunku do poprzedniej generacji DigiproG3 o mocy maksymalnej 900 W RSM to nieomal dwukrotny wzrost! Przy tym podniesione zostały również parametry jakościowe, co ma niewątpliwy wpływ na znakomitą jakość dźwięku nowych systemów. Warto również podkreślić, że impulsowe zasilacze w nowej generacji końcówkach Digipro G4 są wyposażone w układ PFC (Korektor Współczynnika Mocy) podnoszący wydajność systemu. Dodatkową zaletą jest, że moduły można zasilić napięciem od 90V do 265V prądem o częstotliwości 50Hz lub 60Hz. W najnowszych końcówkach jest również zabezpieczenie przed podaniem napięcia 380V – choćby na skutek błędnie wykonanej instalacji prądowej, co niestety w warunkach plenerowych się zdarza. To ogromna zaleta!

dBTechnologies VIO L212 front open 

Najnowszy system dB Technologies VIO L212 to duży, a przy tym lekki 3-drożny koncertowy system liniowy. Obudowa wykonana jest z wielowarstwowej sklejki o różnych grubościach. Konstrukcja jest niesamowicie przemyślana, co widać na zdjęciach pokazowego egzemplarza modułu. Dość powiedzieć, że jeden moduł waży nieco ponad 52 kg! Jak na zestaw głośnikowy tego typu ze sklejki zawierający łącznie 8 przetworników i dwie mocne 2-kanałowe końcówki mocy to naprawdę niewiele.

 dBTechnologies VIO L212 front angle open

dB Technologies VIO L212 jest zbudowany w oparciu o symetrycznie rozmieszczone dwa woofery 12” 3-calowymi cewkami, 4 przetworniki średniotonowe 6.5” z cewkami 2” oraz dwa drivery 1.4” z cewkami 3”. Przetworniki są napędzane czterema kanałami dwóch stereofonicznych końcówek mocy. Każda końcówka napędza jednym kanałem woofer 12”, a drugim sekcję średniotonową lub wysokotonową. Bardzo przemyślana decyzja :-) Nad podziałem pasm czuwają filtry FIR, co w połączeniu z korektorami fazy dla przetworników średniotonowych gwarantuje liniową fazę systemu. I z relacji znajomych, którzy byli we Włoszech na koncercie rapera Caparezza nagłaśnianym na dB Technologies VIO L212 to się potwierdza, że czytelność odpowiedzi impulsowej jest znakomita. Co zostało potwierdzone pomiarami i organoleptycznie za pomocą uszu dwóch realizatorów :-)

 dBTechnologies VIO L212 bass reflex port

Pasmo przenoszenia przy spadku -6 dB w dole zamyka się w wartościach 55 Hz – 18 kHz. Przy spadku -10 dB jest to zakres 49 Hz – 20 kHz. Jeden moduł dB Technologies VIO L212 potrafi wygenerować maksymalny SPL na poziomie 142 dB przy współczynniku Crest Factor = 4.5.

 dBTechnologies VIO L212 waveguide open phase corr

Falowód w dB Technologies VIO L212 zapewnia pokrycie w poziomie 90°. Teoretyczna propagacja w pionie to 8° - to maksymalna wartość kąta między modułami. System zawieszenia i kątowania jest zgodny konstrukcyjnie z mniejszym systemem VIO L210 – jest to wygodnie rozwiązany 3-punktowy system podwieszenia z jednym elementem kątującym. Do wyboru są kąty 0°, 0.5°, 1°, 2°, 3°, 4.5°, 6° i 8°. Producent udostępnia funkcje predykcji całej rodziny systemów liniowych VIO – od najmniejszego systemu VIO L208 z podwieszanymi basami S118, który miał premierę na tegorocznych targach NAMM, przez znany od 2 lat VIO L210, po najnowszy największy VIO L212, który premierę miał podczas tegorocznych targów Prolight+Sound we Frankfurcie - w swoim oprogramowaniu Composer od wersji v.6.4 oraz pliki GLL do popularnego oprogramowania predykcyjnego EASE FOCUS 3.

