Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/Galerie/SDM_GMB.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/SDM_GMB
Logowanie

GMB Pro Sound - realizacja nagłośnienia na ŚDM na krakowskich Błoniach

GMB Pro Sound - realizacja nagłośnienia na ŚDM na krakowskich Błoniach

Światowe Dni Młodzieży ma odwiedzić miliony pielgrzymów z całego świata. By zapewnić dobry dźwięk podczas liturgii koncelebrowanej przez Papieża Franciszka, wszelkich uroczystości oraz koncertów z udziałem orkiestry symfonicznej, potężnego chóru, solistów, zespołów muzycznych, GMB Pro Sound na krakowskich Błoniach przygotował potężną i nowoczesną instalację nagłośnieniową wykorzystując zestawy nagłośnieniowe i procesorowane końcówki mocy d&b audiotechnik.

Radek Barczak

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_005

Żeby sobie uświadomić trudność zadania, przed jakim stanęła firma GMB Pro Sound należy wiedzieć, że ŚDM na krakowskich Błoniach to potężny ołtarz, ogromna scena na orkiestrę symfoniczną z sekcją, chór i solistów oraz mniejsza scena (w zwykłych realizacjach uznalibyśmy tę scenę jako dużą :-) ) dla zespołów muzycznych. Projekt nagłośnienia obejmuje nagłośnienie ołtarza i scen oraz 29 wież / layerów – ostatnie w odległości 700 metrów od sceny.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_024

To co widać – łącznie ponad 500 modułów d&b, wspaniałe wiszące grona, na widok których nasze serca natychmiast zaczynają bić mocniej 3:) – to uwieńczenie ogromnej infrastruktury. Oczywiście nikt w tym kraju nie byłby w stanie powiesić tyle systemów d&b, co GMB Pro Sound. Ale najistotniejszym elementem, który pozwala zagwarantować najwyższej klasy dźwięk w każdej strefie to system miksowania oraz system dystrybucji sygnałów.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_002

Za miks odpowiadają najnowsze konsolety Soundcraft serii Vi. Łącznie z ołtarza i ze scen pobieranych jest sporo ponad 200 torów sygnałowych. Mikrofony papieskie (Shure SM58 z białymi główkami ! :-) ) oraz sygnały odtwarzane z różnych źródeł trafiają do konsolety Soundcraft Vi7000. Sygnały orkiestry symfonicznej wraz z sekcją są doprowadzone do drugiej konsolety Soundcraft Vi7000. Sygnały z mikrofonów chóru i solistów wchodzą do miksera Soundcraft Vi3000. Na dodatkowe sygnały przeznaczono mikser Soundcraft Vi5000. W backupie stoi Soundcraft Vi6.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_004

Z FOH po optycznym MADI sygnał jest kierowany do centrum dystrybucji sygnału, gdzie trafia do miksera Soundcraft Vi6.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_036

GMB Pro Sound wykorzystało najnowocześniejsze technologie. Poziom zaawansowania technologicznego stawia tę realizację na absolutnym światowym topie. Zastosowano system nagłośnieniowy d&b sterowany sieciowo z firmowego oprogramowania R1 V2 - wykorzystano kontrolowalne sieciowo końcówki mocy d&b D80. Wieże layerów połączono z centrum dystrybucji sygnałów światłowodami.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_039

Dzięki technologii interfejsów Optocore, transmisja dźwięku, sieciowe informacje sterujące i komunikaty kontrolne między centrum dystrybucji sygnałów a wieżami layerów idą po światłowodzie – warto wspomnieć, że technologia transferu danych cyfrowych opracowana przez Optocore umożliwia na transmisję przez światłowód 2Gbit aż 512 cyfrowych wejść audio 24-bit/96 kHz lub 1024 kanałów wejściowych przy częstotliwości próbkowania 48 kHz. Co istotne, system Optocore nie jest ograniczony kanałami wyjściowymi, dzięki czemu świetnie sprawdza się w systemach rozgłoszeniowych na dużą skalę. Optocore oferuje również transmisję sieci Ethernet oraz danych szeregowych. Te możliwości zostały w pełni wykorzystane przez GMB Pro Sound.

