Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

Soundcraft Si PERFORMER 2 - średnioformatowy 80-kanałowy cyfrowy mikser live z VCA i DMX

Soundcraft Si PERFORMER 2 - średnioformatowy 80-kanałowy cyfrowy mikser live z VCA i DMX

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_insertPo ubiegłorocznej premierze mikserów Si Compact mało kto się spodziewał, że w ofercie Soundcrafta znajdzie się „udoskonalony” Si COMPACT. Nowy mikser o pozornie niewiele większych możliwościach, z budzącą kontrowersje obsługą protokołu DMX. Do tego w nieco tylko wyższej cenie. Czy to ma sens?

Jan Marek

 

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_caly

No właśnie... Jaki sens ma wprowadzanie do oferty nieco „udoskonalonego” Si COMAPCTA? Od czasu pojawienia się zapowiedzi miksera Si PERFORMER zastanawiałem się nad tym... Jakiś sens pewnie ma. Musi mieć. Tyle, że większość z nas została zbałamucona niezwykle podobnym fizis obu konsolet – obudowa ma identyczne rozmiary, rozplanowanie funkcji, a różni się jedynie boczkami w kolorze srebrnym z podświetlanym logo Soundcrafta, kilkoma gałami i przyciskami więcej. Prawda jest taka, że to ZUPEŁNIE różne stoły. Zupełnie innej klasy.

Przyznaję. Szukając sensu dla nowego stołu w pierwszej chwili w mojej głowie urodził się nieco idealistyczny (jeśli nie naiwny) pomysł, że oto producent wsłuchał się w uwagi użytkowników modelu Si COMPACT i zrealizował społeczne „zapotrzebowania” na funkcje, których w Si COMPACT użytkownikom brakowało. Pomyślałem też o drugiej opcji – że Soundcraft postanowił... zarobić dwa razy :-) I najpierw sprzedać nam Si COMPACTy, a później tym samym klientom zamachać przed oczami Si PERFORMERem. Szatański plan, prawda? Bo pozornie Si PERFORMER jest dokładnie tym, czego części użytkownikom Si COMPACTów brakowało. Ale to czubek góry lodowej. I to całkiem różne stoły.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_caly_rzut_lewa

Faktem jest, że Soundcraft Si COMPACT w chwili pojawienia się na rynku praktycznie nie miał konkurencji. To był pierwszy tak przystępny cenowo, dobrze brzmiący i tak prosty oraz „analogowy” w obsłudze lajfowy mikser cyfrowy na rynku. Fakt, przy wszystkich swoich zaletach miał jedną - hehm - niedogodność, z którą potencjalny użytkownik musiał się pogodzić. Tym ograniczeniem było wyposażenie bloku korekcji w skrajnych pasmach tylko w filtry półkowe. Zabrakło filtrów o charakterystyce dzwonowej. W zapowiedziach modelu Si PERFORMER pierwsze na co zwróciłem uwagę to właśnie dołożenie skrajnych filtrów o charakterystyce dzwonowej. Ogólnoświatowa kampania reklamowa Si PERFORMERa kładła największy nacisk na – fakt – innowacyjne wyposażenie cyfrowego stołu fonicznego w DMX 512 do obsługi oświetlenia. Z jednej strony „bajer”, a z drugiej... w polskich realiach klubowych to będzie kolejny przyczynek, żeby obarczyć realizatora dźwięku dodatkowymi obowiązkami. Założymy się?

I tak sobie myślałem o modelu Si PERFORMER jako „ulepszona” wersja modelu Si COMPACT. Aż dostałem pierwszy w kraju egzemplarz Si PERFORMERa 2 do testów :-) No... były dwa „pierwsze” egzemplarze – drugi pojechał do Live Sound'u. Ale wykorzystując szybkość medium internetowego sprawiliśmy, że to „nasz” egzemplarz został tym „pierwszym”.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_caly_rzut

