Logowanie

Fohhn Focus Modular DFM – wertykalny system liniowy z kierunkowaniem wiązki dźwięku

Fohhn Focus Modular DFM – wertykalny system liniowy z kierunkowaniem wiązki dźwięku

Fohhn Audio i ich technologia kierunkowania wiązki zdobyła już uznanie w naszej branży. Producent ten ma w ofercie trzy serie takich systemów, które można idealnie dopasować do skali różnych składów wykonawczych, gatunków muzycznych, inwestycji czy pomieszczeń. Dzisiaj przyjrzymy się nowej wersji średniego systemu Fohhn Focus Modular, który miał okazję przetestować niedawno Mateusz Dudziński z firmy DWS projekt.

Fohhn Focus Modular to system, który funkcjonuje na rynku już 8 lat i w tym roku doczekał się nowej wersji. Te kilka wprowadzonych udoskonaleń sprawiło, że mamy do czynienia z jeszcze doskonalszym i bardziej uniwersalnym systemem. Czym jest system Fohhn Audio Focus Modular?

 Fohhn Audio Focus Modular 1 Audio Messe Leipzig

Na rynku system pojawił się w roku 2012. Był zaprojektowany zarówno jako jako nagłośnienie teatrów, oper, sal koncertowych i obiektów kulturalnych, studiów telewizyjnych, katedr i kościołów oraz wielkich przestrzeni audiencyjnych i konferencyjnych – na przykład miejsc obrad rządów, parlamentów i organizacji międzynarodowych.

 Fohhn Audio Focus Modular DFM 100 top

Wygląd systemu Fohhn Focus Modular ze swoimi modułami o szerokości zaledwie 22 cm (!) łączy elegancką formę, możliwość „ukrycia” w elementach architektonicznych oraz precyzyjną kontrolę nad nagłaśnianą przestrzenią dzięki specjalnie opracowanym falowodom i technologii kierunkowania wiązki dźwięku. System ten gwarantuje rewelacyjną zrozumiałość mowy, a dzięki architekturze systemu liniowego oferuje dużą efektywność i zasięg pracy. Pierwsza wersja systemu znakomicie sprawdzała się w nagłaśnianiu klasyki, muzyki operowej, jazzu czy popularnego popu. Nowa wersja ma rozszerzyć zakres implementacji dzięki kilku istotnym zmianom – zapewnieniu w pełni cyfrowych połączeń pomiędzy sekcjami DSP i końcówkami, udoskonalonemu systemowy przetwarzania DSP, nowemu modułowi DLM300 oraz dzięki nowym przetwornikom i zmodyfikowanym falowodom.

Nowa rodzina Fohhn Focus Modular obejmuje 4 modele: aktywne wysokotonowe DFM-100 i DFM-110, nisko-średniotonowy aktywny DFM-400 oraz nowość – pasywny niskotonowy moduł DLM-300.

 Fohhn Audio Focus Modular DFM 400 open

Pierwszą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji systemu jest to, że we wszystkich aktywnych modułach serii DFM przesył dźwięku jest teraz wewnętrznie całkowicie cyfrowy. Wyeliminowano wszelkie analogowe połączenia wymagające dodatkowych konwerterów analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych, dzięki czemu odpowiedź impulsowa i dynamika są jeszcze lepsze.

 Fohhn Audio Focus Modular DFM 100

W konstrukcji zestawów wysokotonowych zasadnicza różnica polega na wykorzystaniu nowego drivera 1” z cewką o średnicy 1.75”. To zmiana, która otwiera przed tym kompaktowym systemem nowe rejony muzyczne. Fohhn Focus Modular DFM-100 i DFM-110 przetwarza teraz pasmo od 1.7 kHz do 16 kHz z tolerancją +/-3 dB. Pierwszy moduł składa się z 8 przetworników z 8 układami DSP i 8 końcówkami mocy – maksymalny SPL tego modułu to imponujące 142 dB @1m. Realnie jeden zestaw wysokotonowy Fohhn Focus Modular DLM-100 pozwala na setnym metrze (100 metrów!) poziom ciśnienia akustycznego 102 dB. Moduł DLM-110 wyposażony w 16 przetworników, 16 procesorów DSP i 16 końcówek uzyskuje max SPL 148 dB (!), a na setnym metrze generuje sygnał o poziomie około 108 dB. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że technologia kierunkowania wiązki wraz z genialną technologią optymalizacji kształtu propagacji niwelującą listki boczne emitowanej wiązki wpływają na zmniejszenie efektywności. W realnych sytuacjach nie ma jednak problemu, by zagwarantować koncertowy sound na 60.-70. metrze od systemu. Pokładowe DSP udostępnia 10-pasmowy korektor parametryczny, kompresor, limiter oraz opcje zmiany polaryzacji i filtr.

