Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

AKG DMS 70 Quatro – poczwórny cyfrowy zestaw bezprzewodowy

AKG DMS 70 Quatro – poczwórny cyfrowy zestaw bezprzewodowy

AKG_DMS_70_Quatro_insertCyfrowe technologie są źródłem wielu rewolucji w dziedzinach związanych z dźwiękiem. Ot, po latach przymiarek cyfrowe miksery na stałe zagościły w riderach. Próby z cyfrową technologią bezprzewodową trwają od dłuższego czasu. Czy najnowszy cyfrowy system bezprzewodowy AKG DMS 70 Quatro jest w stanie skutecznie konkurować z systemami analogowymi?

Jarek Mierzejewski

 

 

AKG_DMS_70_Quatro_komplet

Cyfrowa technologia nie zawsze jest panaceum na zagwarantowanie najwyższej jakości dźwięku. Podstawową zaletą cyfry jest przede wszystkim zwiększona funkcjonalność. Czy 4-kanałowy system bezprzewodowy kosztujący około 1000 zł za kanał może konkurować z jakością, brzmieniem i funkcjonalnością tradycyjnych systemów UHF?

Zacznijmy od tego, w jakim celu stosuje się cyfrową technologię bezprzewodowej transmisji dźwięku. Zwykle okazuje się, że jakość transferowanego sygnału jest minimalnie gorsza niż tradycyjne rozwiązania UHF – przynajmniej „na słuch” porównując DMS 70 z identycznym nadajnikiem współpracującym z AKG WMS 470. Trochę to dziwne, bo w DMS 70 sygnał nie jest przecież kompresowany jak to ma miejsce w zestawach UHF... Może to wynika z tego, że zestawy UHF mają większe zniekształcenia? :-) Przyjmuje się, że aby uzyskać adekwatną jakość, cyfrowy system bezprzewodowy okaże się droższy od analogowego, UHF. W sumie... Jaki więc jest sens kupowania cyfrowych zestawów bezprzewodowych? Poza tym cyfrowe systemy bezprzewodowe pracują w paśmie 2,4 GHz? To częstotliwość niezwykle popularna, korzysta z niego WiFi, Bluetooth, systemy sterujące bramami, czy bezprzewodowe systemy propagacji AV. Jaki jest więc sens ładować się w ten zakres? Czy to nie jawne proszenie się o kłopoty?

 AKG_DMS_70_Quatro_DSR70_caly

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w jednej hali pojawia się ponad 100 stoisk, na niemal każdym są instalowane systemy nagłośnieniowe z mikrofonami bezprzewodowymi. Pracującymi naturalnie w paśmie UHF :-) OK – ja nie muszę sobie wyobrażać takiej sytuacji. Często pracuję przy nagłośnieniu stoisk na poznańskich targach MTP. To sytuacja z życia wzięta – nie raz okazuje się, że zestaw bezprzewodowy nie-chu-chu, bo stoisko obok korzysta z tego samego zakresu lub pojawiają się zniekształcenia wynikające z interferencji. Życie. Wówczas jedynym ratunkiem jest posiadanie nietaniego systemu z dużym wyborem banków zakresów częstotliwości i – najlepiej – z funkcją wyszukiwania najkorzystniejszych zakresów, najmniej okupowanych przez „konkurencyjne” systemy bezprzewodowe. Albo?

Wystarczy inwestycja w cyfrowy system bezprzewodowej transmisji, na przykład AKG DMS 70 :-) Bo nawet jeśli pasmo jest mocno okupowane, to dzięki modulacji DFS oraz 128-bitowemu szyfrowaniu tylko nasz odbiornik zrozumie to, co nadaje nadajnik. Tym sposobem unikamy potencjalnych problemów. Prosto i czysto. I stosunkowo niedrogo!

Prostota obsługi jest posunięta do granic. Odbiornik DSR 70 wykonano z metalu i tworzywa sztucznego, odbiornik można dzięki dostarczonym w komplecie uszom zamontować w obudowie rack gdzie zajmuje wysokość 1U. Panel przedni jest z tworzywa i jest wyposażony we wbudowane dwa gniazda antenowe – odbiornik pracuje w trybie diversity, a obok mamy 4 kanały odbiorcze z regulacją głośności, przyciskiem dostrojenia kanału oraz diodami: informującą o niskim stanie naładowania baterii nadajnika, o połączeniu transmisji z nadajnikiem oraz o przesterowaniu wejścia. I to wszystko – żadnego wyświetlacza LCD, żadnego menu. Full-automat!

 AKG_DMS_70_Quatro_DSR70_tyl

Z tyłu mamy gniazdo zasilania i 5 wyjść symetrycznych XLR – 4 jako niezależne wyjścia poszczególnych kanałów, jedno jako suma/MIX wszystkich kanałów urządzenia. Ponadto znajdziemy 3-pozycyjny przełącznik Auto Correction. Gdy pracujemy w środowisku o dużym nagromadzeniu WLAN czy Bluetooth wskazane jest użycie pozycji Mid lub High do korekty częstotliwości.

AKG_DMS_70_Quatro_DSR70_Correction

Co ciekawe, można użyć dwóch odbiorników DSR 70 dając 8 kanałów transmisji bezprzewodowej. Komunikacja między nadajnikami i odbiornikami jest dwukierunkowa. Od nadajnika do odbiornika sygnał jest transmitowany bezkompresyjnie ze 128-bitowym kodowaniem.