Mikser od razu trafił w ogień testów. Śmiało można powiedzieć, że polską premierę Soundcraft Si PERFORMER 2 miał w ramach Reggae FEST Poznań 2012 w klubie Blue Note, a pierwszymi kapelami „skręconymi” na Si PERFORMER były ZaZuZi oraz Paraliż Band, który nota bene realizowałem kilka lat temu w nieistniejącym już niestety klubie Piwnica 21. Ponieważ Si Compact znam na wylot, przed koncertem nie „uczyłem się” Si Performera. Bo i po co – w końcu zasada jest identyczna. Okazało się później, że jednak trzeba było wcześniej zajrzeć, bo nie byliśmy przygotowani na to, że złącze DMX jest zrealizowane na 5-pinowym gnieździe XLR. Więc niestety pierwszego dnia mikser obsługiwał jedynie audio...

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_panel_gora_ZOOM

Szybko okazało się, że faktycznie Si PERFORMER odziedziczył prostotę i analogowość obsługi po modelu Si COMPACT. W końcu interfejs obsługi zmienił się niewiele. Jednak z każdą minutą pracy na Si PERFORMERze przekonywałem się, że choć zmiany w interfejsie pozornie są niewielkie, to naprawdę znaczące.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_LCDiki

Zacznijmy od tego, że każdy tłumik w miejsce ledowych wskaźników zamknięcia/otwarcia bramki, głębokości tłumienia kompresora i poziomu sygnału, zyskał niewielki kolorowy wyświetlacz LCD, na którym prócz powyższych informacji wyświetlana jest również nazwa kanału. Analogicznie do podświetlenia tłumików Fader Glow, ekrany są podświetlane na różne kolory, w zależności od pełnionej funkcji:

  • biały – zlinkowane kanały mono lub DMX
  • jasny niebieski – wejście stereo zpaczowane z procesorem efektów Lexicona
  • różowy – wejście stereo
  • żółty – AUX (wysyłka przed tłumikiem)
  • zielony – grupa (wysyłka po tłumiku)
  • pomarańczowy – matryce
  • czerwony – korektor graficzny
  • niebieski – VCA

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_rzut_reka

No właśnie... Soundcraft Si PERFORMER ma 8 grup VCA! Tego w modelu Si COMPACT nie było. A to wprowadza nas w ekskluzywny świat drogich konsolet. Oczywiście – Si PERFORMER, podobnie jak wszystkie cyfrowe konsolety wyposażone w funkcję VCA, nie ma analogowych wzmacniaczy sterowanych napięciowo. To w końcu konsoleta cyfrowa i VCA jest realizowane w domenie cyfrowej, na zasadzie emulacji. Ale dzięki VCA praca na Si PERFORMER zyskuje całkowicie nowe możliwości miksowania. To MY zyskujemy nowe możliwości :-) I mając Si PERFORMERA do dyspozycji, rozmawiając choćby z Gertem Sannerem – realizatorem m.in. Deep Purple – na jego słowa „Taaaaakkk... Nie ma to jak miksowanie na VCA...” możemy wydymając usta potwierdzić „O taaaakk... VCA jest cool.” :-D Jest w tym odrobina snobizmu, ale przecież nic w tym złego.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tyl_lewa

Ale zaraz... Przecież VCA jest w „dużym” Si i Si+. Może we wnętrzu Si PERFORMERa znalazł się większy chipset właśnie z większych modeli Si? Dokładnie tak, do tego udoskonalony. A to pozwoliło na przełamanie kolejnej bariery – Si COMPACT w wersji 24 i 32 może obsłużyć do 40 kanałów. Standardowo w Si Compact 24 mamy 24 wejścia mono i 2 wejścia stereo, które mogą być komutowane zamiennie z powrotami z efektów Lexicona. Dodatkowe kanały można wykorzystać instalując jedno rozszerzenie, np. MADI. Wówczas można skorzystać choćby z COMPACT StageBox, który ma 32 analogowe wejścia mono, 8 analogowych wyjść mono i 4 cyfrowe wyjścia stereo AES/EBU. Tymczasem Soundcraft Si PERFORMER 2 obsługuje aż do 80 kanałów. Ta malutka konsoleta jest w stanie przetworzyć aż 80 kanałów wejściowych, czyli tyle co „duże” Si 2 i Si3! Żaden mikser cyfrowy w tej cenie, a nawet sporo droższy, nie ma takiego potencjału. Tylko jak je wykorzystać, skoro na pokładzie mamy tylko 24 wloty mono i 4 stereo? Do dyspozycji są dwa sloty na rozszerzenia. Instalując jedno rozszerzenie MADI zyskujemy 64 wejścia i 64 wyjścia. Instalując drugie MADI, system pozwala zaadresować z tego rozszerzenia 64 wejścia i 32 wyjścia. Zresztą, prócz rozszerzeń MADI – w wersji optycznej z dwoma parami złączy IN i OUT oraz elektrycznej z dwoma gniazdami, oba przełączane między trybem 56 kanałów lub 64 kanały – możemy skorzystać z następującej listy protokołów:

  • AVIOM A-NET 16 – 16 kanałów mono można dystrybuować do systemu monitoringu osobistego Aviom
  • CobraNet – do 32 kanałów IN/OUT w sieci CobraNet
  • AESEBU w dwóch wersjach: 4-kanałowej IN/OUT na złączach XLR (2 × stereo IN XLR, 2 × stereo OUT XLR) lub 8-kanałowej IN/OUT na złączu D-Sub 25 z dodatkowym złączem synchronizacji WordClock

Jeszcze w temacie rozszerzeń - z pewnością interesującą dla użytkowników zarówno mikserów Si COMPACT, jak Si PERFORMER informacją jest to, że Soundcraft zapowiedział wkrótce premierę rozszerzenia FireWire umożliwiającego wielokanałowe nagrywanie na komputerze.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_VCA_MUTE_set

Prócz wspomnianych grup VCA, Soundcraft Si PERFORMER ma 8 grup wyciszania (Mute Group), które sprawdzają się doskonale. Taka ilość pozwala zapanować nad całkiem rozbudowanymi składami i sekcjami.

Kolejnym wyróżnikiem modelu Si PERFORMER od Si COMPACT jest pełnowartościowy tryb LCR. Ale to już było w dużych Si.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tyl_prawa

Autentyczną nowinką – w tej klasie cenowej absolutnie spektakularną – jest system D.O.G.S. (Direct Output Gain Stabilisation), czyli „śledzenie” gainów i kompensowanie poziomu wysyłek Direct Out do monitorowej konsolety Slave. Dzięki temu podkręcenie preampu nie spowoduje przesteru na odsłuchach na scenie, gdzie monitorowiec po swojemu wysterował dany kanał. Pełne pro.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_AUX_GEQ

Soudcraft Si PERFORMER oferuje do 14 torów AUX, przy czym wysyłki Mix Bus 1 – 8 są monofoniczne, a 9-14 przypisane do kolejnych pojedynczych tłumików mogą być albo mono, albo stereo – razem daje to więc 20 torów wyjściowych. Stereofoniczne AUXy z pewnością sprawdzą się w przypadku obsługi systemów IEM. Wysyłki Mix Bus można zdefiniować albo pre fader lub post fader – wówczas pełnią funkcję grup. Mikser jest również wyposażony w 4 matryce. Matryce obsługiwane na jednym tłumiku każda mogą działać albo jako mono, albo jako stereo. Wysyłki na AUXy, matryce, jak również na procesory Lexicona działają w trybie Aux On Faders – mega wygodne.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_DMX