 Fohhn Audio Focus Modular DFM 400 group

Moduły wysokotonowe uzupełnia moduł średnio-niskotonowy DFM-400, który jest wyposażony w 32 autorskie, wyposażone w neodymowe magnesy przetworniki 4” o głębokim skoku membrany. Przetworniki są napędzane przez 16 końcówek mocy kontrolowanych przez 16 kanałów DSP. Naturalnie, również tutaj mamy do dyspozycji kierunkowanie wiązki dźwięku, a liniowy charakter konstrukcji sprawia, że zagwarantowana jest duża kierunkowość systemu. Dzięki temu redukcja propagacji z tyłu wynosi nawet 20 dB w paśmie od 200 Hz! Pasmo przetwarzania pojedynczego modułu zaczyna się od 55 Hz. W połączeniu z wysokotonowymi modułami DFM-400 pracuje do 1,7 kHz, choć jest możliwość pracy pełnopasmowej. Efektywność modułu sięga 134 dB z odległości 1 metra. Na setnym metrze jest to około 94 dB… W zależności od konieczności uzyskania odpowiednio dużego zasięgu i wykorzystania maksymalnej efektywności modułów wysokotonowych, łączy się 2 lub 3 moduły DFM-400.

 Fohhn Audio Focus Modular DLM 300

Jeśli zaistnieje potrzeba wsparcia w dole pasma w newralgicznym paśmie poniżej 120 Hz, nowa seria wzbogaciła się o dedykowany moduł niskotonowy DLM300 zbudowany na bazie 4 przetworników 6.5”. Moduł o szerokości 22 cm i wysokości 70 cm potrafi zagrać w paśmie 48 Hz – 120 Hz z efektywnością 126 dB! Fakt – jest głębszy, niż pozostałe moduły Focus Modular DFM. Do napędu modułów niskotonowych Fohhn zaleca końcówki serii DI, których DSP integruje się z DSP aktywnych modułów Fohhn Focus Modular.

Fohhn Audio Focus Modular DFM lock

Ciekawe, jakie ma wrażenia z testów Mateusz Dudziński z firmy DWS projekt? Oto krótka rozmowa, jaką z nim przeprowadziliśmy po kilku koncertach, które zagrał na prototypowych modułach Fohhn Focus Modular w konfiguracji DFM-100 i DFM-400, które były wsparte subbasami PS-850.

Fohhn Audio Focus Modular DFM 100 DFM 400 8

Portal Nagłośnieniowy: Testowałeś w boju prototypowy system Fohhn Focus Modular w nowej wersji. Gratulacje! Jak do tego doszło? Nie każdy dostaje prototypy do testów...

Mateusz „Dudi” Dudziński: Wraz z dystrybutorem przygotowywaliśmy dla naszego klienta prezentację nowego systemu Focus Modular, a przy okazji nie omieszkaliśmy go przetestować w boju. Udało się nam w krótkim czasie zrealizować także video i prezentację dotyczącą nowego odświeżonego systemu, które już wędruje na Facebooku i Youtubie.

Portal Nagłośnieniowy: Pierwsza wersja Fohhn Audio Focus Modular to system pierwotnie zaprojektowany jako nagłośnienie oper, teatrów, sal filharmonicznych i sal widowiskowo-konferencyjnych. Ty zagrałeś na nowej wersji kilka mocnych koncertów plenerowych. Nie miałeś obaw, że ten system po prostu sobie nie poradzi choćby z „żywymi” bębnami?

Mateusz „Dudi” Dudziński: To już na tyle zaawansowany produkt, że poradzi sobie w większości aplikacji. Odpowiedniej wielkości system obsługiwał plenerową sztukę we Francji - koncert Stinga i Shagg’iego z pełnym żywym instrumentarium, jeszcze w poprzedniej wersji, więc żywe bębny to żaden problem. System testowaliśmy w kilku aplikacjach. Teatr, opera i filharmonia to naturalne środowisko dla tego systemu, jest dyskretny i w pewnych sytuacjach może być wręcz niewidoczny. To ogromna zaleta, przy sporym zapasie dB.

Fohhn Audio Focus Modular DFM 100 DFM 400 1

Portal Nagłośnieniowy: Nie miałeś kłopotów ze skątowaniem nowego systemu? :-)

Mateusz „Dudi” Dudziński: Najmniejszego ((hahaha :-) )

Portal Nagłośnieniowy: Na jaką odległość „skątowałeś” system?

Mateusz „Dudi” Dudziński: Na koncercie w Bydgoszczy nie musieliśmy grać jakoś specjalnie daleko, mniej więcej to było około 35-40m, a dlatego też wystarczyło użycie po jednym module DFM-400 i DFM-110 na stronę.

Portal Nagłośnieniowy: Używałeś Fohhn Audio Soft, czy Fohhn Audio Designer?

Mateusz „Dudi” Dudziński: W plenerze w zupełności wystarczył Fohhn Audio Soft.

Portal Nagłośnieniowy: Jak oceniasz możliwości proponowane przez nową aplikację? Ja jestem pod ogromnym wrażeniem! To chyba pierwszy tak rozbudowany program do predykcji uwzględniający w tak szerokim zakresie odbicia w pomieszczeniach, włącznie z materiałem z jakiego zbudowane są ściany.