 dBTechnologies VIO L212 DSP zoom

Pokładowe DSP pracuje z 32-bitową dokładnością. Sygnał analogowy dostarczany do modułów jest zamieniany na postać cyfrową przez wysokiej klasy przetworniki 24-bitowe z częstotliwością próbowania 96 kHz. Wbudowany processing obejmuje nie tylko wspomniane filtry FIR odpowiedzialne za podział pasma i korektę częstotliwościowo-fazową. Każdy moduł ma dwa aktywne wielopasmowe limitery i limiter RMS. Do dyspozycji użytkownika są również gotowe presety z filtrami kompensacyjnymi do szybkiej konfiguracji różnej ilości modułów w gronie. DO tego są przygotowane filtry o różnych nastawach wybieranych z panelu za pomocą encoderów – filtr kompensacyjny dla pasma wysokiego (8 presetów) i filtr górnoprzepustowy (8 presetów).

 Aurora net

Niezależnie od gotowych ustawień presetów, DSP jest w pełni zarządzalne i konfigurowalne sieciowo przez RDNet i oprogramowanie AURORA NET – jeszcze w fazie Beta, ale dostępne już zarówno na komputery z systemem Windows, jak Mac OS X (planowana jest jeszcze wersja na iOS dla Aple iPad :-) ). Oprogramowanie to umożliwia nie tylko na sterowanie parametrami, ale również na kontrolę poziomów, pracy limiterów, temperatury oraz kąta nachylenia modułu – w każdym jest inklinometr (!). Dodatkowo AURORA NET umożliwia tworzenie wielopoziomowych grup z modułów i innych elementów systemu nagłośnieniowego. Jest to niesamowicie wygodna w pracy aplikacja – warto zapoznać się z jej możliwościami, jest do darmowego pobrania pobrania po zarejestrowaniu się na stronie producenta. Istnieje również opcja zainstalowania w miejsce karty RDNet karty DANTE (!). Przedwzmacniacz został specjalnie przygotowany do współpracy z protokołem Audinate Dante AoIP.

 dBTechnologies VIO L212 fuse

Na poziom przemyślenia koncepcji tego systemu i dopracowania samej konstrukcji zwracają uwagę interesujące technologie i rozwiązania. Choćby absolutnie innowacyjna – stosowana już w pozostałych systemach liniowych dB Technologies - technologia IPOS (Intelligent Power-On Sequence), która wprowadza losowe opóźnienie aktywacji zasilania modułów w gronie po podłączeniu prądu tak, by uniknąć zadziałania bezpieczników w rozdzielni, gdyby całe grono włączyło się od razu...

 dBTechnologies VIO L212 rear angle raincovers

Świetnie rozwiązane są również przeciwdeszczowe osłony elektroniki ze specjalnymi uszczelkami, wykonane z profilowanej gumy z unoszonymi klapami. W połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym grillem z przeźroczystą akustycznie podbitką z maty chroniącej przed bezpośrednim atakiem deszczu, umożliwia to na wykorzystywanie systemu w warunkach plenerowych nawet podczas gorszej pogody.

 dBTechnologies VIO L212 array rear downfill VIO L210

Na panelu mamy również przycisk uaktywniający tryb testu przetworników, oddzielnie dla każdego pasma. Znakomitą opcją jest możliwość zainstalowania do grona VIO L212 modułów VIO L210 jako down-fill – mniejszy VIO L210 ma propagację poziomą 100° zamiast 90° większego L212. 

Dodatkowo, aby pomóc użytkownikom w konfiguracji, VIO L212 został wyposażony w: sensory Near Field Communication (NFC), pozwalające na dokładne ustalenie pozycji każdego modułu w stosunku do reszty systemu oraz mocną diodę LED pozwalającą na łatwe zidentyfikowanie każdego modułu w gronie z pozycji oprogramowaniu AURORA NET.

 dBTechnologies VIO L212 dolly 4 VIO L212

Już jesienią ma odbyć się polska premiera systemu dB Technologies VIO L212. Zapowiada się niezwykle interesująco. Na rynku koncertowych systemów liniowych pojawi się nowy groźny gracz. To kto będzie pierwszy? :-)

Dystrybutor: Soundtrade