Dochodzimy do szeroko reklamowanego trybu „miksu” DMX. Po pierwsze – to faktycznie działa! Do testowania warstwy DMX umówiłem się na późniejszy termin ze znajomym świetlikiem, ale po pierwszych dwóch koncertach i wgłębieniu się w specyfikę protokołu DMX pomoc okazała się całkowicie zbędna. W Si PERFORMER 2 można zdefiniować 22 kanały DMX do sterowania – zgodnie z ilością tłumików na warstwie. W przypadku Si PERFORMER 3 jest to 30 kanałów. DMX działa w ten sposób, że przykładowo 3 kanały ledowych PARów odpowiadają za mieszanie kolorów RGB, kolejny kanał DMX będzie sterować szybkością strobo, a kolejne kanały będą przeznaczone do sterowania głowicami – dwa kanały ruch w poziomie, kolejne dwa w pionie, kolejne kanały sterują szybkością, wielkością przesłony, zoomem i kolorami RGB. Teoretycznie mamy możliwość ustawiania „automatyki” dla kanałów DMX w postaci snapshotów. Dodatkowo jest możliwość ustawienia czasu „przejścia” między poszczególnymi snapshotami, ale cudów nie oczekujmy – show na miarę JayLo nie uzyskamy. Nie takie jest przeznaczenie warstwy DMX w Si PERFORMER. Natomiast w warunkach klubu takiego jak Blue Note w Poznaniu warstwy obsługi DMX sprawdziły się doskonale.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_iPad

Soundcraft przygotował od dnia premiery nowego miksera aplikację ViSi Remote na iPada umożliwiającą zdalne sterowanie konsoletą. Faktycznie, działa to sprawnie, choć nie wszystkie funkcje są jeszcze dostępne. Do dyspozycji mamy tłumiki wejściowe i wyjściowe, wysyłki na AUXy na faderach, VCA, regulację 4 kanałów master DMX oraz sumy LCR.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tyl_caly

Tor przetwarzania Soundcraft Si PERFORMER ma tę zaletę, co Si COMPACT – wszystkie funkcje są dostępne z panelu sterowania pod gałami i przełącznikami. Przedwzmacniacze pochodzą z serii Vi – jest to opracowana w oparciu o preampy Studera konstrukcja. Preampy o zakresie wzmocnienia -5 dB – -58 dB mają tę zaletę, że dobrze brzmią zarówno przy niskim, jak wysokim wysterowaniu, są przeźroczyste brzmieniowo w szerokim zakresie. Mają wysoki headroom, dzięki temu cyfrowe trimowanie kanałów przy współdzieleniu preampów nie powoduje degradacji brzmienia. Dopiero przy pełnym wysterowaniu preampów dźwięk zaczyna być delikatnie podbarwiany, co zresztą świetnie się sprawdza choćby na wokalach i gitarach. W testowanym modelu Si PERFORMER 2 znajdują się 24 preampy mikrofonowe oraz 8 wejść liniowych (4 stereo). Wejście liniowe można regulować w zakresie -10 dB – +16 dB.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_panel_ZOOM_IN_GATE_COMP

Na każdym kanale wejściowym mamy identyczny processing – do dyspozycji jest pełen Channel Strip. Jest załączany filtr HP przestrajany w zakresie 40 Hz – 1 kHz. W konfiguracji każdego kanału wejściowego mamy możliwość wysłać sygnał Direct Out albo przed, albo po filtrze HPF. Każdy kanał ma zmianę biegunowości sygnału oraz niezależne załączenie zasilania Phantom. Kolejnym elementem przetwarzania jest bramka z regulacją progu zadziałania, głębokości działania, czasów ataku i zwolnienia oraz filtrami HPF i LPF pozwalającymi ograniczyć zakres częstotliwości sterujących praca bramki. Bramka jest szybka, pozwala wybrać atak już od 0.1 ms, nie strzela i ma sensownie dobrane zakresy czasowe. Kompresor jest przeźroczysty dla brzmienia. Może pracować z nachyleniem zbocza od 1:1 do 20:1. Prócz progu zadziałania, czasu ataku i zwolnienia (od 5 ms do 900 ms) mamy również kompensację gainu – aż do +24 dB.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_panel_ZOOM_EQ_OUT

Filtry korektorów działając w trybie dzwonowym udostępniają pasmo 22 Hz – 20 kHz w zakresie ±15 dB o dobroci od Q=6 do Q=0.3. Filtry skrajne mogą działać w trybie półkowym, wówczas LF pracuje w zakresie 20 Hz – 500 Hz, a HF od 800 Hz do 20 kHz – oba w zakresie ±15 dB.

Każdy z kanałów wejściowych ma jeszcze linię opóźniającą (1 próbka – 500 ms). Na górnym panelu mamy jeszcze regulację panoramy i komutowanie sygnału do wyjść LR i MONO/C.