Mateusz „Dudi” Dudziński: Fohhn Designer to bardzo zaawansowana aplikacja pozwalająca na precyzyjne przygotowanie predykcji systemu nagłośnieniowego w przestrzeni zamkniętej i otwartej, w zależności od potrzeb. To potężne narzędzie w postaci programu do symulacji o dużej mocy obliczeniowej, uwzględnia architekturę, materiały wykończeniowe i doskonale przelicza źródła liniowe. Potwierdzone w pomiarach nawet do 98% zgodności od predykcji przez soft po rzeczywistość. Oczywiście od nas zależy jak szczegółowo przygotujemy projekt. W Fohhn Designerze mamy do dyspozycji cały przekrój produktów Fohhn Audio od najmniejszych głośników po flagowy Focus Venue. Korzystając z tych zasobów jesteśmy w stanie perfekcyjnie przygotować symulację dla każdego obiektu czy przestrzeni nawet w różnych wariantach.

Fohhn Audio Focus Modular DFM 100 DFM 400 koncert

Portal Nagłośnieniowy: Sprawdzałeś, jaki realny zasięg mogłeś uzyskać z testowanego systemu?

Mateusz „Dudi” Dudziński: Około 50 m

Portal Nagłośnieniowy: Osoby, które znają poprzednią wersję systemu i słyszały prototypowy system Focus Modular DFM podkreślały różnicę w dynamice na korzyść nowego systemu.

Mateusz „Dudi” Dudziński: Tak, to za sprawą kilku wprowadzonych zmian do systemu, między innymi to, że cały sygnał jest zrealizowany cyfrowo, przeprojektowane mocniejsze przetworniki oraz bardziej rozwinięty processing DSP.

Portal Nagłośnieniowy: Jak brzmieniowo Fohhn Focus Modular ma się do dużego Fohhn Focus Venue? Jak określiłbyś charakter brzmienia tego systemu? Czy nadal to raczej duży system konferencyjny i system dogłaśniania filharmonii opery, czy pełnowartościowy system koncertowy – również na plenery?

Mateusz „Dudi” Dudziński: Właściwie to wszystkie produkty Fohhn Audio brzmią spójnie, niezależnie od tego czy to malutki głośnik czy duży system słyszysz tą samą jakość. Oczywiście Focus Modular jest do czego innego przeznaczony, jest też oparty na mniejszych przetwornikach, jeśli chcemy uzyskać potężny sound to przyda się Focus Venue. Praca na Modularze przypomina nieco pracę w studio tylko na dużej mocy, system jest bardzo plastyczny i świetnie zachowuje się w obiektach zamkniętych, zaś w plenerze jest bardzo swobodny. Focus Modular to bardzo uniwersalny system, właściwie to rozwiązanie na wiele bolączek polskich obiektów, w których organizuje się wydarzenia. Po zagraniu i sprawdzeniu Modulara w akcji, jeżdząc w różne miejsca, gdzie wiszą różne systemy, zawsze z tyłu głowy jest hasło: „i tu też znów przydałby się Focus Modular…” W odpowiednich, większych konfiguracjach to pełnowartościowy system koncertowy, który w plenerze równie dobrze sobie poradzi, tymbardziej podparty odpowiednimi przetwornikami niskotonowymi. To system, który świetnie sprawdzi się także w aplikacjach telewizyjnych, oraz tam gdzie dyskrecja ma znaczenie. Integracja wizualna to kolejna zaleta, możemy go ukryć praktycznie wszędzie lub wpasować z dużą gracją na przykład w scenografię w teatrze, chociaż ostatnio nawet udało się to z Focusem Venue :-)

Fohhn Audio Focus Modular DFM 100 DFM 400 4

Portal Nagłośnieniowy: W jakich warunkach odważyłbyś się zagrać koncert Bass Astral x Igo?

Mateusz „Dudi” Dudziński: To zależy od miejsca oczywiście. Chętnie użyłbym systemu na trasie z Bass Astral x Igo Orchestra, gdzie sprawdziłby się doskonale z żywymi klasycznymi instrumentami i elektroniką. Ponadto myślimy o użyciu Focus Modulara jako outfill na nowej trasie BAXI Ensemble z zespołem, do której miejmy nadzieję, że z uwagi na panującą epidemię, w końcu do niej dojdzie :-)

Portal Nagłośnieniowy: Dzięki za rozmowę!

 ***

Nowa seria Fohhn Focus Modular będzie dostępna w dwóch wersjach – instalacyjnej i touringowej. Różnica będzie polegać na sposobie montażu i połączeń między modułami. Dużą zaletą jest możliwość dostarczenia systemu w dowolnym kolorze z palety RAL, co szczególnie może mieć znaczenie w sytuacjach instalacyjnych. System będzie dostępny w wersjach z wejściem cyfrowym AES/EBU lub autorskim standardem Fohhn AIREA. Więcej informacji już wkrótce. Ponadto zapowiadana jest premierowa prezentacja systemu w Polsce. Czekamy z niecierpliwością!

Dystrybucja: Fohhn Polska