Logowanie

Kultura, sport, ekologia i doskonały dźwięk. Systemy audio w niezwykłym Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym

Kultura, sport, ekologia i doskonały dźwięk. Systemy audio w niezwykłym Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest wyjątkową inwestycją z uwagi na ekologiczne, wysoce wydajne rozwiązania. Firma Audio Plus z dumą dostarczyła systemy dźwiękowe do tej unikatowej instytucji.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. w Markach jest wielofunkcyjną inwestycją o zeroenergetycznym charakterze. O części szkolnej, otwartej we wrześniu 2019, pisaliśmy już wcześniej LINK, natomiast jego główna część, czyli budynek rekreacyjny, została otwarta pod koniec listopada 2019. Mieszczą się tu: basen, sala widowiskowa, ogromna sala sportowa, sala fitness, sala sportów walki oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla spółki Mareckie Inwestycje Miejskie. Każda z tych części ma inne wymagania pod względem systemów dźwiękowych. Dostawcą wszystkich systemów audio w tej inwestycji była firma Audio Plus.

 Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 07

Kompleks MCER został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną PUNKT ZERO, specjalizującą się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, zaś generalnym wykonawcą jest firma Budimex SA. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł. Budynek jest konstrukcją pasywną, tzn. zużywa tyle samo energii, ile sam produkuje. Zapewniają to źródła energii odnawialnej (panele fotowoltaiczne o mocy 70 kW), pompy ciepła i centrale wentylacyjne z rekuperacją, a także energooszczędne instalacje, takie jak systemy elektroakustyczne od Audio Plus.

Elevtro Voice Dynacord instalacja Audio Plus Marki szkola pod bagnami 21

Rozwiązania ekologiczne na najwyższym poziomie potwierdza certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) na poziomie „very good”. Warto wspomnieć o wyjątkowym na skalę europejską dachu, pokrytym roślinnością bagienną. Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt zakładał od początku najwyższe standardy ekologiczności. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne – mówi prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, Piotr Grubek. Katarzyna Bielska, Dyrektor Zarządzający MCER, dodaje: Już od pierwszych dni otwarcia Centrum będzie tętniło życiem. Zamierzamy uruchomić szereg różnych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, zajęcia sportowe dla mieszkańców w każdym wieku. Sala widowiskowa pozwoli nam na realizację różnych wydarzeń kulturalnych, od widowisk dla najmłodszych, przez koncerty aż po spektakle teatralne.

 Electro Voice sufitowe korytarz Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne

Jak nietrudno się domyślić, wymagania budynku MCER pod względem dźwiękowym były wysokie. Przede wszystkim ze względu na to, że różnorodne cele budynku wymuszają skrajnie różne podejście do systemów dźwiękowych, a także dlatego, że mimo różnorodności, systemy te musiały być ze sobą powiązane. Wymagany był więc dostawca, który oferuje wszystkie urządzenia od koncertowych zestawów głośnikowych, poprzez sufitowe i ścienne głośniki tworzące system radiowęzła, aż po superwytrzymałe i odporne na wilgoć zestawy głośnikowe przeznaczone do sal sportowych i basenu. Audio Plus spełnił wszystkie te wymagania i dostarczył do MCER komplet rozwiązań, bazując głównie na urządzeniach marek Electro-Voice i Dynacord.

Electro Voice EV EVA2082S sala widowiskowa Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 0 

SALA WIDOWISKOWA

Sala widowiskowa MCER wyposażona jest w widownię na 350 miejsc i profesjonalną scenę. Za odpowiednie nagłośnienie odpowiada system liniowy marki Electro-Voice oraz wzmacniacze marki Dynacord. Zastosowano 10 szt. zestawów EV EVA2082S, zawieszonych w dwóch gronach po 5 sztuk, uzupełnionych subbasami EVA1151D, które są zawieszone za zestawami pełnopasmowymi. W przypadku zapotrzebowania na jeszcze większy zakres niskich częstotliwości (np. wydarzenie z muzyką elektroniczną), MCER posiada dwa subwoofery najniższego pasma – EV Xsub. Frontfill obsługiwany jest przez 4 zestawy EVU2062/75, natomiast 12 identycznych zestawów zamontowano na ścianach bocznych i tylnej wokół widowni. Sygnał do wszystkich zestawów płynie z dedykowanych im wzmacniaczy serii L marki Dynacord, które są zamontowane w amplifikatorni nad sceną.

 Electro Voice EV amp sala widowiskowa Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 1

Sala widowiskowa wyposażona jest w system komunikacji inspicjenckiej opartej na przewodowych i bezprzewodowych urządzeniach marki RTS. Sercem tego systemu jest matryca ZEUS, a jego uzupełnieniem – głośniki sufitowe Dynacord zainstalowane w garderobach i foyer. Artyści i realizatorzy mają do dyspozycji zapas mikrofonów Electro-Voice: przewodowych z serii ND oraz bezprzewodowych z nowej serii RE3. Zwieńczeniem instalacji w sali widowiskowej MCER jest nowoczesny system projekcji multimedialnej z projektorem i ruchomym ekranem.