Kanały wyjściowe – również wszystkie mają identyczne wyposażenie – są w stosunku do wejściowych zubożone o bramki (co logiczne :-)). Do dyspozycji jest 4-pasmowy parametryk ze skrajnymi pasmami przełączanymi również na filtry półkowe, kompresor i linię opóźniającą. Mamy ponadto na każdym wyjściu korektor tercjowy.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_LEX

We wnętrzu są dostępne 4 procesory Lexicona z MX400. Prócz cenionych klasycznych pogłosów (14) Lexicona mamy 7 algorytmów delay oraz 8 innych algorytmów, w tym chorus, flanger, phaser, rotary i pitch shift. Brzmieniowo – wiadomo, to jest Lexicon.

Niemal wszystkie złącza umieszczono z tyłu konsolety. Jedynym wyjątkiem jest BARDZO nieszczęśliwie umieszczone wyjście słuchawkowe, które znajduje się z przodu, od spodu, w głębokim wyżłobieniu. Po zabudowaniu miksera w skrzyni transportowej dostęp jest mega utrudniony. Jeśli korzystamy ze słuchawek z nienakręcaną, a tylko wsuwaną” przejściówką z małego na duży jack 1/4”, to wyjęcie tej przejściówki wymaga użycia multitoola :-P Projektując skrzynię najlepiej wyprowadzić gniazdo gdzieś na zewnątrz... Skoro przy słuchawkach jesteśmy, w Si PERFORMER mamy do dyspozycji sekcję konfiguracji monitorów wedge z regulacją opóźnienia. Do kalibracji systemu na pewno przyda się generator sygnałów testowych z szumem różowym i przestrajanym sinusem. Trzeba pamiętać, że oscylatora nie można wysłać bezpośrednio na wyjścia główne LR i Mono, trzeba posłużyć się szyną wyjściową AUX BUS lub wyjściem matrycowym.

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_zlacza

W Soundcraft Si PERFORMER 2 mamy 24 wejścia mikrofonowe XLR, 8 wejść liniowych jack 1/4” TRS, 16 wyjść XLR, wejście i wyjście cyfrowe AES/EBU, port synchronizacji WordClock, wejście i wyjście MIDI, wyjście DMX na 5-pinowym XLR oraz port sieciowy LAN w standardzie HiQnet. No i są miejsca na dwa rozszerzenia. Powyżej LCD mamy złącze BNC na 12V lampkę oraz gniazdo USB do podłączenia pendrive'a lub innego nośnika USB.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_caly_przod

Przygotowując stół do pierwszej „sztuki” okazało się, że 4 dostępne warstwy po 22 zmotoryzowane tłumiki są w pełni programowalne. Na każdej z warstw obok kanałów wejściowych możemy mieć każdy inny typ kanału. Możemy również w ogóle wybrany kanał wyłączyć. Można więc zaprojektować sobie poszczególne warstwy tak, że od lewej mamy po 14 kanałów wejściowych, a z prawej na każdej warstwie 8 grup VCA. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Obok siebie możemy mieć wejścia, podświetlane na żółto wysyłki AUX, na zielono świecące grupy, na bursztynowo matryce, na błękitno procesory Lexicona, na różowo wejścia stereo, na biało kanały DMX, czy na niebiesko podświetlone VCA. Pełna dowolność. Ustawienie tego w menu Fader Setup jest banalnie proste – wystarczy wybrać tryb pracy dla każdego tłumika.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_prawa

Soundcraft Si PERFORMER jest wyposażony również w potencjometry wielofunkcyjne tOTEM™ (THE ONE TOUCH EASY MIX) – przykładowo dla kanałów wejściowych umieszczony nad każdym każdym tłumikiem potencjometr może służyć do regulacji Gainu, częstotliwości odcięcia lub panoramy.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_CopyPaste