AKG_DMS_70_Quatro_DHT70_caly 

Standardowo w komplecie są dostarczane dwa nadajniki, w zależności od wersji: dwa mikrofony do ręki DHT 70 z kapsułą D5, jeden mikrofon do ręki + nadajnik body pack DPT 70 oraz dwa zestawy body pack DPT 70. Oba nadajniki synchronizuje się z odbiornikiem za pomocą przycisku Connect – wystarczy wcisnąć ten przycisk przez 2 sekundy i na panelu przednim odbiornika wcisnąć żądany kanał do którego chcemy przypisać nadajnik. Wciskając na krótko przycisk Connect możemy sprawdzić, do którego kanału odbiornika jest przypisany dany nadajnik.

 AKG_DMS_70_Quatro_DHT70_caly_open

Mikrofon D5 nie wymaga rekomendacji – to nowocześnie brzmiący mikrofon, z fajnie podkreślonym zakresem prezencyjnym, z hyperkardioidalną wkładką i dobrze zaprojektowanym grillem antypop. Można ustawić dwa poziomy wzmocnienia preampu – HI lub Low.

 AKG_DMS_70_Quatro_DPT70_caly

Nadajnik body pack DPT 70 współpracuje z mikrofonami dynamicznymi bądź elektretowymi wymagającymi napięcia nie większego niż 4 V. Można również podłączyć do nadajnika sygnały instrumentalne z gitary, basu, lutni lub sitar.

Nadajniki są zasilane dwoma modułami baterii bądź akumulatorków typu paluszek AA – na jednym zestawie baterii nadajnik może pracować od 5 do 6 godzin. Zapalenie się diody na odbiorniku informującej o niskim poziomie naładowania baterii oznacza, że energii wystarczy na około godzinę pracy.

 AKG_DMS_70_Quatro_DPT70_D5_Gain

Jeśli chodzi o zasięg – AKG DMS 70 nie jest stworzony do pracy na dużych odległościach. Według danych producenta w pomieszczeniach zamkniętych maksymalny zasięg to 30 metrów. Nie do końca to prawda, bo w dużych halach targowych skuteczny zasięg sięga 40 metrów :-) Jak w przestrzeni otwartej. Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, niski sufit, wówczas optymalna odległość nie powinna przekraczać 25 metrów, gdyż powyżej tej odległości mogą się pojawić w sygnale minimalne zaniki sygnału – bynajmniej nie jakieś spektakularne trzaski, a po prostu sygnał się gubi na ułamek sekundy. W przestrzeni otwartej efektywny zasięg wynosi około 50 metrów, przy czym optymalna odległość nie powinna przekraczać 40 metrów.

 AKG_DMS_70_Quatro_DPT70_zlacze

Przyznaję – po testach DMS70 Quatro do firmy kupiłem dwa zestawy DMS 70, ale nie Quatro, lecz Dual. Bo i takie są w ofercie AKG. W warunkach targowych przeważnie potrzebny jest jeden lub dwa mikrofony i do takich zadań AKG DMS 70 Dual z mikrofonami do ręki z kapsułami D5 jest znakomity! Model poczwórny Quatro może się przydać na konferencjach, ewentualnie na mniejszych scenach. Za użyciem cyfrowego zestawu bezprzewodowego przemawia nie tylko „nie wchodzenie” w drogę użytkownikom zestawów UHF, ale również niezwykle prosta obsługa, co w przypadku użytkowania mikrofonów przez targowych „amatorów” jest istotną zaletą. Czas pracy na jednym zestawie baterii mógłby być dłuższy – wszak to właśnie AKG swoim modelem WMS470 ustanowił mały rekord umożliwiając pracę na pojedynczej baterii AA nawet 8 godzin... Ale patrząc na cenę zestawu DMS 70 nie należy go porównywać do znacznie droższego WMS 470 :-) Z mojego punktu widzenia AKG DMS 70 jest godnym polecenia sprzętem rozwiązującym wiele problemów i dającym więcej niż przyzwoitą jakość brzmienia. To doskonały "wół roboczy" do trudnych zadań.

 

Możliwości

poziom_6

Brzmienie

poziom_3

Jakość wykonania

poziom_3

Opłacalność poziom_10
Ocena ogólna

poziom_6

Do testów dostarczył: ESS Audio

AKG_DMS_70_Quatro_DPT70_D5zoom

AKG_DMS_70_Quatro_DHT70_grill

AKG_DMS_70_Quatro_DPT70_tyl

AKG_DMS_70_Quatro_DHT70_wlacznik

TAGI: AKG DMS 70 Quatro, tani cyfrowy system bezprzewodowy, dobry cyfrowy system bezprzewodowy do nagłośnienia na targi, jaki system bezprzewodowy sprawdzi się przy dużym nagromadzeniu systemów bezprzewodowych UHF?, AKG DMS 70 Dual, jaki kupić system bezprzewodowy do pracy w warunkach dużej zajętości pasm transmisji bezprzewodowej?, czy cyfrowy system bezprzewodowy jest lepszy od analogowego UHF?, co jest lepsze? Cyfra czy analog?, co wybrać? Cyfrowy system bezprzewodowy czy UHF?