Logowanie

Szkoła „pod bagnem” - system dźwiękowy do niezwykłego ekologicznego budynku w Markach dostarczył Audio Plus

Szkoła „pod bagnem” - system dźwiękowy do niezwykłego ekologicznego budynku w Markach dostarczył Audio Plus

Za dobre brzmienie i czyste dźwięki w wyjątkowym budynku szkoły podstawowej w Markach odpowiedzialne są urządzenia Electro-Voice oraz Dynacord. Wyjątkowość tej instytucji wynika z jej zeroenergetycznego założenia, w tym zielonego dachu, który został pokryty bagnem. Ekologiczny projekt budowlany narzucał również energooszczędne instalacje, w tym dźwiękową, dostarczoną przez Audio Plus.

 Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 01

Budynek nowej szkoły podstawowej przy ulicy Wspólnej w Markach jest unikatowy na skalę ogólnopolską dzięki niezwykłemu projektowi architektonicznemu. Inwestycję zrealizowano przy zachowaniu najwyższych standardów ekologii i energooszczędności, co potwierdza certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod). Projektanci wykorzystali nowoczesne rozwiązania grzewcze i wentylacyjne. Na dachu budynku znajduje się najprawdziwsze bagno, które ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale pełni także funkcję retencyjną i izolacyjną. W tak wyjątkowym budynku dźwięk musiał być na równie wysokim poziomie, zarówno pod względem akustycznym, estetycznym i ekologicznym. Decyzja o współpracy z Audio Plus i zastosowaniu urządzeń Electro-Voice oraz Dynacord wydawała się więc naturalna.

 Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 06

Budynek szkoły jest częścią większego projektu pod nazwą Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Inwestorem jest specjalnie do tego celu powołana spółka Mareckie Inwestycje Miejskie. Kompleks został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną PUNKT ZERO, specjalizującą się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, zaś generalnym wykonawcą jest firma Budimex SA. Łączny koszt inwestycji wyniesie około 105 mln zł. Budynek jest konstrukcją pasywną, tzn. zużywa tyle samo energii, ile sam produkuje. Zapewniają to źródła energii odnawialnej (panele fotowoltaiczne), nowoczesne systemy grzewcze (pompy ciepła) i wentylacyjne (rekuperatory), a także energooszczędne instalacje, w tym radiowęzeł, wykonany przez spółkę Audio Plus. Wyjątkowym aspektem na skalę krajową jest unikatowy dach, którego większa część pokryta jest roślinnością bagienną. „Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt zakładał od początku najwyższe standardy ekologiczności: cały kompleks MCER został wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne” – komentuje Piotr Grubek, Prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 088 

System radiowęzła, zainstalowany w szkole, składa się z energooszczędnych głośników marek Dynacord i Electro-Voice, które zainstalowano w korytarzach i salach lekcyjnych. Cechują się delikatnym i bezinwazyjnym designem, który sprawia, że są idealnie dopasowane do nowoczesnej i jednocześnie powściągliwej stylistyki wnętrz, zdominowanych przez ogromne okna i otwarte przestrzenie. System ten spełnia funkcje rekreacyjne, jak odtwarzanie muzyki tła i informacyjne, takie jak emitowanie komunikatów. Poza sufitowymi i ściennymi głośnikami instalacji niskoprądowej składają się nań również stacje przywoławcze, wzmacniacze i urządzenia sterujące marek Dynacord i Electro-Voice. Ponadto firma Audio Plus dostarczyła odtwarzacze, elementy sieci informatycznej oraz szafy teletechniczne.

 Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 29

Drugi budynek MCER, w którym zlokalizowane są: basen, sala widowiskowa, sale zajęć sportowych i gimnastycznych oraz SPA, ma powierzchnię użytkową ponad 5500 mkw. Jego uruchomienie planowane jest w połowie listopada 2019. Będzie to ważne centrum życia społecznego miasta Marki. Tutaj również firma Audio Plus dostarczyła kompleksowe rozwiązania audio.

Dystrybutor: Audio Plus

 

Spółka Audio Plus, założona w 1998 roku, jest jednym z najważniejszych w Polsce dystrybutorów profesjonalnego sprzętu audio. Firma współpracuje z siecią sklepów muzycznych, branżą rentalową, integratorami, architektami i artystami, a także uczestniczy w najważniejszych przedsięwzięciach branży pro-audio. Prowadzi dystrybucję kilkunastu uznanych światowych marek, między innymi Electro-Voice, Dynacord, L-Acoustics, RTS, Biamp, Klotz, Switchcraft, Yamaha Commercial Audio. W 2018 roku firma obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Częścią firmy jest działająca od 1987 roku marka SOKOOL, produkująca w całości w Polsce wysokiej jakości bębny kablowe i systemy przyłączeniowe.

 

Firma Electro-Voice, założona w roku 1927 w USA jest liderem w branży profesjonalnego audio. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją światowej klasy mikrofonów, cyfrowych procesorów sygnałowych, wzmacniaczy oraz kolumn głośnikowych. Znajdują one zastosowanie w broadcastingu i stacjonarnych oraz koncertowych instalacjach nagłośnieniowych. Założona w 1947 roku w Niemczech firma Dynacord projektuje oraz wytwarza profesjonalne urządzenia audio, które oferują niezrównaną wydajność i jakość, doskonale łącząc moc z precyzją. Najwyższa jakość dźwięku bez żadnych kompromisów jest wpisana w geny marki i w każdy obwód elektroniczny, który tworzy. Urządzenia Dynacord są doskonałym uzupełnieniem systemów Electro-Voice. Rok 2017 był rokiem jubileuszowym dla obu marek: Electro-Voice obchodził 90-lecie, zaś Dynacord – 70-lecie.