Podobnie jak w wersji 2 systemu operacyjnego konsolety Si COMPACT, w Si PERFORMER mamy możliwość kopiowania ustawień całego kanału, bądź tylko wybranych sekcji. Działa to szybko i prosto, wystarczy zaznaczyć na dodykowym wyświetlaczu, które sekcje chcemy skopiować i trzymając na ekranie przycisk zaznaczyć kanał, do którego chcemy ustawienia skopiować.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_start

W pierwszej wersji systemu operacyjnego mikser „wstaje” w około 40 sekund. Po zainstalowaniu wersji 1.0 build 0006 podczas kilkunastu koncertów, które zostały zagrane na Soundcraft Si PERFORMER 2 nie wydarzył się żaden problem, żadna zawiecha. Soundcraft Si PERFORMER jest całkowicie stabilny. Jedynie przygotowując setup przed pierwszym koncertem na wersji 1.0 build 0005, podczas przydzielania tłumikom funkcji w menu Fader Setup (zmiana trybu z AUX na DMX) stół na chwilę „znieruchomiał”. Na szczęście już w pierwszej wersji systemu w pamięci co 15 sekund są zapisywane backupy ustawień i po restarcie stół wstaje z taką konfiguracją, jak ustawiliśmy. Naturalnie można przywoływać z wbudowanej pamięci wcześniej zapisane Show. Wkrótce będzie można też przygotować sobie Show na komputerze na darmowym edytorze offline'owym. W wersji OS v.1.0 build 0006 z 20 października 2012 nie jest jeszcze obsługiwana linia opóźniająca dla wyjść. Jest też delikatny problem z TAPowaniem delayów w procesorze Lexicona, gdyż tempo nabicia jest odczytywane z błędem i czas odbicia jest nieco opóźniony. Według zapewnień producenta, któremu zgłosiliśmy te dwie uwagi, już w następnej wersji systemu operacyjnego, która ma się pojawić w najbliższych tygodniach, będzie to naprawione.

Wiadomo nam, że następny soft do Si Performerajest w fazie testów w tym momencie. Zgodnie z oficjalnymi informacjami uzyskanymi od producenta: "wszystko idzie dobrze jak do tej pory" oraz "najprawdopodobniej nowy soft ukaże się oficjalnie w grudniu". W momencie ukazania się najnowszego softu, będzie także dostępny edytor off-line do Si PERFORMER 2 i Si PERFORMER 3.

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_Grzegorz

Konsoleta zagrała w ciągu prawie 4 tygodni testów 12 koncertów, pracowało na niej w sumie 7 realizatorów. Każdy po stronie największych zalet miksera Soundcraft Si PERFORMER 2 wymieniał przede wszystkim intuicyjność i łatwość obsługi. Praktycznie każdy z nich wchodził na stół i po kilku minutach w pełni go „ogarniał”. Prostota analogowej idei w charakterze obsługi przejęta z Si COMPACT została w nowych stołach uzupełniona o opcje, które pozwalają jeszcze lepiej, pełniej zapanować nad miksem. Dedykowany kompletny panel kontrolny z pełną funkcjonalnością obsługi channel stripu jest „dokończoną” symfonią, a nie jak w przypadku konkurencyjnego GLD-80 niedokończoną... W konsolecie Soundcraft Si PERFORMER centralnym elementem nie jest wyświetlacz LCD, lecz heble, gałki i kanałowe wyświetlacze prezentujące choćby otwieranie się bramek czy poziom tłumienia kompresorów :-) „Centralny” wyświetlacz LCD pełni funkcje konfiguracyjne i pomocnicze, w razie potrzeby może wyświetlać krzywą EQ. Ale podczas miksowania nie trzeba się skupiać na wyświetlaczu, bo wszystko jest „pod ręką” na stole. Każdemu z realizatorów, któremu „podkładałem” testowany stół przypadały do gustu świetnie działające tryby wysyłek na tłumikach, zarówno w trybie AUX, Group, jak matryc i wbudowanych procesorów efektów. Bardzo ważna jest wysoka jakość zainstalowanych w Si PERFORMER preampów. Wartościowe jest to, że każdy kanał wejściowy i każdy kanał wyjściowy ma identyczną konstrukcję, na przykład na każdym wyjściu mamy korektor graficzny. W przypadku dwóch klubów skorzystaliśmy z obsługi DMX – raz za pośrednictwem zdalnej aplikacji ViSi Remote na iPada. Okazało się jednak, że sterowanie DMXem z tabletu Apple nie działa płynnie, zdarzają się „przeskoki”. Dziwne w sumie, bo obsługa audio, w tym wysyłek czy korektorów graficznych działa bez zarzutu. Coś jeszcze panowie z działu oprogramowania muszą w płaszczyźnie DMX w ViSi Remote poprawić :-P Jeśli chodzi jeszcze o uwagi krytyczne pojawił się głos, że aby zmienić typ skrajnych filtrów z domyślnego dzwonowego parametryka na półkę, trzeba się nakręcić potencjometrem dobroci – półtora pełnego obrotu encodera... Dla większości realizatorów nie był to jednak żaden problem. Natomiast wszystkim podobały się pogłosy Lexicona. To jest coś, czego nie mają konsolety innych producentów...