.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_040

W systemie wykorzystano cztery oddzielne ringi optocorowe - dwa to najnowsze nabytki GMB i zarazem pierwszy rentalowy system Optocore w Polsce, dwa pozostałe dostarczone przez zagraniczną firmę rentalową. Główny miks z konsolet frontowych przyjmujących z ołtarza i ze scen sporo ponad 200 sygnałów wejściowych (dwa miksery Soundcraft Vi7000 - pierwszy orkiestra + sekcja, drugi mikrofony papieskie, konferansjerka, zapowiedzi, odtwarzane tracki; Soundcraft Vi3000 - chór i soliści i dodatkowo Soundcraft Vi5000 od sygnałów dodatkowych) – jest podawany po protokole AES/EBU w postaci lewa/prawa + sub do Optocore X6R-FX, który dystrybuuje sygnał optycznie do systemu nagłośnienia frontowego. Sygnał w urządzeniach odbiorczych Optocore jest zamieniany na elektryczny AES/EBU i trafia do końcówek d&b D80.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_043

Miks z centralnej konsolety frontowej trafia również do centrum dystrybucji do konsolety Soundcraft Vi6, gdzie jest rozdzielany na 31 grup i kierowany po MADI do urządzenia Optocore DD2FR-FX, z którego sygnał wychodzi na dwa ringi optyczne obsługiwane w centrum dystrybucji sygnałów przez dwa Optocore DD32R-FX. Z Tych procesorów sygnały wychodzą do dwóch ringów layerów (pierwszy to strefa A i B, drugi strefa C i D).

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_037

W każdej wieży layera jest urządzenie Optocore, który po pierwsze konwertuje sygnał foniczny na cyfrowy elektryczny AES/EBU dostarczany do końcówek d&b D80, po drugie pełni rolę switcha LAN 100Mb pełniąc tym samym role pomostu łączącego sterowanie końcówkami d&b D80 z firmowym oprogramowaniem R1 V2.

panorama

Jak przyznali specjaliści z d&b, którzy brali udział w instalacji systemów na krakowskich Błoniach, takiej instalacji na zestawach d&b audiotechnik jeszcze w Europie nie było. Owszem, użyto większej ilości końcówek mocy d&b D80 – na potrzeby technologii Array Processing – ale tak potężnej ilościowo instalacji dotąd nikt w Europie (i prawdopodobnie na świecie) nie zrealizował. Brawo GMB Pro Sound.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_053

Efekt brzmieniowy jest wręcz powalający. W trakcie strojenia systemu d&b można było usłyszeć w promieniu wielu kilometrów od krakowskich Błoń. Szczególnie na zboczu Kopca Kościuszki było wszystko doskonale słychać. Braliśmy udział w próbach orkiestry i chóru – wspaniałe wrażenia. Systemy d&b mają przepotężny zapas mocy, dzięki czemu znakomicie słyszalne są również najcichsze partie pianio pianissimo orkiestry o chóru...

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_060

Świadczy to o znakomitej jakości całego toru audio, od mikrofonów, okablowanie (!), przez przedwzmacniacze mikrofonowe STUDER konsolet Soundcraft Vi, przetworniki analogowo-cyfrowe, cały cyfrowy tor przetwarzania i miksowania w mikserach Soundcraft. Fundamentalne znaczenie dla zapewnienia tak wysokiej jakości soundu ma fakt, że sygnał od analogowych wejść przedwzmacniaczy mikrofonowych STUDER w stage-boxach Soundcraft, dalej jest przesyłany cyfrowo, bez straty jakości, aż do końcówek d&b D80, gdzie jest dokonywana konwersja z sygnału cyfrowego na analogowy.

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_055

Na takie rozwiązania stać nielicznych. Na pełne wdrożenie technologii Optocore, z przesyłaniem po światłowodach dźwięku, warstwy sterowania LAN i komunikacji, na tę skalę w Polsce mógł sobie pozwolić tylko GMB Pro Sound. Gratulacje!

GMB-d_b-Soundcraft_Vi_034

Teraz wypada wybrać się do Krakowa na Błonia i posłuchać efektów pracy GMB Pro Sound., Nie będziecie zawiedzeni! A okazja, żeby móc podziwiać taką instalację, może się nie zdarzyć... Kto nie pojedzie, a nie pracuje w tych dniach, ten trąba :-P

Realizacja: GMB Pro Sound
Dystrybutor d&b audiotechnik: Konsbud Audio
Dystrybutor Soundcraft: ESS Audio
Dystrybutor OPTOCORE: Optocore GmbH

 

{gallery}Galerie/SDM_GMB{/gallery}