 Electro Voice EVC1122 VI basen Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 1

BASEN

Salę widowiskową i basen dzieli zaledwie jedna ściana, lecz zastosowaniem te dwie części MCER nie mogłyby się bardziej różnić. Mimo że systemy nagłośnieniowe w obu tych częściach można połączyć (i na przykład odtwarzać na basenie koncert, który odbywa się na scenie sali widowiskowej), to urządzenia musiały tu być skrajnie odmienne. Oczywiście głównie z uwagi na wilgoć i zasolenie w części basenowej. Zastosowano tu zestawy głośnikowe Electro-Voice z najnowszej serii Variable Intensity: EVC1122/VI. To kompaktowe głośniki o charakterystycznym kształcie obudowy, które przy swojej kompaktowej formie mają zaskakująco duży zasięg. Basen i jego widownia zostały nagłośnione 12 takimi zestawami. Jednym z założeń projektowych architekta Piotra Kusia z pracowni architektonicznej Punkt Zero, było zachowanie spójności kolorystycznej, którą udało się uzyskać dzięki zastosowaniu białych urządzeń. Sygnał do zestawów głośnikowych płynie ze wzmacniaczy EV serii CPS i PA. Do basenu przylega strefa SPA z grotą solną, gdzie zainstalowano sufitowe zestawy głośnikowe Dynacord DC1.

 Electro Voice EVC1122 VI sala Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 3

SALA SPORTOWA

To największe pomieszczenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Sala przystosowana jest do sportów drużynowych, takich jak piłka ręczna i koszykówka. Wybudowano tutaj dwie trybuny – stałą i rozkładaną – o łącznej liczbie 758 miejsc siedzących. Będą tu także odbywać się szkolne zajęcia WF, na które uczniowie przemieszczą się łącznikiem na poziomie 1, następnie bezpośrednio do szatni.

Electro Voice EVC1122 VI zoom sala Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne

Sala sportowa nagłośniona jest identycznymi zestawami EV Variable Intensity co na basenie, i również w kolorze białym. Salę o powierzchni 1500 m2 nagłośniono skutecznie 15 zestawami głośnikowymi. Dysponują one pewnym zapasem mocy, ale najważniejsze jest to, że są niezwykle odporne fizycznie. Należy się spodziewać, że będą musiały znieść niejeden cios piłką.

Electro Voice sufitowe sala2 Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 

SALE FITNESS I SPORTÓW WALKI, POZOSTAŁE

Z sali sportowej ulokowanej na parterze można przejść do trzech kolejnych sal, w których odbywać się będą zajęcia gimnastyczne, taneczne, sporty walki i inne. Tu również zastosowano zestawy nagłośnieniowe Dynacord z serii DC, uzupełnione o subwoofery sufitowe Electro-Voice.

 

Podobnie jest na korytarzach: zainstalowane są tu sufitowe głośniki Dynacord DC1 w liczbie 48 sztuk. Dodatkowo MCER dysponuje systemem mobilnym z najnowszej serii ELX200 marki Electro-Voice. Pierwsze działanie systemu sprawdzić można było 29 listopada 2019 r., kiedy to odbyło się oficjalne otwarcie części B Mareckiego Centrum. Tego dnia Burmistrz miasta Marki Jacek Orych, wraz z innymi oficjelami lokalnymi oraz przedstawicielami uczniów szkoły podstawowej nr 4, dokonał przecięcia wstęgi, symbolicznie otwierając Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

Electro Voice sufitowe Audio Plus Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne 

CZĘŚĆ EDUKACYJNA (SZKOŁA PODSTAWOWA)

Budynek A MCER to część szkolna, przeznaczona dla 1200 uczniów. Od 1 września 2019 funkcjonuje tu Szkoła Postawowa nr 2 w Markach. W tej części zainstalowano system radiowęzła, na który składają się ścienne zestawy głośnikowe Electro-Voice z serii S oraz Dynacord z serii WL, a także sufitowe głośniki Dynacord z serii DC. Ponadto zastosowano system zarządzania radiowęzłem marki Dynacord (jednostkę centralną, wzmacniacze i stacje przywoławcze), a także urządzenia odtwarzające i miksery dźwięku marki Yamaha. 

 

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Inwestor: Miasto Marki, Mareckie Inwestycje Miejskie

Architekt: Piotr Kuś, Punkt Zero

Wykonawca: Budimex

Dostawa i instalacja systemów elektroakustycznych: Audio Plus Sp. z o.o.

Otwarcie części A: 01.09.2019

Otwarcie części B: 28.11.2019

Powierzchnia zabudowy: 5395 m2

Powierzchnia całkowita: 10773 m2

Dystrybutor: Audio Plus