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_caly_rzut_lewa2

maxSPL_PLATINUMJakie konsolety w tej klasie teraz się liczą na rynku? Roland M-480 jest za drogi, Yamaha ze swoją starą LS9 odstaje i jakościowo, i funkcjonalnie. Najnowsza konsoleta Allen&Heath GLD-80 obsługuje o połowę mniej kanałów, a jest droższa, choć trzeba przyznać, że cyfrowo podłączane stageracki są sporą zaletą... Moim zdaniem Soundcraft trafił modelem Si PERFORMER w niszę – jest propozycją dla wymagających użytkowników nie uznających półśrodków, ale nie dysponujących dużymi funduszami. Ta konsoleta oferuje potencjał dużej konsolety (80 kanałów, dwa sloty rozszerzeń, VCA), innowacyjność (DMX), dobre brzmienie (preampy z Vi, algorytmy BSS i efekty Lexicon) i przysłowiową już wręcz analogowość obsługi przejętą z idei modelu Si COMPACT. Biorąc pod uwagę, że Si PERFORMER nie jest dużo droższy od modelu Si COMPACT jest spore ryzyko, że Soundcraft „zje” sam siebie... Po raz kolejny ten brytyjski producent stworzył sytuację, gdy stawia potencjalnych użytkowników przed niełatwym wyborem: Soundcraft albo... inny Soundcraft. Polecam przetestować Si PERFORMERA! Założę się, że będzie się na nim dobrze pracować.

 

Możliwości

poziom_20

Brzmienie

poziom_15

Jakość wykonania

poziom_6

Opłacalność poziom_15
Ocena ogólna

poziom_15

 

 

Do testów dostarczył: ESS Audio

 

 Soundcraft_Si_PERFORMER_2_Layers_Faders

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCDiki_AuxOnFaders_GEQ

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCDiki_GEQ_ZOOM

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCDiki_IN

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_EQ

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_FaderSetup

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_IN

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_Monitor

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_OS

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_OSC

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_pref

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_LCD_Show

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_panel_rzut_LCD

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_panel_zaly

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_rzut_LCD_gora

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_AUX_GEQ

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_DMX

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_Master

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_tlumiki_Matryce

Soundcraft_Si_PERFORMER_2_klub_PARALIZ

 

PDF 

TAGI: średnioformatowy cyfrowy mikser live, Soundcraft Si PERFORMER 2, tania profesjonalna konsoleta cyfrowa, mały cyfrowy mikser z dużą ilością wejść, mała konsoleta cyfrowa o analogowej obsłudze, jaki mikser cyfrowy wybrać do klubu?, jaki wybrać cyfrowy stół do domu kultury?, jaką polecacie cyfrową konsoletę do małej firmy nagłośnieniowej?, najtańszy cyfrowy mikser live z VCA, Soundcraft Si PERFORMER 3 cena, dobrze brzmiący niedrogi cyfrowy mikser live, tani cyfrowy mikser z dużą ilością kanałów, cena Soundcraft Si Performer 3, najlepiej brzmiący mały cyfrowy mikser live